Jak vyzkoušet open-source alternativu Firefoxu LibreWolf na Linuxu

Firefox je skvělý prohlížeč. Vývojáři Firefoxu dělají pro web hodně a bez něj bychom všichni uvízli v používání Chromia v Linuxu. Postupem času se však Firefox se svými praktikami zhoršil. Pokud vás už nebaví experimenty a obchodní praktiky, které Mozilla využívá, je tu LibreWolf.

LibreWolf je fork samotného Firefoxu. Je to open-source a funguje na Mac OS, Linux a Windows. Nejlepší ze všeho je, že odstraňuje všechny stinné věci, které Mozilla dělala. Zde je návod, jak si můžete vyzkoušet LibreWolf na Linuxu.

Instalace LibreWolf na Linux

LibreWolf je vynikající projekt a dává uživatelům možnost získat otevřenější verzi Firefoxu na jejich počítačích se systémem Linux. Aplikace však není ve výchozím nastavení nainstalována na žádném běžném operačním systému Linux.

Protože aplikace není předinstalovaná, budeme si muset projít, jak ji nainstalovat na Linux. LibreWolf oficiálně podporuje Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora, OpenSUSE a Flatpak. Stisknutím otevřete okno terminálu na ploše Linuxu Ctrl + Alt + T na klávesnici, abyste zahájili proces instalace.

  Jak přizpůsobit pracovní plochu LXQt

Ubuntu

Tým LibreWolf obsahuje na svých webových stránkách balíček AppImage, který můžete použít k instalaci aplikace LibreWolf na svůj počítač Ubuntu (nebo derivát Ubuntu). Chcete-li získat nejnovější verzi AppImage, použijte následující wget stáhnout příkaz níže.

wget https://gitlab.com/librewolf-community/browser/appimage/-/jobs/1580351789/artifacts/raw/LibreWolf-92.0-1.x86_64.AppImage

Po stažení balíčku AppImage do počítače aktualizujte oprávnění souboru pomocí souboru chmod příkaz.

sudo chmod +x LibreWolf-92.0-1.x86_64.AppImage

Poté můžete LibreWolf spustit spuštěním příkazu níže nebo dvojitým kliknutím na soubor LibreWolf AppImage ve správci souborů Ubuntu.

./LibreWolf-92.0-1.x86_64.AppImage

Debian

Uživatelé Debianu mohou nainstalovat LibreWolf na své systémy prostřednictvím softwarového úložiště Debian Unstable. Tyto pokyny prosím dodržujte pouze v případě, že používáte Debian Unstable. Pokud používáte stabilní nebo testovací verzi Debianu, postupujte podle pokynů Flatpak.

echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/bgstack15:/aftermozilla/Debian_Unstable/ /' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/home:bgstack15:aftermozilla.list
curl -fsSL https://download.opensuse.org/repositories/home:bgstack15:aftermozilla/Debian_Unstable/Release.key | gpg --dearmor | sudo tee /etc/apt/trusted.gpg.d/home_bgstack15_aftermozilla.gpg > /dev/null
sudo apt update
sudo apt install librewolf

Arch Linux

Uživatelé Arch Linuxu mohou získat nejnovější verzi LibreWolf pracující na jejich systému instalací prostřednictvím AUR. Aby to fungovalo v AUR, musíte nejprve nastavit pomocný nástroj Trizen AUR pomocí příkazů níže.

sudo pacman -S git base-devel

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

Když Trizen funguje, budete moci aplikaci LibreWolf zprovoznit.

trizen -S librewolf-bin

Fedora/OpenSUSE

Pokud chcete LibreWolf používat na Fedoře nebo OpenSUSE Linuxu, budete si muset do počítače stáhnout nejnovější soubor AppImage a spustit jej. Chcete-li získat soubor, použijte wget příkaz níže.

wget https://gitlab.com/librewolf-community/browser/appimage/-/jobs/1580351789/artifacts/raw/LibreWolf-92.0-1.x86_64.AppImage

Aktualizujte oprávnění souboru pomocí chmod příkaz.

sudo chmod +x LibreWolf-92.0-1.x86_64.AppImage

Po aktualizaci oprávnění spusťte níže uvedený příkaz a spusťte aplikaci. Nebo jej spusťte přes správce souborů Linux.

./LibreWolf-92.0-1.x86_64.AppImage

Flatpak

Chcete-li používat LibreWolf na Linuxu jako Flatpak, musíte nejprve nastavit běhové prostředí Flatpak. Můžete to udělat podle našeho průvodce zde. Po nastavení runtime spusťte dva níže uvedené příkazy, aby aplikace fungovala ve vašem systému.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub io.gitlab.librewolf-community

Procházení s LibreWolf na Linuxu

Chcete-li procházet pomocí LibreWolf na počítači se systémem Linux, začněte spuštěním aplikace na počítači. Jakmile je aplikace otevřena, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

  Jak zrušit předplatné CBS All Access

Krok 1: Najděte textový řádek „Hledat pomocí DuckDuckGo nebo zadejte adresu“ uvnitř LibreWolf. Poté na něj klikněte myší.

Krok 2: Začněte psát, co chcete vidět. Pokud například chcete něco vyhledat, začněte zadávat dotaz do textového pole. Poté stiskněte tlačítko Vstupte na klávesnici zobrazíte výsledky vyhledávání. Nebo chcete-li přejít na webovou stránku, zadejte adresu URL do adresního řádku a stiskněte Vstupte.

Záložky

Potřebujete vytvořit záložku své oblíbené webové stránky v LibreWolf? Udělej následující. Nejprve otevřete webovou stránku v aplikaci LibreWolf. Když je web otevřen, najděte ikonu hvězdičky a klikněte na ni myší.

Jakmile vyberete ikonu hvězdičky, přidáte záložku. Chcete-li zobrazit své záložky v LibreWolf, stiskněte Ctrl + B na klávesnici.

  Nechte si telefon volat každou hodinu, abyste jej neztratili

Doplňky

LibreWolf podporuje doplňky Mozilla Firefox. Pokud chcete nainstalovat doplněk, postupujte následovně. Nejprve přejděte na webovou stránku doplňku Firefoxu. Jakmile jste na webu, použijte vyhledávací nástroj k nalezení doplňku, který chcete nainstalovat.

Když najdete doplněk, klikněte na tlačítko „přidat do Firefoxu“. Poté klikněte na výzvu k instalaci doplňku do LibreFox. Opakujte tento postup a nainstalujte tolik doplňků, kolik potřebujete.