Který je nejlepší pro DIY NAS?

Klíčové věci

  • OMV je jednoduchý pro provoz NAS a snadné aktualizace a je nejlepší pro jednoduchá nastavení NAS.
  • TrueNAS nabízí více funkcí, komplexnost a vylepšené rozhraní a navíc je skvělý pro celkovou správu dat.
  • Unraid vyniká uživatelsky přívětivým rozhraním, extra funkcemi a flexibilní správou úložiště, ale stojí 59 – 129 $.

Network-attached storage (NAS) je skvělé, pokud chcete sdílet data, obsah nebo jinak s počítači přes místní síť (nebo dokonce internet!). Ještě lepší je, že si můžete vytvořit svůj vlastní NAS, pokud máte položený náhradní počítač.

Pokud se vám výroba vlastního NAS zdá příliš složitá, můžete si vždy koupit standardní krabici NAS, abyste si ušetřili potíže s výběrem operačního systému NAS a nastavením všeho. Stačí zasunout pevné disky a můžete vyrazit. Pokud si však chcete vytvořit svůj vlastní NAS, budete muset udělat několik těžkých rozhodnutí.

Zatímco rozhodování o hardwaru může být snadné, s možnostmi, jako je OpenMediaVault (OMV), TrueNAS CORE a Unraid, existuje při rozhodování o operačním systému NAS pro vlastní potřebu celá řada.

Pokud jde o základní funkce, mezi těmito třemi operačními systémy je malý rozdíl, ale zde je rychlé srovnání toho, jak můžete jednotlivé OS NAS používat. Všechny tři kromě základní role operačního systému NAS nabízejí funkce, díky kterým byste si mohli vybrat jednu před druhou.

OpenMediaVault

Jádro TrueNAS

Unraid

Základní OS

Debian Linux

FreeBSD

Linux Slackware

Podporované systémy souborů

GPT, EXT3, EXT4, XFS, JFS a Btrfs

ZFS

XFS, ZFS, Btrfs a ReiserFS

Bezpečnost dat

Nabízí softwarovou podporu RAID (nevyžaduje řadič RAID ani kartu)

Nabízí softwarovou podporu RAID (nevyžaduje řadič RAID ani kartu)

Místo RAID používá systém založený na paritě

Minimální hardwarové požadavky

Jakýkoli procesor x86, x64 nebo kompatibilní s ARM, 1 GB RAM, 4 GB úložného prostoru.

2jádrový procesor Intel 64-Bit nebo AMD x86 nebo x64, 8 GB RAM, 16 GB spouštěcí jednotka SSD, alespoň dvě úložné jednotky.

64bitový procesor s frekvencí 1 GHz nebo vyšší, 4 GB RAM, alespoň dva úložné jednotky

Ceny

Volný, uvolnit

Volný, uvolnit

59 $ za Basic, 89 $ za Plus a 129 $ za Pro. Jednorázový nákup

  Jak exportovat a importovat virtuální počítače ve VMware Workstation

Zatímco OMV i TrueNAS Core mohou hostovat virtuální počítače, Unraid má mnoho funkcí, které oba zanechávají v prachu. Nejen, že můžete hostovat kontejnery Docker na Unraid bez další konfigurace, ale můžete také provozovat soukromé herní servery, nastavovat WireGuard (funkce TrueNAS CORE také nabízí), automatizovat kódování médií, nastavovat server pro zachycení, kódování a streamování a mnohem více.

Pokud však chcete postavit něco víc než jen NAS nebo zřídit domácí laboratoř, Unraid je OS, který můžete použít, za předpokladu, že snesete jednorázový poplatek. Pokud stále nejste přesvědčeni, existuje několik důvodů, proč je Unraid tím nejlepším řešením pro domácí NAS. OMV a TrueNAS Core jsou stále skvělé možnosti pro základní NAS, které poskytují další funkce.

To je horní linie. Pojďme se blíže podívat na rozdíly mezi jednotlivými OS NAS.

Hardwarové požadavky a kompatibilita

  • OMV vyžaduje jakýkoli procesor x86, x64 nebo ARM kompatibilní s 1 GB RAM a minimálně 4 GB úložného prostoru.
  • TrueNAS CORE nepodporuje procesory kompatibilní s ARM a vyžaduje alespoň 2jádrový procesor Intel 64-Bit nebo AMD x86 nebo x64, 8 GB RAM, 16GB spouštěcí zařízení SSD a alespoň dva stejně velké úložné jednotky.
  • Unraid je nenáročný operační systém vyžadující pouze 64bitový procesor s frekvencí 1 GHz nebo vyšší, alespoň 4 GB RAM a dva úložné jednotky pro zajištění podpory parity.

Pamatujte, že toto jsou minimální požadavky na hardware v dokumentaci operačního systému a váš počet najetých kilometrů se může lišit. Navíc jsou to minimální specifikace. Každý z těchto operačních systémů NAS můžete nainstalovat na mnohem výkonnější hardware.

slawomir.gawryluk/Shutterstock

Každý operační systém NAS může běžet na čemkoli od starého notebooku až po servery podnikové třídy. Unraid a TrueNAS CORE však nabízejí lepší kompatibilitu se stroji vyšší třídy. To neznamená, že OMV nepoběží na serveru; jde jen o to, že ze stroje nebudete moci vydolovat tolik, jako při spuštění TrueNAS CORE nebo Unraid.

Pro upozornění jsem čelil problémům s instalací bezplatné zkušební verze Unraid na mém počítači, která snadno splnila hardwarové požadavky. Nezapomeňte si zálohovat svá data pro případ, že přepnete operační systém na živém NAS, protože problémy během instalace mohou potenciálně poškodit váš počítač, zejména pokud přecházíte z operačního systému založeného na RAID na operační systém založený na paritě, jako je případ s Unraid. To je jen jeden příklad, mysli.

Správa úložiště a systémové nástroje

OMV

OpenMediaVault

  Jak bezpečné je vaše heslo? 8 důležitých tipů, jak zjistit, zda jsou vaše hesla silná nebo ne?

OMV je nejzákladnější ze tří. Je založen na Debian Linuxu a má jednoduchou webovou administrační stránku, ze které můžete změnit své síťové úložiště. To znamená, že jednoduchost OMV také znamená, že aktualizace se svolením správy balíčků Debianu je jednodušší. K dispozici je podpora pro více uživatelů, plánované úlohy, systém certifikátů a dokonce i systém zásuvných modulů pro další funkce.

Pokud jde o možnosti správy úložiště OMV, získáte podporu pro oddíly GPT a všechny hlavní souborové systémy, včetně EXT3, EXT4, XFS, JFS a Btrfs. Btrfs také umožňuje správu snímků a automaticky naplánované úlohy čištění a kontroly chyb.

Jádro TrueNAS

TrueNAS

Další na žebříčku je TrueNAS. Jako základ používá FreeBSD a používá souborový systém OpenZFS společnosti iXsystems. Získáte o něco lépe vypadající webové rozhraní s více ovládacími prvky než OMV. Jak byste očekávali, můžete plánovat úlohy a úlohy Cron, spouštět skripty shellu a přidávat pluginy pro jakékoli přidané funkce. Získáte také neomezené snímky, kontrolní body fondu, vzdálenou a místní replikaci a prostorově úsporné klony.

Aktualizace jsou poskytovány prostřednictvím systému aktualizací v provozu. Není to úplně stejné jako spuštění jednoduchého příkazu terminálu, ale bez ohledu na to je to pohodlný způsob aktualizace operačního systému. Získáte také jednotné přihlášení (SSO) a správu datové sady.

Unraid

Unraid

Unraid poskytuje všechny výše uvedené funkce, kromě mnohem lépe vypadajícího a snadno přístupného rozhraní. Je založen na Linux Slackware a podporuje souborové systémy XFS, ZFS, Btrfs a ReiserFS. Unraid navíc dokáže spravovat pole disků s možností později přidat další disky bez nutnosti jakékoli změny konfigurace. Získáte také podporu pro spouštění kontejnerů a virtuálních počítačů Docker ihned po vybalení.

Bezpečnost dat

OMV nabízí softwarovou podporu RAID pro další vrstvu ochrany dat. Můžete nastavit vlastní kvóty na svazek, vytvářet seznamy řízení přístupu (ACL) a spravovat, jak je váš NAS sdílen s jinými počítači. Existuje také spousta monitorovacích nástrojů, včetně Syslog a Watchdog, a pokud chcete, můžete dostávat e-mailová upozornění. Již jsme se zabývali tím, co je RAID a jak funguje v případě, že potřebujete osvěžení. Softwarový RAID nevyžaduje žádné specializované RAID karty nebo řadiče, takže je také jednodušší jej implementovat.

TrueNAS CORE také využívá RAID. Nabízí však také samošifrované disky, šifrování datových sad, šifrovanou replikaci a podporu WireGuard a OpenVPN. Nakonec si můžete vytvořit vlastní seznamy ACL a filtrovat IP adresy, abyste zajistili, že neoprávněná strana nebude mít přístup k vašemu NAS. I když zde máte podporu pro hardwarový i softwarový RAID, použití hardwarového RAID se u souborových systémů založených na ZFS důrazně nedoporučuje.

  Jak zrušit předplatné FFXIV

Unraid nepoužívá tradiční technologie založené na RAID, což znamená, že po přidání dalších disků není třeba znovu vyvažovat stávající data. Místo toho Unraid používá systém založený na paritě, což znamená, že můžete kombinovat disky různých rychlostí a kapacit. Systém je založen na hodnotě 0 nebo 1 na každém zarovnaném bloku disku na aktuálně používaných úložných jednotkách, přičemž výsledek je buď lichý, nebo sudý. To umožňuje Unraid vypočítat ztracená data bez ohledu na počet disků.

Ceny

  • OMV a TrueNAS CORE jsou open-source a zcela zdarma k použití.
  • Unraid stojí 59 $ za základní plán, který podporuje až šest úložných jednotek, 89 $ za plán Plus, který podporuje až 12 disků, a 129 $ za plán Pro, který podporuje neomezený počet disků.

Naštěstí je to jednorázový nákup, takže pokud se rozhodnete pro Unraid, stačí utratit jen jednou, alespoň za software. To znamená, že pokud chcete nejprve experimentovat s Unraid, můžete vyzkoušet kterýkoli z plánů zdarma po dobu až 30 dnů bez jakýchkoli omezení funkcí.

OMV vs. TrueNAS vs. Unraid: Který z nich byste si měli vybrat?

Celkově vzato, pokud chcete rychlé a jednoduché nastavení NAS bez velkých potíží, které vám umožní pracovat s Debianem, OMV je správná cesta. Pokud chcete změnit použití zařízení ARM (jako je Raspberry Pi) jako NAS, OMV je vaše jediná možnost. Mějte však na paměti, že díky své jednoduchosti je jeho sada funkcí omezena nad rámec základních možností operačního systému NAS.

TrueNAS CORE zde naráží na to nejlepší a poskytuje více funkcí a lepší rozhraní na úkor toho, že je o něco složitější. Pokud jste ochotni věnovat čas a úsilí, může to být skvělá volba, zejména s ohledem na to, že je zdarma.

Unraid bych doporučil používat pouze v případě, že pro něj máte aktuální využití. Je to skvělá volba a téměř ve všech směrech lepší než OMV a TrueNAS CORE. Operační systém však může být přehnaný pro ty, kteří chtějí hostit jednoduchý NAS, zvláště když ke všem penězům, které utratíte za hardware NAS, započítáte jednorázový poplatek.

Nejlepší je vyzkoušet všechny tři operační systémy, abyste zjistili, který z nich je pro vás nejlepší. Používání Unraid se může zdát skvělé, ale pokud nechcete používat jeho rozsáhlý seznam funkcí, možná vám bude lépe s něčím jednodušším a lehčím, jako je TrueNAS CORE nebo OMV.