Kompletní historie aktualizací algoritmu Google

Historie Googlu je plná významných změn ve funkcích jeho vyhledávačů. Tyto změny významně ovlivňují viditelnost webových stránek ve výsledcích vyhledávání Google a ovlivňují strategie pro zlepšení online přítomnosti.

Zde zkoumáme kritické změny až do prosince 2022. Tyto změny ovlivnily způsob, jakým nalézáme informace online, a výrazně ovlivnily webové stránky, které při vyhledávání vidíme.

Google pokračuje ve vývoji svých algoritmů, takže být informován o nejnovějších novinkách a trendech je zásadní pro každého, kdo chce, aby se jejich web zobrazoval na předních místech ve výsledcích vyhledávání Google.

Co je Google Update?

Aktualizace Google se týká změn, které Google provádí ve svém vyhledávacím algoritmu, což je vzorec, který používá k hodnocení webových stránek ve výsledcích vyhledávání. Tyto aktualizace mají za cíl zlepšit kvalitu a relevanci výsledků vyhledávání pro uživatele. Zahrnuje změny v jeho vyhledávacím algoritmu, které ovlivňují hodnocení webových stránek, priority obsahu a postupy SEO.

Tyto aktualizace jsou v digitálním marketingu evoluční a mohou výrazně ovlivnit viditelnost webu ve vyhledávání. Být informován je pro profesionály v oblasti SEO a vlastníky webových stránek zásadní pro přizpůsobení a udržení hodnocení.

Rozdíl mezi aktualizací jádra a aktualizací menšího algoritmu

Základní aktualizace a menší aktualizace algoritmu se liší především svým rozsahem a dopadem na výsledky vyhledávání.

Základní aktualizace jsou významné, rozsáhlé změny ve vyhledávacím algoritmu Google, obvykle významně ovlivňují hodnocení ve vyhledávání a mohou vést ke znatelným výkyvům ve viditelnosti a návštěvnosti webových stránek. Tyto aktualizace probíhají několikrát ročně a jejich cílem je zlepšit celkovou kvalitu a relevanci výsledků vyhledávání. Google deklaruje takové aktualizace včas a poskytuje pokyny, které odborníkům pomohou přizpůsobit se změnám.

Zatímco drobné aktualizace algoritmů jsou konkrétnějšími změnami, které se obvykle zaměřují na konkrétní problémy nebo aspekty výsledků vyhledávání. K těmto aktualizacím dochází častěji a jejich cílem je upravit faktory hodnocení a zpřesnit, jak Google nakládá s konkrétními typy obsahu nebo spamu ve výsledcích vyhledávání. Tyto aktualizace si musí všimnout většina uživatelů a majitelů webových stránek.

Zde je seznam aktualizací Google od Bostonu 2003:

Boston (únor 2003)

Boston Aktualizace vyhledávacího algoritmu Google byla vydána v únoru 2003 a zaměřila se na zlepšení výsledků vyhledávání zdůrazněním faktorů, jako jsou značky titulků a text kotvy. Bostonská aktualizace byla nejprve pojmenována jako aktualizace Google Algorithm a byla původně plánována jako měsíční aktualizace, ale později byla změněna na aktualizace s užším intervalem.

Vliv na SEO:

 • Bostonská aktualizace pomohla zlepšit celkovou kvalitu výsledků vyhledávání Google a dala webům větší význam při poskytování vysoce kvalitního obsahu.
 • Aktualizace umožnila algoritmu identifikovat taktiky, jako je spamování článků pomocí klíčových slov.

Bostonská aktualizace vedla k budoucím aktualizacím, které ještě více vylepšily vyhledávací algoritmus Google.

Florida (listopad 2003)

The Florida aktualizace algoritmu, kterou Google zavedl v listopadu 2003, významně ovlivnila optimalizaci pro vyhledávače (SEO) a to, jak se webové stránky umisťují ve výsledcích vyhledávání Google.

Byl pojmenován Florida, protože byl spuštěn přibližně v době konference PubCon Florida v listopadu 2003. Google se při navrhování této aktualizace snažil zlepšit kvalitu výsledků vyhledávání pro uživatele.

Vliv na SEO:

 • Před aktualizací na Floridě bylo SEO snadné. Mnoho webových stránek používá triky, jako je vycpávání klíčových slov, aby se ve vyhledávačích umístily výše. Nová aktualizace obsahuje složité a sofistikované algoritmy, které zlepšují vyhledávání a zobrazují výsledky odpovídající vašim přáním.
 • Mnoho webů, které využívaly spamové techniky, zaznamenalo výrazný pokles ve svém hodnocení.
 • Aktualizace se zaměřila na příliš optimalizované webové stránky a upřednostnila etické a osvědčené postupy pro optimalizaci webových stránek. Webové stránky s užitečnými a dobře napsanými informacemi získaly lepší hodnocení.
 • Floridská aktualizace posunula SEO od rychlých triků k dlouhodobým plánům. SEO profesionálové museli vytvářet dobrý obsah, budovat etické odkazy a brát v úvahu uživatele.
  Jak sledovat Hulu na ploše Linuxu s Electronplayerem

Celkově aktualizace Florida transformovala SEO a posunula se od taktiky spamování k obsahu zaměřenému na uživatele.

Bourbon (květen 2005)

V neustále se vyvíjejícím prostředí optimalizace pro vyhledávače (SEO) Aktualizace Bourbonustejně jako předchozí ukázaly, jak Google neustále vylepšuje svůj vyhledávací algoritmus, aby výsledky vyhledávání byly pro uživatele přesnější a relevantnější.

Cílem aktualizace Bourbonu bylo zlepšit kvalitu a relevanci výsledků vyhledávání řešením duplicitního obsahu a spamových metod SEO s cílem dosáhnout vyšší kvality a relevance.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace Bourbon se zaměřila na to, aby Google lépe indexoval webové stránky odstraněním duplicitního nebo velmi podobného obsahu. Webové administrátory to přimělo upřednostňovat jedinečný a hodnotný obsah.
 • Google zavedl opatření k potrestání webů, které automaticky kopírovaly obsah z jiných webů.
 • Aktualizace snížila dopad spamových metod SEO a podpořila etické a udržitelné postupy.
 • To také vedlo k popularitě long-tail klíčových slov v SEO.

Aktualizace Bourbon odráží závazek společnosti Google poskytovat uživatelům přesnější, relevantnější a vysoce kvalitní výsledky vyhledávání.

Big Daddy (prosinec 2005)

The Velký taťka aktualizace byla milníkem v historii vyhledávače Google, protože zlepšila schopnost Googlu porozumět a řadit webové stránky na základě jejich kvality a relevance. Aktualizace byla poprvé vydána pro profesionály v oblasti SEO, aby získali zpětnou vazbu o změně algoritmu.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace pomohla uživatelům vytvořit stručnou strukturu svých webových stránek.
 • Big Daddy klade důraz na upřednostňování faktorů, jako je navigace na webu, metanázvy a propojení.

Na rozdíl od jiných aktualizací Google, Big Daddy neovlivnil vyhledávač Google okamžitě; účinky byly viditelné postupně v průběhu času.

Univerzální vyhledávání (květen 2007)

Google implementoval Univerzální vyhledávání aktualizaci, která odstraní tradiční stránku s 10 seznamy výsledků při každém vyhledávání Google. Díky této aktualizaci mohou uživatelé Googlu ignorovat zprávy a další irelevantní stránky a snadno hledat řešení svých dotazů.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace Universal Search poskytuje uživatelům přesnější, relevantnější a rozmanitější SERP integrací výsledků ze všech odvětví Google.
 • Umožnil návrhy různých možností pro vyhledávání Google, jako jsou zprávy a videa pro místní výsledky vyhledávání.

Před aktualizací Universal Search povoloval vyhledávač Google na stránce s výsledky pouze deset odkazů, kdykoli uživatel zadal jakýkoli dotaz. Tato aktualizace věci otřásla a výsledky vyhledávání jsou rozmanitější a robustnější.

Kofein (červen 2010)

Google přišel s a Aktualizace kofeinu v červnu 2010 s cílem zlepšit rychlost a aktuálnost výsledků vyhledávání Google. Byla to významná aktualizace, která zcela obnovila index Google.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace kofeinu přinesla až o 50 % aktuálnější výsledky vyhledávání než jejich předchozí index.
 • Aktualizace zdůraznila důležitost výkonu webu.
 • Výsledkem je lepší uživatelský dojem, protože Googlu umožňuje indexovat více obsahu.

Aktualizace kofeinu byla zásadní v historii aktualizací Google, protože umožnila vyhledávači procházet a ukládat data efektivněji a poskytovat čerstvější výsledky pro vyhledávání na webu.

Panda (únor 2011)

The Aktualizace Panda zaměřené na hodnocení nekvalitních webů níže v SERP společnosti Google. Nekvalitní weby, které kopírují obsah z jiných webů, weby, které uživatelům poskytují irelevantní nebo málo hodnotná data. Aktualizace Panda ovlivnila hodnocení Google až o 11,8 %

Vliv na SEO:

 • Díky této aktualizaci bylo vytvořeno více vysoce kvalitního, neplagiovaného a relevantního obsahu.
 • SEO taktiky, jako je vycpávání klíčových slov, již nefungovaly, protože vyhledávač Google upřednostňoval obsah s vysokou hodnotou.

Aktualizace identifikovala obsah využívající black hat SEO triky a články, které využívaly spamování, tenký a nekvalitní obsah.

Penguin (duben 2012)

The Tučňák aktualizace algoritmu zaměřená na identifikaci webových stránek, které používaly webový spam a manipulativní taktiku vytváření odkazů. Tato aktualizace analyzovala, zda zpětné odkazy, které web získal, byly pravé, nebo šlo o taktiku, jak oklamat vyhledávač Google.

  Co je konverzační analýza a proč byste se měli obtěžovat?

Vliv na SEO:

 • Aktualizace byla zaměřena na identifikaci black hat SEO taktiky linkbuildingu.
 • Aktualizace upřednostňovala zpětné odkazy z autentických stránek a ve vyhledávání na Googlu hodnotila weby s nekvalitními zpětnými odkazy.

Aktualizace, známá také jako aktualizace algoritmu webového spamu, zajistila, že weby s vysokým hodnocením SERP mají zpětné odkazy z legitimních stránek.

Kolibřík (srpen 2013)

The Algoritmus Google Hummingbird aktualizace byla vydána v srpnu 2013, ale společnost Google ji oznámila 26. září 2013. Zcela změnila základní algoritmus Googlu. Záměrem je vyhovět uživatelským dotazům a co nejrelevantnějším výsledkům. Google se pokusil zvýšit přesnost znalostí Google, které jsou založeny na Knowledge Graph.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace zobrazila odpovídající klíčová slova v horní části webových stránek.
 • Fráze článku získaly v aktualizacích na důležitosti, protože algoritmus Hummingbird se ještě nezaměřoval na dlouhé konverzační články.

Aktualizace snížila časovou ztrátu uživatelů. Nejprve zobrazili odpovídající klíčové slovo dotazu, aby zvýšili uživatelský dojem mnohem lépe než to předchozí.

Pigeon (červenec 2014)

The Aktualizace holubů byl představen v polovině roku 2014 s cílem zlepšit přesnost výsledků místního vyhledávání. Aktualizace ovlivnila místní obchodní analytická data a poskytla hledajícím ty nejrelevantnější a nejpřesnější výsledky.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace Pigeon měla za cíl zlepšit celkové možnosti vyhledávání Google. Výsledky vyhledávání Google měly lepší vzhled a funkčnost pro Mapy i Vyhledávání.
 • Zákaznická recenze byla v této aktualizaci považována za příznivější. Aktualizace holubího algoritmu se zaměřuje na stránky, které mají dobré recenze.

Algoritmus hlavně zvýšil hodnocení stránek na základě vzdálenosti a umístění.

Vhodné pro mobily (duben 2015)

21. dubna 2015 Google oznámil svůj Vhodné pro mobily algoritmus globálně. Když Google poprvé přešel na mobilní zařízení, došlo ke kulturnímu posunu. Aktualizace vylepšila výsledky vyhledávání pro mobilní uživatele, aby získali vysoce kvalitní a relevantní výsledky pro jejich dotazy. Texty jsou snadno čitelné na mobilu bez přibližování.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace ovlivnila hodnocení vyhledávání pouze u mobilních telefonů.
 • Algoritmus byl aplikován pouze na jednostránkovou návštěvu uživatele, nikoli na celý web.
 • Google se touto aktualizací pokusil přijít na problém mobilních uživatelů. Potřebovali větší návštěvnost stránek, které jsou optimalizované pro mobily.

Aktualizace upřednostnila mobilní uživatele, protože uživatelé více vyhledávají na mobilních zařízeních. Stránky byly vyvinuty tak, aby byly viditelné pro uživatele.

RankBrain (říjen 2015)

The RankBrain byla součástí základního algoritmu společnosti Google, oficiálně oznámeného v říjnu 2015. K určení nejvhodnějších výsledků pro vyhledávací dotazy uživatele používal strojové učení. Algoritmus využíval různé zdroje k napájení dat a poté k výpočtu výsledků pomocí strojového učení. Výsledky vyhledávání a hodnocení jsou obvykle založeny na výpočtu.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace ukázala výsledky potřeb uživatelů, které byly dříve založeny na klíčových slovech.
 • Renomované značky se na webové stránce umisťují výše, takže uživatelé mohou získat spokojený zážitek.

Tento algoritmus Google se zaměřil na zlepšení uživatelského dojmu pomocí analýzy stránek pomocí strojového učení.

Possum (září 2016)

The Vačice aktualizace Google byla spuštěna v roce 2016 a byla nejvýznamnější aktualizací od roku 2014 Pigeon. Jeho cílem bylo zlepšit výsledky místního vyhledávání omezením spamu. Dokonce i firmy, které spadají mimo město, se ve výsledcích vyhledávání posouvají nahoru.

Vliv na SEO:

 • Aktualizace odfiltrovala duplicitní obsah na základě stejných adres.
 • Cílem bylo zlepšit fyzické umístění podniků tak, aby se umístily na vyšší pozici.
 • V rámci této aktualizace Google navýšil hranice města, aby získal více obchodních účtů a zlepšil tak výhody pro místní obyvatele.

Díky těmto aktualizacím umožnil Google firmám zvýšit hodnocení, i když se nenacházely ve filtrované lokalitě. Cílem této aktualizace bylo, aby se nejlepší podnik objevil v horní části výsledku.

Fred (březen 2017)

Google představil svůj Aktualizace Freda v březnu 2017. Některým webům však trvalo šest měsíců, než znovu získaly ztracený provoz během aktualizace algoritmu. Aktualizace zpeněžuje ty webové stránky, které používaly těžké umístění reklam nebo špatné zpětné odkazy.

  12 nejlepších animačních programů pro vytvoření vysvětlujícího videa

Vliv na SEO:

 • Aby se uživatelům zlepšilo prostředí SEO, Fred narušil mnoho webových stránek kvůli používání špatných odkazů nebo tenkého obsahu.
 • Aktualizace přinutila weby provádět SEO audity, díky čemuž bylo snadné hodnotit a číst obsah.
 • Silné reklamy obsahující webové stránky byly penalizovány podle hodnocení ve vyhledávání.

Fred byl zásadní aktualizací pro Google, protože přímo monitoruje web. Webové stránky, kterých se Fred týká, potřebují čas, aby přišly s různými nápravami.

Medik (srpen 2018)

The Aktualizace medika ovlivněné webové stránky související s financemi, zdravotní péčí a zákonností, protože se Google soustředil na poskytování nejbezpečnějších výsledků pro dotaz uživatele. Obsah šel pod kontrolu vyhledávacích robotů Google. To vedlo k tomu, že Google začal trestat nízkou EAT a odměňovat vysokou EAT. EAT odkazuje na kvalitu stránek s vyšší odborností, autoritou a důvěryhodností.

Zdroj obrázku- https://twitter.com/FelipeBazon/

Vliv na SEO:

 • Aktualizace seřadila výsledky vyhledávání na základě jejich EAT.
 • Google se zaměřuje na zkušenosti uživatelů, kteří navštěvují lékařské stránky a hledají seriózní a důvěryhodné informace.

Google v této aktualizaci upřednostňuje bezpečnost a zdraví lidí. Zajistili, aby se legitimní a relevantní stránky umístily vysoko ve výsledcích vyhledávání.

BERT (říjen 2019)

BERT znamená Bidirectional Encoder Representations from Transformers; je to významný model zpracování přirozeného jazyka (NLP), který Google představil v říjnu 2019. Když něco zadáte do Googlu, chce to nejlepší výsledky. BERT je jako jazykový expert, kterého Google používá k tomu, aby porozuměl tomu, co hledáte, i když při hledání potřebujete použít dokonalá slova. Pomáhá Googlu najít webové stránky, které odpovídají tomu, co chcete.

Vliv na SEO:

 • BERT pomohl Googlu porozumět složitému jazyku, věcem, jako jsou slova, která znamenají totéž. SEO profesionálové se museli více soustředit na vytváření obsahu, který odpovídá záměru uživatele, i když se striktně neshodoval s konkrétními klíčovými slovy.
 • BERT odměňuje obsah, který poskytuje hodnotu, spíše než jen optimalizaci pro klíčová slova; vybízí vlastníky webových stránek, aby se zaměřili na vytváření vysoce kvalitního, informativního a kontextově relevantního obsahu.
 • Aktualizace dokáže pochopit, jak se slova ve větě spojují, což je zásadní pro nalezení náročných otázek a nepřímo ovlivňuje, jaké typy obsahu budou pravděpodobně dobře hodnoceny.
 • Významně to ovlivnilo hlasové vyhledávání, protože pomáhá algoritmům Google porozumět přirozenému způsobu, jakým lidé mluví při hlasových dotazech. Webové stránky, které se přizpůsobují hlasovému vyhledávání, zaznamenaly výrazná vylepšení.

BERT změnil hru pro vyhledávání Google; zlepšil Google pochopení záměru a kontextu uživatele. Upřednostnil kvalitní obsah zaměřený na uživatele před klíčovými slovy. SEO strategie se tomu musely přizpůsobit.

Základní aktualizace (2018–2021)

Aktualizace Google Core cílem je zlepšit výsledky vyhledávání Google a učinit je hodnotnějšími a relevantnějšími. Google ročně provádí tisíce základních aktualizací, aby zlepšil svůj vyhledávací algoritmus a neustále jej vylepšoval.

Vliv na SEO:

 • Základní aktualizace zlepšují kvalitu výsledků vyhledávání Google a zajišťují, že uživatelé získají autoritativní a relevantní obsah.
 • Většina základních aktualizací měla malý dopad, ale významně přispěla k identifikaci autentických stránek.

Minulé základní aktualizace jsou Core Update (17. listopadu 2021, 1. července 2021, 3. prosince 2020, 4. května 2020, 13. ledna 20202, 2. června 2019) a Core Algorithm Update (2. června 2021, 24. září, 92. dubna 1601, března 2019 2018).

Zdroj obrázku- https://twitter.com/brodieseo/

Google oznámil Aktualizace odkazu na spam 14. prosince 2022, abychom zlepšili schopnost vyhledávače Google najít stránky, které prodávají nebo nakupují odkazy pro SEO. Google vylepšil nástroj pro prevenci spamu SpamBrain založený na umělé inteligenci, aby tyto stránky detekoval a odstranil z hodnocení ve výsledcích vyhledávání Google.

Vliv na SEO:

 • Vylepšení SpamBrain pomohlo vyhledávači Google neutralizovat spamové odkazy.
 • Webové stránky, které dříve prodávaly nebo nakupovaly spamové odkazy, klesly v SERP níže.

V důsledku této aktualizace může algoritmus snadno detekovat webové stránky, které se zabývají praktikami nákupu odkazů, a stránky, které distribuují odchozí odkazy.

Závěrečná slova

Od roku 2003 do současnosti Google neustále aktualizuje svůj algoritmus, aby vylepšil svůj vyhledávač a poskytoval svým uživatelům skvělý zážitek. Každá z aktualizací algoritmu vyžaduje jiný přístup a techniky.

Stránky, které se ve výsledcích vyhledávání umísťují vysoko, mají největší návštěvnost. Google zajišťuje, že uživatel dostane nejrelevantnější odpovědi na své dotazy, a vysoce kvalitní obsah má na SERP vyšší pozici.