Jak vytvořit vocal Chops ve vašem DAW

Vocal chops je termín používaný k popisu krátkých, nasekaných úryvků vokálních zvukových souborů nebo vzorků. Jsou častým prvkem v EDM a dalších hudebních žánrech, protože přidávají různé a žádoucí textury.

Mnoho z nejchytlavějších a nejoblíbenějších elektronických skladeb zahrnuje vokální sekání jako ústřední prvek. Ukážeme vám některé z nejlepších způsobů, jak najít nebo nahrát dobré vokály k sekání a jak je upravit do pozoruhodných vokálních prvků.

Vyberte své vokální vzorky, které chcete nakrájet

Prvním krokem při vytváření vokálních sekcí je samozřejmě výběr správné zvukové nahrávky nebo samplu, který chcete rozkrájet. Obecně platí, že vokální samply, které fungují dobře jako vokální řízky, mají určité tonální rysy. Často se skládají z následujících:

  • Rovnoměrný tón s malým vibratem nebo swoopingem.
  • Otevřené samohlásky.
  • Málo nebo žádné souhlásky.

Pamatujte, že tyto vlastnosti slouží pouze jako obecné vodítko a měli byste experimentovat, abyste zjistili, jaké zvuky a efekty můžete produkovat nad rámec normy. Pojďme pokrýt různé metody, které můžete implementovat pro získání správných vokálních zvukových vzorků.

Nahrajte si vlastní vokální vzorky

Nahrávání vlastních vokálů pro použití jako vokálních samplů je cenově nejefektivnější způsob, jak dělat vokální kousky. Nedělejte si starosti, pokud váš zpěv není nic, o čem byste mohli psát, některé vokální vzorky opravdu nevyžadují vokální trénink nebo zkušenosti. Pokud jste někdy byli u zubaře a úspěšně jste prošli testem, když vám řekli, abyste řekli „aaa“, pak jste více než schopni sami vytvořit nějaké základní hlasové sekání.

  Vystavujte profesionální odznaky a certifikáty pomocí Sertifier etechblog.cz

Nyní, když se pokoušíte o nějaké osobně vytvořené vokální nahrávky, je důležité mít slušný mikrofon. Pokud máte omezený rozpočet, podívejte se na nejlepší USB mikrofony pro audio produkci; pokud máte trochu více investovat, podívejte se, který studiový mikrofon je pro vás nejlepší. Pokud nepoužíváte mikrofon USB, nezapomeňte, že k připojení veškerého vybavení budete potřebovat vstupní monitor.

Jakmile nastavíte tempo projektu v DAW, nahrajte některé základní jedno- nebo dvounotové samohlásky. Pokud používáte Mac, můžete své vokály snadno nahrát v GarageBandu. Podíváme se na nástroje pluginů, které můžete později použít k vyčištění těchto základních vokálních nahrávek.

Použijte segmenty nahraných vokálů

Jednou z nejběžnějších metod výroby vokálních řízků je projít existující vokální nahrávku. Například sloka, refrén nebo kobylka dříve nahraných vokálů.

Tato metoda může být omezující, protože možná nemáte vycvičený zpěvák nebo nemáte možnost nahrávat jiné zpěváky. Pokud můžete procházet existující vokální nahrávky, zkuste najít segmenty, které jsou tonálně konzistentní a používají samohlásky. Přibližte si průběh, abyste lépe identifikovali a vybrali požadovaný segment.

Použijte hotové vokální vzorky

Kredit obrázku: Splice

Pokud osobně nahrané vokály vytvořené vámi nebo jiným zpěvákem nejsou životaschopné, můžete použít internet k vyhledání hotových samplů třetích stran. Podívejte se na nejlepší webové stránky pro zvukové ukázky, kde můžete zúžit vyhledávání pomocí filtrů. Obvykle můžete určit tempo (BPM), o které se chcete, a dokonce i tóninu.

Pamatujte, že si můžete vybrat buď hotové vokální řízky nebo melodické a lyrické vokální linky, které pak můžete převést na vokální řízky.

Jak upravit a nakrájet své vokály

Jakmile budete mít před sebou vhodného kandidáta na vokální sekání, duplikujte oblast zvuku, abyste byli v bezpečí, a poté ořízněte veškerý přebytečný zvuk kolem zvuku, který hledáte. Obecným pravidlem při úpravě vokálů do vokálních sekcí je, aby vaše finální sekaná verze byla pěkná a krátká.

  Jak povolit nebo zakázat nový design Chrome

Nezapomeňte zeslabit začátek a konec každé oblasti zvuku, abyste se vyhnuli praskání a cvakání. Pokud jste uživatelem Logic Pro, podívejte se, jak během několika sekund zeslabit veškerý zvuk.

Chcete-li opravit jakékoli chyby v časování, přibližte si průběh zvukové oblasti, kterou chcete použít, a ujistěte se, že začátek vokálního sekání je zarovnán s mřížkou a rytmem ve vašem DAW. Povolte funkci snap-to-grid, která je dostupná ve většině DAW, pro rychlé zarovnání vašich regionů k mřížce.

Pokud začátek vašeho zvukového souboru obsahuje nádech nebo ticho, váš zvukový vzorek zůstane mimo čas. Napravte to odstraněním zbytečných tich ze začátku vašich vokálních samplů.

Můžete maximalizovat využití funkce snap-to-grid nastavením konkrétních dělení not, ke kterým se budou přichytávat oblasti zvuku. Nejen, že to zajišťuje zarovnání tempa, ale také vám umožňuje snadno experimentovat s různými umístěními vašich hlasových sekcí. Například nastavte své audio regiony tak, aby se přichytávaly ke každému dělení rytmu nebo 16. tónu (1/16), a pak můžete snadno vyzkoušet nové časování pro své vokální vzorky a přitom být dokonale sladěné s tempem vašeho projektu.

Experimentování nevyhnutelně přinese vzrušující výsledky. Můžete také použít Flex Time v Logic Pro k rychlému vyladění a sladění vokálního partu.

Poté si můžete představit a provést melodický nápad, experimentovat s různými kombinacemi zvuků samohlásek, rytmů a výšek nebo tyto metody kombinovat. Vokální vzorky, které obsahují více rytmů a výšek, lze často rozdělit na jednotlivé části, např. jednotlivé noty nebo zvuky samohlásek. Ty pak mohou být znovu spojeny novými způsoby.

To může znamenat, že se na konci opakují poslední dva tóny vašeho vokálního samplu, nebo se první tón opakuje rychle jako efekt koktání do přechodu. Experimentujte s jednoduchými i složitějšími kombinacemi, dokud nenajdete něco, co ve vás zůstane.

  Jak opravit „chybu, která se vyskytla při čtení a zápisu do iPhone“ v iTunes

Použijte efekty na vaše sekané vokály

Mezi nejužitečnější efekty, které můžete použít na vokální sekání, patří pluginy pro změnu výšky tónu a formantu.

Pomocí Flex Pitch v Logic Pro můžete upravit výšku daného zvukového vzorku. Logic’s Sampler plugin umí totéž, ale úpravy pitch povedou ke změnám rychlosti. Většina DAW poskytuje plugin pro změnu výšky tónu, který byste měli vyzkoušet. Experimentujte s umístěním samplu nahoru/dolů o oktávu (12 půltónů) a dalších harmonických not ve vztahu ke klíči vašeho projektu.

Formant Shifting mění harmonický obsah daného tónu a může vytvořit stejnou notu, jako by ji zpívá veverka nebo nejhlubší hlas. Mužský vokální segment tak může znít žensky a naopak. Různá nastavení formantů mohou vést k poněkud nelidským, zkresleným vokálním zvukům, které často slouží jako vysoce kvalitní zvukové efekty. Malý AlterBoy od Soundtoy je jedním z nejlepších pluginů pro změnu výšky i formantu.

Nezapomeňte ekvalizovat své vokální vzorky a použít některé efekty vokálního reverbu pro větší pocit hloubky a prostoru. Pokud chcete svým hlasovým sekáním přidat další výhodu, podívejte se na různé typy zkreslení zvuku. Typ a intenzita těchto efektů a všech ostatních, které umístíte, by měly odpovídat celkovému stylu a zvukovým cílům vašeho projektu.

Vytvářejte zářivé vokální textury

Vocal chops jsou hudební přísadou a texturou, která může zásadně zlepšit chytlavost a kvalitu vašich audio projektů. Jakmile vyberete nějaké vhodné vokální vzorky, které chcete nasekat z vašich vlastních nahrávek nebo samplů třetích stran, je čas je oživit.

Udělejte ze svých samplů krátké klipy, včetně zvuků otevřených samohlásek a vyblednutí. Poté přidejte některé efekty a také posun výšky a formantu pro různé tóny a barvy. Experimentujte s různými melodickými a rytmickými kombinacemi a vaše výtvory se mohou proměnit v něco nezapomenutelného.