Jaká nastavení fotoaparátu mám použít pro fotografie krajiny?

Jedna z nejčastějších otázek ohledně krajiny je „Jaká nastavení jste použili?“ Začínající fotografové mají často pocit, že existuje nějaká magická kombinace clony, rychlosti závěrky a ISO, díky které budou jejich fotografie úžasné. I když je toho mnohem víc, pochopení toho, jaká nastavení použít, usnadňuje pořizování fotografií, které odpovídají vaší vizi. Pojďme kopat.

Jaké vybavení potřebujete pro fotografie krajiny

Krajinná fotografie je neuvěřitelně dostupná. Vše, co potřebujete, je fotoaparát, jakýkoli objektiv a krajina pro váš objekt. Většina fotografů krajiny upřednostňuje širokoúhlý objektiv, protože vám umožní lépe zobrazit měřítko krajiny, kterou fotografujete.

Dobrou zprávou je, že 18-55mm setový objektiv, který je dodáván s většinou DSLR, je na širokém konci docela pevně v rozsahu ohniskových vzdáleností, které fungují opravdu dobře. Je to ekvivalent asi 28 mm na full frame fotoaparátu. Pokud se opravdu pustíte do fotografování krajiny, můžete investovat do širšího objektivu, ale alespoň pro začátek vám postačí jakýkoli standardní objektiv.

  Jak zabránit automatické aktualizaci na Firefox 57

Díky tomu můžete dokonce pořizovat snímky krajiny s dlouhými teleobjektivy. Budou mít jiný vzhled, ale to neznamená, že to nejsou skvělé snímky.

Při fotografování krajiny často pracujete při slabém osvětlení za úsvitu nebo za soumraku s úzkými clonami. To znamená, jak za chvíli uvidíme, že můžete použít nižší rychlost závěrky než z ruky, aniž byste získali rozmazané snímky. Vaším prvním nákupem, pokud se pustíte do fotografování krajiny, by měl být dobrý a stabilní stativ. Otevře vám širokou škálu záběrů, které byste jinak nemohli pořídit.

Existuje spousta dalších menších doplňků pro fotografování krajiny, jako jsou dálkové spouště a neutrální filtry, které možná budete chtít prozkoumat, až se budete zlepšovat, ale rozhodně je nebudete potřebovat, když začínáte.

Clona pro krajiny

Stejně jako u objektivů, ani zde neplatí tolik přísných pravidel, pokud jde o nastavení fotoaparátu, jako u některých jiných oblastí fotografie, jako je portrétování. Jsou okolnosti, kdy bude vhodná téměř každá clona. Obecně však platí, že při fotografování krajiny se snažíte maximalizovat hloubku ostrosti a ostrost, a to znamená pracovat ve velmi specifickém rozsahu clony.

  Jak použít obrázek jako pozadí v PowerPointu

Při fotografování krajiny a použití stativu byste většinou měli používat clonu kolem f/16. Ve většině případů dosahuje skvělé rovnováhy mezi hloubkou ostrosti a ostrostí. Téměř vše na snímku, který pořídíte na f/16, bude ostré.

To neznamená, že můžete použít pouze f/16. Oba f/11 a dokonce f/8 poskytují hlubokou hloubku ostrosti s širokoúhlými objektivy a zároveň propouštějí více světla, takže můžete použít vyšší rychlost závěrky. To je důležité, pokud fotoaparát držíte v ruce nebo nechcete, aby se věci v záběru pohybovaly.

Rychlost závěrky pro krajinu

Při fotografování krajiny rychlost závěrky určuje, jak vypadají pohyblivé objekty. Pokud používáte stativ, můžete prodloužit rychlost závěrky daleko nad rámec toho, co byste mohli používat z ruky. To vám umožní kreativně rozmazat vodu, lidi a cokoli jiného, ​​co se pohybuje ve statické krajině.

Pokud nepoužíváte stativ, pak jste omezeni recipročním pravidlem: neměli byste používat rychlost závěrky nižší než 1/[the full frame equivalent focal length of your lens]. Pokud například používáte 18mm objektiv na fotoaparátu se snímačem oříznutí, měli byste použít rychlost závěrky alespoň 1/30 sekundy (18 x 1,5 faktor oříznutí = 27; další informace najdete v našem průvodci velikostí snímače ).

  Jak zakázat nebo odstranit animace PowerPoint

Pokud používáte stativ, pak jediným limitem je světlo. Za bílého dne nebudete moci používat super dlouhé časy závěrky bez neutrálních filtrů, o kterých jsem se zmínil dříve.

Můj pracovní rozsah pro krajinu, když používám stativ a nesnažím se dělat žádné kreativní dlouhé expozice, je mezi asi 1/10 sekundy a 3 sekundami. Při f/16 a ISO 100 jsou to hodnoty, které běžně potřebujete pro dobrou expozici kolem východu nebo západu slunce.

ISO pro krajiny

Volba ISO málokdy přichází v úvahu při fotografování krajiny, pokud nemáte stativ nebo nefotografujete v noci. Pokud máte stativ, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je nastavit fotoaparát na ISO 100 a použít delší časy závěrky, pokud potřebujete jasnější snímky.

Pokud fotíte z ruky, v noci nebo máte jinak omezenou rychlost závěrky, zvyšte ISO, jak potřebujete. Pamatujte, že tím přidáte digitální šum.

Fotografování krajiny je docela flexibilní, pokud jde o nastavení fotoaparátu, které používáte. Dobrým obecným vodítkem je však použít stativ, rychlost závěrky mezi 1/10 sekundy a tři sekundy, clonu mezi f/11 a f/16 a ISO 100. To jsou nastavení I mít v hlavě kdykoli začnu nastavovat fotoaparát.