etechblog

Jak zjistit, zda je váš počítač v práci monitorován

Sledování zaměstnanců a jejich práce není nic nového. Dělá to každá společnost, dokonce i v dobách před COVID by společnosti dohlížely na své zaměstnance sledováním jejich systému. A také nyní, v dobách, kdy se práce z domova stala neutuchajícím trendem, se počítačové monitorování stalo nevyhnutelným. Pokud jste také zaměstnanec pracující z domova nebo dokonce běžný pracovník, vaši úředníci mohou sledovat každý váš pohyb na počítači. To je možné pomocí systémového softwaru, který je nainstalován na počítači zaměstnance, aby měl přehled o tom, co dělají po celý den. Pokud jste někdo, kdo o něčem takovém neví a chcete se dozvědět více o tom, jak zjistit, zda je váš počítač v práci monitorován, pak jste na správném místě. V dnešním průvodci, spolu s potvrzením otázky, jak zjistit, zda někdo monitoruje váš počítač, se budeme zabývat také tím, jak zkontrolovat známky, které jste sledováni v práci. Pojďme tedy vpřed s naším podrobným dokumentem o tom, jak okamžitě zjistit, zda váš zaměstnavatel monitoruje váš počítač.

Jak zjistit, zda je váš počítač v práci monitorován

Zde jsme ukázali způsoby, jak zjistit, zda někdo podrobně sleduje váš počítač.

Jaké jsou známky toho, že jste v práci sledováni?

Moderní systémový software je extrémně pokročilý, a proto je někdy snadné nezachytit malé znaky, proto jsme shromáždili několik běžných znaků, které vám pomohou rozpoznat, zda je váš systém pod dohledem:

  • V případě, že se webová kamera vašeho počítače náhodně zapne, je to známka sledování.
  • Pokud se váš systém extrémně zpomalí, je to další příznak.
  • Dalším znamením mohou být vyskakovací okna zaplavující vaši obrazovku.

  • Také, pokud se váš systém zahřívá bez důvodu, musí být monitorován.
  • A konečně, pokud se váš prohlížeč neustále přesměrovává, může to být další znamení.

Rozdíl mezi sledováním a špionáží

Při sledování zaměstnance pracujícího z domova je zákonným právem zaměstnavatele kontrolovat činnosti související s prací v pracovní době. Špehování zaměstnance zahrnuje použití kamery nebo mikrofonu aplikace, většinou Microsoft Teams, ke kontrole vašich aktivit během neaktivní pracovní doby. Ten je zjevně špionážní a není také zákonný.

V případě špehování, které je jasnou hrozbou, může dojít nejen k monitorování práce, ale i systému. Chcete-li se tedy vyhnout hackerům, musíte počítač sledovat pomocí následujících metod:

Metoda 1: Prostřednictvím webové kamery

První metoda, která je užitečná při odhalování, zda je váš systém monitorován, zahrnuje kontrolu vaší webové kamery. Webová kamera je nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat, zda váš systém nepoužívá hacker, pomocí škodlivých programů, které vzdáleně aktivují webovou kameru a mikrofon, aby zaznamenaly, co děláte. Abyste se před touto situací ochránili, můžete zablokovat přístup ke kameře. Také můžete běžně kontrolovat svou webovou kameru, abyste se nasměrovali pryč od neznámých očí. Programy, které mají přístup k vaší webové kameře, můžete zkontrolovat pomocí následujících kroků:

1. Spusťte Nastavení systému Windows stisknutím kláves Windows + I na vašem notebooku/počítači.

2. Nyní v okně Zabezpečení vyberte Soukromí a zabezpečení.

3. Dále klikněte na Camera z nabízených možností.

4. Nyní zkontrolujte programy, které přistupovaly k vaší webové kameře nebo které k ní právě přistupují.

Metoda 2: Zrychlete svůj počítač

Kontrola rychlosti zařízení je také užitečným způsobem, jak zjistit, zda váš zaměstnavatel monitoruje váš počítač nebo zda váš systém zpomaluje škodlivý software. Poškozený software může vyčerpat CPU a RAM vašeho PC, proto musíte zkontrolovat známky zpomalení rychlosti. To lze zkontrolovat při spouštění systému, pokud spuštění počítače trvá déle, může to být známka infikovaného systému. Můžete se také rozhodnout pro zrychlení zařízení pomocí různých metod uvedených v našem průvodci Zrychlete svůj POMALÝ počítač za 5 minut!

Metoda 3: Povolte Správce úloh

Můžete také zjistit, zda je váš počítač při práci monitorován, pokud je ve vašem systému zakázán nástroj správce úloh. Pokud je zakázáno, je to jasný signál, že s vaším počítačem není něco v pořádku. Správce úloh můžete ve svém systému snadno povolit několika jednoduchými kliknutími.

1. Stiskněte současně klávesy Ctrl + Shift + Esc na klávesnici počítače.

2. Tím se otevře okno Správce úloh.

Aplikaci Správce úloh můžete také spustit jako správce podle našeho průvodce Jak spustit Správce úloh jako správce ve Windows 10.

Metoda 4: Odinstalujte podezřelé aplikace

Další věcí, kterou můžete udělat pro kontrolu, zda je váš systém monitorován, je vyhledat jakékoli podezřelé nebo neznámé aplikace ve správci aplikací. Pro tuto metodu můžete na svém počítači spustit kartu správce aplikací pomocí následujících kroků:

1. Stiskněte klávesu Windows, zadejte Ovládací panely a klepněte na Otevřít.

2. Dále kliknutím na Programy otevřete Programy a funkce.

3. Nyní zkontrolujte neznámou aplikaci a zjistěte, zda se nejedná o monitorovací program. Pokud ano, okamžitě jej odinstalujte.

Metoda 5: Použití funkce využití dat

Můžete také zkontrolovat, zda jste v práci sledováni, když budete bedlivě sledovat využití dat vašeho zařízení. Pokud je na vašem zařízení nainstalován jakýkoli podezřelý program, musí se připojit k internetu a spoléhat se na data, aby mohl pokračovat v monitorování. Spotřebu dat vašeho počítače tedy můžete zkontrolovat pomocí následujících kroků:

1. Spusťte Nastavení na svém notebooku pomocí klávesy Windows + I.

2. Nyní klikněte na Síť a internet na levém panelu.

3. Dále klikněte na možnost Využití dat.

4. Nyní v části Statistika využití budete moci zkontrolovat programy, které spotřebovávají data na vašem zařízení.

V případě, že najdete neznámou aplikaci, může to být podvodník, který spotřebovává všechna vaše data, takže se můžete pohnout vpřed tím, že ji odstraníte ze systému.

Metoda 6: Prostřednictvím nastavení brány firewall

Pokud jste i po vyzkoušení všech výše uvedených metod stále podezřelí ze sledování vašeho počítače a chcete vědět, jak zjistit, zda váš zaměstnavatel monitoruje váš počítač, můžete zkusit zkontrolovat nastavení brány firewall vašeho zařízení. Je to snadný proces a můžete zkontrolovat následující kroky pro totéž:

1. Spusťte aplikaci Ovládací panely.

2. Nastavte Zobrazit podle na Kategorie a poté klikněte na Systém a zabezpečení.

3. Dále spusťte Windows Defender Firewall.

4. Nyní vyberte Povolit aplikaci nebo funkci prostřednictvím brány Windows Defender Firewall na levém postranním panelu.

5. Nakonec projděte seznam programů a zkontrolujte, zda v seznamu není nějaká podezřelá aplikace.

Pokud najdete neznámý program, můžete jej zablokovat na bráně firewall vašeho systému. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak se o to pokusit, přečtěte si naši příručku Jak blokovat nebo odblokovat programy v bráně Windows Defender Firewall.

Metoda 7: Použijte nástroj pro sledování chyb

Nakonec můžete zjistit, zda je váš počítač při práci monitorován, kontrolou podezřelých programů a souborů, které jsou přítomny hluboko uvnitř vašich systémových souborů a nebyly detekovány pouhým skenováním. Nejlepší věc, kterou v tomto scénáři udělat, je použít nástroj třetí strany pro sledování chyb, který nejen najde jakoukoli podezřelou aktivitu, ale také zjistí stopy záznamu, hlášení, přiřazování a sledování. Pokud o těchto nástrojích nemáte ponětí a chcete pro vás najít perfektní řešení, pak pro vás bude vodítkem náš dokument o 28 nejlepších nástrojích pro sledování chyb.

Co dělat, když váš zaměstnavatel monitoruje vaše zařízení?

Pokud vaše zařízení kontroluje váš zaměstnavatel, můžete provést následující opatření, abyste se vyhnuli jakýmkoli problémům:

  • Zastavení ukládání osobních souborů na oficiálních zařízeních: První věc, kterou musíte zkusit, abyste zabránili sledování, je zastavit přístup ke svým osobním souborům jejich uložením na cloudové služby, jako je Disk Google, Microsoft OneDrive a další, nikoli na oficiální zařízení, které používáte.

  • Přestaňte používat oficiální zařízení na osobních schůzkách: Nyní, když víte, jak zjistit, zda váš zaměstnavatel monitoruje váš počítač, můžete přestat nosit svůj oficiální notebook na osobní schůzky, protože GPS v zařízení může sledovat vaše místo pobytu a zaznamenávat, kde jste byli během pracovní doby. .

  • Přestaňte používat oficiální zařízení pro osobní použití: Toto je zdaleka nejjednodušší preventivní metoda a spíše zřejmá. Používání oficiálního počítače nebo notebooku pro osobní použití může způsobit problém. To také naznačuje, jak neprofesionální jste, takže pokud je vaše zařízení již monitorováno, musíte jej přestat používat pro osobní věci.

  • Přestat ukládat hesla na oficiálním zařízení: Pokud chcete svá hesla uchovat v bezpečí, doporučujeme je neukládat na oficiální zařízení. Zaměstnavatelé používají mnoho nástrojů, jako je Datadog Network Performance Monitor, který dokáže detekovat webové stránky, které vaše zařízení prohlíží, takže pokud máte ve zvyku ukládat hesla na weby pro svůj Facebook, Instagram nebo jakýkoli jiný účet sociálních médií, vaše osobní údaje mohou být v ohrožení.

  • Zastavit hledání práce na oficiálních zařízeních: Je to pravděpodobně velmi zásadní bod, který byste chtěli mít na paměti, a zahrnuje to, že na svém oficiálním zařízení nebudete hledat zaměstnání. To vás může vystavit riziku a můžete také riskovat své současné zaměstnání.

Jak zabránit sledování vašeho zařízení

Zatímco váš počítač monitoruje váš zaměstnavatel nebo ho špehuje někdo neznámý a vy už víte, jak poznáte, že je váš počítač v práci sledován, je na čase zabránit tomu, abyste nebyli vystaveni neznámému. Odstranění monitorovacího softwaru vás může stát práci, takže se o to nesmíte pokoušet. Máme nějaké zvyky, které můžete dodržovat, jakmile zjistíte problém. Níže uvádíme tato řešení:

Metoda 1: Aktualizujte systém Windows

Prvním krokem, který můžete udělat, abyste své zařízení ochránili před spywarem a škodlivými aktivitami, je udržovat svůj systém aktualizovaný. Zastaralý systém je otevřený pro chyby, neznámý software nebo podezřelé programy. Musíte tedy zajistit, aby váš systém nebyl zranitelný tím, že jej budete udržovat aktualizovaný. Další informace o aktualizaci počítače se systémem Windows můžete získat pomocí našeho průvodce Jak stáhnout a nainstalovat nejnovější aktualizaci systému Windows 10.

Metoda 2: Stáhněte si důvěryhodný software

Pokud víte, jak zjistit, zda je váš počítač při práci monitorován, musíte také vědět, že tomu lze zabránit stahováním softwaru pouze z důvěryhodných zdrojů. Vždy si můžete stáhnout aplikace z Microsoft Store na vašem počítači se systémem Windows.

Metoda 3: Použijte dobrou VPN

Další věcí, kterou můžete udělat, abyste udrželi svůj systém čistý od všeho, co ho může monitorovat, je použití dobré VPN. VPN pomáhá udržet online aktivity skryté před třetími stranami. V tomto scénáři vám tedy může pomoci získání dobré VPN. Můžete se podívat na našeho průvodce 21 nejlepších bezplatných VPN pro Windows 10, kde se dozvíte o různých funkcích některých skvělých VPN.

Metoda 4: Použijte silné heslo

Musíte také používat silné heslo pro více účtů a zařízení. Můžete použít kombinaci písmen, symbolů a interpunkce, aby bylo vaše heslo silné a těžko prolomitelné. Víme, že udržovat silná hesla není jednoduchá práce, a proto pro vás máme perfektního průvodce 13 nejlepším bezplatným softwarem pro správu hesel (2022), který vás seznámí s různými správci hesel, které jsou skvělé pro vytváření a ukládání silných hesel.

Metoda 5: Neotevírejte podezřelé e-maily

Zjistit, zda někdo sleduje váš počítač, je snadné, zvláště pokud dostáváte e-maily od podezřelých odesílatelů s odkazy. Odkazy nebo jakékoli jiné přílohy mohou obsahovat chyby nebo infekční kódy, které mohou hackerovi umožnit získat přístup k vašemu zařízení. Nesmíte tedy klikat na takové odkazy nebo přílohy, abyste byli v bezpečí. Takové spamové e-maily můžete také odstranit pomocí našeho průvodce Jak automaticky odstranit spamové e-maily v Gmailu.

***

Doufáme, že náš průvodce o tom, zda je váš počítač v práci monitorován, byl dostatečně informativní a vy jste mohli vědět o různých příznacích sledování, co s tím můžete dělat a jaká preventivní opatření můžete přijmout, abyste sledování zastavili. Také, pokud máte nějaké další dotazy nebo návrhy, můžete je umístit do sekce komentářů.

  Jak odstranit koncové podtržítko adresy URL v prohlížeči Chrome
x