Vysvětlení Zero-Day zranitelnosti, vykořisťování a útoku

Jak se opatření kybernetické bezpečnosti neustále zlepšují, na druhé straně se však kybernetické zločiny také stávají sofistikovanějšími. V dnešní době kybernetičtí hackeři chytře kradou data bez vědomí uživatelů. Jedním z takových útoků je útok Zero-Day.

Tento článek se ponoří do Zero-day zranitelností a exploitů, jak fungují a jak takové útoky detekovat a předcházet jim.

Co je to Zero-Day Vulnerability, Exploit & Attack?

Zero-day Vulnerability: Chyba zabezpečení v počítačovém softwaru nebo systému nalezená kybernetickým útočníkem, ale neznámá vývojáři a dodavateli softwaru, je zranitelností zero-day.
Tuto skrytou bezpečnostní chybu nelze zmírnit, jelikož o ní nikdo neví ani po jejím spuštění. Pochopení a odstranění zranitelnosti trvá měsíce nebo rok.

Termín ‚Zero-Day‘ je dán tomuto útoku, protože vývojář softwaru neměl na opravu této bezpečnostní chyby nula dní.

Zero-day Exploit: Na druhou stranu, zero-day exploit je kus kódu, který může nainstalovat malware nebo phishing za účelem získání neoprávněného přístupu do systému.

Zero-day Attack: Kybernetičtí útočníci uvolní známý exploit na vývojářský počítač, síť nebo softwarový systém v zero-day útoku. Tento útok by mohl být velmi škodlivý, protože neexistovala žádná známá obrana, která by jej chránila během startu.

Jaká jsou ale nebezpečí zero-day útoků a jejich motivy? Čtěte dál a dozvíte se to!

Proč jsou útoky Zero-Day nebezpečné?

Do prostředí kybernetické bezpečnosti se vkrádají útoky nultého dne. Největší výzvou tohoto útoku je záhada Zero-day exploitu nebo vývojářům neznámá bezpečnostní zranitelnost.

Někdy tato bezpečnostní chyba zůstává neznámá celé měsíce. Softwarový profesionál nemůže zranitelnost opravit, dokud útok neodhalí. Útoky Zero-day jsou tak smrtící, že je antivirový software nedokáže detekovat pomocí skenování založeného na signaturách.

Uživatel nebo organizace tímto útokem utrpí těžkou ztrátu. Mnoho počítačových zločinců využívá Zero-day exploity k vydělávání peněz pomocí ransomwaru.

Podle webu checkpoint provedli útočníci 830 000 pokusů během 72 hodin, když našli zranitelnost Log4j.

Motivy útočníků Zero-Day

 • Zloději dat: Hlavním cílem kybernetického útočníka je usilovat o finanční zisky. Kradou finanční detaily a citlivá data, jako jsou bankovní výpisy, kódy UPI atd.
 • Hackavist: Někteří útočníci se zaměřují na vládní zařízení z politických nebo sociálních důvodů. Mohou uniknout citlivá data nebo znehodnotit webové stránky.
 • Státem sponzorovaní útočníci: V současnosti vládní a národní státní agentury využívají zero-day exploity. Obvykle útočí na špionáž, kybernetickou válku nebo shromažďování zpravodajských informací.
 • White-Hat hackeři: White-hat hackeři nemají nekalé úmysly. Používají zero-day zranitelnosti ke kontrole a žádají vývojáře softwaru, aby je opravili.
 • Vandalští útočníci: Někteří útočníci využívají zranitelnosti k vytvoření chaosu, poškození systémů nebo narušení služeb za účelem pomsty nebo vzrušení.
 • Černí obchodníci: Kybernetičtí útočníci mohou prodat zranitelnosti a exploity zero-day tomu, kdo nabídne nejvyšší nabídku, včetně národních států, zločinců a korporací.
 • Zločinecké sítě: Jen málo zločineckých organizací využívá zero-day útoky, jako je obchodování s drogami, pašování lidí a další zločiny.
  Jak přinutit vaše Apple Watch k synchronizaci s vaším iPhonem

I když se jedná pouze o několik typů hackerů, je důležité být si vědom kybernetických hrozeb, aby bylo možné podniknout kroky k jejich prevenci a udržení lepší kybernetické bezpečnosti.

Jak probíhá útok Zero-Day?

Útočníci se zaměřují na vládní ministerstva, hardware, software, IOT, velké podniky a organizace, zranitelné systémy a další kritické infrastruktury.

Pojďme pochopit, jak zero-day útoky fungují.

Krok I

Kybernetičtí útočníci se snaží najít slabá místa v některých známých aplikacích, platformách nebo webových stránkách. Touto zranitelností může být jakákoliv chyba v softwaru, jako je kód s chybami, chybějící šifrování nebo nechráněná část kódu pro neoprávněný přístup.

Krok II

Útočník odhalí zranitelnost v softwaru dříve, než vývojář a prodejce softwaru. Chápe zranitelnost a vytváří zero-day exploit. Útočník používá tento kód k provádění útoků.

Zneužitím zero-day může být kód s malwarem, který může po instalaci dále šířit další malware. Tyto kódy jsou tak nebezpečné, že se mohou rozšířit po celém systému a mohou je poškodit.

Exploit kód může také fungovat jako správce nebo provádět škodlivé aktivity. V tuto chvíli si vývojář není vědom této chyby zabezpečení. Útočník může také tuto zranitelnost nebo zero-day exploit prodat na černý trh za vyšší cenu.

Krok III

Útočník plánuje cílený nebo hromadný útok a distribuuje exploit Zero-Day podle svých záměrů. Útočník může tyto exploity distribuovat cílové osobě nebo velké skupině prostřednictvím hromadných phishingových e-mailů nebo spear phishingu.

Krok IV

Oběť stáhne nebo nainstaluje malware prostřednictvím phishingových e-mailů nebo kliknutím na škodlivé webové stránky. Tento malware ovlivňuje prohlížeč, operační systém nebo aplikace a hardware.

Krok V

Dodavatel softwaru zjistí bezpečnostní chybu buď testováním, nebo zákazníkem třetí strany. O závadě informuje tým vývojářů softwaru.
Softwaroví profesionálové řeší zranitelnost a vydávají opravu. Každý, kdo aktualizuje software ve svém systému, již není náchylný k bezpečnostní chybě.

Typy zranitelností systému při útoku Zero-Day

Zde jsou některé ze zranitelností, na které se útočníci zero-day zaměřují:

 • Chyby operačního systému: Útočníci mohou získat hluboký přístup k systému zneužitím zranitelností v operačních systémech, aplikacích nebo serverech.
 • Webové prohlížeče a pluginy: Zneužívání webových prohlížečů je běžnou taktikou, kterou útočníci používají k získání úplného přístupu k systému a projektu. Útočníci se také zaměřují na webové pluginy, rozšíření prohlížeče a pluginy prohlížeče jako Java a Adobe Flash.
 • Hardwarová zranitelnost: Někteří útočníci zero-day se zaměřují na zranitelnosti hardwaru, jako je firmware a čipová sada mobilního nebo počítačového systému. Oprava těchto nedostatků může být komplikovaná, protože vyžadují aktualizace hardwaru.
 • Síťové protokoly: Útočníci využívají slabá místa zabezpečení v síťových protokolech nebo síťových zařízeních, jako jsou směrovače a přepínače. Tato chyba zabezpečení může narušit síťové připojení systému a umožnit neoprávněný přístup.
 • Počítačoví červi: Hackeři mohou zachytit počítačové červy, když infikují hostitele. Tento překvapivý zero-day útok červů může být obtížné odhalit, protože se šíří po internetu a vytvářejí zmatek.
 • Zero-Day Malware: Tento malware je neznámý a nemá pro něj k dispozici žádný specifický antivirový software. Útočník může tento malware šířit prostřednictvím škodlivých webů, e-mailů a dalších zranitelných webů a aplikací.
 • Další zranitelnosti: Těmito zranitelnostmi mohou být narušené algoritmy, chybějící šifrování dat, bezpečnostní problémy s hesly, chybějící autorizace atd.
  10 nejlepších nástrojů pro vývoj a testování API

Jak identifikovat útoky Zero-Day

Softwaroví profesionálové a dodavatelé obvykle útoky zero-day obtížně odhalují. Jakmile identifikují exploit, najdou podrobné informace o exploitu zero-day.

Zde je několik způsobů, jak identifikovat zero-day útoky.

 • Analýza kódu: Analýza kódu kontroluje strojový kód souboru, aby zjistila podezřelou aktivitu. Tato metoda má určitá omezení. Detekce malwaru nebo chyby je stále obtížné, pokud je kód složitý.
 • Analýza chování: Nevysvětlitelný nárůst provozu, neobvyklý přístup k souborům a neobvyklé systémové procesy mohou detekovat útoky zero-day.
 • Systémy detekce narušení (IDS): IDS mohou detekovat škodlivou aktivitu. Identifikují také zranitelnosti a známé exploity.
 • Technika sandboxing: Technika sandboxing izoluje aplikaci od zbytku systému. Může pomoci zabránit šíření útoků zero-day na další části systému.
 • Skenování zranitelnosti: Skenování zranitelnosti také hraje zásadní roli při odhalování zero-day útoků. Identifikuje, skenuje, upřednostňuje, opravuje a zmírňuje zranitelnosti.
 • Správa oprav: Správa oprav aplikuje opravy na zranitelné systémy. Správa oprav je obvykle závislá na skenování správy zranitelnosti.

Jak zabránit útokům Zero-Day

Zero-day prevence útoků je jednou z nejnáročnějších částí, protože vývojáři softwaru neznají zranitelnosti. Zde je několik osvědčených postupů, jak zabránit útokům zero-day na podniky a organizace.

 • Bezpečnostní program: Vybudování dobře obeznámeného bezpečnostního programu s ohledem na typ podnikání a jeho rizika a vytvoření solidního týmu.
 • Poskytovatel řízených bezpečnostních služeb: Nalezení vhodného poskytovatele bezpečnostních služeb může podniky sledovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zůstávají ostražití vůči potenciálním hrozbám, jako je phishing, a chrání organizace před kybernetickými zločiny.
 • Nainstalujte si robustní bránu firewall webové aplikace: Robustní brána firewall kontroluje příchozí provoz, kontroluje hrozby a blokuje všechny škodlivé stránky.
 • Zlepšení správy oprav: Vylepšené možnosti správy oprav zabraňují útokům zero-day. Bez námahy zmírňuje všechny zranitelnosti softwaru.
 • Správa zranitelnosti: Upřednostněte program pro správu zranitelnosti, protože opravuje a zmírňuje všechny zranitelnosti a snižuje celková rizika softwarového projektu.
 • Důsledně aktualizujte software: Pravidelná aktualizace softwaru snižuje pravděpodobnost zero-day útoků. Kyberzločinci mají rozsáhlé znalosti o bezpečnostním softwaru organizace. Proto je nutné takový software pravidelně aktualizovat.
 • Časté testování: Když vývojáři softwaru provádějí časté simulace a testování, pomůže jim to objasnit, kde se může vyskytnout zranitelnost zero-day.
 • Vzdělávejte a poskytujte zaměstnancům nástroje: Vzdělávejte své zaměstnance o kybernetických útocích a sociálním inženýrství. Poskytněte jim nástroje pro hlášení a detekci phishingu, propagování phishingových kampaní a sledování škodlivých pokusů nebo hrozeb.
 • Plán zálohování: Vždy mějte plán zálohování pro obnovení, aby organizace nepřišla o citlivá data.
  12 nejlepších rozhraní API pro ověřování a ověřování e-mailů pro váš produkt

Příklady útoků Zero-Day

Podívejme se na několik skutečných příkladů zero-day útoků.

#1. Stuxnet

Bezpečnostní tým NSA a CIA objevil tento zero-day útok v roce 2010. Jde o zákeřného počítačového červa. Stuxnet se zaměřuje na systémy dohledového řízení a sběru dat (SCADA). Tyto systémy poškodily íránský jaderný program. Tento útok zneužil několik zero-day zranitelností ve Windows k ovládnutí průmyslových systémů a jejich operací.

#2. Srdeční krvácení

Srdeční krvácení je chyba zabezpečení zZero-day, která ovlivňuje šifrovací knihovnu s názvem OpenSSL. V roce 2014 tato chyba umožnila útočníkům ukrást citlivá data z webů a služeb, které používaly postiženou verzi OpenSSL. Tento zero-day útok zdůraznil důležitost rychlého řešení bezpečnostních slabin a ochrany dat před útoky.

#3. Shellshock

Shellshock je zero-day zranitelnost objevená v interpretu příkazového řádku Bash (Bourne-Again Shell) v září 2014. Tento zero-day útok umožnil kybernetickým útočníkům získat neoprávněný přístup a provádět libovolné příkazy.

#4. Adobe Flash Player

Hackeři objevili několik zero-day zranitelností s Adobe Flash Player. V tomto zero-day útoku kybernetičtí aktéři použili škodlivé flash soubory v e-mailových přílohách nebo na webových stránkách, aby získali úplnou kontrolu nad systémy.

#5. Zvětšení

Útočníci našli zero-day zranitelnost v Zvětšení platforma pro videokonference v roce 2020. V tomto zero-day útoku by útočník mohl přistupovat k systému uživatele vzdáleně, pokud uživatel používal starší verzi Windows. Hacker by mohl ovládat systém uživatele a přistupovat ke všem datům, pokud se zaměřil na konkrétního uživatele.

#6. Apple IOS

Apple iOS se stal obětí zero-day zranitelnosti, která útočníkům umožnila vzdáleně kompromitovat iPhony v roce 2020 a září 2023. spyware Pegasus zneužívali zranitelnosti a zaměřovali se na zařízení IOS, protože je používá mnoho profesionálů, novinářů a vládních zaměstnanců.

#7. Operace Aurora

Operace Aurora Cílem bylo zaútočit na organizace, které zahrnovaly Google, Adobe Systems, Akamai Technologies, Rackspace, Juniper Network, Yahoo, Symantec a Morgan Stanley.

Google tento útok objevil v roce 2010, zatímco kybernetický útok začal v polovině roku 2009 a pokračoval až do konce roku. Kybernetický herec zneužil zero-day zranitelnost v Internet Exploreru k přístupu ke Google a dalším společnostem.

#8. Cvrlikání

v roce 2022 Cvrlikání došlo k úniku dat kvůli útoku zero-day. Útočníci našli na této platformě sociálních médií 5,4 milionu účtů využívajících zranitelnost zero-day.

Co dělat, když se stanete obětí útoku Zero-Day?

 • Po potvrzení útoku izolujte postižené systémy.
 • Uchovávejte digitální důkazy, jako jsou snímky obrazovky, zprávy nebo jiné informace, které chcete prošetřit.
 • Spojte se se svým bezpečnostním týmem, který se specializuje na řešení takových útoků, aby přijal nezbytná opatření.
 • Zmírněte zranitelnost co nejdříve pomocí softwarových a bezpečnostních týmů. Obnovte také postižené systémy a zařízení.
 • Analyzujte, jak k útoku zero-day došlo, a naplánujte pro něj program správy zabezpečení.
 • Informujte o útoku zúčastněné strany, právní týmy a vyšší orgány.

Pamatujte, že je důležité zvážit podniknutí právních kroků, pokud organizace utrpí významné narušení dat.

Závěr

Zero-day útoky jsou velkým problémem pro oblast kybernetické bezpečnosti. Proto je obtížné je odhalit a zmírnit. Je nutné dodržovat osvědčené postupy, jak se těmto nebezpečným útokům kybernetické bezpečnosti vyhnout.

Vybudování solidního týmu pro zabezpečení softwaru s bezpečnostními výzkumníky a vývojáři navíc může opravit zranitelnosti zero-day.

Další na řadě je nejlepší software pro zajištění souladu s kybernetickou bezpečností.