Který monitor je pro vás nejlepší?

Ať už se zabýváte grafickým designem, hraním her nebo sledováním filmů, víte, že rozlišení vašeho monitoru je jednou z prvních věcí, na které se díváte, když hledáte nový model.

Totéž platí pro televizory a Smart TV, zejména pokud chcete mít své vlastní domácí kino.

2K vs 4K

Výběr televizorů je jednodušší, protože bez ohledu na rozpočet vždy sáhnete po té, která je největší a s nejčistším obrazem, v takovém případě je v dnešní době 4K tou nejlepší volbou. Pokud však jde o výběr PC monitoru, volba mezi 1080p monitorem, 1440p monitorem nebo 4K monitorem bude ošemetná.

Ti z vás, kteří mají zkušenosti s používáním špičkových monitorů, pravděpodobně cítí, že monitory s rozlišením 1080p se zdají být pixelované a zastaralé, takže v souladu s dnešními standardy budeme hledat monitory s rozlišením 1440p (aka 2K) a 4K monitory. Naneštěstí to není tak snadné, jak to zní, protože se nemůžete rovnou rozhodnout pro 4K, aniž byste věděli, že existují i ​​nevýhody.

Vzhledem k tomu, že monitor je v podstatě vstupní branou, přes kterou si užíváte média, hry a práci, je velmi důležité, abyste zvolili správné rozlišení.

Právě proto jsme se rozhodli sepsat tohoto komplexního průvodce, jaký monitor byste si měli pořídit.

O každém rozlišení budeme trochu diskutovat, zvážíme jejich klady a zápory a doufáme, že dokážete zjistit, který typ monitoru je pro vás nejlepší.

  Jak vytvořit Emoji Mash-Up pomocí Gboard

Výběr mezi 2K vs 4K monitory: Který?

2K Monitor: Co to přesně znamená?

Rozlišení 2K je obecný termín pro zobrazovací zařízení nebo obsah s horizontálním rozlišením přibližně 2 000 pixelů, přičemž Digital Cinema Initiatives definuje rozlišení 2K jako 2048 × 1080.

Existuje však několik dalších rozlišení, která jsou stále považována za 2K:

DCI 2K (nativní rozlišení)

DCI 2K (ploché oříznutí)

DCI 2K (CinemaScope oříznutý)

Pokud jde o použití tohoto rozlišení v počítačových monitorech, 1440p je v podstatě na stejné úrovni jako 1080p v současnosti.

Vzhledem k tomu, že 1080p bylo po dlouhou dobu zlatým standardem, není divu, že mnoho uživatelů stále ještě nemigrovalo.

Samozřejmě migrace ze staršího monitoru na novější s vyšším rozlišením znamená, že potřebujete také počítač, který zvládne extra zátěž, zvláště pokud chcete svůj obsah skutečně vidět v rozlišení 1440p.

Jaké jsou výhody 2K?

Jeho popularita

Jak již bylo zmíněno dříve, monitory s rozlišením 1440p jsou přibližně stejně populární jako modely s rozlišením 1080p, zejména proto, že rozlišení existuje dostatečně dlouho na to, aby byly hromadně vyráběny mnohem levnějším způsobem.

Více to také znamená, že téměř každý výrobce monitorů má alespoň hrstku 1440 modelů, takže nebudete nijak omezeni, pokud jde o modely, ze kterých si můžete vybrat.

Nepotřebujete špičkové počítače

Vykreslování toho, co se objeví na vašem monitoru, je pravděpodobně největší zdroj zdrojů pro jakýkoli počítač, bez ohledu na to, zda mluvíte o CPU, GPU nebo RAM.

V tomto případě mají monitory s rozlišením 1440p výhodu v tom, že jsou dostupnější, pokud jde o to, k čemu je mohou počítače používat.

Kromě toho se nemusíte starat o nákup nových komponent k monitoru, protože většina dnešních GPU toto rozlišení umí.

Optimalizace softwaru

Stejně jako se toto rozlišení stalo oblíbeným u výrobců hardwaru, totéž lze říci i o výrobcích softwaru.

  25 úžasných podzimních tapet pro vaši plochu

Mnoho vývojářů her například zavedlo 1440p jako jeden ze standardů zobrazení pro své tituly, takže se nemusíte obávat roztaženého obrazu nebo černých částí obrazovky, protože hra je na ultraširokoúhlém monitoru 4:3. .

Jaké jsou nevýhody 2K?

Nedostatek podporovaného obsahu

Kupodivu, zatímco téměř všechny hry tam podporují 2K a dokonce i YouTube podporuje toto rozlišení, jinde je naprostý nedostatek podporovaného obsahu.

4K monitor: Co to přesně znamená?

Stejně jako u rozlišení 2k je rozlišení 4K obecným pojmem pro zobrazovací zařízení nebo obsah s horizontálním rozlišením přibližně 4 000 pixelů.

V závislosti na typu média, které sledujete, se však přesné rozlišení trochu liší:

Televize a spotřebitelská média
3840 × 2160 (4K UHD)

Průmysl filmových projekcí
4096 × 2160 (DCI 4K)

I když jsou 4K monitory velmi populární v televizorech (je jednodušší mít 4K TV kvůli jejich naprosté velikosti), je stále těžší sehnat 4K monitory, většinou proto, že mnoho výrobců považuje 4K za vizuální přehnané, zejména z blízka.

To však neznamená, že by si 4K rozlišení pomalu, ale jistě nezískalo stále větší přízeň, zejména u hráčů a cinefilů.

Jaké jsou výhody 4K?

Vizuály

První a nejzřetelnější výhoda, kterou má 4K oproti 2K, je již v samotném názvu, a to fakt, že se bavíme až o 4x větším počtu pixelů a jak všichni víme, více pixelů znamená větší čistotu obrazu.

Ve skutečnosti je rozdíl tak velký, že pokud se vám podaří navzorkovat snímky ve 4K v jednom bodě, cokoliv pod 4K se vám bude zdát rozmazané nebo pixelované.

Kromě toho jsou díky dalším detailům 4K monitory velmi žádoucí pro ty, kteří mají 4K filmy, nebo ty, které pracují s HD videem a nástroji pro úpravu obrázků, jako je Adobe Photoshop nebo Premiere Pro.

Rozsáhlá podpora obsahu

Protože skok z 1440p na 4K je mnohem větší než skok z 1080p na 1440p, mnoho tvůrců obsahu spěchalo, aby vytvořili a poskytli co nejvíce obsahu 4K.

  Co jsou to internetoví červi a proč jsou tak nebezpeční?

To je také způsobeno skutečností, že nová vyšší rozlišení, i když jsou přítomna, jsou stále daleko od toho, aby se přiblížili mainstreamové popularitě.

To zahrnuje multimediální a streamovací weby, jako jsou YouTube, Netflix, Disney Plus, Hulu a další.

Za zmínku stojí i herní průmysl, který vzal celý fenomén 4K útokem, zejména ten, který využil výhod 4K a HDR.

Jaké jsou nevýhody 4K?

Je ironií, že mnohé z nevýhod 4K jsou v podstatě opakem 2K, jak můžete vidět níže:

Velmi náročné na zdroje

Vzhledem k tomu, že 4K monitory znamenají, že váš počítač potřebuje efektivně vykreslit 4krát více pixelů při stejné frekvenci, zatížení vašeho počítače se výrazně zvýší.

To se promítá nejen do potřeby výkonnějšího PC, ale také se zvyšuje spotřeba energie, takže se ujistěte, že se váš zdroj po půl hodině hraní nevybije.

Jen pokus o spuštění stejné hry ve 4K při 60 FPS bude vyžadovat výkonný herní počítač, přičemž většinu zátěže podporuje vaše GPU.

Když už jsme u toho, 4K hry při 60 FPS zvládne jen hrstka GPU, a to se bavíme o těch špičkových, které nejsou vůbec levné.

Docela drahé

Vylepšení vašeho PC není jediná věc, která vám zabere hodně z rozpočtu, protože samotné 4K monitory jsou už dost drahé.

Navíc pouze největší výrobci monitorů mají 4K modely, které jsou skutečně dobré a neobětují další specifikace, což také přispívá k cenovkám.

ZÁVĚR

Jak můžete vidět, jediný skutečný rozdíl mezi používáním 2K monitoru a 4K monitoru je v tom, zda to váš rozpočet zvládne nebo ne, a v typu obsahu, který chcete zažít.

Pokud váš rozpočet není problém a chcete si užít filmy a hry s nejlepším možným obrazem, pak je 4K monitor tou nejlepší volbou.

Pokud však máte omezený rozpočet a nechcete obětovat výkon, zejména při hraní her, pak je monitor 1440p to, co potřebujete.

Tímto končí náš článek o 2K versus 4K monitorech a o tom, které z nich jsou za jakých okolností nejlepší.

Jaký je váš názor na jednotlivá usnesení?

Dejte nám vědět, co si myslíte tím, že nám zanecháte zprávu v sekci komentářů níže.