4 důvody, proč ChatGPT OpenAI umírá

Klíčové věci

  • Tržní podíl ChatGPT je ohrožen, protože konkurenti dohánějí náskok, replikují jeho schopnosti a zasahují do jeho uživatelské základny.
  • Náklady na provoz ChatGPT jsou neudržitelné, OpenAI utrácí miliony dolarů denně, aby jej udržely v chodu, což vede k finančním ztrátám.
  • OpenAI čelí žalobám o autorská práva ze strany tvůrců, což ohrožuje ChatGPT v případě zneužití právních mezer, což může projekt vykolejit.
  • Strategie Big Tech založená na ekosystému a pohodlná integrace nástrojů AI představují významnou výzvu pro dlouhodobý úspěch ChatGPT.

Nové aplikace přicházejí a odcházejí ve světě technologií závratným tempem. V roce 2022 byl BeReal v módě a způsobil šílenství pokaždé, když se objevilo oznámení, které uživatelům říkalo, aby pořídili fotografii. A kdo by mohl zapomenout na Vine a její milovaná krátká videa? Tyto kdysi oblíbené aplikace však nyní upadají do digitální temnoty.

I když si myslíme, že ChatGPT je příliš dobrý na to, aby úplně selhal jako jiné technologické produkty před ním, aplikace kdysi zázračné rychle ztrácí páru. Zde jsou čtyři důvody, proč si myslíme, že ChatGPT ztratí hodně ze své současné přitažlivosti.

1. Konkurence ChatGPT dohání

Průkopnictvím produktu získáte výhodu prvního na trhu, ale vaše okno, abyste si tuto výhodu mohli užít, zůstane otevřené pouze tak dlouho, dokud bude trvat reakce vašich konkurentů. Čím více jsou vaši soupeři motivováni replikovat váš produkt, tím rychleji mizí vaše výhoda prvního hráče. OpenAI’sChatGPT, jako první skutečně hromadný a víceúčelový chatovací robot s umělou inteligencí, zajistil výhodu prvního tahu.

Když ChatGPT dorazil bez varování, společnosti jako Google a Microsoft byly zaskočeny. Výsledkem bylo, že spotřebitelům, kteří toužili vyzkoušet konverzační umělou inteligenci, zbyla pouze jedna skutečná možnost: ChatGPT. To vyvolalo nebývalý růst chatbota, protože ChatGPT se stal jednou z nejrychleji rostoucích webových aplikací v historii a za méně než tři měsíce shromáždil více než 100 milionů uživatelů.

  Použijte Vimium k procházení pomocí klávesnice v Chrome a Firefoxu

Kredit obrázku: Google Trends

Ale jak jsme viděli v měsících po jeho vydání, ChatGPT je replikovatelný. Společnosti jako Meta, Anthropic, Microsoft, Google, StabilityAI a několik dalších vyvinuly modely blížící se schopnostem GPT-4. OpenAI již nemá monopol na pokročilé konverzační AI. Microsoft Bing AI, Google Bard, Anthropic Claude AI a spousta nových konkurentů jsou životaschopnými alternativami k ChatGPT a rychle zasahují do podílu ChatGPT na trhu.

Kredit obrázku: Google Trends

Data z Google Trends a firmy zabývající se analýzou internetového provozu PodobnéWeb ukazuje, že návštěvnost webu ChatGPT se obecně zastavila krátce po příchodu konkurentů jako Character.ai, Claude AI a Bard. To naznačuje, že spotřebitelé se stále více obracejí na jiné alternativy ChatGPT. Zatímco ChatGPT stále přijímá více než miliardu měsíčních návštěv, toto číslo neustále klesá. ChatGPT si získal srdce a mysli, ale jeho čas na slunci rychle mizí.

2. Náklady na ChatGPT jsou neudržitelné

Zatímco peníze OpenAI lze spálit díky podporovatelům s hlubokou kapsou, jako je Microsoft, házení dalších peněz na „problém s náklady“ se nezdá jako dobrá dlouhodobá strategie. A OpenAI má vážný problém s cenou. Podle mnoha zpráv, včetně z Business InsiderOpenAI utrácí kolem 700 000 $ denně za udržení drahé technologie, která pohání ChatGPT. Takže zatímco používáte ChatGPT zdarma k přepracování svého profilu Tinder, OpenAI musí vypálit tisíce dolarů, aby to bylo možné. Čím více uživatelů používá ChatGPT, tyto náklady stále rostou.

Náklady na škálování těchto modelů pro více uživatelů jsou prostě úžasné. To je důvod, proč OpenAI již dlouho mluví o potřebě snížit náklady na odvození. Navzdory tomu, že má možná nejžhavější nový produkt v oblasti technologií, společnost krvácí peníze a finanční ztráty šplhají do stovek milionů. Proč? Náklady na provoz ChatGPT jsou tak vysoké, že OpenAI musí utratit velkou část ze svých téměř 1 miliard dolarů v tržbách, aby to udrželo.

  Jak zablokovat číslo na iPhone

Jako startup zaměřený na vylepšování schopností umělé inteligence se OpenAI rozhodla upřednostnit přístup a vývoj produktů před krátkodobými zisky. Tento přístup, zejména v oblasti náročné na hotovost, jako je umělá inteligence, však vyžaduje trvalé investice a financování. Dlouhodobou ziskovost ChatGPT je třeba vidět, protože společnost vyvažuje inovace, náklady a výnosy. ChatGPT může být v módě, ale bankovní účet OpenAI pociťuje bolest.

Vytváření modelů umělé inteligence, které jsou stejně schopné jako modely ChatGPT, vyžaduje jejich výcvik na obrovském množství dat. To samo o sobě nemusí být nutně problematické. Hlavním problémem je, jak OpenAI shromáždila tato data, kdo je skutečně vlastní a zda má OpenAI správná práva nebo oprávnění k jejich použití pro komerční aplikace AI, jako je ChatGPT.

Skutečnost, že ChatGPT může odpovídat na konkrétní otázky o materiálech chráněných autorským právem nebo generovat obsah napodobující knihy chráněné autorskými právy, naznačuje, že byl pravděpodobně na takový obsah vyškolen. Tato myšlenka se nelíbila lidem v kreativních odvětvích, jejichž příjem pochází z vlastnictví exkluzivních práv na materiály chráněné autorským právem.

To je důvod, proč OpenAI v současné době čelí několika žalobám podaných tvůrci, spisovateli, umělci a komiky za nesprávné použití jejich materiálu chráněného autorskými právy pro komerční účely. Autor George RR Martin, George Saunders a Michael Connelly a komička Sarah Silverman jsou jen některé z významných tvůrců, kteří žalovali OpenAI za porušení jejich autorských práv.

Právě teď je většina těchto soudních sporů vyhozena, protože v současné době neexistují žádné jasné zákony, které by se zabývaly používáním materiálu chráněného autorskými právy v datech školení AI. Jak však stále více tvůrců podává žaloby na OpenAI, jeden nebo dva mohou proklouznout právními mezerami a otevřít stavidla pro více tvůrců, aby vznesli své nároky. Pokud nebo až k tomu dojde, OpenAI může čelit lavině problémů, které mohou nakonec vykolejit její projekt chatbota. Teď to nevidíme, ale pokud se to stane, ChatGPT má vážné potíže.

  6 nejlepších nástrojů pro hloubkovou kontrolu paketů v roce 2023

I když jsou k vybudování výkonné umělé inteligence potřeba velké datové sady, velmi záleží na tom, zda jsou tato data legálně a eticky získávána, s ohledem na vlastnictví a soukromí.

4. Big Tech se blíží

V technice existuje konkurence ze strany vrstevníků, jak jsme diskutovali dříve, a pak je tu konkurence ze strany velkých tech. Trocha vynalézavosti vám může pomoci udržet své vrstevníky na uzdě. Na druhou stranu bojovat proti velkým technologiím je herkulovský úkol, bez ohledu na to, jak dobrý je váš produkt. Pamatujete si Dropbox? Společnost pilotně, ne-li sama, propagovala myšlenku změny paradigmatu ukládání souborů v cloudu. Byl to ChatGPT své doby. Když však Google, Apple a Microsoft představily podobné produkty, bylo pro Dropbox těžké konkurovat.

Dnes je tu iCloud pro iPhone a Google Drive pro Android. Pro běžného uživatele je pohodlnější používat tuto vestavěnou cloudovou možnost než přidávat službu třetí strany, jako je Dropbox. Apple a Google odvedly dobrou práci při vytváření ekosystémů, které fungují napříč jejich produkty, takže uživatelé jsou motivováni, aby se jich drželi. Jít ven a přidat něco jako Dropbox vyžaduje větší úsilí, když iCloud nebo Disk Google synchronizují fotky, dokumenty a další mezi zařízeními. U většiny lidí vítězí pohodlí a obrovský ekosystém společnosti Big Tech jim usnadňuje získávání uživatelů.

S tím, jak se nástroje AI stávají pokročilejšími a nepostradatelnějšími pro práci, lidé budou pravděpodobně toužit po těsnější integraci těchto nástrojů do svých stávajících pracovních postupů a platforem. Místo toho, aby museli pracovat ze samostatného rozhraní AI, se uživatelé přesunou k tomu, aby byly možnosti AI bez problémů dostupné tam, kde již tráví čas prací. Přesně ve scénářích, jako je tento, se strategie založená na ekosystému ukáže jako neocenitelná pro Big Tech.

ChatGPT: AI Hero Today, Relic Tomorrow?

Zatímco ChatGPT pravděpodobně zůstane nějakou dobu populární, nyní čelí nelehké bitvě, aby překonala konkurenci při zachování relevance a podílu na trhu. Prostor chatbotů s umělou inteligencí se rychle vyvíjí a další velká věc může brzy přijít. ChatGPT vyvolal revoluci AI, ale jak dlouho vydrží v centru pozornosti, je předmětem diskuse.