13 nejlepších X (Twitter) alternativ, které stojí za vyzkoušení

Změny na X (dříve Twitter) byly bouřlivé a časté. Pokud uvažujete o ukončení, nejste sami. Existuje spousta X alternativ, které můžete vyzkoušet, záleží jen na typu sociálního zážitku, který chcete, a na tom, jaké funkce na sociální platformě hledáte. Zde je nejlepších X alternativ k vyzkoušení.

Substack Notes, zdánlivě výsledkem sporu mezi X a Substack, byl spuštěn 5. dubna 2023 a byl vřele přijat. Pokud se již přihlásíte k odběru Substacku, budou lidé, které sledujete, předem určeni. Vždy však můžete přidat další.

Protože předplatitelé Substacku platí za čtení obsahu na platformě, nejsou zde žádné reklamy a žádná touha po virálních příspěvcích. V důsledku toho je to vyváženější zážitek, prostý zkázy a negativity.

Substack Notes jsou přístupné prostřednictvím vašeho prohlížeče nebo prostřednictvím mobilní aplikace Substack Reader.

Ke stažení: Substack Reader pro iOS | Android

Z ničeho nic se objevila meta verze X. Chcete-li se přihlásit k odběru vláken, musíte již mít účet na Instagramu. To však znamená, že snadno najdete účty lidí, které již sledujete.

Threads má velmi barebone přístup, s jednoduchým rozděleným kanálem For you a Follow. Videa, obrázky nebo text můžete zveřejnit jako příspěvek a zřetězit je do vláken. Karta Prozkoumat je velmi jednoduchá, jednoduše zobrazuje seznam účtů, které můžete sledovat.

Meta se již dlouho osvědčila jako jedna z hlavních značek v sociálních médiích, takže existuje vysoký potenciál, aby Threads jako platforma vydržely po dlouhou dobu. Ze všech X alternativ, které existují, je Threads pravděpodobně nejživotaschopnější. Ostatní značky nemají peníze na meta úrovni, které by mohly házet na své příslušné X vyzyvatele, ani populární platformu sociálních médií (Instagram), která by jim pomohla nést jejich jméno. Platforma již má působivou uživatelskou základnu, což z ní dělá nejživotaschopnějšího X uchazeče v hlavním proudu.

Ke stažení: Vlákna pro iOS | Android (Volný, uvolnit)

Mastodon je open-source X alternativa, která nabízí větší kontrolu nad tím, co vidíte, a nad konverzacemi, které vedete.

Skutečná síla Mastodonu je v tom, že jej lze použít s jednotlivými „instancemi“. To znamená, že máte přístup ke specializovaným verzím webu, obvykle tématicky zaměřeným. Fanoušek Star Treku? Existuje pro vás příklad Mastodon. A protože je Mastodon open source, můžete si pořídit vlastní instanci, nastavit ji a v podstatě provozovat vlastní sociální síť.

Více se dozvíte v našem průvodci po open-source sociální síti Mastodon.

Ke stažení: Mastodon pro iOS | Android

Pokud dáváte přednost starému Twitteru, pak je Bluesky Social skvělou alternativou. S limitem 300 znaků, úplnou autonomií na vašich zdrojích a menší uživatelskou základnou představuje Bluesky vizi, kterou měl první Twitter. Má dokonce původního spoluzakladatele Twitteru Jacka Dorseyho jako součást své správní rady.

  Jak smazat pozastavený Twitter účet

S aplikací budete mít podobnou zkušenost, jakou očekáváte od X. Nalevo je postranní panel, který je v podstatě stejný, kromě možností zdrojů a moderování.

Bluesky je trochu více barebones, přičemž můžete posílat pouze textové nebo obrázkové příspěvky. Úroveň kontroly, kterou vám poskytuje nad tím, jaký obsah vidíte, však musíte tleskat. Celá karta Moderování je plná způsobů, jak si můžete přizpůsobit svůj zdroj a vyloučit určitá témata nebo profily.

Bluesky je v tuto chvíli bohužel pouze pro pozvání; takže budete muset získat zvací kód Bluesky, abyste se mohli připojit k platformě.

Platforma je postavena na protokolu AT, což je decentralizovaná, federovaná síť, která vám umožňuje připojit se ke komukoli v jakékoli službě pomocí protokolu a také migrovat váš účet mezi různými platformami, aniž byste přišli o svá data. Pokud věříte v myšlenku federovaných, decentralizovaných sítí na úkor tradičních, omezených platforem sociálních médií, pak Bluesky představuje nejen alternativu k X, ale je součástí více autonomní éry pro vaši přítomnost na sociálních sítích.

Ke stažení: Bluesky Social for iOS | Android (Volný, uvolnit)

Post News, který byl spuštěn na konci roku 2022, byl založen bývalým generálním ředitelem Waze Noamem Bardinem. Platforma je FAQ uvádí, že je to „místo, kde mohou lidé objevovat, číst, sledovat, diskutovat a sdílet prémiový zpravodajský obsah bez předplatného nebo reklam“.

Rozvržení Post je podobné X (zejména rané iterace) a dalším mikroblogovacím službám, takže by vám nemělo trvat dlouho, než začnete.

Ke stažení: Publikovat zprávy pro Android | iOS (Volný, uvolnit)

S rizikem zaškatulkování Aetheru si můžete platformu představit jako směs Discordu a Mastodona. Při první návštěvě webu se zobrazí toto: „Open source, samosprávné komunity s auditovatelným moderováním a modními volbami.“

Aether prosazuje méně mikroblogování a více diskuzní oblasti, má několik klíčových funkcí:

  • Peer-to-peer: neexistuje žádný centralizovaný server.
  • Uchovává se pouze šest měsíců příspěvků: věci můžete ukládat, ale ne po tomto datu vypálení.
  • Moderování je transparentní: důvody pro smazání jsou zveřejněny.
  • Moderátoři mohou být voleni a obžalováni: nevhodné mody lze deaktivovat.

Každá z těchto funkcí dělá z Aetheru velmi zajímavý vývoj v online diskusním prostoru. Aether má verze pro Windows, MacOS a Linux, ale žádnou mobilní aplikaci.

Jedním z klíčových účelů konceptu X bylo „mikroblogování“. Toto je termín daný formátu krátkých blogových příspěvků publikovaných bez názvu. Takže v podstatě tweet. Micro.blog je méně náročný a pomalejší než Twitter.

Je ideální pro krátké a dlouhé příspěvky, fotografie a zapojení čtenářů. To vše zní skvěle, i když je tu jeden nedostatek: Micro.blog je k dispozici pouze s měsíčním předplatným, které začíná na 5 dolarech měsíčně. Toto základní předplatné umožňuje sdílení příspěvků na sociální sítě, mobilní aplikace a další základní funkce, zatímco upgrade vám poskytuje hosting podcastů a videí a také e-mailové zpravodaje.

  Jak zobrazit interakce Twitter s uživatelem [Chrome]

Pokud chcete Micro.blog vyzkoušet, je k dispozici bezplatná 30denní zkušební verze.

S cílem dát „lidi a svobodu projevu na první místo“ se Gab stal známým jako „alt-right“ alternativa k X; skutečně vznikla jako protilátka k tomu, co zakladatel Andrew Torba popsal „zcela levicově orientovaný velký sociální monopol“.

I když se služba zaměřená na svobodnou řeč nemusí zdát nerozumná, Gab byl v roce 2016 zakázán v Apple App Store. V roce 2017 mezitím Google odstranil aplikaci z Obchodu Play a poznamenal, že Gab nedokázal „prokázat dostatečnou úroveň umírněnosti, včetně obsahu, který podporuje násilí a obhajuje nenávist vůči skupinám lidí“.

Celá tato kontroverze je škoda, protože platforma Gab je docela užitečná, s aktualizacemi stavu o 300 znacích a pohodlným uživatelským rozhraním.

GETTR, který tvrdí, že je „tržištěm nápadů“, nabízí několik možností registrace, od telefonu nebo e-mailu po Google, LinkedIn, X, Twitch a mnoho dalších.

Díky tomu je opravdu snadné začít používat sociální síť „založenou na principech svobody slova, nezávislého myšlení a odmítání politické cenzury“. GETTR si můžete představit jako méně konzervativního Gaba nebo Parléře.

GETTR je k dispozici pro mobilní zařízení a prostřednictvím vašeho prohlížeče. Má dokonce funkci podobnou TikTok, nazvanou Gtoks.

Stáhnout: GETTR pro iOS | Android

Cohost bez reklam je vytvořen pro sdílení čehokoli, co chcete. Měsíční nebo roční předplatné poskytuje lepší přístup k webu, včetně větších možností nahrávání a přizpůsobení.

Cohost má pomalý proces registrace, přičemž zveřejňování je omezeno, dokud nebude váš účet plně ověřen (obvykle dva dny). Na druhou stranu to znamená, že máte čas prozkoumávat konverzace a témata, vytvářet záložky hashtagů a nastavovat profil.

Cohost se zavázal, že „nikdy neprodá vaše data, neprodá reklamy ani neprodá společnost nikomu, kdo by mohl tyto zásady změnit, aby rychle vydělal“.

V současné době není pro Cohost k dispozici žádná mobilní aplikace, ale můžete to vidět příspěvek uživatele na Cohost o tom, jak napodobit zkušenost s platformou jako aplikací.

S uživatelským rozhraním pro stolní počítače, které připomíná X Pro (dříve TweetDeck), se CounterSocial snaží nabídnout své komunitě čtyři „jedinečné ochrany“.

Mezi tyto ochrany patří:

  • Deepfake detekce: nahraný obsah je analyzován, aby se určilo použití deepfake.
  • Integrace botsentinelu: určena k detekci robotů.
  • Upozornění na porušení identity: užitečný způsob, jak mohou držitelé účtů zjistit, zda jejich účet nebyl hacknut nebo zneužit.
  • Integrace Factlayer: barevně označené odkazy, které demonstrují, jak spolehlivý je odkaz na zprávy.
  Jak získat přístup k záložkám Twitteru na ploše

Účty mají limit 500 znaků na příspěvek, lze nahrávat média, provádět průzkumy a používat varování ke skrytí textu. Placené účty mají vylepšené funkce, jako je změna stavu a příspěvky, jejichž platnost vyprší a „explodují“. K dispozici je také metaverze VR (ačkoli to není k dispozici v mobilní aplikaci).

CounterSocial nabízí dobrou zkušenost, i když některá témata jsou nedostatečně obsluhována. Pokud však rádi diskutujete o novinkách a aktuálních událostech, mělo by to být na vašem seznamu X alternativ vysoko.

Ke stažení: CounterSocial pro iOS | Android (Volný, uvolnit)

Trust Cafe je dlouhodobá alternativa X, která si klade za cíl „bojovat proti dezinformacím ve sféře sociálních médií“. Platforma moderovaná komunitou, můžete očekávat pronikavější diskusi od autoritativnějších uživatelů na řadu témat. Pokud si nechcete vytvářet účet, můžete dokonce procházet jako host.

Můžete vytvářet textové, obrázkové nebo video příspěvky a také na příspěvku spolupracovat s ostatními. To, že se vám líbí a komentuje, existuje, abyste mohli pracovat s obsahem ostatních uživatelů. Pokud jste někdy byli na WT.Social, pak budete vědět, že se jedná o nástupce platformy, kterou vytvořil zakladatel Wikipedie Jimmy Wales. V současné době budete mít přístup k Trust Cafe pouze prostřednictvím webové aplikace.

Hive Social si klade za cíl nabídnout první zkušenost s Twitterem s větším důrazem na jednotlivce. Pomocí horní nabídky můžete změnit pohled na své zdroje nebo na zdroje jiných osob, segmentovat je na všechny příspěvky, obrázky a videa nebo pouze textové.

Během přechodu Twitteru na X měl Hive Social několik rozkvětu; s velkým přílivem uživatelů. I když se od té doby snaží udržet svou špičkovou uživatelskou základnu, vybudovala si loajální komunitu.

Pokud vám chybí začátky Twitteru a dáváte přednost menší komunitě s podobným smýšlením než zdroji plného hluku, můžete ho najít v Hive.

Ke stažení: Hive Social for iOS | Android (Volný, uvolnit)

Jaká je vaše náhrada X?

Ať už plánujete vystoupit z X dnes, nebo si myslíte, že je lepší to nechat, dokud lidé, které sledujete, nevyskočí z lodi, uvedené alternativy jsou v současnosti nejlepšími možnostmi.

Který z nich preferujete, závisí na tom, co doufáte, že získáte z mikroblogování / sociálních sítí. Záleží také na tom, zda vám záleží na tom, kdo vlastní určitou platformu. A kterákoli platforma je již integrována do vašeho života. Například poznámky Substack a vlákna mohou být na vašem radaru, protože již máte Substack nebo Instagram.