Jak provést test prostorového zvuku 5.1 ve Windows 10

Ačkoli v dnešní době dochází k novým pokrokům ve zvukových technologiích, některé aplikace poskytují pouze stereo. Když přijímáte stereo výstup, můžete někdy čelit potížím při určování, zda váš prostorový zvuk Windows 10 5.1 funguje dobře nebo ne. Tato technologie poskytuje megabitové audio streamy a vícekanálové, ale některé nekompatibility ve Windows 10 by mohly způsobit pocit 5.1 více problémů, než je jeho hodnota. Pokud nevíte, jak nakonfigurovat a provést test prostorového zvuku 5.1, tento článek vám hodně pomůže.

Jak provést test prostorového zvuku 5.1 ve Windows 10

Pokud chcete provést prostorový zvuk Windows 10 5.1, zde jsme ukázali postup krok za krokem. Než však projdete kroky, projděte si další část, abyste věděli o testu prostorového zvuku 5.1.

Vše, co potřebujete vědět o testu prostorového zvuku 5.1

  • Pokud správně nastavíte systém prostorového zvuku, prostorový zvuk systému Windows 10 5.1 rozšíří škálu efektů, které výrazně přispívají k atmosféře zvukového doprovodu filmu.
  • Pokud při hraní používáte 5.1 obklopený systém, budete moci snadno vysledovat polohu nepřítele a také si všimnete jeho akcí na základě zvuku, který vydávají.
  • Vestavěný reproduktor ve vašem zařízení s Windows 10 vám umožňuje otestovat zvukový systém Windows 10 5.1 jako předchozí verze.
  • Než přejdete do části, kde se dozvíte, jak nastavit prostorový zvuk 5.1 na počítači s Windows 10, je nutné se ujistit, že jste správně nastavili prostorový systém.
  • Chcete-li používat všechny uvedené kanály, musíte správně nakonfigurovat testovací systém prostorového zvuku 5.1, jak je uvedeno v tomto článku, což zajistí nejlepší kvalitu.
  • Ve Windows 10 si uživatelé mohou užít skvělý poslech zvuku a skvělý mediální zážitek, zejména uživatelé, kteří preferují atmosférický soundtrack.
  • V některých případech mohou uživatelé narazit na problémy s konfigurací prostorového zvuku Windows 10 5.1. Pokud při konfiguraci narazíte na nějaké problémy, zde je úplný průvodce, jak provést test prostorového zvuku Windows 10 5.1.

Jak nastavit prostorový zvuk 5.1 na Windows 10 PC

Je pravděpodobnější, že z vašeho notebooku nebo PC získáte stereofonní výstup, dokud správně nenakonfigurujete kanály 5.1 ve Windows 10 po připojení hardwaru. Dnes nejsou všechny integrované zvukové karty nakonfigurovány pro obklopený signál 5.1, ale stolní počítače s novějšími základními deskami to mají obvykle také na nízkých úrovních, ale notebooky to nedostávají.

  Opravit chybu Windows 10 File Explorer Working on it

Poznámka: Nezapomeňte, že vaše zvuková karta musí mít podporu 5.1 prostorového zvuku, abyste na svém zařízení získali výstup 5.1. Kromě toho se musíte ujistit, že všechny vodiče a šňůry jsou správně připojeny k zařízení, a také zkontrolovat, zda je ovladač vaší zvukové karty na nejnovější verzi, jak je uvedeno v části 1.

Krok 1: Aktualizujte ovladače zvukové karty

Budete si užívat vysokou kvalitu zvuku vašeho zařízení. Musíte se tedy ujistit, že všechny součásti audio zařízení jsou aktualizovány na nejnovější a aktuální. To zahrnuje zvukové karty ve Správci zařízení. Chcete-li aktualizovat zvukové karty v zařízení se systémem Windows 10, postupujte podle níže uvedených kroků.

1. Stiskněte klávesu Windows a zadejte správce zařízení a klikněte na Otevřít.

2. Poklepáním na položku Řadiče zvuku, videa a her ji rozbalte.

3. Poté klepněte pravým tlačítkem myši na zvukovou kartu, ke které je připojeno vaše nastavení prostorového zvuku 5.1.

4. Jako další krok vyberte možnost Aktualizovat ovladač.

5. Klepněte na možnost Automaticky vyhledávat ovladače.

6. Pokud existují nějaké nevyřízené aktualizace ke stažení do vašeho zařízení, váš počítač je automaticky nainstaluje. Po dokončení tohoto procesu ukončete Správce zařízení.

Po aktualizaci zvukových karet můžete povolit zvukové karty systému Windows 10 5.1 podle pokynů v další části.

Krok 2: Povolte Windows 10 5.1 Surround Sound

Kvalita integrované zvukové karty Windows 10 5.1 bude podprůměrná. Ve skutečnosti však většina integrovaných zvukových řešení neprodukuje výstup skutečného zvuku 5.1. Pokud dáváte přednost kvalitě, použijte speciální zvukovou desku.

1. Stiskněte klávesu Windows a zadejte Spustit. Poté klikněte na Otevřít.

2. Napište mmsys.cpl a stisknutím klávesy Enter otevřete okno Zvuk.

3. Přejděte na Přehrávání a vyberte přehrávací zařízení, které poskytuje výstup prostorového zvuku 5.1.

4. Jakmile vyberete své přehrávací zařízení s podporou zvukové karty Windows 10 5.1, klikněte na Nastavit výchozí a poté na tlačítko Konfigurovat.

5. Nyní vyberte 5.1 Surround v okně Speaker Setup.

Poznámka: Pokud najdete mnoho záznamů 5.1 Surround, analyzujte polohu vašeho reproduktoru zobrazenou na pravé straně stejného okna a vyberte ten, který vám vyhovuje.

6. Poté vyberte Další.

Poznámka: Zde ignorujte tlačítko Test. Můžete jej použít později po konfiguraci zvukového výstupu.

  Jak aktivovat všechna jádra CPU (Windows 10)

7. V okně Nastavení reproduktorů zaškrtněte všechna políčka v části Volitelné reproduktory.

8. Poté klikněte na Další.

Poznámka: Pokud je vaše nastavení neúplné nebo pokud používáte nastavení bez subwooferu, vypněte zařízení. To zajišťuje, že nezanecháte žádný životně důležitý zvukový obsah.

9. Poté klikněte na Full-range speakers.

10. Vyberte Přední levý a pravý a Prostorové reproduktory (je-li k dispozici) v nabídce Reproduktory s plným rozsahem a klikněte na Další.

Poznámka: Protože je zvuková úloha rozdělena do více kanálů, většina systémů 5.1 nemá plný rozsah reproduktorů.

11. Po dokončení konfigurace klepněte na tlačítko Dokončit.

POZNÁMKA: Pokud máte reproduktory 5.1, ale po stisknutí tlačítka Konfigurovat nemůžete vybrat 5.1 Surround, jedná se o chybu, kdy se Microsoft snaží protlačit Dolby Atmos a Sonic Surround tím, že nutí uživatele vypnout starou technologii. Tento problém je široce pozorován již od uvedení Windows 10, ale Microsoft neučinil žádný krok k jeho vyřešení. Místo toho se zdá, že plánovali zastaralost, pokud jde o 5.1 surround systém. Mnoho uživatelů si stěžovalo, že jejich systém obklopený 5.1 přestal fungovat, když aktualizovali na Windows 10 z Windows 7,8, ale neexistuje oficiální oprava.

Krok 3: Proveďte test prostorového zvuku 5.1

Pokud jste dokončili konfiguraci svých 5.1 reproduktorů, je čas je otestovat. Zde je několik pokynů k provedení testu prostorového zvuku 5.1 na počítači se systémem Windows 10.

1. Klikněte pravým tlačítkem na ikonu Reproduktory v pravém dolním rohu obrazovky a klikněte na Zvuky.

2. Poté se přepněte na kartu Přehrávání a klikněte pravým tlačítkem na reproduktory 5.1, které jste dříve nakonfigurovali.

3. Nyní vyberte možnost Test.

4. Uslyšíte zkušební zvuky, které vycházejí z každého z vašich 5.1 prostorových reproduktorů. Použijte tento zvuk k otestování každého reproduktoru.

POZNÁMKA: Můžete kliknout na tlačítko Konfigurovat a poté na tlačítko Test. To ukazuje virtuální reprezentaci, kterou je reproduktor v tu chvíli testován. Tím můžete také zajistit, že každý reproduktor je připojen na správnou pozici.

5. Po otestování reproduktorů klikněte pravým tlačítkem na reproduktor a vyberte možnost Zastavit testování.

POZNÁMKA: Pokud se při kliknutí na testovací tlačítko zobrazí chyba Selhalo přehrání testovacího tónu, může být chyba v konfiguraci prostorového zvuku.

Metody uvedené v naší příručce Chyba při přehrání testovacího tónu se nezdařilo vám pomohou vyřešit chyby, které se vyskytnou při provádění testu prostorového zvuku 5.1.

Kromě toho můžete nainstalovat sadu Windows Media Feature Pack a opravit chybu při přehrání testovacího tónu v počítači se systémem Windows 10. N znamená Evropu a KN znamená Koreu. Tyto verze Windows mají pouze základní funkce operačního systému. nezahrnuje Windows Media Player a další související technologie. Pokud používáte Windows 10 N nebo Windows 10 KN v Koreji a Evropské unii, měli byste si stáhnout Media feature Pack pro příslušné verze Windows, protože tyto verze počítačů neobsahují všechny balíčky médií ve standardních edicích. Pokud tedy používáte verze Windows N a KN, nainstalujte Windows Media Feature Pack podle níže uvedených kroků.

  Jak otevřít a přizpůsobit centrum akcí ve Windows 11

1. Nejprve zjistěte, zda používáte verzi Windows N nebo KN. Chcete-li to provést, stiskněte současně klávesy Windows + I a otevřete Nastavení.

2. Vyberte nastavení Systém.

3. Nyní přejděte v pravém podokně dolů a zkontrolujte verzi systému Windows v části Specifikace systému Windows. Pokud najdete výrazy N nebo KN, musíte nainstalovat sadu Windows Media Feature Pack.

4. Nyní přejděte na tuto stránku Windows Media Feature Pack.

5. Poté přejděte na hlavní obrazovce dolů a vyberte odkaz Stáhnout balíček aktualizací Media Feature Pack nyní. Počkejte, až se soubor stáhne.

6. Nakonec spusťte instalační program a přidejte jej do počítače se systémem Windows. Zkontrolujte, zda jste nevyřešili problém Selhalo přehrávání testovacího tónu.

Tip pro profesionály: Další zvukové testy

Pokud jste potvrdili, že jsou vaše reproduktory zapojeny a připojeny správně a zvuk hraje z místa, kde má přicházet, proveďte hloubkové testování. Níže uvidíte sbírku testů, která vám umožní slyšet, zda basy, výšky, středy a subwoofer vašeho reproduktoru fungují správně. Tyto vzorky není nutné stahovat a lze je okamžitě přehrát. Komplexní test můžete provést podle tohoto videa o testu zvuku Dolby Atmos. Pokud se navíc chcete dozvědět více o vylepšení herního a streamovacího zážitku, postupujte podle uvedených odkazů a vylepšete zvuky Dolby.

POZNÁMKA: Výše ​​zmíněná kvalita zvuku závisí na dekodéru. YouTube a většina služeb pro sdílení videa nepodporují DTS ani Dolby Digital. Pokud je váš reproduktor schopen výstupu Dolby Digital nebo DTS, měli byste otestovat s disky DVD nebo jinými médii, která jsou kódována a podporují tyto zvukové formáty.

Níže jsou uvedena některá místa, kde si můžete stáhnout ukázkové testy obklopené 5.1.

***

Doufáme, že vám tato příručka pomohla a mohli jste na svém zařízení se systémem Windows 10 provést test prostorového zvuku 5.1. Neváhejte se na nás obrátit se svými dotazy a návrhy prostřednictvím sekce komentářů níže.

x