Jak přeinstalovat Grub na Arch Linux

Je zavaděč Grub vašeho systému Arch Linux nefunkční? Potřebujete jej znovu nainstalovat, aby bylo možné znovu spustit systém Arch? Jak se ukázalo, s rychlým trikem v ISO instalačního programu Arch Linuxu můžete! V tomto návodu vám ukážeme, jak na to!

Než začneme

Oprava Grub v Arch Linuxu znamená připojení k internetu přes příkazový řádek v instalačním programu. Pokud používáte Ethernet, připojení je automatické a není co konfigurovat. Pokud však používáte WiFi, budete se muset připojit ručně.

Chcete-li se připojit k WiFi v instalačním programu Arch Linux, podívejte se na oficiální Wiki. Provede vás nastavením WiFi připojení v instalačním programu.

Stažení Arch Linux ISO a vytvoření USB

Pokud potřebujete přeinstalovat Grub na Arch Linux, budete potřebovat instalační ISO na USB. Pokud jste ztratili svůj původní instalační soubor ISO, budete si muset stáhnout ISO a vytvořit nový zaváděcí USB.

Poznámka: Pokud stále máte svůj původní instalační program Arch Linux USB, můžete tuto část průvodce přeskočit.

Chcete-li získat soubor ISO Arch Linux, přejděte na ArchLinux.org. Jakmile jste na webu, najděte tlačítko „Stáhnout“ a vyberte jej pomocí myši. Poté si stáhnete svůj soubor ISO Arch Linuxu do náhradního počítače PC nebo Mac, na kterém vytváříte Arch Linux USB.

  Jak nastavit server uTorrent v systému Linux

Po stažení souboru ISO přejděte na Etcher.io a stáhněte si nejnovější verzi aplikace. Etcher je multiplatformní a poběží na Windows, Mac OS a libovolném OS Linux.

Po stažení Etcher jej otevřete a podle níže uvedených pokynů krok za krokem vytvořte nový soubor ISO.

Krok 1: Najděte tlačítko „Flash ze souboru“ a klikněte na něj myší. Když vyberete tlačítko „Flash ze souboru“, Etcher otevře okno prohlížeče souborů. Pomocí tohoto okna vyhledejte soubor Arch Linux ISO a vyberte jej, který chcete přidat do aplikace.

Krok 2: Vložte USB flash disk do USB portu počítače. Po jeho vložení klikněte na tlačítko „Vybrat cíl“ a otevřete oblast pro výběr zařízení. Poté pomocí něj klikněte na USB flash disk, který použijete k instalaci Arch Linux ISO.

Krok 3: Najděte „Flash!“ a klikněte na něj myší. Po kliknutí na „Flash!“ Etcher začne flashovat soubor Arch Linux ISO na váš USB flash disk.

Po dokončení flashování odpojte USB od náhradního počítače a zapojte jej do systému Arch Linux. Poté nabootujte do BIOSu Arch PC a nastavte jej na bootování z USB.

Montáž instalace Arch Linuxu

Chcete-li znovu nainstalovat Grub, musíte nainstalovat instalaci Arch Linuxu do instalačního programu. Chcete-li to provést, začněte spuštěním příkazu lsblk. Příkaz lsblk zobrazí seznam všech připojených úložných zařízení v systému.

Odtud vyhledejte svůj kořenový oddíl. V tomto příkladu je označení jednotky kořenového oddílu /dev/sda2. Mějte prosím na paměti, že váš kořenový oddíl se bude lišit. Budete muset určit, jaký váš kořenový oddíl používá lsblk.

  Jak zkomprimovat nebo rozbalit soubory z terminálu Linux

Jakmile zjistíte, jaké je označení disku vašeho kořenového oddílu, připojte jej do složky /mnt pomocí příkazu mount.

mount /dev/sda2 /mnt

Po připojení kořenového oddílu budete muset připojit spouštěcí oddíl. Tato část je záludná a liší se v závislosti na typu instalace vašeho systému Arch Linux.

UEFI

Pokud jste nainstalovali Arch Linux v režimu UEFI, pravděpodobně máte vyhrazený oddíl UEFI o velikosti přibližně 512 MB. V tomto příkladu je spouštěcí oddíl UEFI /dev/sda1 a připojuje se na /boot/efi/ v Arch Linuxu.

Poznámka: váš štítek spouštěcího oddílu UEFI se bude lišit od štítku

Chcete-li připojit oddíl UEFI v instalačním programu, použijte následující příkaz mount.

mount /dev/sda1 /mnt/boot/efi

Mějte prosím na paměti, že každý systém Arch Linux je jiný. Během instalace jste zvolili přípojné body pro spouštěcí oddíl UEFI. Pokud se váš přípojný bod liší od /boot/efi, budete muset zadat toto místo níže uvedeného příkladu, abyste k němu měli přístup v instalačním programu Arch Linuxu.

Nemůžete zjistit, kam se váš oddíl UEFI připojuje? Zkontrolujte svůj soubor fstab pomocí příkazu níže. Nastiňuje, kam se každý oddíl v Arch Linuxu připojuje.

cat /mnt/etc/fstab

Non-UEFI

Pokud jste nainstalovali Arch Linux v režimu Non-UEFI, zavaděč se nainstaluje přímo do MBR kořenového oddílu. K opravě grub není potřeba připojovat nic jiného než kořenový oddíl.

  Jak snadno stahovat a instalovat aplikace na Linux pomocí AppImage Pool

Opětovná instalace grub

Pokud je váš Grub na Arch Linuxu nefunkční, můžete jej jednoduše přeinstalovat a opravit. Chcete-li jej znovu nainstalovat, musíte nejprve získat přístup ke svému stávajícímu systému Arch Linux v Arch Chroot. Chcete-li to provést, zadejte níže příkaz arch-chroot.

arch-chroot /mnt

Zadáním výše uvedeného příkazu získáte přístup k instalaci Arch Linuxu. Odtud lze Grub snadno znovu nainstalovat.

Grub přeinstalujte UEFI

Chcete-li znovu nainstalovat Grub na systém UEFI, zadejte níže uvedené příkazy. Nezapomeňte změnit –efi-directory=/boot/efi, pokud váš adresář EFI není /boot/efi.

pacman -S grub efibootmgr os-prober

grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=grub

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Grub přeinstalujte jiné než UEFI

Chcete-li znovu nainstalovat Grub na systém bez UEFI, zadejte níže uvedené příkazy. Nezapomeňte změnit /dev/sda ve druhém příkazu tak, aby odrážel pevný disk, na který jste Arch Linux nainstalovali.

pacman -S grub

grub-install --recheck --target=i386-pc /dev/sda

grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

x