10 linuxových správců oken, kteří využívají veškerý prostor na obrazovce, který máte

S nárůstem výpočetního výkonu jsou nyní počítače schopny multitaskingu. To znamená, že počítače mohou pohodlně zvládnout více než jeden úkol najednou, například spouštět více aplikací.

Ve skutečnosti je vysoká pravděpodobnost, že zřídka spouštíte jednu aplikaci najednou. To zase znamená, že se na monitoru vašeho počítače zobrazí více oken aplikací.

Protože displej počítače není nekonečný, vyvstává problém, jak umístit všechna otevřená okna na váš displej. Ve výchozím nastavení jsou okna aplikací naskládána na sebe v pořadí, v jakém je otevíráte. Přepínání mezi aplikacemi v takovém nastavení však není snadné a pokud to musíte dělat často, může se to snadno stát velmi nepohodlným.

Co kdyby existoval způsob, jak snadno a efektivně umístit všechna otevřená okna na váš displej, abyste maximálně využili dostupné místo na displeji a umožnili snadnou navigaci a sledování otevřených aplikací?

Naštěstí pro uživatele Linuxu to dělá správce oken Linuxu. Linuxový správce oken je systémový software, který umožňuje ovládat a spravovat vzhled a umístění oken aplikací na obrazovce počítače nebo na externím displeji.

Kromě toho, že umožňuje měnit velikost oken, umožňuje určit velikost, záhlaví a okraje oken.

Tím, že máte absolutní kontrolu nad tím, jak se okna zobrazují a jak se zobrazují, můžete přizpůsobit svůj displej tak, aby efektivně využíval zobrazovací prostor a vaše multitaskingové prostředí bylo bez stresu.

Účel správce oken systému Linux

Zatímco můžete měnit velikost oken a měnit jejich pozici v Linuxu bez potřeby správce oken, Linuxový správce oken je dodáván s funkcemi, které mohou zefektivnit multitasking, zvýšit vaši produktivitu a zlepšit uživatelský zážitek v Linuxu.

Správce oken Linuxu je primárně zodpovědný za správu chování, vzhledu a umístění oken aplikací na obrazovce.

Dělá to tak, že zpracovává kreslení okrajů, záhlaví a tlačítek na oknech a poskytuje uživatelům klávesové zkratky pro změnu velikosti, přesouvání, minimalizaci, maximalizaci a zavírání oken.

Umožňuje také automatizovat některé z těchto operací a některé přicházejí s dalšími funkcemi, jako jsou animace, fólie, okna s kartami a jednoduché nabídky pro spouštění různých programů nebo přizpůsobení samotného správce oken.

Chcete-li si plně přizpůsobit vzhled, chování a umístění oken aplikací a lépe využívat obrazovku, pak je správce oken systému Linux vaším nástrojem.

Rozdíl mezi pracovním prostředím a správcem oken

Bez desktopového prostředí by jediným způsobem interakce s operačním systémem Linux byly příkazy zadávané v terminálu. Jednoduše řečeno, desktopové prostředí (DE) je software, který běží nad operačními systémy a obsahuje komponenty, které tvoří grafické uživatelské rozhraní operačního systému.

Tyto součásti zahrnují vše, co vidíte na obrazovce, jako jsou mimo jiné okna, ikony, ukazatele, panely nástrojů, tapety a widgety na ploše.

Prostředí pracovní plochy také určuje rozhraní pro přihlášení a odhlášení, správce souborů, výchozí textový editor a prohlížeč obrázků, které bude operační systém používat. Některá z populárních dostupných desktopových prostředí zahrnují GNOME, které se používá v Ubuntu, Debianu a Fedoře, Xfce používané v Manjaro Linuxu, KDE používané OpenSUSE a Pantheon používané v Arch Linuxu.

  Fix Err Chyba připojení proxy selhala Chyba Chrome

Na druhé straně správce oken je software, který umožňuje ovládat a spravovat vzhled a umístění oken aplikací na obrazovce počítače nebo na externím displeji. Správce oken je obvykle součástí desktopového prostředí, ale můžete jej nainstalovat samostatně bez instalace desktopového prostředí.

Funkce, které je třeba hledat při výběru správce oken

Některé z funkcí, na které je třeba při výběru správce oken Linuxu chvíli dávat pozor, zahrnují:

  • Využití zdrojů – při omezených počítačových zdrojích je důležité vybrat správce oken, který nebude zatěžovat zdroje vašeho počítače. Různí správci oken používají ke svému běhu různé množství počítačových prostředků. V ideálním případě chcete správce oken, který je lehký, aby minimalizoval zpoždění.
  • Typ správce oken – správci oken mohou být skládací, dlaždicové nebo dynamické. Stohování správce oken skládá okna na sebe jako papíry na stole, zatímco správci oken uspořádávají okna tak, aby se mezi nimi nedocházelo k překrývání. Dynamickí správci oken umožňují přepínání mezi režimy skládání nebo dlaždic
  • Uživatelské rozhraní – někteří správci oken nabízejí minimalistický vzhled a eliminují dekorace, jako jsou okraje a záhlaví, zatímco jiní správci oken tyto dekorace nabízejí. V závislosti na vašich preferencích vyberte správce oken, který vypadá a působí tak, jak chcete.
  • Dokumentace a podpora komunity – používání správce oken může být občas obtížné. Pomáhá tedy, pokud má správce oken vynikající dokumentaci a aktivní komunitu, na kterou se můžete obrátit v případě, že se zaseknete nebo máte problémy se správcem oken.

Výběr správce oken je velmi subjektivní. Vyberte si proto správce oken, díky kterému bude váš displej vypadat a působit tak, jak chcete.

XMonad

XMonad je přizpůsobitelný správce oken s mnoha funkcemi napsaný v Haskell. S Xmonad jsou otevřená okna uspořádána tak, aby automaticky dlaždicově rozkládala obrazovku, aniž by se překrývala nebo zanechávala mezery. Má minimalistický nádech a ve výchozím nastavení nekreslí žádné dekorace oken, jako je stavový řádek nebo doky ikon.

XMonad přichází se třemi algoritmy dlaždic, jmenovitě na výšku, na šířku a na celou obrazovku, i když uživatelé mohou přidat další algoritmy dlaždic jako rozšíření. V režimu na výšku i na šířku jsou všechna otevřená okna vydlážděna tak, aby se vešla na displej, aniž by zanechávaly mezery. V režimu celé obrazovky je však viditelné pouze zaostřené okno a vyplní obrazovku.

Xmonad podporuje více fyzických monitorů, což umožňuje současné zobrazení několika pracovních prostorů. Všechny jeho funkce jsou navíc dostupné z klávesnice a myš není nutná. Kromě vynikající dokumentace, která umožňuje i novým uživatelům jej bez problémů používat, podporuje Xmonad plovoucí, tabulátorová a zdobená okna.

bspwm

Bspwm je dlaždicový správce oken založený na binárním rozdělení prostoru. To znamená, že okna jsou reprezentována jako listy binárního stromu. Bspwm přichází s automatickým i manuálním režimem vkládání.

Při automatickém vkládání uživatelé neurčují, jak se okna vkládají na obrazovku. Místo toho to určuje režim vkládání bspwm. V ručním režimu mohou uživatelé určit oblast, kde se má zobrazit další okno.

  10 nejlepších nástrojů pro scrum pro začínající až střední firmy

Má také různé režimy vkládání, z nichž všechny lze použít k vyladění způsobu zobrazení oken a využití obrazovky.

Skvělý správce oken

Awesomewm je správce oken zaměřený na pokročilé uživatele, vývojáře a také běžné uživatele, kteří chtějí plnou kontrolu nad svým zobrazovacím prostředím. Awesomewm byl navržen jako rámcový správce oken, což umožňuje, aby byl rozšiřitelný pomocí programovacího jazyka Lua a vysoce konfigurovatelný, kromě toho, že je rychlý, malý a stabilní.

Některé z jeho výjimečných funkcí zahrnují použití moderní asynchronní knihovny XCB, díky níž je Awesomewm správcem oken, který je ve srovnání s jinými správci oken méně náchylný k latenci.

Awesomewm lze také použít bez potřeby myši a nerozlišuje mezi vrstvami, čímž zajišťuje, že neexistují žádné plovoucí nebo dlaždicové vrstvy.

Dodává se také s vynikající dokumentací a velkou podporou komunity, která vám pomůže začít a ukáže různé způsoby použití Awesomewm k ovládání vašeho zobrazovacího prostředí.

Správce dynamických oken

Dynamic Window Manger(dwm) je rychlý, malý a jednoduchý správce dynamických oken, který spravuje otevřená okna v dlaždicovém, monoklovém nebo plovoucím rozložení. Umožňuje také označování oken, což umožňuje uživatelům zobrazovat okna s určitými značkami.

To vše lze ovládat z malého stavu, který se zobrazuje na každé obrazovce při použití dwm. Stavový řádek zobrazuje dostupné tagy, počet viditelných oken, název zaostřeného okna a použité rozvržení.

Při použití dlaždicového rozvržení bude mít váš displej hlavní a stohovací. Zaostřené okno bude v hlavní oblasti a zbytek oken bude v oblasti skládání, na rozdíl od rozvržení monoklu, kde budou všechna okna maximalizována, aby se vešla na obrazovku.

V plovoucím rozložení mohou uživatelé volně pohybovat a měnit velikost všech otevřených oken. Dwm, který inspiroval správce oken, jako je Awesomewm, lze upravit úpravou jeho kódu napsaného v C.

IceWM

IceWM, napsaný v C++, je snadno použitelný, tématický správce oken, který je vytvořen s cílem být rychlý a jednoduchý a nepřekážet svým uživatelům. Umožňuje správu zobrazených oken pomocí klávesnice nebo myši.

IceWM umožňuje uživatelům vytvářet ikony pro aktuálně zobrazená okna pro podporu rychlého přepínání mezi okny pomocí klávesové zkratky Alt + Tab. Tyto ikony se zobrazují na hlavním panelu, systémové liště nebo ploše a lze je také skrýt.

IceWM nabízí podporu pro zobrazení více oken a poskytuje možnost použití svého správce tapet, který také podporuje průhlednost. IceWm je open source a uživatelé mohou jeho vývoj podpořit na jeho stránce GitHub tím, že rozdělí a vylepší základnu kódu.

Herbstluftwm

Herbstluftwm je bezplatný a otevřený správce oken s ručním uspořádáním, jehož celý konfigurační soubor je skript, který se spouští při spuštění. To má výhodu v tom, že umožňuje změnu a aktualizaci konfigurací herbstluftwm, jako jsou jeho virtuální plochy, pravidla oken a klávesové zkratky, bez nutnosti restartovat herbstluftwm. Tyto změny jsou aktualizovány živě.

Jeho dlaždicový algoritmus funguje tak, že rozděluje snímky na podrámce, které lze dále rozdělit nebo vyplnit okny. Tato okna, ať už dlaždicová nebo plovoucí, lze přesouvat, měnit jejich velikost nebo zaostřovat pomocí klávesnice bez potřeby myši. Umožňuje také zobrazení dvou nebo více virtuálních ploch najednou, pokud mají uživatelé velké displeje.

  Skuteční umělci Photolamus vytvářejí vaše úžasné karikatury

i3

i3 je bezplatný a open-source dlaždicový správce oken pro operační systémy GNU/Linux a BSD. i3 je vytvořen s ohledem na pokročilé uživatele a vývojáře, a proto obsahuje funkce, které mají za cíl zlepšit životy pokročilých uživatelů pomocí funkce bohatého, rychlého a lehkého správce oken.

i3 používá stromovou datovou strukturu, která umožňuje flexibilnější rozvržení neomezující se na uspořádání oken do sloupců. Používá také knihovnu XCB, která nabízí čisté API umožňující i3 být rychlý a bez latence.

i3 také podporuje více displejů tím, že každému pracovnímu prostoru přiřadí vlastní virtuální plochu. Drží se také zásady minimalismu a vyhýbá se nafouknutí efektními dekoracemi.

Spectrwm

Spectrwm je lehký správce oken s dynamickými dlaždicemi napsaný hlavně pomocí programování v C a je vytvořen s ohledem na hackery. Nejlepší však je, že si jej uživatelé mohou nakonfigurovat, aniž by se museli učit programovací jazyk.

Spectrwm přichází s přizpůsobitelným stavovým řádkem, nabídkou rychlého spuštění, uživatelsky definovatelnými oblastmi a přizpůsobitelnými barvami a ohraničením. Navíc umožňuje úpravu mezery mezi dlaždicemi, aby bylo možné vytvořit skutečný okraj s jedním pixelem.

Pomocí Spectrwm mohou uživatelé rychle přepínat mezi různými rozvrženími, konfigurovat dlaždicové uspořádání oken a restartovat správce oken bez ztráty stavu zobrazení. Uživatelé mohou také změnit velikost hlavní oblasti, přesunout okna do libovolného pracovního prostoru a procházet kdekoli na všech obrazovkách pomocí klávesnice nebo myši.

Tmux

Pro běžné uživatele nemusí být Tmux ideálním správcem oken k použití, protože je navržen tak, aby byl užitečný pro pokročilé uživatele, kteří mohou provozovat více terminálových relací najednou. Tmux lze spustit na operačních systémech OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, Linux, macOS a Solaris.

Tmux je terminálový multiplexer a umožňuje tak vytváření, přístup a řízení více terminálových relací z jedné obrazovky. Tmux podporuje klávesové vazby, které uživatelům umožňují vytvářet více okenních tabulek, které jsou přizpůsobeny tak, aby co nejlépe využily veškerý dostupný majetek na obrazovce.

Tmux lze dokonce odpojit od obrazovky a pokračovat v běhu na pozadí, než bude později znovu připojen. V případě, že chcete spouštět více oken terminálu a spravovat je z jednoho rozhraní, toto je váš nástroj.

Houpat

Sway je Linux Window Manager, který je nabitý mnoha různými funkcemi, které vám pomohou zlepšit váš uživatelský zážitek.

Sway automaticky uspořádává okna při jejich otevírání a umožňuje uživatelům přepínat z vertikálního nebo horizontálního uspořádání na okna s kartami nebo složená okna, to vše z klávesnice. Umožňuje také plivat okna do kontejnerů, které mohou mít několik oken.

Sway také podporuje zobrazení na více monitorech; Klíčovou funkcí je véčkový režim, který umožňuje zavřít notebook a používat externí monitory jako displej. Na rozdíl od jiných správců oken používá Sway jako svůj zobrazovací server Wayland.

Wayland je nabízen jako bezpečnější, snadno použitelný a efektivnější. Sway se dodává se spoustou různých komponent, které z něj dělají správce oken s bohatými funkcemi a ideální volbu, pokud hledáte rychlého a robustního správce oken.

Poznámka autora

Linux Window Managers jsou užitečným nástrojem pro každého, kdo pracuje na více úlohách na operačním systému Linux. Zatímco obrazovku můžete rozdělit ručně, správce oken to dokáže mnohem lépe, rychleji a snadněji. S možnostmi od minimalistických správců oken po tematické správce oken s krásnými dekoracemi oken a motivy si každý uživatel Linuxu najde něco.

Můžete také prozkoumat některé nejlepší linuxové VPN pro bezpečné a zabezpečené procházení.