Windows 10 vs Windows 11: Všechny hlavní změny

Klíčové věci

  • Windows 11 má vycentrovaný hlavní panel s novými animacemi a ikonami, ale možnosti přizpůsobení jsou omezené.
  • Nabídka Start ve Windows 11 je kontroverzní kvůli odstranění živých dlaždic a přidání sekce Doporučeno.
  • Windows 11 obsahuje vylepšený panel widgetů s více funkcemi a novým designem, stejně jako vylepšené rozvržení Snap pro multitasking.

Windows 11 je nejnovější vydání Windows společnosti Microsoft a s ním přichází mnoho slibů a změn od společnosti Microsoft. Od svěžího, moderního vzhledu po zcela nové funkce, Windows 11 je docela jiný než Windows 10.

Zatímco většina z těchto rozdílů je kosmetických, existují některé pozoruhodné změny, které společnost Microsoft implementovala ve svém novém operačním systému.

Pojďme se podívat na největší rozdíly mezi Windows 10 a Windows 11.

Windows 11 má středový hlavní panel

Při prvním spuštění systému Windows 11 si jako první všimnete středového hlavního panelu. Ve srovnání s levým hlavním panelem Windows 10 vypadá hlavní panel ve Windows 11 spíše jako něco z macOS.

Kromě změn polohy hlavní panel Windows 11 ztratil a získal několik hlavních funkcí. Například, nemůžete to udělat vyšší. Na rozdíl od Windows 10 také nemůžete přesouvat hlavní panel po obrazovce.

  Jak odebrat možnost sdílení z kontextové nabídky v systému Windows 10

Kromě toho také ztratíte možnost zmenšit ikony na hlavním panelu ve Windows 11, což byste mohli udělat ve Windows 10. Pokud však chcete, aby bylo tlačítko Start na levé straně, můžete upravit hlavní panel Windows 11 a přesunout tam, kde je ve Windows 10.

To znamená, že společnost Microsoft se pokusila hlavnímu panelu poskytnout významné vylepšení. K dispozici jsou nové animace pro spouštění, minimalizaci a maximalizaci aplikací. K dispozici jsou také nové ikony pro vyhledávání, nabídku Start, widgety a chat.

Možná nejkontroverznější změna, nabídka Start z Windows 10 je pryč a Microsoft ji nahradil vycentrovanou, oříznutou verzí bez Live Tiles ve Windows 11.

Živé dlaždice jsou velkou součástí nabídky Start systému Windows 10. Když je Microsoft odstranil z Windows 11, společnost se dočkala hlasité odezvy od obou stran tábora. Lidé, kteří milovali schopnost Live Tiles poskytovat informace na první pohled, naříkali nad svou ztrátou. Na druhou stranu lidé, kteří je nikdy nepoužívali, si jejich odstranění pochvalovali.

Namísto živých dlaždic máte sekci Připnuté aplikace, kde můžete připnout aplikace pro rychlejší přístup. Klepnutím na tlačítko Všechny aplikace zobrazíte všechny aplikace, které jste nainstalovali do počítače.

Další změnou v nabídce Start systému Windows 11 je nová sekce Doporučeno, kde operační systém zobrazuje nejpoužívanější aplikace a soubory. Pokud se vám nelíbí, můžete sekci Doporučené zakázat v aplikaci Nastavení.

Nakonec, stejně jako Windows 10, i Windows 11 si zachovává funkci vyhledávání v nabídce Start. Jediný rozdíl je v tom, že vyhledávací lišta je nyní umístěna v horní části nabídky, nikoli ve spodní části.

  Oprava chyby Excel stdole32.tlb ve Windows 10

Panel Widgety ve Windows 11 funguje stejně jako verze Windows 10, ale s některými přidanými funkcemi a novým designem. Na tomto panelu některé dlaždice zobrazují zprávy, informace o počasí, kalendář, seznamy úkolů a sportovní výsledky. Rozvržení můžete do určité míry přizpůsobit přidáním a odebráním widgetů.

Stručně řečeno, panel Widgety zobrazuje mnohem více informací než funkce Novinky a zajímavosti systému Windows 10. Navíc je to mnohem hezčí na pohled.

Windows 11 používá rozvržení Snap

Windows 10 umožňuje přichytit aplikace na místo jejich přetažením k okraji obrazovky. Ale musíte provést přichycení a změnu velikosti oken aplikace ručně. Windows 11 zjednodušuje proces pomocí Snap Layouts.

Pokud ve Windows 11 najedete myší na tlačítko minimalizace/maximalizace, objeví se nabídka s různými rozvrženími přichycení. Například z nabídky si můžete vybrat otevření dvou aplikací vedle sebe kliknutím na příslušné rozvržení. Jakmile vyberete rozvržení, můžete vybrat aplikace, které rozvržení vyplní.

Navíc po nastavení aplikací uvnitř rozvržení je můžete minimalizovat/maximalizovat jako skupinu. Rozvržení skupin se také přesunou na jakýkoli připojený externí displej.

Jaké jsou výhody a nevýhody upgradu na Windows 11?

Upgrade z Windows 10 na Windows 11 může být trochu šok. Udělat skok je dost snadné, ale Windows 11 je ve srovnání se svým starším bratrem docela jiná bestie. Proto se nezapomeňte podívat na výhody a nevýhody Windows 11, abyste se dozvěděli více o operačním systému.

  Jak povolit Copilot AI ve Windows 11

Měli byste zůstat u Windows 10 přes Windows 11?

Možná jste hledali rozdíly mezi Windows 10 a Windows 11, protože plánujete upgradovat z prvního na druhý. A existuje spousta důvodů, proč zvolit Windows 10 před Windows 11.

Než se však připravíte na to, že budete dřít a používat Windows 10 po zbytek života vašeho počítače, měli byste mít na paměti, že Microsoft ukončí podporu pro Windows 10 v říjnu 2025. Po tomto datu již nebudete dostávat žádné další zabezpečení. aktualizace, což znamená, že váš systém bude náchylnější ke kybernetickým útokům.

Pokud jste uvízli v systému Windows 10, protože společnost Microsoft odepřela vašemu počítači upgrade, podívejte se, co byste měli dělat, pokud nemůžete počítač upgradovat na Windows 11.

Jak vytvořit z Windows 11 pocit jako ve Windows 10

Pokud neděláte skok, protože nemůžete vystát, jak Windows 11 vypadá a působí, nemusíte se spokojit s Windows 10. Existuje spousta fanouškovských projektů, které se snaží emulovat uživatelské rozhraní Windows 10 ve Windows 11, díky čemuž je operační systém mnohem známější a snadněji se používá.

Podívejte se, jak vytvořit Windows 11, aby vypadal jako Windows 10, kde najdete další informace o tom, jak to udělat. Pomocí Start11 můžete také vrátit funkce z Windows 10, které nemigrovaly do Windows 11; tento praktický nástroj jsme zahrnuli do nejlepších aplikací pro přizpůsobení Windows 11.

Windows 11 toho má hodně. Operační systém vypadá moderně s čistou estetikou, obnoveným zaměřením na zařízení s dotykovou obrazovkou, podporou mobilních aplikací a funkcemi zaměřenými na produktivitu, jako je Snap Layouts. A i když může být lákavé zůstat u Windows 10, jeho rychle se blížící datum konce podpory a množství nástrojů dostupných pro Windows 11 činí migraci lákavější než kdy předtím.