Mohou orgány činné v trestním řízení skutečně sledovat někoho s IP adresou?

Internet není anonymní. Kamkoli jdete, zanecháváte za sebou drobky o tom, kdo skutečně jste. Některé z nich jsou větší než jiné, ale největší je vaše IP adresa. Vyzbrojeni tím není pro orgány činné v trestním řízení těžké odhalit vaši identitu.

Co jsou to IP adresy?

Než se ponoříme do praktických věcí, pojďme definovat, co to vlastně IP adresa je. Stručně řečeno, je to číslo, které identifikuje počítač v síti. V současnosti se používají dva typy adresovacích systémů: IPv4 a IPv6.

Dále existují dvě kategorie IP adres. Soukromé IP adresy se používají k identifikaci strojů v uzavřené síti. Vaše domácí Wi-Fi síť je například soukromá IP adresa. Aby váš počítač mohl komunikovat s vaší herní konzolí, váš router přiřadí každému zařízení jedinečný identifikátor.

Pak uděláte krok zpět. IP adresy se používají na celém internetu k úplně stejnému účelu. Váš poskytovatel internetových služeb (ISP) vám přidělí adresu a ta bude mít jednu ze dvou forem: statickou nebo dynamickou.

Statické IP adresy jsou pevné. Považujte je za své telefonní číslo. Pokud se záměrně nerozhodnete pořídit si nový, zůstane stejný. Je to proto, že je obvykle používají věci, jako jsou servery, na kterých budete chtít mít adresu, která se nikdy nemění.

  Jak používat svůj iPhone jako zvětšovací sklo

Dynamické IP adresy se nejčastěji používají v obytných nebo obchodních prostorách. Na rozdíl od statických adres se tyto mění. ISP přiděluje síti novou IP adresu každý den nebo tak nějak. Ty jsou nákladově efektivnější, protože umožňují snadnější údržbu a poskytování ze strany ISP.

Webové stránky uchovávají protokoly

Většina webových stránek uchovává podrobné záznamy o svých návštěvnících, a to z dobrého důvodu. Pokud víte, jak je číst, můžete se dozvědět, jak vaše webové stránky využívají externí třetí strany.

Nyní předpokládejme, že web jako Facebook nebo Dropbox slouží ke spáchání trestného činu. Někdo si vytvořil falešný účet, aby mohl zveřejňovat obsah, který porušuje místní zákony.

Orgány činné v trestním řízení mohou zjistit, kdo je tato osoba, předvoláním poskytovatele služeb pro IP adresu spojenou s touto činností. Předvolání je právní nástroj používaný k přinucení jednotlivců nebo společností k poskytnutí důkazů, obvykle pod hrozbou sankce za nedodržení.

Jakmile získají IP adresu, stále potřebují další informace, aby mohli zjistit identitu osoby. Opět platí, že IP adresy identifikují počítače, nikoli lidi. K překonání této překážky musí vyšetřovatelé nejprve určit, který ISP vlastní danou IP adresu.

  5 nejlepších alternativ VirtualBox na Linuxu

Je to však mnohem jednodušší, než si možná myslíte. ISP obvykle vlastní „bloky“ nebo „soubory“ IP adres. Jsou také zaznamenány ve veřejných databázích provozovaných RIRs (Regional Internet Registry). Existuje pět registrů a každý zodpovídá za správu IP adres ve svém regionu. Nalezení ISP je tedy pouze otázkou zadání IP adresy do správné databáze.

Pokud na Googlu vyhledáte „IP lookup“, najdete desítky webových stránek, které za vás tuto práci rády udělají. Můžete také použít nástroj příkazového řádku whois a získat stejné výsledky.

Výsledky

ISP vedou protokoly

Jakmile získáte ISP, je to pouze otázka odeslání dalšího předvolání. Jak jsme uvedli dříve, tyto nutí jednotlivce nebo podniky, aby poskytli důkazy. Pokud tak neučiníte, hrozí vám pokuta nebo vězení.

Orgány činné v trestním řízení pak mají přístup ke jménu a adrese účastníka, což umožňuje pokračovat ve vyšetřování.

Ale co když váš ISP používá dynamické adresy? Nezáleží na tom, protože ISP, stejně jako webové stránky, uchovávají protokoly. Z jejich záznamů budou snadno schopni určit, který předplatitel byl v daném okamžiku spojen s touto IP adresou.

To však ještě nutně neznamená, že jste našli zločince. Pokud například ke spáchání trestného činu použil veřejnou Wi-Fi, mohou úřady vysledovat aktivitu pouze k tomuto veřejnému přístupovému bodu. Mohou však dělat věci, jako je prozkoumání záznamů z bezpečnostních kamer, aby zjistili, kdo navštívil daný podnik nebo použil daný stroj v konkrétním čase.

  Jak vytvořit vlastní distribuci Ubuntu pomocí Distroshare Ubuntu Imager

Ťuk, ťuk: Je to Policie pro autorská práva

Stojí za zmínku, že orgány činné v trestním řízení nejsou jediné organizace, které mají zájem připojovat jména k IP adresám. Právníci nebo agentury pracující pro zábavní společnosti často získávají IP adresy používané ke stahování pirátského obsahu. Poté vydají poskytovatelům internetových služeb předvolání na kontaktní údaje těchto zákazníků.

Samozřejmě, kdokoli může anonymizovat její internetový provoz pomocí Tor nebo VPN. Mnoho sítí VPN dokonce tvrdí, že neuchovávají protokoly použití, i když je často obtížné nezávisle ověřit, zda je to pravda.

Řetězení VPN (skutečná verze „odrážení“ vašeho signálu po celém světě) to ještě ztěžuje. Úřady mohou pouze sledovat IP adresu společnosti VPN, kterou by pak musely přinutit, aby odhalila skutečnou IP adresu z protokolů, které ani nemusí existovat. Pokud by se zločinec připojil k této VPN z jiné sítě, museli by se orgány činné v trestním řízení propracovat přes několik společností, aby našli podrobnosti.

Sledování IP adres není jediný způsob, jak jsou online zločinci dopadeni. Chytil se například Ross Ulbricht, který provozoval temné webové tržiště Silk Road odhalení jeho skutečného jména na online nástěnce.