Jak spouštět aplikace na vašem Macu

Pro nové uživatele macOS, kteří přecházejí z Windows, může být způsob spouštění aplikací prvním rozdílem, kterého si všimnete. I když se nástroje v macOS liší, jsou uživatelsky přívětivé a navržené tak, aby celý proces zjednodušily.

Z Doku

Dock je zdaleka nejjednodušší způsob, jak spouštět aplikace na macOS. Je to hodně jako hlavní panel Windows, který obsahuje ikonu pro každou spuštěnou aplikaci, kromě doku pro macOS, který je k dispozici s mnoha výchozími aplikacemi, které jsou k němu již připojeny. Zobrazuje také upozornění pro každou aplikaci a aplikace, které vyžadují vaši pozornost, začnou poskakovat.

Aplikaci můžete spustit kliknutím na kteroukoli z těchto ikon. Pokud je aplikace spuštěna, uvidíte pod ikonou malou bílou tečku. Kliknutím na libovolnou spuštěnou aplikaci tuto aplikaci automaticky přenesete do popředí.

Dock je navržen tak, abyste si jej přizpůsobili. Přetažením aplikací můžete změnit pořadí, přetažením aplikace z doku ji odeberete a přetažením do doku ji tam připnete. Odebráním aplikace z doku ji neodstraníte a můžete ji stále spouštět jinými způsoby.

Pokud máte spuštěnou aplikaci, můžete ji vynutit, aby zůstala v doku, kliknutím pravým tlačítkem (klepnutím dvěma prsty na touchpad) na ikonu, najetím na „Možnosti“ a výběrem „Keep in Dock“.

Z Launchpadu

Launchpad by měl být 3. ikonou v Docku, šedou ikonou s raketovou lodí.

Otevře se rozhraní, které vypadá, jako byste používali iPad. Zde budou všechny vaše aplikace a kteroukoli z nich můžete spustit kliknutím na ikonu.

Launchpad má více stránek a můžete mezi nimi přejíždět třemi prsty, pokud používáte zařízení s touchpadem. Stejně jako iOS můžete libovolnou z aplikací vyzvednout kliknutím a podržením na aplikaci a poté s ní pohybovat. Pokud přesunete dvě aplikace na sebe, můžete vytvořit složku, ve které bude uloženo více aplikací v jedné dlaždici.

Launchpad s Hot Corners

Hot Corners je funkce v macOS, která dokáže aktivovat Launchpad přesunutím myši do rohu obrazovky. Můžete jej zapnout otevřením aplikace System Preferences z doku a kliknutím na „Mission Control“.

V dolní části okna klikněte na tlačítko „Hot Corners“.

Mělo by se objevit nastavení Hot Corners. Můžete kliknout na kteroukoli z rozevíracích nabídek a nastavit ji na „Launchpad“.

Zkuste přesunout myš do tohoto rohu. Launchpad by se měl otevřít, a pokud jej chcete zavřít, můžete znovu najet myší do rohu.

Když jste v této nabídce, je dobré nastavit další roh pro Mission Control, který zobrazuje vaše plochy a otevřená okna aplikací. Doporučujeme nenastavovat nic v levém horním rohu, protože může být obtížné kliknout na nabídku Apple.

Od Spotlight

Spotlight je jako vyhledávání ve Windows. Umožňuje vám vyhledávat cokoliv podle názvu, včetně aplikací.

Spotlight můžete spustit dvěma způsoby:

Současné stisknutí Command a Space, velmi pohodlně umístěné těsně vedle sebe a přímo pod levým palcem.
Z ikony Hledat v pravém rohu horní lišty nabídek.

V okně vyhledávání zadejte název aplikace a stiskněte klávesu Enter, jakmile ji uvidíte ve výsledcích. Aplikace by se měla spustit nebo vás k ní přenést, pokud již běží. Spotlight můžete také použít k hledání mnoha dalších věcí; je to velmi užitečná součást macOS.

Z Finderu

Finder je verze Průzkumníka souborů Windows pro macOS. Umožňuje vám procházet všechny soubory a přímo spouštět aplikace. Finder můžete spustit z Docku, nebo můžete kliknout na plochu a stisknout Command+N pro otevření nového okna Finderu.

Složka Aplikace není skrytá a obtížně přístupná jako Program Files ve Windows. Můžete jednoduše kliknout na „Aplikace“ na postranním panelu a otevřít výchozí složku Aplikace, která obsahuje ikony pro každou aplikaci ve vašem systému.

Na kteroukoli ikonu zde můžete dvakrát kliknout a otevřít ji nebo se k ní dostat, pokud je aktuálně otevřená.

Zatímco většina vašich aplikací je ve složce Aplikace, aplikace pro macOS se neinstalují jako ty pro Windows. Aplikace MacOS jsou jednotlivé soubory a některé aplikace můžete mít ve složce Stažené soubory. Chcete-li je spustit, přejděte do složky Stažené soubory, i když je nejlepší je přetáhnout do složky Aplikace se všemi ostatními.