Proč fotografie vypadají jinak, když je vytisknu?

Pokud jste někdy zkoušeli tisknout fotografie z počítače, je velká šance, že jste byli překvapeni – pokud ne, zklamáni – tím, jak vyšly. Pojďme se podívat na to, kde možná děláte chybu a proč fotografie často vypadají jinak, když je vytisknete.

Jaké fotografie tisknete?

První místo, kde se můžete mýlit, jsou právě fotografie, které se pokoušíte vytisknout. Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků, musíte použít originální soubory s vysokým rozlišením. Fotografie, které pocházejí přímo z vašeho smartphonu, jsou v pořádku, ale verze, které jste nahráli na Facebook nebo Instagram, nikoli – stránky sociálních sítí obrázky agresivně komprimují a zmenšují.

V mém testu, kdy jsem na Facebook nahrál soubor s vysokým rozlišením, 2,7 MB, 5166 × 3444 pixelů a poté jej uložil z mé časové osy, jsem skončil se souborem 74 kb, 960 × 640 pixelů. Tento soubor obsahuje pouze 2,7 % původních obrazových dat. Sotva to vypadá dobře na mé obrazovce, takže neexistuje způsob, jak to bude vypadat dobře vytištěné. Nebo alespoň vytištěné v jakékoli velikosti větší než 3″ x 2″.

  Jak odeslat kartu Safari do Chromecastu z vašeho iPhone

Pokud si chcete vytisknout fotografii, na které vás někdo označil na sociálních sítích, nejlépe je oslovíte a požádáte je, aby vám poslali originál ve vysokém rozlišení. Pokud jste fotku pořídili vy, získejte originál z telefonu nebo fotoaparátu a vytiskněte si ji – nikoli verzi, kterou jste nahráli na Facebook. Je to jediný způsob, jak získat dobrý tisk.

Jak jasná je vaše obrazovka?

Jedním skutečně častým problémem tištěných obrázků je, že ve srovnání s fotografií na obrazovce vypadají opravdu fádně a tmavě. Je to proto, že obrazovky a tištěné obrázky jsou zásadně odlišné věci: obrazovka zobrazuje obrázky přímým vyzařováním světla, zatímco tisk odráží okolní světlo.

Vzhledem k tomu, že obrazovka je sama o sobě zdrojem světla, obrázky téměř vždy vypadají mnohem jasnější s živějšími barvami na obrazovce, než když jsou vytištěny. Většina lidí má jas a sytost nastavenou příliš vysoko. Musíte si pamatovat, že vaše obrazovka zobrazuje pouze podkladová obrazová data: pokud je vaše obrazovka světlá, obraz se jeví jako jasný, ale nemusí to nutně znamenat, že je obrázek jasný v původním souboru.

Převod toho, co vidíte na obrazovce, na tisk je jednou z velkých výzev vysoce kvalitního tisku fotografií. Chce to čas a učit se ze svých chyb, abyste se v tom zdokonalili. Jsem z toho pořád hrozná. Můžete udělat několik věcí:

  Jak opravit zvuk Bluetooth v prohlížeči Chrome

Pro přesnější barvy zkalibrujte svůj monitor.
Snižte jas obrazovky.
Histogram použijte při úpravách, abyste měli lepší představu o tom, jaké jsou vaše stíny a světla.

Jaké je nastavení vaší tiskárny?

I když máte v počítači vše perfektně nastaveno, pokud vaše tiskárna neplní svou úlohu, stále nebudete mít skvělé výtisky. Většina standardních inkoustových nebo laserových tiskáren prostě není navržena pro tisk vysoce kvalitních fotografií. Jsou v pořádku, pokud si chcete vytisknout nějaké powerpointové diapozitivy, ale ne, pokud chcete něco, co si skutečně můžete dát na zeď.

Prvním krokem je pořídit si tiskárnu, která je ve skutečnosti pro daný úkol vhodná. Náš sesterský web ReviewGeek má velký výběr fotografických tiskáren pro jakýkoli rozpočet. Dále budete potřebovat vysoce kvalitní fotografický papír – je to rozdíl. Posledním krokem je ujistit se, že je tiskárna správně nastavena se správnými ovladači a barevnými profily.

Pokud to všechno zní trochu moc, pak si můžete nechat vytisknout fotografie profesionálně, na což se podíváme příště.

Kdo tiskne?

„Profesionální“ tisk je poměrně velká kategorie a nabízí škálu od hrozných po neuvěřitelné. Na spodním konci máte špatné obchody, které vám za pár dolarů vytisknou jakýkoli soubor, který jim předáte. Na špičkové úrovni máte mistry řemeslníky, kteří za pár stovek dolarů vytisknou, zarámují a namontují pětistopé panorama. Jak jsem řekl, rozsah je široký.

  Jak vytvořit vlastní šablonu v PowerPointu

Pokud si své fotografie necháváte vytisknout někým na spodní hranici nabídky nebo pomocí drogerie, pak je normální očekávat, že se výtisky trochu vrátí. Je třeba se na výtisky podívat, posoudit, co je na nich špatného, ​​a poté provést úpravy v původních souborech a nechat je znovu vytisknout. Pokud jsou fotografie příliš tmavé, zvyšte jas. Pokud vypadají žlutě, upravte vyvážení bílé. Takto pokračujte, dokud nezískáte fotografie, které vypadají, jak chcete. Může to trvat několik minut, ale protože je to levné, banku nezruinujete.

Na druhou stranu, pokud se chystáte se špičkovou tiskárnou, prostě si s nimi promluvte; jsou to odborníci. Požádejte je, aby zkontrolovali váš soubor a provedli menší zkušební tisk. Obvykle vám rádi pomohou.

Nejlepší střední cestou je jít do obchodu s fotoaparáty, který také tiskne fotografie. Personál bude znalý a rád pomůže nebo poradí.

Jak získat lepší výtisky

To jsou některé z běžných způsobů, jak se tiskový proces rozpadá a nepřináší požadované výsledky. Jak se vyhnout všem nástrahám:

Používejte vysoce kvalitní originální soubory.
Ujistěte se, že váš monitor není příliš jasný nebo příliš nasycený.
Pokud to myslíte vážně, zkalibrujte si monitor.
Upravte snímky pomocí histogramu.
Pořiďte si dobrou tiskárnu nebo použijte profesionála.
Proveďte zkušební tisk a poté opravte případné problémy.