Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI [Oprava]

Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI [Oprava]

Pokud se při spouštění počítače setkáte s chybou „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“, znamená to, že váš počítač nebyl schopen najít zaváděcí zařízení, ze kterého by mohl spustit operační systém. Tato chyba může být způsobena řadou faktorů, včetně poruchy pevného disku, poškození souboru MBR (Master Boot Record) nebo nesprávně nakonfigurovaného systému BIOS.

Co je UEFI a proč je důležité?

Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) je moderní firmware, který nahradil zastaralý systém BIOS v novějších počítačích. UEFI nabízí řadu výhod oproti systému BIOS, včetně podpory disků větší než 2 TB, rychlejšího spouštění a bezpečnějšího prostředí.

UEFI ukládá informace o spouštění v tabulce rozdělení GUID (GPT), což je modernější a robustnější alternativa k tradičnímu MBR. GPT umožňuje vytvářet více než čtyři primární oddíly a podporuje disky s kapacitou až 9,4 zettabajtů.

  Sleduj tohle! Pomůže vám najít filmy ke sledování na základě hodnocení a žánru

Příčiny chyby „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“

Chyba „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“ může být způsobena následujícími příčinami:

* Porucha pevného disku: Pokud je pevný disk poškozen nebo selže, počítač z něj nebude moci číst soubory operačního systému.
* Poškození souboru MBR: Soubor MBR je zodpovědný za spouštění operačního systému. Pokud je tento soubor poškozen, počítač nebude schopen najít zaváděcí zařízení.
* Nesprávně nakonfigurovaný systém BIOS: Pokud je systém BIOS nesprávně nakonfigurován, může to zabránit počítači v nalezení správného zaváděcího zařízení.
* Chybějící nebo poškozené soubory operačního systému: Pokud jsou soubory operačního systému chybějící nebo poškozené, počítač je nebude moci spustit.

Jak opravit chybu „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“

Následující kroky vám pomohou opravit chybu „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“:

Zkontrolujte připojení hardwaru

* Odpojte a znovu připojte pevný disk: Ujistěte se, že kabel SATA nebo NVMe je pevně připojen k pevnému disku a základní desce.
* Zkuste jiný port SATA nebo NVMe: Pokud je to možné, zkuste připojit pevný disk k jinému portu SATA nebo NVMe.
* Zkuste jiný pevný disk: Pokud máte jiný pevný disk, zkuste jej nainstalovat do počítače a zkontrolujte, zda chyba přetrvává.

Obnovte výchozí nastavení systému BIOS

* Vstupte do systému BIOS: Restartujte počítač a opakovaně stiskněte klávesu F1, F2, F10 nebo Delete podle pokynů pro váš počítač.
* Vyhledejte možnosti obnovení výchozího nastavení: Obvykle se nacházejí v nabídce „Konfigurační nastavení“ nebo „Uložit a ukončit“.
* Obnovte výchozí nastavení systému BIOS: Postupujte podle pokynů na obrazovce a obnovte výchozí nastavení systému BIOS.

  Fix App Plex TV se nelze bezpečně připojit

Opravte záznam o spuštění UEFI

* Vytvořte opravný disk nebo USB flash disk: Stáhněte si instalační obraz systému Windows 10 z webu společnosti Microsoft a vytvořte opravný disk nebo USB flash disk.
* Spusťte počítač z opravného média: Vložte opravný disk nebo USB flash disk do počítače a restartujte jej. Postupujte podle pokynů na obrazovce a spusťte počítač z opravného média.
* Otevřete příkazový řádek: V nabídce možností obnovení systému vyberte možnost „Příkazový řádek“.
* Spusťte příkaz Bootrec: Do příkazového řádku zadejte následující příkazy a po každém z nich stiskněte Enter:


bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

Přeinstalujte operační systém

Pokud žádné z výše uvedených řešení nefunguje, možná budete muset přeinstalovat operační systém. To vymaže všechna vaše data, proto se před provedením tohoto kroku ujistěte, že jste provedli zálohu.

Chcete-li přeinstalovat operační systém, postupujte takto:

* Spusťte počítač z instalačního disku: Vložte instalační disk systému Windows 10 do počítače a restartujte jej. Postupujte podle pokynů na obrazovce a spusťte počítač z instalačního disku.
* Vyberte možnosti instalace: Vyberte svůj jazyk, časové pásmo a rozložení klávesnice. Poté klikněte na tlačítko „Instalovat“.
* Přijměte licenční podmínky: Přečtěte si licenční podmínky a klikněte na tlačítko „Přijmout“.
* Vyberte typ instalace: Vyberte možnost „Vlastní: Instalovat pouze systém Windows (pokročilé)“.
* Vyberte jednotku, na kterou chcete nainstalovat Windows: Vyberte jednotku, na kterou chcete nainstalovat systém Windows. Poté klikněte na tlačítko „Další“.
* Dokončete instalaci: Postupujte podle pokynů na obrazovce a dokončete instalaci systému Windows.

  Jak vypnout upozornění na příběhy Instagramu

Závěr

Chyba „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“ může být frustrující, ale obvykle ji lze vyřešit pomocí jednoduchých kroků pro odstraňování problémů. Pokud však žádné z výše uvedených řešení nefunguje, možná budete muset vyhledat pomoc profesionálního technika.

Dodržováním těchto pokynů byste měli být schopni opravit chybu „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“ a znovu spustit počítač.

Časté dotazy

1. Co způsobuje chybu „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“?

Chyba „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“ může být způsobena poruchou pevného disku, poškozením souboru MBR, nesprávně nakonfigurovaným systémem BIOS nebo chybějícími nebo poškozenými soubory operačního systému.

2. Jak mohu opravit chybu „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“?

K opravě chyby „Vyberte spouštěcí zařízení – zdroje spouštění UEFI“ můžete zkusit zkontrolovat připojení hardwaru, obnovit výchozí nastavení systému BIOS, opravit záznam o spuštění UEFI nebo přeinstalovat operační systém.

3. Co je UEFI?

UEFI je moderní firmware, který nahradil zastaralý systém BIOS u novějších počítačů. UEFI nabízí řadu výhod, včetně podpory disků větší než 2 TB, rychlejšího spouštění a bezpečnějšího prostředí.

4. Co je GPT?

GPT je tabulka rozdělení GUID. Jedná se o modernější a robustnější alternativu k tradičnímu MBR. GPT umožňuje vytvářet více než čtyři primární oddíly a podporuje disky s kapacitou až 9,4 zettabajtů.

5. Jak mohu vytvořit opravný disk nebo USB flash disk?

Chcete-li vytvořit opravný disk nebo USB flash disk, stáhněte si instalační obraz systému Windows 10 z webu společnosti Microsoft a pomocí nástroje pro vytváření médií vytvořte opravný disk nebo USB flash disk.

6. Jak mohu spustit počítač z opravného disku nebo USB flash disku?

Chcete-li spustit počítač z opravného disku nebo USB flash disku, vložte opravné médium do počítače a restartujte jej. Poté postupujte podle pokynů na obrazovce a spusťte počítač z opravného média.

7. Jak mohu obnovit výchozí nastavení systému BIOS?

Chcete-li obnovit výchozí nastavení systému BIOS, vstupte do systému BIOS a vyhledejte možnosti obnovení výchozího nastavení. Obvykle se nacházejí v nabídce „Konfigurační nastavení“ nebo „Uložit a ukončit“.

8. Jak mohu opravit záznam o spuštění UEFI?

Chcete-li opravit záznam o spuštění UEFI, spusťte počítač z opravného disku nebo USB flash disku a otevřete příkazový řádek. Poté zadejte následující příkazy:

`
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd