5 užitečných aplikací pro sledování návyků založených na různých principech produktivity

Pokus o změnu zvyku nebo osvojení si nového zvyku je obtížný proces. Téměř všichni odborníci na produktivitu se shodují, že chcete-li být úspěšní, musíte svou aktivitu pravidelně sledovat. Ale tito odborníci se liší v tom, jak to sledujete a jak definujete úspěch. V tomto článku se podíváme na pět různých typů systémů produktivity kolem konceptu vytváření návyků a aplikací, které vám pomohou implementovat sledování návyků pro tato přesvědčení.

1. Kozí (Android, iOS): Získejte 10 000 hodin praxe

Malcolm Gladwell ve své bestsellerové knize Outliers popularizoval koncept produktivity, že k zvládnutí jakékoli dovednosti potřebujete 10 000 hodin praxe. Goated je postaven na tomto principu jako způsob, jak můžete sledovat, kolik času strávíte touto dovedností a kolik ještě budete muset udělat.

Bezplatná verze aplikace sleduje pouze jednu dovednost najednou, ale podrobnosti, které nabízí, jsou docela zajímavé a motivující. Kdykoli začnete cvičit svou aktivitu, spusťte v aplikaci časovač, abyste skutečně přesně počítali čas. V placené verzi můžete také zapisovat deníkové záznamy.

Jak budete zaznamenávat více hodin, Goated vám zobrazí statistiky vaší aktuální úrovně znalostí, vaší aktuální a nejdelší série a vypočítá, kdy dosáhnete 10 000 hodin na základě množství času, který denně strávíte cvičením. Je to skvělá aplikace, pokud věříte v Gladwellovo pravidlo, ale nezapomeňte, že existuje mnoho lidí, kteří si myslí, že pravidlo 10 000 hodin je špatné.

  Jak vybrat, jaké informace se mají synchronizovat v prohlížeči Chrome

Ke stažení: Goated for Android | iOS (Volný, uvolnit)

2. Progr (Web): Vytvořte pro svůj Tracker řadu zvyků pomocí vlastních vstupů

Progr využívá slavnou techniku ​​produktivity Jerryho Seinfelda „Don’t Break the Chain“, kterou již přijalo několik vynikajících aplikací pro sledování návyků. Cílem je označit si každý den v kalendáři svou zamýšlenou aktivitou a udržet sérii v chodu, abyste byli motivováni ji neporušit, i když v kterýkoli den uděláte jen malý kousek.

Bezplatná verze Progr vám umožňuje vytvořit až tři trackery. A patří mezi více přizpůsobitelné sledovače řetězů, které jsme viděli. Můžete nastavit počáteční a koncové datum kalendáře nebo jej ponechat neplánované a jednoduše vytvořit určitý počet buněk. Můžete si také vybrat styl buněk (čtverec, kruh, tečkovaný okraj, jeden bod) a velikost.

Progr umožňuje vyplnit buňku několika způsoby. Můžete přidat emotikony (ve výchozím nastavení je zaškrtnutí) nebo je zaznamenat pomocí slov nebo čísel. Je to efektivně sledovač nálady pro aktivitu, stejně jako vám umožňuje přidávat deníky a můžete si vybrat, který z těchto dvou chcete vidět.

3. Respawn (Android): Vytvořte skládání návyků k formování rituálů

Respawn věří v princip skládání návyků. Tento princip říká, že s větší pravděpodobností budete dělat úkoly a dobré chování, pokud je změníte na dávky, které budete dělat jeden po druhém. Respawn nazývá tyto rituály a snaží se vám co nejvíce usnadnit vytváření těchto rituálů a jejich následování.

Každý rituál může mít více zvyků, které k němu přidáte z knihovny zvyků. Můžete prohledávat všechny návyky, filtrovat je podle času (ráno, odpoledne, večer) nebo podle kategorií (základní kámen, zdraví, produktivita, sociální, finance, všímavost, učení). Ideální je nastavit pořadí návyků tak, jak k nim budete přistupovat, protože Respawn obsahuje režim celé obrazovky, kde si každou aktivitu odškrtáváte v prostředí bez rušení.

  Jak zmrazit nebo skrýt sloupce a řádky v Tabulkách Google

Rituály mohou mít připomínky, které můžete nastavit denně nebo zvolit nižší frekvenci. Aplikace sleduje veškerou vaši aktivitu a dává vám bod za každý vykonaný zvyk. Celkové statistiky můžete zobrazit kdykoli. Placená profesionální verze vám umožňuje vytvářet výzvy s přáteli, ale bezplatná verze nemá žádná omezení pro sólo uživatele.

Respawn je v současné době k dispozici pouze pro Android, ačkoli tým na Redditu uvedl, že se zavázal začít pracovat na verzi pro iOS do konce roku 2023.

Ke stažení: Respawn for Android (Volný, uvolnit)

4. LvlUp (Android, iOS): Sledování návyků, úvahy a učení

LvlUp je krásná aplikace pro sledování návyků pro různé malé aktivity založené na principu atomových návyků Jamese Cleara. V knize, které se říká jedna z nejlepších knih o produktivitě všech dob, Clear píše, že pokud provedete drobné úpravy, ale zůstanete konzistentní, budete z dlouhodobého hlediska provádět obrovské změny. A je důležité přemýšlet o těchto atomových návycích, abyste viděli svůj pokrok a také se postupně postavili proti výzvám.

Bezplatná verze LvlUp vám umožňuje sledovat až tři návyky najednou. Pomocí volitelného připomenutí můžete nastavit, jak často chcete tento zvyk sledovat. Můžete nastavit maximálně čtyři sezení na návyk, který vám tak může poskytnout i čtyři připomenutí během jediného dne.

Sledování návyku je jednoduché ano nebo ne pro danou aktivitu a nezahrnuje protokolování nic víc. Existuje však část deníku, kde se můžete zamyslet nad dnem a svými aktivitami pro daný den. Zaznamenává statistiky, zeptá se na vaši náladu a dá vám možnost napsat si k tomu poznámky.

  Jak odstranit úložiště GitHub?

Součástí LvlUp je také sekce Habit Academy, kde se můžete dozvědět více o tom, jak návyky vznikají a jak je můžete pomalu měnit. Jedná se o sérii krátkých lekcí s průvodcem, které využívají principy Clearovy knihy a také několik dobře zavedených pravd o vědě o zvycích.

Ke stažení: LvlUp pro Android | iOS (Volný, uvolnit)

5. Buddy Crush (Web): Sledujte návyky s přáteli a zůstaňte zodpovědní

Sociální odpovědnost se ukázala jako jeden z nejlepších motivátorů pro změnu návyků. Když oznámíte své záměry a cíle, je pravděpodobnější, že dodržíte malé úkoly, i když se zdají být skličující. A pokud vaši přátelé uvidí váš pokrok, je to ještě lepší. Buddy Crush je jedna z nejjednodušších aplikací pro sledování návyků, jak začít.

Zaregistrujte si účet a můžete vytvořit novou kamarádskou skupinu nebo se připojit k několika existujícím skupinám. Buddy Crush vyniká stávajícími skupinami, protože najdete lidi z celého světa, kteří sdílejí váš cíl, ale setkávají se s různými problémy a odlišnými řešeními. Můžete procházet skupiny v několika kategoriích a hledat návyky, jako je učení se jazyku, pravidelné cvičení, méně cukru, vynechání kávy atd.

Každá skupina má žebříček pro sledování aktivity členů za posledních 30 dní. Můžete také vidět ohlášení aktuálního dne pro všechny skupiny a sdílet skupiny se svými přáteli. Buddy Crush má také aktivní komunitu Slack se samostatnými kanály pro všechny veřejné skupiny, takže můžete chatovat s ostatními ve vaší skupině odpovědnosti.

Je to maraton, ne sprint

Žádná z těchto aplikací pro sledování návyků není lepší než ta druhá. Jednoduše záleží na tom, ke kterému principu produktivity se nejvíce přihlásíte a který pravděpodobně budete dodržovat. Jakmile se rozhodnete, mějte prosím na paměti, že vytvoření návyku nebo změna návyku trvá dlouho. Udělejte si tempo, nebuďte netrpěliví a nenechte se odradit, když párkrát zakolísáte. Odpusťte si a restartujte proces.