Jak stáhnout a nainstalovat prohlížeč Google Chrome

Google Chrome je moderním stolním prohlížečem číslo jedna. Má nejvyšší počet uživatelů/podíl na trhu. Pro srovnání, konkurenti jako Firefox a Opera ovládají pouze malou část trhu prohlížečů.

Navzdory tomu, jak populární je Google Chrome, není předinstalovaný na Windows nebo macOS. Oba operační systémy mají své vlastní prohlížeče. To znamená, že prohlížeč je k dispozici pro Windows, MacOS a Linux. Uživatelé si jej mohou snadno a zdarma nainstalovat.

Prohlížeč Google Chrome

Stáhněte si prohlížeč Google Chrome

Abyste si mohli stáhnout Google Chrome, musíte použít prohlížeč. Windows 10 i macOS jsou dodávány s běžným prohlížečem, který můžete použít ke stažení Chrome.

V systému Windows 10

Otevřete Microsoft Edge.
Navštivte Stránka ke stažení Chrome.
Klikněte na Stáhnout Chrome.
Jakmile se soubor stáhne, spusťte jej.
Instalační program stáhne další soubory a nainstaluje prohlížeč.

V systému macOS

Otevřete Safari.
Navštivte Stránka ke stažení Chrome.
Klikněte na Stáhnout Chrome.
Vyberte procesor, který má váš Mac, tj. Intel nebo M1.
Jakmile se soubor stáhne, otevřete jej.
Chrome bude nainstalován (průběžně mu udělte další oprávnění).

Nastavte Google Chrome jako výchozí prohlížeč

Pokud plánujete používat Google Chrome jako výchozí prohlížeč, budete muset změnit výchozí prohlížeč na ploše. Ujistěte se, že jste správně nainstalovali Chrome, a poté postupujte podle níže uvedených kroků.

V systému Windows 10;

Otevřete aplikaci Nastavení pomocí klávesové zkratky Win+I.
Přejděte do části Aplikace.
Vyberte kartu Výchozí aplikace.
Klikněte na tlačítko výchozího prohlížeče.
Vyberte Chrome.

na macOS;

Otevřete Předvolby systému.
Přejděte na General.
Otevřete rozevírací seznam Výchozí webový prohlížeč.
Vyberte Google Chrome.

Nastavte Google Chrome k použití

Prohlížeč Google Chrome lze použít k procházení, jakmile jej nainstalujete. Není třeba provádět žádné další změny. Nastavení prohlížeče jako výchozího prohlížeče je volitelné a provádí se pouze pro pohodlí.

Když poprvé otevřete Google Chrome, požádá vás o přihlášení pomocí účtu Google. Umožní vám to synchronizovat informace, jako jsou data formulářů, historie, záložky, rozšíření atd., se všemi ostatními instancemi prohlížeče Chrome nainstalovanými v jiných počítačích, které máte. Umožní vám také posílat odkazy z jednoho prohlížeče do druhého, např. z prohlížeče Chrome nainstalovaného v počítači se systémem Windows do prohlížeče Chrome nainstalovaného na počítači Mac.

Přihlášení můžete přeskočit a používat Google Chrome bez účtu.

Kanály verzí Google Chrome

Když si uživatelé stahují Google Chrome, stahují si hlavní/stabilní verzi. Chrome má dvě další verze, které si uživatelé mohou stáhnout. Jedná se o experimentální nebo beta verze, které jsou o několik verzí před hlavní/stabilní verzí.

Google Chrome Beta: Můžete si stáhnout beta verzi prohlížeče Chrome zde pro Windows a zde pro macOS.
Google Chromium: Můžete si stáhnout Chromium tady.
Google Chrome Canary: Tuto verzi nedoporučujeme používat, protože obsahuje noční sestavení, přesto si ji můžete nainstalovat, pokud chcete. Stáhněte si jej zde.

Aktualizujte Google Chrome

Google Chrome bude pravidelně kontrolovat aktualizace a stahovat je, kdykoli však budete chtít, můžete aktualizace vyhledat ručně.

Otevřete Google Chrome.
Klikněte na tlačítko více možností (tlačítko se třemi tečkami) vpravo nahoře.
Přejděte na Nápověda>O Google Chrome.
Na stránce O aplikaci počkejte, až Chrome zkontroluje aktualizace.
Pokud je k dispozici aktualizace, bude stažena.
Pro instalaci aktualizace restartujte prohlížeč.

Zkontrolujte verzi Google Chrome

Chcete-li zkontrolovat verzi prohlížeče Google Chrome;

Otevřete Google Chrome.
Klikněte na tlačítko více možností (tlačítko se třemi tečkami) vpravo nahoře.
Přejděte na Nápověda>O Google Chrome.
Číslo verze bude uvedeno nahoře.

Funkce Google Chrome

Google Chrome není prvním prohlížečem, který zavádí prohlížení na kartách. Mnoho prohlížečů má procházení na kartách, ale Chrome jej zpočátku dokázal mimořádně dobře spravovat, přičemž každá karta byla umístěna v karanténě jako vlastní proces. Kromě lepšího a optimalizovaného procházení má Chrome následující funkce;

Profily: Uživatelé si mohou vytvořit více profilů Chrome. Každý profil je oddělený od druhého s vlastními uživatelskými daty.
Rozšíření: Internetový obchod Chrome má poměrně velkou knihovnu rozšíření, která si můžete nainstalovat a upravit tak fungování prohlížeče a další funkce.
Vestavěná ochrana: Chrome uživatele upozorní, když se chystají navštívit web, který není zabezpečený, známý šířením škodlivého obsahu nebo je potenciálně nebezpečný. Také upozorní uživatele, pokud soubor, který stahují, může být nebezpečný.
Správce stahování: Chrome má standardního správce stahování, který může stahování pozastavit a obnovit.
Casting: Google Chrome je vytvořen pro spolupráci s Google Chromecast. Pokud vlastníte zařízení Chromecast, můžete do něj odesílat z prohlížeče bez instalace dalších rozšíření.
Seskupování záložek: Uživatelé mohou vytvářet skupiny záložek, které mají otevřené v okně, aby měli vše uspořádané.
Pojmenovat okna: Uživatelé mohou oknům Chrome přidělit individuální názvy, které usnadní identifikaci okna v zobrazení více úloh v operačním systému pro stolní počítače.
Mobilní verze: Google Chrome má funkční a na funkce bohaté mobilní verze. Mobilní Chrome je k dispozici pro iOS i Android a má mnoho stejných funkcí jako jeho desktopový protějšek.

Nedostatek Google Chrome

Google Chrome je populární prohlížeč, ale postupem času začal spotřebovávat stále více paměti RAM. Na systémové prostředky to bývalo málo, ale to se v průběhu let změnilo. pokud máte otevřenou příliš mnoho karet a oken, prohlížeč se může zablokovat, zpomalit zbytek systému a dokonce se zhroutí.

Závěr

Chrome je skvělý prohlížeč díky enginu, na kterém je postaven. Díky tomu je prohlížeč tak rychlý a schopný zpracovávat složité aplikace prohlížeče. Mnoho moderních prohlížečů, jako je Safari, Edge a Opera, používá stejný engine kvůli jeho rychlosti a efektivitě. Prohlížeč má své nedostatky, ale přesto se mu nic jiného nevyrovná.