Jak zjistit verzi systému BIOS a aktualizovat ji v systému Windows 10

BIOS vašeho systému se aktualizuje jen zřídka. To neznamená, že se to nikdy neaktualizuje, ale aktualizace nejsou jako aktualizace operačního systému. Přicházejí, jen když je potřeba. Výrobce vašeho systému může například vydat aktualizaci systému BIOS, aby mohl spouštět nejnovější verzi Windows 10 plynuleji, nebo přidat podporu pro některé funkce. V jiných případech může existovat aktualizace systému BIOS, která opraví stávající problémy. Aktualizace systému BIOS je přesto vzácná, ale není neslýchaná. Pokud je váš systém obzvláště starý, je možné, že je k dispozici aktualizace systému BIOS, která vám pomůže prodloužit jeho životnost o několik dalších let. Chcete-li aktualizovat systém BIOS, musíte zjistit verzi systému BIOS.

BIOS můžete aktualizovat z DOSu nebo Windows. Je samozřejmé, že aktualizace ze systému Windows je ta jednodušší možnost. Nejprve najděte verzi systému BIOS a poté zkontrolujte, zda je k dispozici aktualizace.

Najděte verzi systému BIOS

Podrobně popíšeme, jak to můžete provést ve Windows 10. Stejná metoda bude fungovat i ve starších verzích Windows. Otevřete okno spuštění klepnutím na klávesu Win+R a zadejte do něj následující. Klepněte na Enter.

msinfo32

Tím se otevře okno Systémové informace. Procházejte souhrnem systému a najděte položku Verze/datum systému BIOS. Zde najdete výrobce, který vydá aktualizaci pro váš BIOS. Je to stejné jako u výrobce vašeho systému, pokud jste si nepostavili vlastní PC. Vedle názvu výrobce uvidíte číslo verze systému BIOS. Někde si to poznamenejte. Také zkontrolujte, zda byl váš BIOS nedávno aktualizován od data vedle této položky. Pokud je aktualizace nedávná, pravděpodobně používáte nejnovější verzi.

Vyhledejte aktualizaci systému BIOS

Neexistuje žádný jistý způsob, jak zjistit, zda je k dispozici aktualizace systému BIOS. Nejlepší metodou je vyhledat web výrobce. Pokud máte například notebook HP nebo Dell, přejděte na příslušné webové stránky. Zadejte přesné číslo modelu vašeho systému. Tohle nehádejte. Nemyslete si, že použití stejného čísla modelu jako u jiného notebooku ze stejné řady bude fungovat. Udělej to správně.

  Jak spustit sfc /scannow (Kontrola systémových souborů) v systému Windows 10

Na webových stránkách výrobce se zobrazí nejnovější verze systému BIOS, která je k dispozici, a kdy byla vydána. Budete muset trochu hledat. Výrobci notebooků nemají na svých webových stránkách ty nejlepší vyhledávací funkce. Když jsem poprvé zkontroloval nejnovější verzi svého BIOSu, ukázal mi jednu z roku 2015. Trvalo to trochu víc googlování, než jsem zjistil, že ve skutečnosti mám nejnovější verzi. To samozřejmě znamená, že můžete také přejít na nižší verzi systému BIOS, pokud se tak rozhodnete.

Také si všimnete, že existuje nesrovnalost v datu vydání a datu instalace systému BIOS. Je to možná proto, že samotný soubor byl vydán později, tj. poté, co byl tento konkrétní systém k dispozici ke koupi.

Aktualizujte BIOS

Soubor BIOS si můžete stáhnout z webu výrobce. Soubor obvykle bude obsahovat pokyny pro aktualizaci systému BIOS. U notebooků Dell je to pouze soubor EXE, který můžete spustit jako kterýkoli z jeho souborů ovladačů, a o zbytek se postará on sám. Totéž platí pro notebooky HP.

  Jak změnit velikost nabídky Start v systému Windows 10

U jiných výrobců, pokud váš soubor BIOSu není EXE, zkuste jej extrahovat pomocí WinRAR. Je možné, že uvnitř je soubor Read Me s pokyny.

Při aktualizaci verze systému BIOS se ujistěte, že jste připojeni ke spolehlivému zdroji napájení. Při aktualizaci nespoléhejte na baterii. Pokud během aktualizace dojde k výpadku napájení, váš počítač již nemusí být použitelný.

x