Nejlepší linuxové distribuce v roce 2024, hodnoceno

Rychlé odkazy

Klíčové věci

  • Ubuntu je spolehlivou volbou pro nováčky i zkušené uživatele Linuxu a může se pochlubit dlouhou životností a vstřícnou komunitou.
  • Debian, komunitní distribuce, má věrné následovníky, přestože je náročnější na instalaci a údržbu.
  • Rychlá vydání Fedory a oddanost svobodnému softwaru z ní činí solidní alternativu k Ubuntu.

V průběhu let jsem používal mnoho linuxových distribucí, někdy dokonce více než jednu současně. Ale Ubuntu zůstává mou první volbou. Vysvětlím, proč tomu tak je a jak se Ubuntu srovnává s ostatními hlavními dostupnými distribucemi.

1. Ubuntu

Ubuntu existuje již téměř 20 let a může se pochlubit takovou životností, jakou má jen málo linuxových distribucí. Vývojář Ubuntu, Canonical, musí něco dělat správně.

Od svého debutu v roce 2024 jeho tvůrci a fanoušci citovali Ubuntu jako perfektní distro pro začátečníky. Ubuntu nabízí jednoduchý grafický proces nastavení, stabilitu pro ty, kteří chtějí jen dokončit svou práci, a spoustu online podpory.

I když je stále populární, není bez kontroverze. Změna, která způsobila největší zděšení v komunitě Ubuntu, je snaps, nový správce balíčků. Uživatelé kritizovali výkon snapů u určitých aplikací, jako je Firefox.

Navzdory změnám zůstává Ubuntu nejlepší volbou pro uživatele Linuxu, včetně nováčků i zkušených linuxových mágů.

Stažení: Ubuntu

2. Debian

Debian je jedna z nejstarších linuxových distribucí, která je stále široce používána. Debian byl základem pro Ubuntu. Stalo se také, že to byla první distribuce, kterou jsem nainstaloval na pevný disk počítače v roce 2000.

Jedním z klíčových rozdílů od Ubuntu je to, že Debian je komunitní projekt, zatímco Ubuntu je podporován společností Canonical.

Debian má pověst obtížnější instalace než Ubuntu. Zdá se, že je méně uhlazený než Ubuntu a předpokládá více technických znalostí. Přesto si Debian s více než 30 lety zachovává své věrné příznivce.

  Jak používat pluginy Pidgin v Empathy Chat na Linuxu

Debian má k dispozici tři verze: Stable, která má tendenci mít starší balíčky, Testing, která obsahuje novější balíčky, a okrajovou Unstable.

Stažení: Debian

3. Fedora

Fedora byla vytvořena poté, co se Red Hat rozhodl zaměřit své úsilí na podnikový trh. Klíčovou vlastností Fedory je její rychlý plán vydávání s novou verzí každých šest měsíců. Je také známá tím, že na rozdíl od Ubuntu trvá na svobodném softwaru, odmítá proprietární aplikace a kodeky.

Stažení: Pracovní stanice Fedora

4. Arch Linux

Arch je už nějakou dobu hackerovým oblíbencem. Hlavní důvody pro to jsou dva: je to distro rolling-release a také minimalistické. Novější software oslovuje vývojáře a pokročilé uživatele. Minimalismus Archu oslovuje i linuxové experty, kteří nepotřebují tolik držení za ruku.

Ale právě tento minimalismus je hlavní Archovou nevýhodou. Je tak omezený, že nemá instalační program – nebo alespoň dlouho neměl. Hlavním způsobem instalace Archu je vydávání mnoha tajemných terminálových příkazů pro nastavení oddílů a stahování balíčků. To znamená, že kvalita wiki Arch je tak dobrá, že i lidé, kteří používají jiné distribuce, na ni spoléhají kvůli informacím o techničtějších částech Linuxu.

Kompromisem je, že získáte systém Linux, který je zcela přizpůsoben vašim potřebám. Musíte se rozhodnout, zda odměna odmění úsilí vynaložené na vytvoření systému Arch.

Na rozdíl od Ubuntu je toto distro špatně vhodné pro začátečníky. Protože je vše tak manuální, je snadné se nechat zahltit, pokud nemáte mnoho zkušeností s Linuxem.

Stažení: Arch Linux

5. Pop!_OS

Pop!_OS je distribuce založená na Ubuntu a spravovaná společností System76, výrobcem počítačů s předinstalovaným Linuxem. Navzdory svému spojení s počítači System76 může běžet na jiných systémech, ačkoli jeho funkce jsou přizpůsobeny počítačům System76.

Tato distribuce je zaměřena na kreativní profesionály a vědecké uživatele, dvě skupiny uživatelů, které se místo toho často rozhodnou pro Mac.

  Jak exportovat data Google Sheets do JSON a XML

Stažení: Pop!_OS

6. EndeavourOS

EndeavourOS je rotace na Archu, která si klade za cíl zbavit se bolesti při jeho instalaci. Stejně jako Arch je založen na terminálu a je založen na modelu s postupným uvolňováním, ale ve výchozím nastavení přichází s GUI.

Stažení: EndeavourOS

7. OS Zorin

Zorin OS si klade za cíl nabídnout uživatelům Windows a Mac přátelskou cestu do světa Linuxu. Pokud tato myšlenka zní podobně jako Ubuntu, může to být proto, že Zorin je založen na Ubuntu. Zorin přidává možnost přizpůsobit rozhraní uživatelům, kteří jsou lépe obeznámeni s hlavními proprietárními operačními systémy. Nabízí dokonce odlehčenou edici pro starší stroje.

Jedním z hlavních rozdílů od Ubuntu je existence placené edice „Pro“. Zorin OS slibuje pokročilejší software, ale spoustu jeho funkcí najdete zdarma v jiných distribucích, včetně Ubuntu.

Stažení: OS Zorin

8. OpenSUSE

Stejně jako Debian je OpenSUSE dalším systémem, který existuje téměř stejně dlouho jako Linux samotný. Začalo to jako upravená verze Slackware, než se vydalo vlastním směrem. OpenSUSE je bezplatný protějšek SUSE Enterprise Linux.

Má několik vlastních šikovných funkcí, včetně nástroje pro správu YaST, a je dobrou alternativou k Ubuntu.

OpenSUSE je k dispozici ve stabilní verzi Leap a postupném vydání Tumbleweed.

Stažení: OpenSUSE Leap

9. Kali Linux

Stejně jako Ubuntu je Kali založeno na Debianu. Kali Linux má ale mnohem specializovanější případ použití než Debian a Ubuntu.

Kali Linux se zaměřuje na bezpečnost, etické hackování a penetrační testování. I když se jedná o kompletní stolní systém, nástroje, které obsahuje, se zaměřují na testování vzdálených systémů na bezpečnostní díry, které by hackeři mohli zneužít.

Stažení: Kali Linux

10. Rocky Linux

Rocky Linux byl vytvořen, když Red Hat oznámil, že ukončí provoz CentOS ve prospěch CentOS Stream s postupným vydáváním ve zjevné snaze přesunout uživatele na Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Rocky Linux zůstává komunitním systémem. Je určen hlavně pro servery a uživatelům desktopů nemá moc co nabídnout.

  19 balíčků Node.js, které musíte znát jako vývojář JavaScriptu pro produktivní a snadný život

Stažení: Rocky Linux

11. AlmaLinux

AlmaLinux je další bezplatná distribuce Linuxu, která si klade za cíl být bezplatnou náhradou RHEL. Je také zaměřen hlavně na servery, zejména webhosting. Alma a Rocky stojí za to se naučit, pokud uvažujete o kariéře v IT, protože mnoho podnikových serverů je založeno na RHEL.

Stažení: AlmaLinux

Proč je Ubuntu stále vaše nejlepší sázka

Proč zůstalo Ubuntu populární téměř 20 let? Proč má takovou výdrž navzdory tolika dalším distribucím, které přicházejí a odcházejí? Existuje několik možných důvodů.

Snadnost použití

Od začátku se Ubuntu soustředilo na snadnou instalaci a používání. V dobách CD-R stačí vypálit ISO a restartovat. Zatímco jste mohli používat příkazový řádek, plocha byla intuitivní pro někoho, kdo byl zvyklý na Windows nebo macOS.

Klíčová věc, kterou Ubuntu udělalo správně, byla možnost vyzkoušet si to bez plného nasazení. I když můžete vymazat svůj operační systém a místo toho používat Ubuntu, možná budete chtít ponechat Windows, aby spouštěl konkrétní aplikace nebo hry.

Existuje několik způsobů, jak rozdělit osobnost vašeho stroje. Živé prostředí můžete spustit z USB flash disku nebo optického disku. Nebo můžete spustit virtuální stroj. Nebo můžete nainstalovat Ubuntu v podsystému Windows pro Linux a spustit jej vedle Windows. Pokud používáte WSL 2, můžete spustit skutečné linuxové jádro.

Výborná hardwarová podpora

Dalším důvodem dlouhé životnosti Ubuntu je to, že podporuje hardware v současné době. Ubuntu si samozřejmě můžete pořídit i pro standardní PC, ale jeho podpora architektury je širší. Podnik, který provozuje servery IBM POWER, může získat Ubuntu, nebo můžete Ubuntu nainstalovat na Raspberry Pi s ARM.

I když se Canonical stále více zaměřuje na podniky, Ubuntu si zachovává své fanatické kořeny. Jeho přátelská komunita, která vyhovuje uživatelům všech úrovní dovedností, pomáhá vyhnout se překážkám při instalaci zcela jiného operačního systému.

Zatímco komunita Linuxu může přitahovat obvinění z elitářství, Ubuntu bylo jedním z prvních, kdo prosadil kodex chování pro každého, kdo chtěl přispět, a to včetně kanálů podpory komunity.

To jsou všechny tyto důvody a další, že Ubuntu je distribuce, ke které se já a mnoho dalších uživatelů Linuxu neustále vracíme. Pro mě to prostě funguje. Je to linuxový ekvivalent pohodlného páru bot.