Recenze Onyx Boox Palma: Lepší přenosnost e-inkoustu

Klíčové věci

 • Onyx Boox Palma je čtečka elektronických knih velikosti chytrého telefonu s vysoce kvalitní obrazovkou s rozlišením 300 ppi, která běží na Androidu a umožňuje instalovat různé aplikace z Obchodu Play.
 • S 128GB úložištěm a možností přidat microSD kartu s až 1TB prostoru nabízí Palma dostatek místa pro knihy a další soubory.
 • Přestože je Palma dražší než Kindle 2022, nabízí další funkce a funkce nad rámec tradiční čtečky elektronických knih. Nakonec rozhodnutí o koupi závisí na vašich konkrétních potřebách a preferencích.

Má tvar chytrého telefonu, běží na Androidu, ale ve skutečnosti to není telefon. Místo toho, Onyx Boox Palma je skvělý a kompaktní eReader s extra funkcemi a trochu krizí identity. Palma není první elektronická čtečka, která má tuto konkrétní velikost nebo software, ale rozhodně je to závan čerstvého vzduchu. Také to trochu usnadňuje čtení na cestách.

Boox Palma stojí 280 $ nebo 300 EUR, což znamená, že je mnohem dražší pořídit si v Evropě. Nákup zahrnuje zařízení, nabíjecí kabel (ale bez adaptéru), dokumentaci a ochranné pouzdro. Získáte také přístup k 10GB cloudovému úložišti, abyste mohli do svého zařízení snadno přenášet knihy a další obsah.

Onyx Boox Palma

Boox Palma je čtečka elektronických knih velikosti smartphonu se skvělou obrazovkou 300 ppi. Palma běží na Androidu, takže toto zařízení můžete používat i pro více než jen čtení svých oblíbených románů, což vám umožní instalovat širokou škálu aplikací z Obchodu Play. Nabízí 128 GB úložiště, ale v případě potřeby můžete přidat microSD s až 1 TB prostoru pro všechny tyto extra soubory.

Rozlišení E Ink Carta 1200 (824 x 1648) 300 ppi

Úložiště 128 GB

Značka Boox

Velikost obrazovky 6,13″

Procesor Octa-core CPU Qualcomm

RAM 6GB

Podporované formáty PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX, PNG, JPG, BMP, TIFF, WAV, MP3

Baterie 3 950 mAh

OS Android 11

Velikost 6,3 x 3,1 x 0,31 (159 x 80 x 8,0 mm)

Hmotnost 170g

Konektivita Wi-Fi (2,4 GHz a 5 GHz), Bluetooth 5.0

Přední světlo Ano, teplé a studené

Fotoaparát 16MP

Barva Černá nebo Bílá

Porty USB-C

Tlačítka Napájení, Zvýšení/Snížení hlasitosti, Přizpůsobitelné

Klady

 • Obsahuje fyzická tlačítka
 • Je to velikost smartphonu
 • Více režimů obnovy
 • Běží na Androidu, přístup do obchodu Google Play
 • Velké vnitřní úložiště

Nevýhody

 • I při vysoké obnovovací frekvenci nebude obrazovka s videem fungovat dobře
 • Načítání aplikací může být pomalé
 • Drahý

Technická stránka Boox Palma

Většina elektronických čteček se dodává ve velikosti knihy, což znamená, že nejsou příliš velké a vejdou se do vaší tašky. Také nejsou zrovna těžké. Boox Palma se však vejde přímo do kapsy, protože má pouze 6,13 palce, což je přibližně stejná velikost jako Apple iPhone 15 nebo Samsung Galaxy S23. Zařízení měří 6,3″ x 3,1″ x 0,31″ a váží přibližně 170 g.

Místo obrazovky s miliardou barev je však Palma vybavena E-ink HD Carta 1200 displejem s rozlišením 300 ppi vhodným pro rychlé otáčení stránek, ale ne tolik pro hraní videa nebo her (což Boox tvrdí, že můžete dělat).

  Jak změnit název Apple Watch

Obrazovka je zarovnaná s rámem, takže k ní můžete použít pouzdro pro extra ochranu. Naštěstí jsem jeden dostal s kontrolní jednotkou, takže když se moje štěně zamotalo do visícího kabelu od mého stolu a všechno z něj smetlo, Palma přežila bez problémů.

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Na pravé straně přístroje jsou tlačítka pro zapnutí/vypnutí a zvýšení/snížení hlasitosti. Na levé straně je také tlačítko, které se hodí, pokud se rozhodnete, že přejíždění po obrazovce není způsob, jakým chcete při otáčení stránek. Ve skutečnosti lze všechna tlačítka naprogramovat pro různé úkoly, včetně posouvání článků. Na levé straně je také slot pro microSD kartu.

Ve spodní části čtečky elektronických knih je port USB-C, takže ji můžete nabíjet, a reproduktor. Je tam také umístěn mikrofon s podobnou mřížkou kvůli symetrii. V horní části obrazovky je umístěn sekundární reproduktor.

Na zadní straně Boox Palma najdete 16MP fotoaparát, pomocí kterého můžete dokumenty převádět do digitálního formátu. K dispozici je integrovaný blesk, takže můžete zlepšit jasnost skenování dokumentů. Může také sloužit jako baterka, když musíte před spaním hledat pantofle, aniž byste rozsvítili světlo poté, co dokončíte „ještě jednu kapitolu“. Dokončení této „kapitoly“ trvalo hodiny, že?

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Pod kapotou je Onyx Boox Palma vybaven osmijádrovým procesorem Qualcomm, 6 GB RAM a solidním 128 GB úložného prostoru. Pokud potřebujete více úložného prostoru, můžete přidat microSD až 1 TB.

K dispozici je také baterie 3 950 mAh, která by měla vydržet několik týdnů v závislosti na tom, kolik čtete a jaké další aplikace používáte.

Čtečka elektronických knih se systémem Android

Boox Palma běží na Androidu 11 a plně podporuje Google Play Store. To znamená, že si můžete stáhnout téměř všechny své oblíbené aplikace, od her po Knihy Google, Spotify nebo Mapy. Samozřejmě si také můžete stáhnout preferované nástroje pro čtení e-knih, jako je Kindle, Kobo, Nook nebo Hoopla, které vám zpřístupní vaši běžnou knihovnu – nebo dokonce Goodreads, abyste měli přehled o tom, co čtete a co dalšího je zapnuto. váš seznam.

Zařízení je vybaveno Wi-Fi a Bluetooth, takže se můžete připojit k domácí síti a bezdrátovým sluchátkům a poslouchat audioknihy nebo oblíbenou hudbu. Můžete také nahrávat svou obrazovku nebo vysílání obrazovky, cokoli sledujete. Bonusovým účelem pro Palmu je použití jako zařízení pro záznam hlasu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení se systémem Android, můžete přetažením horní lišty přejít do Ovládacího centra, kde můžete provádět různé úpravy. Můžete například zapnout a vypnout automatický jas, změnit teplotu barev, ovládat hlasitost, zapnout režim Letadlo nebo nastavit automatické otáčení obrazovky, když otočíte Palmu na stranu.

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Jedna věc, které si mezi předinstalovanými aplikacemi všimnete, je přítomnost BOOXDrop. Toto je výchozí nástroj, který můžete použít k odesílání souborů do zařízení. Tento proces je velmi snadný, protože potřebujete nastavit účet, přihlásit se a spárovat zařízení. Jakmile to uděláte, můžete odesílat e-knihy, nastavovat kanály RSS, ukládat webové stránky, abyste je mohli snadno načíst do Palmy a tak dále. Tato stejná aplikace vám umožňuje spravovat jakýkoli ze souborů v zařízení v případě, že chcete cokoli odstranit (prostřednictvím knihovny) nebo spravovat poznámky.

  Jak někoho zmínit ve skupinách iMessage na iPhonu a iPadu

Když jste v zobrazení domovské obrazovky, všimnete si, že panel akcí ve spodní části nabízí několik dalších možností než vaše běžné zařízení Android. Zde můžete snadno obnovit stránku v případě, že jsou nějaké obrázky nebo text závadné. Také zde máte přístup k dalším konfiguracím obrazovky. Kromě úpravy úrovní kontrastu si můžete vybrat jeden z dostupných režimů aktualizace obrazovky. Existuje pět různých možností, které postupně zvyšují výkon obrazovky podle toho, co chcete dělat. Pokud chcete pouze číst knihy, HD bude fungovat dobře, ale pokud chcete přehrávat nějaká videa, jděte na Ultrafast nebo Royal.

Onyx Boox Palma vám také umožňuje automaticky nastavit režim obnovení podle toho, jakou aplikaci používáte. Můžete si tedy vybrat jednu rychlost pro Audible, jinou pro Kindle, jinou pro prohlížeč nebo hodiny a tak dále. Můžete tak optimalizovat spotřebu baterie a také to, jak dobře reaguje obrazovka vaší kapesní čtečky elektronických knih.

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Pro ty, kteří mají děti, je tu také dětský režim, který můžete aktivovat, pokud chcete předat Palmu svým dětem. Režim vám umožňuje ovládat, kdy a jak dlouho mohou zařízení používat, a také ke kterým aplikacím a obsahu mají přístup. Jednou z prvních věcí, které při aktivaci tohoto režimu uděláte (kromě nastavení hesla), je vybrat si, které aplikace jim povolíte používat. Rozhraní režimu pro děti je čistší a seskupuje obsah do dvou kategorií – Knihovna a Aplikace.

Čtení na Boox Palma a další

Pokud to chodí jako kachna a kváká jako kachna, je to kachna. Že jo? No, tentokrát ne. Palma má tvar smartphonu, běží na Androidu, ale ve skutečnosti to není telefon. Ve skutečnosti je to neomluvitelný malý Reader a to je samo o sobě docela úžasné.

Obrazovka je na stejné úrovni jako téměř jakýkoli Kindle a je dobře osvětlená. Nastavitelnost jasu je také hladká, a pokud nemáte specifické preference, obvykle je dobré povolit Palmě, aby si nastavila vlastní hodnoty.

Vysoká obnovovací frekvence znamená, že při čtení knih nedochází k žádným nebo téměř žádným duchům. Například Kindles automaticky obnovuje obrazovku každých pár stránek, ale to jsem si na této Palmě nevšiml. Bez ohledu na to, zda byla obrazovka nastavena na režim HD nebo Ultrafast Refresh, přechody byly plynulé a nezaznamenal jsem žádný přetrvávající text ani žádné skutečné obnovení stránky.

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Aplikace Onyx Boox Palma se snadno používá a nejsou potřeba žádné další aplikace, pokud nepotřebujete přístup k jinak nepřístupným knihovnám. Ve spodní části obrazovky si všimnete svého pokroku, a pokud klepnete na horní část stránky, získáte přístup k dalším funkcím. Můžete například zapnout převod textu na řeč a místo čtení knihu poslouchat. Hlas je však docela robotický, jak je typické pro jakýkoli nástroj pro převod textu na řeč bez AI, takže si na něj musíte trochu zvyknout.

Aplikace také umožňuje povolit automatické otáčení stránek, měnit velikost písma a úroveň tučného písma, přepínat písma, upravovat mezery mezi slovy nebo řádky a tak dále. Pokud má vaše kniha spoustu obrázků, můžete se také ujistit, že jsou zaostřené nebo že jsou vodoznaky vybledlé. Díky mnohaletému vývoji a zkušenostem společnosti Boox je zde vše, co byste očekávali, že najdete v aplikaci pro čtení elektronických knih.

  Jak hrát Dead Rising na Linuxu

Při čtení se můžete snadno ztratit ve slovech. I když byste mohli získat podobný zážitek – tedy čtení na menší obrazovce – pomocí smartphonu a aplikace eReading, Boox Palma je díky kvalitě obrazovky vynikající. E-inkoustové obrazovky jsou pro oči mnohem jednodušší než jakýkoli displej smartphonu. Přenositelnost Palmy je rozhodně výhodou pro ty, kteří chtějí strčit svou eReader do kapsy a jít. I když elektronické čtečky nejsou obecně masivní, je třeba říci něco o tom, že máte takovou, která má stejnou velikost jako váš nejpoužívanější gadget.

Sergio Rodriguez / MakeUseOf

Další věc, kterou je třeba poznamenat, je, že pro ovládání zařízení můžete nastavit gesta na obrazovce. Můžete například povolit gesta přejetí nahoru a dolů v levé části obrazovky pro nastavení hlasitosti a v pravé části obrazovky pro úrovně jasu. Také můžete povolit pohyb vpřed a vzad přejetím doleva a doprava od okrajů obrazovky. Pokud je to pro vás pohodlnější, nezapomeňte, že tlačítka můžete také naprogramovat tak, aby prováděla vaše nabídky, takže máte více možností.

Mimo čtení

Pokud jde o další aplikace, které chcete na Palmě spustit, budete muset vzít v úvahu omezení obrazovky. Můžete spustit YouTube na tomto zařízení Android? Jistě, technicky můžete. Ale chtěli byste? Spíš ne. Framerate pro to není ideální, a to ani v nastavení Regal. Čtení článků online však funguje naprosto dobře, stejně jako například čtení e-mailů. Musíte si pamatovat, že E-ink obrazovky mají velmi specifický účel a pokusit se překročit tento účel vás zklame.

V konečném důsledku jde o to být realista. Palmu nebudete moci používat ke všemu, k čemu používáte svůj smartphone, i když mohou sdílet stejný operační systém. Čtěte své e-maily, čtěte své zpravodajské články, kontrolujte svůj kalendář, procházejte Reddit a poslouchejte nebo čtěte knihy, ale neočekávejte, že budete hrát něco jiného než sudoku nebo slovní hry. I u těchto docela základních herních formátů vás pravděpodobně bude otravovat, jak obrazovka reaguje.

Nakonec je to naprosto v pořádku. Pokud byste chtěli číst knihy na svém smartphonu, můžete to udělat. Pokud ale chcete obrazovku, která neunavuje oči, budete potřebovat pořádnou čtečku elektronických knih.

Měli byste si pořídit Onyx Boox Palma?

Pokud chcete eReader v menším formátu, pak je Palma solidní volbou s několika skvělými funkcemi. Na druhou stranu je to dost drahé zařízení. Za 280 dolarů je to například mnohem dražší než Kindle z roku 2022. Toto zařízení Amazon je o něco širší než Palma, ale je o něco lehčí. Se srovnatelnými velikostmi je Kindle 2022 za 100 $ bez jakýchkoli slev, ale byl k dispozici za pouhých 75 $.

Nakonec záleží na tom, co hledáte a jestli opravdu potřebujete nebo chcete extra funkce Androidu.

Onyx Boox Palma

Boox Palma je čtečka elektronických knih velikosti smartphonu se skvělou obrazovkou 300 ppi. Palma běží na Androidu, takže toto zařízení můžete používat k více než jen čtení svých oblíbených románů, což vám umožňuje instalovat širokou škálu aplikací z Obchodu Play. Nabízí 128 GB úložiště, ale v případě potřeby můžete přidat microSD s až 1 TB prostoru pro všechny tyto extra soubory.