Jaký je rozdíl a které byste si měli koupit?

Klíčové věci

  • Apple Vision Pro nabízí ve srovnání s Meta Quest 3 vynikající technologii sledování rukou, ale postrádá podporu ovladače, což způsobuje zpoždění.
  • Apple Vision Pro nabízí mikro-OLED obrazovky s vysokým rozlišením, ale problémy s hmotností, baterií a pohodlím ve srovnání s Quest
  • Apple Vision Pro slibuje nový zážitek z Spatial Computing, zatímco Meta Quest 3 se zaměřuje na pohlcující hry a přizpůsobitelné funkce.

V únoru 2024 Apple konečně vypustil do světa Vision Pro: AR headset za 3500 dolarů, který Apple trvá na tom, že se nesmí nazývat AR/VR/XR headset a musí být místo toho označován jako nové paradigma „Spatial Computing“.

Částečným důvodem je vyhnout se srovnání se stávajícími náhlavními soupravami, ale ukázalo se, že Meta Quest 3 – VR náhlavní souprava schopná smíšené reality vydaná v roce 2023, která se prodává za přibližně 500 $ – je ve skutečnosti docela podobná.

Je jasné, že zařízení, které stojí sedmkrát tolik, by mělo být lepší téměř ve všech směrech, ale podobností je více, než byste si mysleli.

Ovladače (nebo jejich nedostatek)

Jedinečná věc na Apple Vision Pro je, že nepotřebujete ovladače k ​​navigaci v prostoru VR nebo AR. Místo toho Apple navrhl Vision Pro tak, aby se dal ovládat očima, rukama a hlasem.

Jablko

Meta Quest 3 přichází s ergonomickými ovladači pro interakci, když jste ponořeni do prostředí VR nebo AR. Pokud hrajete hru, která zahrnuje držení zbraně nebo meče, tyto jsou ve všech ohledech lepší než vaše ruce. Položte však ovladače na stranu a náhlavní souprava místo toho rozpozná vaše ruce, což vám umožní prozkoumávat pomocí gest ukazování a sevření. Pro obecné interakce s uživatelským rozhraním to funguje skvěle.

James Bruce / MakeUseOf

Podle všeho je rozpoznávání rukou u Apple Vision Pro lepší než u Quest 3. Vidí vaše ruce, když nejsou přímo před sebou, díky sledovacím kamerám s širším pohledem a vyšším rozlišením, což vede k přesnějším interakcím. .

Jiným způsobem, jak to vyjádřit, by však bylo, že na Apple Vision Pro nemáte příliš na výběr. Musíte používat ruce, protože tam nejsou žádné ovladače – i když ovladač by byl v určitých situacích rychlejší nebo přesnější. Ve skutečnosti někteří lidé uvedli, že hraní na Vision Pro je složité díky všemu náročnému zpracování pro přesné sledování ruky; je zde patrné zpoždění ve srovnání s Quest 3. To lze pravděpodobně opravit, pokud Apple přidá méně přesný herní režim.

Dalším omezením ovládání Apple Vision Pro je, že kliknutí na tlačítko vyžaduje, abyste se na něj podívali přímo, což je jakési dvojité potvrzení, že jste na danou věc chtěli kliknout. To zajišťuje přesnost ještě dále, ale je to docela neobvyklé chování. Na Questu 3 můžete klepat na tlačítka, zatímco váš pohled je jinde. Přesto se jedná o aspekt softwaru, takže je možné, že se toto chování časem změní.

Specifikace

Hmotnost

Navzdory tomu, že náhlavní souprava Apple Vision Pro váží o něco více než Quest 3, je celková hmotnost ještě vyšší, protože toto číslo nezahrnuje připoutanou baterii, která je navržena pro umístění do kapsy nebo na jednu stranu. Baterie Quest 3 je zabudována v přední části headsetu, ale pokud potřebujete ještě více šťávy, můžete na zadní stranu popruhu umístit další baterii, která pomáhá rovnoměrněji rozložit váhu.

Jablko

Není divu, že Vision Pro váží podstatně více; má to strašně moc skla zevnitř i zvenku, stejně jako další obrazovku vepředu. I když rozhodnutí udělat baterii externí bylo rozumné vzhledem k omezením, skutečnost, že byla tak explicitně skryta před marketingem, je přiznáním selhání designu. Jakákoli další kabeláž na náhlavní soupravě VR je nepohodlná a snižuje zážitek. Quest 3 je zcela samostatný – nebo jej lze bezdrátově ovládat z počítače pro vylepšenou grafiku.

  13 Řešení pro správu výdajů pro malé až velké podniky

Životnost baterie

Apple Vision Pro i Quest mají výdrž baterie přibližně 2,5 hodiny, i když přesný údaj se bude lišit v závislosti na tom, jak intenzivní jsou spuštěné aplikace, jak vysoká je hlasitost, jak jasný je displej atd. výkonnější čip, jako je ten uvnitř Vision Pro, by ke svému běhu vyžadoval více energie, ale je tak efektivní, že může fungovat mnohonásobně rychleji než SoC Quest 3 při použití stejného množství energie.

Kvalita obrazovky a FOV

Pokud jde o rozlišení, je velmi málo srovnání; je to podobné jako při skoku z HD na 4K. Podle zničení iFixitApple Vision Pro je vybaven dvěma mikro-OLED obrazovkami s rozlišením 3 660 x 3 200 s úhlopříčkou přibližně 0,95 palce, což má za následek neuvěřitelných 3 386 PPI (pixelů na palec). Quest 3 používá duální LCD s rozlišením 2 064 x 2 208 na oko, ale s většími obrazovkami, což má za následek 1 218 PPI. To je obrovský skok v jasnosti a nejvyšší hustotě pixelů na palec, jakou jsme zatím viděli u jakéhokoli zařízení.

Přestože Vision Pro může mít dosud nejvyšší hustotu pixelů, sedí také velmi blízko vašim očím. Lepším měřítkem je PPD, neboli pixely na stupeň. PPD je funkcí zorného pole – čím více virtuálního světa lze vidět, tím nižší by byly pixely na stupeň pro podobné rozlišení. Vision Pro PPD se odhaduje na přibližně 34; Quest 3 je asi 25. Ve skutečnosti má Pimax Crystal hustotu pixelů na stupeň podobnou Vision Pro, takže není z tohoto světa.

Na druhé straně zorné pole – tedy oblast vašeho vidění, do které můžete něco vykreslit (představte si monitor na vašem stole, ke kterému se můžete přiblížit nebo od něj oddálit, a tím zvětšit nebo zmenšit zorné pole) – je ve skutečnosti o něco nižší na Apple Vision Pro ve srovnání s Quest 3. Není to velký rozdíl a měření FOV není přesná věda, ale neoficiální zprávy říkají, že vertikální FOV je o něco nižší.

Výrazné zvětšení zorného pole vyžaduje velké kompromisy jinde a složité systémy čoček, které představují své vlastní nedostatky, takže je nepravděpodobné, že zde nějakou dobu uvidíme velké zlepšení. To znamená, že jak Quest 3, tak Apple Vision Pro nabízejí obrovské zlepšení oproti lehkým AR brýlím, jako jsou Microsoft HoloLens. Design „lyžařských brýlí“ je potřebný pro jakýkoli druh ponoření.

A konečně, Quest 3 může tyto obrazovky provozovat až na 120 Hz, zatímco Vision Pro dosahuje maximální frekvence 90 Hz. Většina aplikací nevyužívá (nebo spíše nemůže, kvůli požadovanému výpočetnímu výkonu) plnou obnovovací frekvenci Questu 3, takže tato specifikace je poněkud diskutabilní.

Měli bychom to však uvést na pravou míru, pokud jde o tvrzení, že Vision Pro je náhradou obrazovky: virtuální obrazovka na Vision Pro (nebo Quest 3) stále nemůže konkurovat skutečnému monitoru. I když na Vision Pro můžete mít rozlišení 4K, je to celkové rozlišení pro celý váš pohled, takže umístění virtuálního monitoru do jeho malé části znamená, že skutečné rozlišení tohoto virtuálního monitoru bude výrazně nižší. Pokud vaše práce vyžaduje, abyste si něco prohlíželi ve vysokém rozlišení, budete muset, obávám se, zatím zůstat u fyzických monitorů.

CPU a RAM

Jablko

Apple Vision Pro má procesor Apple M2, který najdete v zařízeních MacBook Air, MacBook Pro a iPad Pro. Ale pro zpracování informací z kamer a odesílání informací zpět na obrazovku s minimálním zpožděním používá Apple Vision Pro další čip, nazvaný R1.

  Opravte, že Fotky Google nemohou uložit změny

Meta Quest 3 je poháněn čipem Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2. Neexistuje žádné srovnání, pokud jde o výpočetní výkon ve srovnání s Vision Pro; je to jako postavit stolní počítač proti smartphonu.

Apple Vision Pro je vybaven 16 GB RAM, zatímco Meta Quest 3 nabízí 12 GB, ale tato specifikace neznamená moc pro celkový výkon.

Tato tabulka shrnuje některé klíčové specifikace.

Apple Vision Pro Meta Quest 3
Cena Od 3 499 $ Od 499 $
Procesor Čip M2, čip R1 Čip Snapdragon XR2 Gen 2
RAM 16 GB 12 GB
Úložný prostor 256GB/512GB/1TB 128 GB/512 GB
Typ displeje Micro-OLED LCD
Rozlišení displeje 3 660 x 3 200 na oko 2 064 x 2 208 na oko
Obnovovací frekvence 90 Hz 120 Hz
Hmotnost 600-650 g 550 g

Rozšířená realita a průchod

Hlavním prodejním bodem Vision Pro je to, že můžete aplikace překrývat do zobrazení skutečného světa; většina z nás tomu říká Augmented Reality, ale Apple by byl raději, kdybyste to označovali jako Spatial Computing. Nejdůležitější součástí je kvalitní průchozí kamerový systém. Na rozdíl od brýlí pro AR, které promítají další informace na čistou čočku, což vám umožní pokračovat ve vidění světa, Vision Pro a Quest 3 vám oba poskytují živý obraz z kamery. Dokud nepřišel Vision Pro, byl Quest 3 králem kamerových průchodů pro AR. Vision Pro má ale lepší kamerový systém s rychlejším zpracováním, a tedy i nižší latencí, než se obraz dostane na vnitřní obrazovky. To znamená, že váš pohled na vnější svět je výrazně ostřejší a méně zpožděný. Vzhledem k tomu, že oba systémy spoléhají na malé kamerové senzory, situace při slabém osvětlení vážně zhoršují kvalitu průchodu a zvyšují hladinu hluku. Průchozí kamery Quest 3 i Vision Pro fungují nejlépe v dobře osvětlených oblastech. Dalším příslibem prostorového počítání je, že můžete nechat Windows a aplikace na konkrétním místě a vrátit se k nim později. Na Vision Pro to funguje tak, jak je popsáno; někteří uživatelé dokonce hlásili, že ztrácejí okna aplikací, protože si nepamatují, kam je umístili. Tyto funkce byly slíbeny u Questu 3, ale dosud se neprojevily. Aktuálně jste omezeni na tři okna aplikací vedle sebe, a i tak to má daleko ke skutečnému multitaskingu a Quest 3 nemá takový operační výkon, jaký má Vision Pro. Apple Vision Pro je není to jen samostatná náhlavní souprava; výkonově se rovná slušnému notebooku, takže nemá problém spouštět všechny druhy aplikací pro produktivitu.

Podpora OS, aplikací a her

Jablko

V současném stavu se nabídka softwaru Quest 3 a Vision Pro dramaticky liší.

Apple Vision Pro používá nový operační systém známý jako visionOS, který umožňuje interakci se známými aplikacemi pro iOS a macOS v prostředí smíšené reality. Kromě toho můžete sledovat filmy (ačkoli aplikace Netflix a YouTube znatelně chybí), procházet internet a pracovat pomocí virtuální klávesnice. Máte otevřeno několik aplikací a přenesete svou stávající obrazovku notebooku do virtuálního světa. Je to váš vlastní soukromý výpočetní prostor se stovkami virtuálních monitorů. Mnoho uživatelů však uvádí jako svůj oblíbený zážitek na Vision Pro pohlcující sledování filmů.

Will Graf/MakeUseOf

Meta Quest 3 nabízí některé stejné funkce, ale běží na silně přizpůsobené verzi operačního systému Android. Najdete například několik skvělých přehrávačů filmů, které vás pohltí – dokonce i takové, kde si můžete užívat filmy s dalšími virtuálními přáteli – ale v podstatě nejde o náhradu stolního počítače.

James Bruce/MakeUseOf

Meta Quest 3 je však primárně navržen pro pohlcující herní zážitky ve virtuální realitě s ovladači s hmatovou zpětnou vazbou, díky nimž máte pocit, že se dotýkáte něčeho, co tam není, jako je držení virtuální zbraně nebo meče. Mezitím jsou funkce AR Quest 3 spíše pro pohodlí než produktivitu, například vám pomohou vidět obrazovku vašeho telefonu nebo zkontrolovat, zda kočka, na kterou jste právě šlápli, stále dýchá.

  Který cloudový server Amazon je pro vás lepší?

Můžete také hrát hry na Apple Vision Pro připojením Bluetooth gamepadu, ale pouze ploché hry na velké obrazovce virtuálního kina. Nedostatek vyhrazených ovladačů nakonec omezí VR hry dostupné na Vision Pro. Samozřejmě je možné, že by Apple mohl v budoucnu vydat ruční ovladače, ale nezdá se, že by to odpovídalo jejich vizi zařízení.

Vnější vnímání

Will Graf / MakeUseOf

Apple Vision Pro je vybaven velkou skleněnou přední deskou, pod níž leží dva micro OLED displeje, které napodobují vaše oči – dokonce i tam, kam se díváte, díky sledování očí. Umožňuje ostatním lidem vidět vaše oči, když jste v prostoru rozšířené reality. Pokud ale přepnete na virtuální realitu (imerzní režim), navenek vám to oči neukáže. V budoucnu se můžeme dočkat dalších funkcí přidaných k těmto malým očním displejům.

James Bruce / MakeUseOf

Mezitím Meta Quest 3 nabízí pouze velkou bílou plastovou fasádu. Můžete připojit své vlastní tištěné vzhledy pro určité úpravy.

Pohodlí

Will Graf / MakeUseOf

Po vybalení má Apple Vision Pro jeden polstrovaný hlavový popruh s polstrováním na zadní straně. Zatímco Meta Quest 3 je dodáván se základním popruhem na hlavu a dalším popruhem na horní straně, což je pohodlnější pro rozložení hmotnosti a zabránění tlaku na vaše oči. První uživatelé Vision Pro poznamenávají, že největší chybou je rozložení hmotnosti; je nepohodlné nosit delší dobu.

Jablko

Obě náhlavní soupravy však mají volitelné vylepšení nebo úpravy popruhu, jako je dvojitá smyčka na obrázku výše. Ekosystém příslušenství Quest 3 je v tuto chvíli přirozeně rozvinutější, ale časem uvidíme ještě širší nabídku pohodlnějších alternativních popruhů pro Vision Pro.

Cena

Apple Vision Pro začíná na 3 499 dolarech, což z něj dělá nejdražší VR/AR headset na trhu. Jeho cena je výrazně ovlivněna jeho micro-OLED displeji, vnějšími čelními obrazovkami, neuvěřitelně výkonnými procesorovými čipy a také několika kamerami a senzory pro sledování vašich očí a rukou. Ale bez ohledu na to, jak technicky působivé to všechno je, je to nepopiratelně velká suma peněz.

Jablko

Pro srovnání, Meta Quest 3 se 128GB úložištěm začíná na 499 dolarech. Za jeden Vision Pro si jich můžete koupit sedm a užít si pohlcující hraní virtuální reality s celou rodinou a sousedy.

Je pravda, že lidé vracejí Vision Pro?

I když to přináší skvělé titulky a nepochybně mnoho z prvních objednávek Vision Pro se vrací během 14denního okna, není to také neočekávané. Dokonce i náš vlastní recenzent Vision Pro Will Graf nakonec svůj headset vrátil. Mnoho prvních osvojitelů Vision Pro nemá se stávajícími náhlavními soupravami pro virtuální realitu žádné zkušenosti. Koneckonců, Apple prodává Vision Pro jako „ne VR“ a místo toho jako náhradu stolního počítače, na které můžete pracovat mnoho hodin denně. Pokud nejste zvyklí nosit sluchátka vůbec, je to zaručený způsob, jak si přivodit bolesti hlavy a krční páteře.

Jiní první uživatelé, kteří mají zkušenosti s VR, pravděpodobně pociťují výčitky svědomí, protože si uvědomují omezené dostupné aplikace ve srovnání s mnohem levnějšími spotřebitelskými nabídkami.

Zdá se to jako nespravedlivé srovnání – zvláště s ohledem na cenový rozdíl několika tisíc dolarů – ale Apple Vision Pro a Quest 3 mají více společného, ​​než byste si mysleli.

Vision Pro je nositelný počítač pro první uživatele, kteří již investovali do ekosystému Apple – nebo pro vývojáře, kteří chtějí získat náskok v tom, co by ve skutečnosti mohlo být dalším paradigmatem výpočetní techniky. Mezitím je Meta Quest 3 pohlcující náhlavní souprava pro virtuální realitu se širokou škálou herních, životních a zábavních aplikací, které jsou již k dispozici za mnohem dostupnější cenu.

Pro mě je volba jasná; ale kdybych měl disponibilní příjem desetinásobek toho, co teď, určitě bych byl v pokušení.