Jak si vybrat mezi těmito dvěma? [2023]

Kdykoli lidé slyší výrazy „Data Matrix“ a „QR kód“, mnozí předpokládají, že jsou totéž. Nejsou však stejné a mají několik klíčových rozdílů. Nyní se možná ptáte, který z nich byste měli použít? Tuto odpověď můžete získat pochopením toho, co tyto dva 2D kódy dělají a jejich výhod. Níže o tom budeme diskutovat a pomůžeme vám vybrat si mezi těmito dvěma.

Co je to QR kód?

Rychlá odezva nebo QR kód je další typ 2D kódu, který využívá černé buňky, které se uspořádají do čtvercové sítě na bílém pozadí.

V roce 1994 Denso Corporation of Japan vynalezla QR kód. Tyto kódy jsou schopny uložit maximálně 4 296 alfanumerických znaků. Více řádků a sloupců na QR kódu znamená větší množství dat, která jsou na něm uložena.

Co je to datová matice?

Kód Data Matrix je typ 2D kódu, který využívá černé a bílé buňky, které obvykle sledují čtvercový vzor uspořádání. Nicméně lze najít i obdélníkové vzory.

Ukázka kódu Data Matrix

Americká společnost International Data Matrix, Inc. vynalezla Data Matrix v roce 1994. Více řádků a sloupců v kódu znamená větší množství uložených dat. Má ale limit, tedy 2 335 alfanumerických znaků. Tvar L sledující jeho hranice je známý jako jeho vyhledávací vzor. Tento vyhledávací vzor pomáhá skenerům identifikovat a číst kód Data Matrix.

Kde použít kód Data Matrix?

Kódy Data Matrix se široce používají při označování malých položek, protože jsou schopny zakódovat 50 znaků v grafickém symbolu na 2-3 milimetry. Kromě toho jsou čitelné pouze s 20% kontrastním poměrem. Díky tomu jsou kódy Data Matrix ideální pro mnoho použití. Některá z těchto použití jsou:

 • Na lékařském nebo chirurgickém zařízení
 • Na díly letadla
 • Na digitálních poštovních známkách
 • Pro laserový marketing
 • Pro účely mobilního marketingu pomocí Semacodes
 • Pro označování malého až středního elektronického zboží
  Jak smazat příspěvek na OfferUp

Kde použít QR kód?

V dnešní době najdeme QR kódy téměř všude kolem nich. QR kódy jsou schopny ukládat různé typy informací a mají mnoho různých použití. Zde jsou některé z účelů, pro které můžete použít QR kódy:

 • Pro ověřování online účtů
 • Pro implementaci dvoufázového ověření
 • Pro uložení informací o vašem bankovním účtu/kreditní kartě a odesílání/přijímání plateb
 • Na vizitkách k uložení vašich kontaktních údajů
 • Na obalech různých předmětů
 • Na prezentacích na konferencích

Funkce a výhody Data Matrix kódů

Kódy Data Matrix využívají pro své rozpoznávací body alternativní strukturu. Vzor ve tvaru L na levé a spodní straně těchto kódů může obsahovat maximálně 2 335 alfanumerických znaků. Kódy Data Matrix mají malý formát pouhých 10×10 pixelů.

Kódy Data Matrix se týkají samotných produktů. To znamená, že vám pomohou zobrazit informace o produktu při jejich skenování. Díky svému malému formátu jsou ideální pro označování malých předmětů a snižující spotřebu spotřebního materiálu. Když někdo naskenuje tyto všesměrové kódy skenerem, bude automaticky přesměrován na jakékoli uložené informace.

 • O kódech Data Matrix je známo, že mají vyšší hustotu. Proto zabírají méně místa než čárové kódy.
 • Kódy Data Matrix jsou stále čitelné, i když jsou poškozeny až z 30 %.
 • Tyto 2D kódy mohou kódovat písmena, číselná data a další znaky ASCII. Jsou tedy přirozeně víceúčelové.
 • Tyto kódy jsou všesměrové. Skener tedy může číst kód Data Matrix z jakéhokoli úhlu.
 • Kódy Data Matrix mají vysokou škálovatelnost. Jsou proto perfektní volbou pro účely označování malých dílů a obalů.

Funkce a výhody QR kódů

QR kódy používají čtyři černobílé čtvercové vzory v každém rohu. Čtvrtý čtverec je však méně viditelný než ostatní tři. QR kódy jsou schopny uložit 7 089 numerických nebo 4 296 alfanumerických znaků. Tento typ 2D kódu může ukládat mnoho typů informací a provádět různé akce.

Čtečky čárových kódů nebo dokonce chytré telefony mohou snadno číst QR kódy. Podobně jako u kódů Data Matrix i kódy QR automaticky přesměrovávají uživatele na jakékoli informace, které jsou v nich uložené po skenování. Zatímco kódy Data Matrix ukládají informace o produktech, QR kódy mohou ukládat jakýkoli typ informací, včetně odkazů, souborů PDF atd.

Stejně jako kódy Data Matrix mají QR kódy řadu výhod. Tyto zahrnují:

 • QR kódy jsou všestranné a mohou vám pomoci s vašimi různými potřebami, jako jsou kontaktní informace, odkazy na webové stránky, geolokace s mapami a mnoho dalších.
 • QR kódy mají možnost opravy chyb. To umožňuje skenerům je snadno přečíst, i když některé části kódu mají nesprávné čtení.
 • Stejně jako kódy Data Matrix jsou kódy QR také všesměrové. Skenovací zařízení je tedy mohou číst z libovolného úhlu.
 • Tyto kódy lze naskenovat pomocí smartphonu kdykoli a kdekoli.
 • Tyto kódy představují bezplatný a snadný způsob, jak vložit jakýkoli typ média, na který si vzpomenete.
  Co je přesměrovač chyb adresy prohlížeče: CHYBA – PŘÍLIŠ MNOHO PŘESMĚROVÁNÍ?

Rozdíl mezi kódy Data Matrix a QR kódy

Jak jsme zmínili, existuje několik klíčových rozdílů mezi Data Matrix a QR kódy. Podívejme se nyní na tyto rozdíly:

Rozdíl z hlediska kódů Data Matrix QR kódy Velikost Minimum – 10×10 buněk Maximum – 144×144 buněk Minimum – 21×21 buněk Maximum – 177×177 buněk Čitelnost Čitelná s 20% kontrastem a dokonce 30% poškozením Čitelná s 40% kontrastem a 7-30 % poškození Zabezpečení Více zabezpečení O něco méně bezpečné Struktura ČB buňky podle čtvercového nebo obdélníkového vzoru, tvar L vlevo a dole 4 ČB čtvercové vzory v každém rohu Maximální úroveň opravy chyb 33 % 30 % Přírůstky 2 buňky 4 buňky Maximální úložiště Číselné znaky – 3 116 Alfanumerické znaky – 2 335 Binární znaky – 1 556
Znaky kanji/kana – nepodporovanéNumerické znaky – 7 089 alfanumerických znaků – 4 296 binárních znaků – 2 953
Znaky Kanji/kana – 1 817

Nástroje pro generování datové matice

Zde je několik nástrojů, které vám mohou pomoci snadno vytvořit datovou matici:

Kódy Data Matrix poskytují uživatelům několik vynikajících výhod. Níže jsou uvedeny některé z těchto výhod:

#1. ReadyStream Data Matrix Generator Tool

Nástroj ReadyStream Data Matrix Generator pomáhá uživatelům vytvářet kódy Data Matrix a rozšířit tak možnosti jejich systému. Po vygenerování jsou tyto datové matice připraveny k integraci s jakýmkoli SOP. Uživatelé je také mohou vytisknout a připojit k položce a vyzkoušet ji.

Díky vestavěnému kalkulátoru objemu je tento nástroj zvláště užitečný pro vytváření datových maticových kódů pro farmaceutické a biotechnologické produkty.

Generování datových matic pomocí ReadyStream® není nic složitého. Uživatelé musí pouze poskytnout svá testovací data a vypočítat objem a nástroj vygeneruje kód Data Matrix. Tento kód můžete později vytisknout ve formátu PDF nebo PNG a vložit jej na produkt. A nejlepší část? Je zcela zdarma k použití.

#2. Aspose Data Matrix Code Generator

Aspose Data Matrix Code Generator je bezplatná online aplikace, která uživatelům pomáhá při generování kódů Data Matrix. Tento praktický nástroj představuje snadný a efektivní způsob, jak přidat značky pro strojové čtení k různým položkám a dokumentům. Zajímavé je, že Aspose Data Matrix Code Generator podporuje vektorové a rastrové výstupní obrazové formáty.

Kromě toho aplikace podporuje různé výstupní formáty, včetně .jpeg, .png, .emf, .gif, .bmp a tak dále. Díky Aspose je proces Data Matrix bezproblémový. Jediné, co musíte udělat, je zadat text kódu, vybrat typ a velikost čárového kódu a kliknout na tlačítko ‚Generovat čárový kód‘. Během několika okamžiků získáte svůj kód Data Matrix.

  Jak se dívat na ESPN 3 na Disnetwork

#3. EasierSoft – bezplatný hromadný online generátor čárových kódů DataMatrix

EasierSoft je skvělý způsob, jak hromadně vytvářet kódy Data Matrix zdarma online. Tento užitečný generátor Data Matrix vám umožňuje tisknout různé štítky s čárovými kódy, které můžete použít kdekoli. Zajímavé je, že pomocí inkoustových/laserových tiskáren můžete dokonce tisknout štítky s čárovými kódy na běžné papíry formátu A4.

Namísto samostatného zadávání tisíců obsahu štítků umožňuje EasierSoft uživatelům zadávat je najednou. Dosahuje toho tím, že využívá první data čárového kódu, která uživatel zadá do Excelu, a automaticky vygeneruje číselnou sekvenci čárového kódu.

Nástroje pro generování QR kódů

K dispozici je nepřeberné množství nástrojů pro generování QR kódů. Zde je několik z nich:

#1. Generátor QR kódů

QR Code Generator je bezplatný online nástroj, který pomáhá uživatelům generovat QR kódy. Tento nástroj podporuje statické i dynamické QR kódy. Podporuje také analýzy, sledování, vCards atd. Statické QR kódy generátoru QR kódů jsou samostatné, což znamená, že je uživatelé mohou používat, aniž by byli závislí na jakémkoli odkazu na jejich služby.

Dynamické QR kódy jsou však vázány na uživatelský účet a jsou zakódovány s odkazem na jeho služby. To uživatelům umožňuje později aktualizovat obsah dynamického QR kódu a zobrazit statistiky skenování. Pokud nechcete, aby lidé skenovali vaše dynamické QR kódy, aby viděli značku QR Code Generator předtím, než uvidí váš obsah, můžete si zakoupit jejich placený tarif.

#2. Generátor QR kódů od Bitly

Bitly’s QR Code Generator vám umožňuje vytvářet QR kódy zdarma poskytnutím vašich webových stránek nebo textu. QR kódy generované touto aplikací jsou upravitelné a sledovatelné s plnými funkcemi pro branding a přizpůsobení. Pokud navíc chcete vědět, jak úspěšný je váš QR kód, můžete použít funkci „Sledování skenování“.

#3. Generátor QR kódů od goQR.me

Generátor QR kódů goQR.me je vynikající, bezplatný způsob vytváření QR kódů poskytnutím adresy URL, textu, vCard, kontaktních informací atd. Výstupy jsou k dispozici ve formátech EPS/SVG vektorové grafiky a rastrových grafických formátů PNG/JPEG/GIF. Generátor QR kódů goQR.me vám také umožňuje vložit váš QR kód přímo na váš web. Nástroj využívá při přenosu šifrování. Proto nikdy neukládá data vašeho QR kódu.

Poznámka autora

Data Matrix a QR kódy jsou široce používány v různých průmyslových odvětvích a pro různé účely. Pokud jde o zabezpečení, čitelnost a ECL, kódy Data Matrix mají výhodu nad kódy QR.

Nicméně v mnoha dalších aspektech, jako jsou možnosti velikosti, škálovatelnost, flexibilita, správa zásob produktů, úložiště, kompletní přizpůsobení atd., QR kódy vítězí. Z celkového pohledu jsou tedy QR kódy lepší volbou.

Jak vidíte, Data Matrix i QR kódy mají své využití. Nejprve tedy musíte identifikovat své specifické potřeby a poté si podle našeho článku vybrat ideální 2D kód.

Můžete také zkontrolovat tato rozhraní API QR kódu.