Jak správně vyčistit svůj hrubý notebook

Jako každý počítač jsou i notebooky magnety prachu a špíny. Špinavý notebook ale není jen kosmetická noční můra – může také způsobit špatný výkon a přehřívání. Jak tedy můžete svůj notebook správně vyčistit?

Čištění notebooku je pravděpodobně únavnější než čištění pracovní plochy. Musíte vyčistit klávesnici, vnitřky, obrazovku a samotné pouzdro. Přesto můžete svůj notebook snadno předělat za méně než hodinu, pokud máte konzervovaný vzduch, některé 90%-100% isopropylalkohol, bavlněné tampónya a hadřík z mikrovlákna.

Začněte zevnitř

Většina nečistot a špíny, které vidíte na svém notebooku, je čistě kosmetická záležitost. I když každý chce, aby byl jeho notebook krásný zvenčí, počítá se opravdu vnitřek. Ale prach, krusta a drobky, které se hromadí uvnitř vašeho notebooku, mohou ucpat ventilátory, větrací otvory a chladiče, což má za následek přehřívání a špatný výkon.

Začneme čištěním vnitřků vašeho notebooku. U některých notebooků to bude snazší než u jiných, ale většinou se jedná o stejný proces. Vezměte svůj notebook někam, kde je prašné prostředí (do garáže nebo ven), připravte se stlačený vzduch nebo ekologicky šetrné vzduch bez plechovky (nepoužívejte vakuum) a pusťte se do práce!

Pokud se váš notebook otevře: Vypněte jej, vyjměte baterii (pokud můžete) a poté odšroubujte zadní panel. To může zrušit vaši záruku, ale to je cena, kterou platíte za krásu. Použijte krátké dávky stlačeného vzduchu k vytlačení prachu ze středu notebooku směrem k jeho větracím otvorům. Potom vytlačte všechen prach z ventilačních otvorů jemnými dávkami (pokud se ventilátory točí příliš rychle, mohou prasknout). A je to! Jsi hotový. Přišroubujte svůj notebook zpět k sobě.
Pokud se váš notebook neotevře: Většina moderních notebooků se nedá otevřít, takže čištění není tak věda, ale spíše hádání. Vypněte svůj notebook a vytlačte několik rychlých dávek stlačeného vzduchu do jeho ventilačních otvorů. Buďte trpěliví a nestrkejte tyč se stlačeným vzduchem do ventilačních otvorů. Mohli byste narazit na drát nebo zatlačit kondenzovanou vzduchovou konzervu přímo proti desce.

Jen zřídka najdete v notebooku něco jiného než prach, vlasy a drobky. Pokud na desce nebo kolem ní uvidíte nějaké skvrny, očistěte je 90%-100% isopropylalkoholem a vatovým tamponem. Dbejte na to, abyste alkohol nanášeli na vatový tampon, nikoli na desku, a na notebook (nebo jinou elektroniku) nikdy nepoužívejte čisticí prostředky pro domácnost.

Hit That Nasty Keyboard

Jakmile je váš notebook uvnitř krásný, je čas na přeměnu Deník princezny. Začneme klávesnicí, protože je pravděpodobně po léta pokryta malými skvrnami a mastnotou z prstů.

Čištění klávesnice notebooku je zvláštní proces. Na rozdíl od stolní klávesnice, kterou lze obvykle rozebrat, jsou klávesnice notebooků operace na úrovni povrchu. Budete potřebovat hadřík z mikrovlákna, vatové tampony, nějaký 90%-100% isopropylalkohol a stlačený vzduch. K čištění elektroniky nikdy nepoužívejte domácí čističe a místo alkoholu nepoužívejte ocet – mohl by prosakovat do klávesnice a korodovat její součásti.

Začněte suchým hadříkem z mikrovlákna: Použijte jej k otření klávesnice, než se pustíte do podrobnější práce. Zachytí většinu prachu, takže se můžete soustředit na špínu.
Udeřte na to stlačeným vzduchem: Stejně jako hadřík z mikrovlákna může stlačený vzduch dostat z klávesnice trochu prachu, než se pustíte do detailní práce. Nezapomeňte použít krátké dávky, jinak se pod klávesami může tvořit kondenzace.
Vyšlehejte alkohol: Naneste nějaký 90%-100% isopropylalkohol na vatový tampon (nelijte jej na notebook) a začněte otírat klávesnici. Dostaňte se mezi ty klávesy a nebojte se použít suchý (nejlépe nepoužitý) zubní kartáček, abyste si poradili s úzkými místy.
Pokud máte pod klávesami drobky: Klávesnice notebooků se těžko rozebírají. Proveďte vyhledávání Google na svém a zjistěte, zda jsou klíče vyjímatelné. Pokud ano, odstraňte je malým plochým nástrojem (dobře funguje kytarové trsátko) a poté na problematické místo udeřte vatovým tamponem s alkoholem nebo krátkým proudem stlačeného vzduchu. Pokud klíče nejdou sundat, nasměrujte pod své problémové klíče rychlý proud vzduchu a modlete se za to nejlepší. Nepřehánějte to, nebo skončíte s kondenzací pod klávesami.

Pokud máte potíže s vytažením crudu zpod klávesnice, zvažte její odeslání výrobci k opravě nebo ji odneste místnímu servisnímu pracovníkovi. Nemá smysl rozbíjet váš notebook, když to za vás může udělat někdo jiný.

Udělejte tu obrazovku znovu krásnou

Nesprávné čištění je rychlý způsob, jak skončit s rozbitou obrazovkou notebooku. LCD obrazovka vašeho notebooku je neuvěřitelně jemná. Je potřeba ho řádně a polopravidelně čistit.

Zachováme to jednoduché. K čištění obrazovky notebooku nepoužívejte papírové ručníky ani hadry. Zanechávají za sebou prach a mohou poškrábat obrazovku. Nepoužívejte alkohol, ocet, čistič skla (nebo sklenic), Windex ani žádné čisticí chemikálie. A pokud vidíte, že se produkt prodává jako čistič obrazovky, nepoužívejte jej na obrazovku notebooku. To je hadí olej!

Jediná věc, která by se měla dotýkat obrazovky vašeho notebooku, je a hadřík z mikrovlákna. Jsou levné, tak je nenahrazujte. Možná budete chtít použít i trochu konzervovaného vzduchu, ale není to nutné, pokud není obrazovka obzvlášť zaprášená.

Připravte obrazovku: Vypněte notebook a počkejte, až obrazovka dosáhne pokojové teploty. Pokud je super prašný, dejte mu několik krátkých bočních rázů stlačeného vzduchu. Pokud není znatelně zaprášený (většina obrazovek notebooků je jen rozmazaná), pak konzervovaný vzduch vynechejte.
Lehce otřete obrazovku: Vezměte čistý hadřík z mikrovlákna a přejeďte s ním po obrazovce jemným horizontálním nebo vertikálním pohybem. Netlačte a nedělejte krouživé pohyby. V opačném případě riskujete, že zanecháte kruhové šmouhy nebo škrábance. Ideální je lehký tlak a široké pohyby.
Pro odolné a mastné obrazovky: Pokud je vaše obrazovka obzvlášť ošklivá, lehce navlhčete hadřík z mikrovlákna vodou a použijte stejné pohyby a lehký tlak, o kterých jsme právě hovořili. Pokud je obrazovka příliš vlhká, jemně ji osušte čistou utěrkou z mikrovlákna.
Pro nemožné skvrny: Již dříve jsme řekli, že byste k čištění obrazovky notebooku neměli používat ocet. Ocet byste měli používat pouze jako absolutní poslední možnost. Pokud máte na obrazovce nějaké ošklivé lepkavé svinstvo, připravte si roztok 50 % vody a 50 % bílého octa, navlhčete hadřík z mikrovlákna a širokými pohyby jemně otřete obrazovku.

Nyní, když jsou obrazovka, klávesnice a vnitřní části vašeho notebooku čisté, je čas postarat se o jeho obal. Toto je zdaleka nejjednodušší část čištění notebooku za předpokladu, že se na něm nenahromadily žádné zbytky nálepek.

Čištění pouzdra na notebook

Na rozdíl od jemné klávesnice a obrazovky vašeho notebooku jeho pouzdro zvládne i těžké lásky. Jen se ujistěte, že se vyhnete agresivním chemikáliím a nikdy nenanášejte tekutiny přímo na váš notebook. Všechny čisticí roztoky jdou na hadřík z mikrovlákna, nikoli na samotný notebook.

Pro rychlé čištění: Pouzdro notebooku můžete čistit řadou roztoků, ale doporučujeme použít hadřík z mikrovlákna (papírové ručníky zanechávají prach) s bílým octem, isopropylalkoholem nebo vodou (nemíchejte je). Čisticí tekutinu lehce naneste na hadřík a otřete pouzdro notebooku. Nebojte se na problémová místa použít trochu tuku na lokty a po dokončení notebook osušte čistým hadříkem.
Odstranění zbytků nálepek: Pokud je váš notebook pokrytý ošklivými zbytky nálepek, nyní je čas jej vyčistit. Jednoduše naneste 90%-100% isopropylalkohol na hadřík z mikrovlákna a začněte drhnout. Pokud to nejde, zkuste použít trochu Goo pryč. K zahřátí lepidla nepoužívejte fén, protože teplo může poškodit váš notebook.

A tak to je! Nyní je váš notebook čistý od hlavy až k patě. Pokud jste odvedli dobrou práci, pak by jeho ventilátory měly být o něco tišší a možná si všimnete i mírného nárůstu výkonu. Nezapomeňte svůj notebook každých pár měsíců důkladně vyčistit, aby si zachoval jeho výkon a vzhled.