Jak přeinstalovat Grub na Arch Linux

Je zavaděč Grub vašeho systému Arch Linux nefunkční? Potřebujete jej znovu nainstalovat, aby bylo možné znovu spustit systém Arch? Jak se ukázalo, s rychlým trikem v ISO instalačního programu Arch Linuxu můžete! V tomto návodu vám ukážeme, jak na to!

Než začneme

Oprava Grub v Arch Linuxu znamená připojení k internetu přes příkazový řádek v instalačním programu. Pokud používáte Ethernet, připojení je automatické a není co konfigurovat. Pokud však používáte WiFi, budete se muset připojit ručně.

Chcete-li se připojit k WiFi v instalačním programu Arch Linux, podívejte se na oficiální Wiki. Provede vás nastavením WiFi připojení v instalačním programu.

Stažení Arch Linux ISO a vytvoření USB

Pokud potřebujete přeinstalovat Grub na Arch Linux, budete potřebovat instalační ISO na USB. Pokud jste ztratili svůj původní instalační soubor ISO, budete si muset stáhnout ISO a vytvořit nový zaváděcí USB.

Poznámka: Pokud stále máte svůj původní instalační program Arch Linux USB, můžete tuto část průvodce přeskočit.

Chcete-li získat soubor ISO Arch Linux, přejděte na ArchLinux.org. Jakmile jste na webu, najděte tlačítko „Stáhnout“ a vyberte jej pomocí myši. Poté si stáhnete svůj soubor ISO Arch Linuxu do náhradního počítače PC nebo Mac, na kterém vytváříte Arch Linux USB.

  Jak nastavit server uTorrent v systému Linux

Po stažení souboru ISO přejděte na Etcher.io a stáhněte si nejnovější verzi aplikace. Etcher je multiplatformní a poběží na Windows, Mac OS a libovolném OS Linux.

Po stažení Etcher jej otevřete a podle níže uvedených pokynů krok za krokem vytvořte nový soubor ISO.

Krok 1: Najděte tlačítko „Flash ze souboru“ a klikněte na něj myší. Když vyberete tlačítko „Flash ze souboru“, Etcher otevře okno prohlížeče souborů. Pomocí tohoto okna vyhledejte soubor Arch Linux ISO a vyberte jej, který chcete přidat do aplikace.

Krok 2: Vložte USB flash disk do USB portu počítače. Po jeho vložení klikněte na tlačítko „Vybrat cíl“ a otevřete oblast pro výběr zařízení. Poté pomocí něj klikněte na USB flash disk, který použijete k instalaci Arch Linux ISO.

Krok 3: Najděte „Flash!“ a klikněte na něj myší. Po kliknutí na „Flash!“ Etcher začne flashovat soubor Arch Linux ISO na váš USB flash disk.

Po dokončení flashování odpojte USB od náhradního počítače a zapojte jej do systému Arch Linux. Poté nabootujte do BIOSu Arch PC a nastavte jej na bootování z USB.

  Jak zkomprimovat nebo rozbalit soubory z terminálu Linux

Montáž instalace Arch Linuxu

Chcete-li znovu nainstalovat Grub, musíte nainstalovat instalaci Arch Linuxu do instalačního programu. Chcete-li to provést, začněte spuštěním příkazu lsblk. Příkaz lsblk zobrazí seznam všech připojených úložných zařízení v systému.

Odtud vyhledejte svůj kořenový oddíl. V tomto příkladu je označení jednotky kořenového oddílu /dev/sda2. Mějte prosím na paměti, že váš kořenový oddíl se bude lišit. Budete muset určit, jaký váš kořenový oddíl používá lsblk.

Jakmile zjistíte, jaké je označení disku vašeho kořenového oddílu, připojte jej do složky /mnt pomocí příkazu mount.

mount /dev/sda2 /mnt

Po připojení kořenového oddílu budete muset připojit spouštěcí oddíl. Tato část je záludná a liší se v závislosti na typu instalace vašeho systému Arch Linux.

UEFI

Pokud jste nainstalovali Arch Linux v režimu UEFI, pravděpodobně máte vyhrazený oddíl UEFI o velikosti přibližně 512 MB. V tomto příkladu je spouštěcí oddíl UEFI /dev/sda1 a připojuje se na /boot/efi/ v Arch Linuxu.

Poznámka: váš štítek spouštěcího oddílu UEFI se bude lišit od štítku

Chcete-li připojit oddíl UEFI v instalačním programu, použijte následující příkaz mount.

mount /dev/sda1 /mnt/boot/efi

Mějte prosím na paměti, že každý systém Arch Linux je jiný. Během instalace jste zvolili přípojné body pro spouštěcí oddíl UEFI. Pokud se váš přípojný bod liší od /boot/efi, budete muset zadat toto místo níže uvedeného příkladu, abyste k němu měli přístup v instalačním programu Arch Linuxu.

  Jak snadno stahovat a instalovat aplikace na Linux pomocí AppImage Pool

Nemůžete zjistit, kam se váš oddíl UEFI připojuje? Zkontrolujte svůj soubor fstab pomocí příkazu níže. Nastiňuje, kam se každý oddíl v Arch Linuxu připojuje.

cat /mnt/etc/fstab

Non-UEFI

Pokud jste nainstalovali Arch Linux v režimu Non-UEFI, zavaděč se nainstaluje přímo do MBR kořenového oddílu. K opravě grub není potřeba připojovat nic jiného než kořenový oddíl.

Opětovná instalace grub

Pokud je váš Grub na Arch Linuxu nefunkční, můžete jej jednoduše přeinstalovat a opravit. Chcete-li jej znovu nainstalovat, musíte nejprve získat přístup ke svému stávajícímu systému Arch Linux v Arch Chroot. Chcete-li to provést, zadejte níže příkaz arch-chroot.

arch-chroot /mnt

Zadáním výše uvedeného příkazu získáte přístup k instalaci Arch Linuxu. Odtud lze Grub snadno znovu nainstalovat.

Grub přeinstalujte UEFI

Chcete-li znovu nainstalovat Grub na systém UEFI, zadejte níže uvedené příkazy. Nezapomeňte změnit –efi-directory=/boot/efi, pokud váš adresář EFI není /boot/efi.

pacman -S grub efibootmgr os-prober

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=grub

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Grub přeinstalujte jiné než UEFI

Chcete-li znovu nainstalovat Grub na systém bez UEFI, zadejte níže uvedené příkazy. Nezapomeňte změnit /dev/sda ve druhém příkazu tak, aby odrážel pevný disk, na který jste Arch Linux nainstalovali.

pacman -S grub

grub-install --recheck --target=i386-pc /dev/sda

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg