11 nejlepších nástrojů pro vyhledávání MAC adres pro každou potřebu

Pro IT profesionály a správce sítí jsou nástroje pro vyhledávání MAC adres výkonným zdrojem, který může poskytnout zásadní informace o zařízeních připojených k síti.

Pomocí těchto nástrojů mohou tito odborníci identifikovat výrobce a typy zařízení a další podrobnosti o adresách MAC. V důsledku toho se do značné míry zlepšuje jejich efektivita správy a schopnost odstraňování problémů.

Zde probereme nástroje pro MAC adresy, které vám pomohou zefektivnit výkon sítě a zlepšit bezpečnostní opatření. Nejprve se však podívejte na důležitost vyhledávání MAC adres a na to, jak mohou tyto nástroje pomoci s optimalizací výkonu sítě.

Co je MAC adresa?

Zdroj: wikipedia.org

Zkratka MAC adresy je adresa Media Access Control. Jedná se o jedinečný identifikátor obvykle zabudovaný do síťového adaptéru zařízení během výroby. MAC adresa obsahuje 12 číslic a je to 48bitové číslo. Skládá se ze šesti skupin po dvou hexadecimálních číslicích. Skupiny jsou odděleny dvojtečkami nebo pomlčkami.

Počítače, chytré telefony, routery, síťové přepínače a všechna ostatní síťová zařízení mají jedinečnou MAC adresu. Hraje klíčovou roli v různých síťových operacích, jako je identifikace zařízení, zabezpečení, odstraňování problémů a monitorování.

Význam vyhledávání MAC adres ve správě sítě

Vyhledávání MAC adresy je zásadní v celém procesu správy sítě. Usnadňuje monitorování sítě, správu aktiv, identifikaci zařízení a segmentaci sítě. Zde je to, co mohou správci sítě dělat pomocí funkce vyhledávání MAC:

#1. Identifikace zařízení

MAC adresa je jedinečný identifikátor připojený k řadičům síťového rozhraní (NIC). Vyhledáním adresy mohou správci sítě identifikovat a rozlišit zařízení ve své síti, což je důležité pro sledování zařízení a správu inventáře.

#2. Vylepšené zabezpečení sítě

Pomáhá také udržovat seznam povolených zařízení a blokovat neautorizovaná. Je také nezbytné pro úkoly, jako je filtrování MAC adres, což je bezpečnostní postup, který umožňuje zařízením se specifickými MAC adresami připojit se k síti. Správci tak mohou do sítě přidat další vrstvu zabezpečení.

#3. Sledování sítě

Funkce vyhledávání MAC adres je také nezbytná pro monitorování síťového provozu a analýzu fungování datového toku. Pomocí MAC adres mohou administrátoři identifikovat zdroj a cíl síťových paketů, získat představu o vzorcích provozu a získat přehled o využití sítě.

#4. Odstraňování problémů

K vyřešení jakéhokoli problému se sítí je klíčem okamžitá identifikace zdroje. Když máte podrobnosti o MAC adrese, bude snazší najít zařízení spojené s konkrétní MAC adresou pro řešení problémů.

  iPadOS téměř udělá z vašeho iPadu skutečný počítač

#5. Správa aktiv

Prostřednictvím vyhledávání MAC adres mohou organizace zaznamenávat MAC adresy spojené se zařízeními a sledovat fyzické umístění, vlastnictví a podrobnosti konfigurace síťových zařízení. Pokud jde o záruku a správu síťové infrastruktury, hraje významnou roli.

#6. Segmentace sítě

Segmentace sítě znamená rozdělení sítě na menší a izolované podsítě. To pomáhá zlepšit výkon, zabezpečení a správu sítě. S údaji o MAC adresách mohou administrátoři kategorizovat zařízení podle oddělení, funkce, bezpečnostních požadavků atd.

Jak používat nástroje pro vyhledávání MAC adresy k identifikaci problémů s výkonem sítě

Základní MAC adresu můžete získat ze svého počítače nebo síťového zařízení, ale pro správu výkonu sítě potřebujete další data. Tyto informace lze snadno získat pomocí nástrojů pro vyhledávání MAC adres dostupných na internetu. Většina z nich jsou online nástroje a lze je používat zdarma.

Primárním účelem těchto nástrojů je sdílet informace o prodejci nebo výrobci a typu zařízení spojeného s MAC adresou. Žádný z těchto nástrojů není schopen přímo identifikovat problémy s výkonem sítě, které můžete mít vy nebo vaše organizace.

Informace generované těmito online nástroji nebo zdroji však lze použít jako součást celého procesu odstraňování problémů. Zde je návod, jak můžete pomocí nástrojů najít a vyřešit problémy se sítí:

  • Nejprve musíte získat MAC adresu vašeho zařízení nebo zařízení, o kterém si myslíte, že by mohlo být příčinou problému.
  • Zde přichází na řadu použití nástrojů pro vyhledávání MAC adres. Zadejte MAC adresu do tohoto nástroje, abyste získali důležité informace, jako je název dodavatele, model zařízení a mnoho dalších.
  • S těmito daty v ruce můžete hledat běžné problémy s výkonem sítě, o kterých je známo, že má konkrétní zařízení nebo výrobce. Můžete dokonce navštívit oficiální web dodavatele a zkontrolovat jeho podpůrnou dokumentaci, abyste našli jakékoli hlášené problémy, aktualizace firmwaru nebo průvodce odstraňováním problémů pro toto zařízení.
  • To není vše; data vygenerovaná nástrojem můžete také použít ke kontrole a analýze síťové konfigurace zařízení. Zkontrolujte, zda zařízení používá přesné nastavení sítě pro konfiguraci IP, masku podsítě, servery DNS atd., protože nesprávně nakonfigurovaná nastavení mohou způsobit problémy s výkonem.
  • Pokud chtějí správci sítě vyhodnotit síťovou infrastrukturu organizace, mohou tyto nástroje využít k získání podrobností o všech MAC adresách sítě. Mohou tak identifikovat přetížení sítě nebo nesprávnou konfiguraci ovlivňující výkon sítě.

Nyní, když víte, jak důležité jsou nástroje pro vyhledávání MAC adres pro správu sítě, zde je seznam některých účinných nástrojů.

Vyhledání MAC adresy

Zjištění výrobce zařízení nebo názvu zařízení je velmi snadné pomocí nástroje MAC Address Lookup. Může zobrazit jméno dodavatele, umístění a podrobnosti MAC z vašeho zadaného OUI nebo MAC adresy.

Tento komplexní nástroj poskytuje informace, jako je OUI, jméno dodavatele, adresa, typ přiřazení a datum první registrace. Karta Podrobnosti obsahuje rozsah adres, velikost bloku, UAA, typ přenosu a informace o Wiresharku.

  6 nejlepších Factorio Server Hosting pro každého

Jeho databáze s předponami MAC adres 48K+ se aktualizuje, jakmile dojde k aktualizaci adresáře IEEE a databáze výrobců Wireshark. Každý výsledek vyhledávání vám proto nabízí ty nejpřesnější údaje o výrobci se zárukou.

Tento nástroj má také bezplatné a veřejné Rest API. Dokáže zpracovat velké množství požadavků a řešit je s nízkou latencí.

AllDataFeeds.com

AllDataFeeds.com má nástroj pro vyhledávání dodavatelů MAC adres, který můžete používat zdarma. Zadejte svou MAC adresu v libovolném ze standardních formátů a načte podrobnosti o prodejci, bloku a MAC adrese.

Některé z klíčových parametrů zobrazovaných tímto nástrojem jsou číslo OUI, název společnosti, adresa společnosti, soukromý prodejce, platnost MAC adresy, typ přenosu, typ správy, velikost bloku, rozsah bloku, stav registrace bloku a velikost bloku přiřazení.

MACVendorLookup.com

Síťoví administrátoři, kteří hledají platformu, aby mohli znát dodavatele, umístění a další informace z MAC adresy, by měli používat MACVendorLookup.com. Tento online nástroj vám pomůže získat údaje o názvu společnosti, adrese, rozsahu adres pro dodavatele a typu.

I když nevíte, jak zjistit svou MAC adresu, můžete použít jeho průvodce pro Windows, Mac a Linux. Má také REST API, které můžete implementovat do jakékoli aplikace, kterou vyvíjíte.

DNSCHECKER

DNSCHECKER vám poskytuje potřebné informace o MAC adrese vašeho PC nebo jakéhokoli jiného zařízení. Můžete to použít pro dva různé účely. Nejprve můžete zadat MAC adresu nebo OUI, abyste věděli o jeho výrobci. Nebo můžete zadat jméno dodavatele, abyste zjistili rozsahy a podrobnosti o jeho MAC adrese.

Údaje o dodavateli generované tímto nástrojem jsou předpona adresy, název společnosti, adresa společnosti, počáteční a koncový rozsah adres. Každou z informací lze samostatně zkopírovat jedním kliknutím.

Také načte vaši IP adresu a automaticky ji zobrazí v pravém horním rohu. Tato platforma také přichází s průvodcem, jak najít MAC adresu vašeho zařízení.

WhatsMyIP.org

WhatsMyIP.org usnadňuje řešení pro vyhledávání MAC adresy nebo OUI prostřednictvím této online platformy. Umožňuje přístup k databázi dodavatelů MAC adres pomocí úplné MAC adresy, předpony dodavatele OUI nebo jména dodavatele/výrobce.

Když zadáte MAC adresu, stránka vám okamžitě zobrazí jméno dodavatele a předponu adresy. Zadáním jména dodavatele můžete získat seznam předpon adres spolu s přidruženým úplným jménem dodavatele.

Miniwebtool můžete také použít jako platformu ke zjištění informací o prodejci nebo výrobci. Jediné, co musíte udělat, je zadat celou MAC adresu nebo prvních 6 číslic hexadecimální adresy.

Pro vyhledávání dodavatele podporuje běžné formáty jako 34-C9-3D-4F-03-7B, 34:C9:3D:4F:03:7B, 34 C9 3D 4F 03 7B nebo 34C93D4F037B. Tento nástroj využívá databázi MAC adres od IEEE, takže si můžete být jisti pravostí a přesností získaných výsledků.

Miniwebtool také nabízí seznam předpon MAC adres v závislosti na prodejcích. K tomu je třeba zadat úplného nebo částečného výrobce, například Apple nebo Apple Computer, Inc. Výsledky generované na této platformě lze také stáhnout ve formátu PDF nebo JPG.

  Jak smazat Samův klubový účet

MACVendors.com

Chcete okamžitě najít jméno dodavatele MAC adresy? MACVendors.com je tu, aby vám posloužil. Přímo od IEEE Standards Association získává seznam 16 500 registrovaných prodejců, který je aktualizován několikrát denně.

Tato platforma je zbavena jakékoli zbytečné režie a vrátí vám jméno dodavatele poté, co na ni odešlete požadavek HTTP GET/POST spolu s MAC adresou. Dodává se také s API, které můžete použít ve svém systému.

V současné době získává API 3,6 miliardy požadavků každý rok. Optimalizované a vysoce výkonné servery této platformy bez problémů zvládnou i 100 000 požadavků vaší aplikace. Pokud však budete provádět méně než 1 000 požadavků/den, nemusíte získat potřebný API klíč ani se na této platformě registrovat.

Dalším zjednodušujícím online nástrojem pro vyhledávání MAC adres jsou Dan’s Tools. Zde mohou uživatelé buď zkontrolovat jméno dodavatele MAC adresy, nebo zadat jméno dodavatele, aby zjistili OUI s MAC adresou.

OUI vyhledávání

OUI Lookup poskytuje svým uživatelům aktualizované informace o MAC adresách a OUI prodejcích. Stačí zadat MAC adresu nebo dodavatele do vyhledávacího pole a najít všechny související informace o dodavateli, jako je jméno dodavatele a OUI dodavatele.

Klepnutím na tlačítko GO můžete získat další informace, jako je základní notace, tečkovaná notace, pomlčka, maximální a minimální rozsah a celé číslo. Jako jméno dodavatele přijímá přesný název nebo částečně odpovídající název.

Tato platforma má také několik návodů, jak najít MAC adresy pro váš operační systém a zařízení, což je velmi výhodné pro nezkušené uživatele.

Udger

Udger je užitečný zdroj, který vám umožní zjistit informace o dodavateli MAC adresy. Seznam prodejců MAC adres používaných touto platformou poskytuje IEEE Standards Association. Data jsou denně aktualizována, takže si můžete být jisti, že získáte nejnovější a nejpřesnější data.

Udger vám umožňuje zadat MAC adresu a stisknout tlačítko Hledat. Během několika sekund vygeneruje všechny důležité informace související s dodavatelem, jako je jméno dodavatele, kód dodavatele, adresy, země a kód země.

HWadresa

HWaddress je minimální web pro vyhledávání MAC adresy. Tato nepřehledná platforma vás nerozptyluje spoustou informací nebo odkazů. Místo toho obsahuje pouze prázdné pole, kam je potřeba zadat nebo vložit MAC adresu nebo jméno výrobce. Po kliknutí na tlačítko Hledat se zobrazí název společnosti, OUI a rozsah MAC.

Tato webová stránka vám také řekne, jak napsat tuto MAC adresu v různých stylech, jako je Unix, Unix zero-padded, bez oddělovačů atd. Navíc, jakmile vstoupíte do rozhraní, automaticky zobrazí vaši veřejnou IP adresu.

Závěrečná slova

Doposud jsme diskutovali o některých nejlepších nástrojích pro vyhledávání MAC adres, které jsou k dispozici zdarma. Kromě toho je používání těchto platforem poměrně snadné a ušetří vás od potíží s instalací jakéhokoli softwaru do místního systému. Některé z nich dokonce nabízejí funkci API nezbytnou pro hromadné vyhledávání.

Projděte si tyto online platformy a měli byste být schopni najít tu nejvhodnější pro vaše potřeby.

Pokud si chcete o MAC adrese přečíst více, zde je článek o filtrování MAC adres.