5G E není skutečné 5G. Zde je to, co potřebujete vědět

AT&T se chystá označit většinu své stávající mobilní sítě jako „5G Evolution“ nebo „5G E“. Logo „4G“ vašeho telefonu se může po aktualizaci změnit na logo „5G E“, ale ve skutečnosti se nic nezměnilo.

Aktualizace: Když se spustí skutečné 5G, AT&T to bude nazývat „5G+“. To je skutečně absurdní.

Výsledky jsou: 5G E společnosti AT&T je špatné

Od té doby, co byl tento kus zveřejněn na konci prosince 2018, AT&T pokročila a spustila svou rebranded síť. Jak jsme předpovídali, 5G E není dobré. Studie od OpenSignal zveřejněné 22. března 2019 zjistilo, že 5G E společnosti AT&T bylo ve skutečnosti pomalejší než služba 4G LTE od Verizonu a T-Mobile, i když je to docela blízko.

Twitter je nyní plný tweetů, které ukazují, že 5G E běží pomaleji než konkurenční 4G LTE sítě v reálném světě. To proto, že to není skutečné 5G. V nejlepším případě je to stejné 4G LTE, které nabízejí ostatní operátoři.

Vážení AT&T: Aktualizace stavových pruhů lidí na „5GE“ je špatná a vy víte, že je špatná.

Nejen, že se jedná pouze o běžné LTE… ale z dlouhodobého hlediska výsledky, jako je tento, sníží to, čím běžnými lidmi 5G ve skutečnosti je. pic.twitter.com/eumqzUZaxK

  4 nejlepší linuxové distribuce k instalaci na Google Chromebook

— Marques Brownlee (@MKBHD) 2. dubna 2019

Co přesně je 5G Evolution?

AT&T původně oznámila „Evoluce 5G” ještě v roce 2017. Není to technická norma a nic to neznamená. Je to jen branding pro marketing stávající 4G sítě AT&T.

Konkrétně AT&T říká, že její síť 5G E zahrnuje funkce jako „agregace operátorů, 4×4 MIMO, [and] 256 QAM.” Podle AT&T tyto technické upgrady nabízejí vyšší datové rychlosti. To vše je pravda, ale toto jsou jen další funkce nad rámec 4G LTE. Ostatní mobilní operátoři je také nabízejí, ale nadále označují své sítě jako „4G LTE“.

Jinými slovy, krok AT&T je klamný. Společnost AT&T přidala několik funkcí, díky kterým je její síť rychlejší než obyčejné 4G LTE, ale zdaleka se neblíží 5G. AT&T říká, že to připravuje cestu pro jeho „evoluci k 5G“, odtud název.

Společnost AT&T se chystá učinit další krok a zavést aktualizace softwaru pro některé ze svých telefonů Android, jak potvrdila FierceWireless 21. prosince 2018. Mnoho telefonů Android v síti AT&T bude náhle tvrdit, že jsou připojeny k síti „5G E“ spíše než k síti „LTE“. The Verge nazývá to „falešné logo 5G“.

Všechno je to jen marketing. „5G E“ neznamená, že síť AT&T je rychlejší než síť LTE jiného operátora, která může nabízet stejné funkce. Je to jen branding, díky kterému AT&T vypadá, že je před ostatními dopravci.

Jak se 5G E liší od skutečného 5G

5G E není vůbec 5G – je to 4G LTE. Jistě, je to 4G LTE s některými funkcemi navíc, díky kterým je rychlejší, ale mnoho operátorů tyto funkce zavedlo a stále své sítě nazývá obyčejnými sítěmi 4G LTE. „5G E“ nemá žádný význam.

  Jak najít a odstranit duplicitní fotografie na vašem iPhone

Skutečné 5G je skutečný bezdrátový standard páté generace, na kterém průmysl právě pracuje. Vyžaduje nová hardwarová rádia, která podporují 5G, a nebude fungovat se stávajícími telefony. Není šance, že by váš současný telefon získal aktualizaci softwaru na podporu 5G.

Zatímco AT&T říká, že 5G E je až dvakrát rychlejší než jeho stará technologie 4G LTE, 5G slibuje teoretické rychlosti až stokrát rychlejší. Slibuje také obrovské snížení latence, snížení maximální latence z 20 ms na 4G LTE dnes na 4 ms na 5G. 5G využívá zcela nové pásmo rádiového spektra a společnosti experimentují se zavedením domácí internetové služby prostřednictvím 5G. 5G je vzrušující a vypadá jako obrovský skok.

Nic z toho není pravda o 5G E. Je to jen mírně vylepšené 4G LTE a pouze AT&T má odvahu nazvat to jinak než „4G LTE“.

Dopravci také zakalili 4G vody

Není to poprvé, co se tento problém objevil. Když bylo 4G horkou novinkou, mobilní operátoři nazývali všechny druhy sítí „4G“, i když to byly jen 3G.

V roce 2012, než se objevilo skutečné 4G LTE, měla AT&T síť 3G. AT&T představilo technologii nazvanou HSPA+, která zlepšila rychlosti 3G, a AT&T označilo tuto rychlejší 3G síť za „4G“. AT&T dostalo každého – včetně Jablko—nazývat svou síť 3G HSPA+ „4G“.

Pokud jste v té době používali iPhone a byli jste v síti AT&T, viděli jste, že se logo „3G“ přes noc změnilo na „4G“. Ale kromě marketingových podmínek AT&T se nic nezměnilo. To se děje znovu s transformací z „4G“ na „5G E“.

  5 nejlepších školicích kurzů Microsoft Teams pro týmové administrátory

Ani ostatní dopravci tehdy nebyli žádné neviňátko. T-Mobile v roce 2010 nazvala svou síť 3G HSPA+ „4G“ a Sprint nazval svou starou WiMax síť 4G, než přešel na 4G LTE.

Dnes každý používá termín „4G LTE“ pro označení skutečných 4G sítí, které nejsou jen těmi starými přeznačenými 3G sítěmi.

Proč to AT&T dělá tak matoucí

Mobilní operátoři jako AT&T to chtějí udělat matoucí. O 5G je spousta oprávněného humbuku, takže AT&T chce, aby její síť vypadala lépe tím, že na ni nalepí logo „5G E“ – i když to není skutečné 5G.

Každý chce být první, kdo řekne, že má síť 5G. Nejjednodušší způsob je předefinovat přesně, co je 5G.

Stejně jako u 4G se situace opět rychle stává nepořádkem. Skupiny průmyslových standardů definují konkrétní technologie, které jsou považovány za „5G“ nebo „4G“, ale mobilní operátoři používají při uvádění svých sítí na trh jakékoli termíny, které chtějí. AT&T se skrývá za výmluvu, že říká „5G E“, nikoli „5G“.

Samozřejmě, AT&T by řeklo, že se mýlíme. AT&T by řekl, že vylepšil svou síť 4G LTE a že chce zdůraznit, o kolik rychlejší síť je nyní. AT&T by také řekl, že zavádění těchto technologií je nějakým způsobem součástí „evoluce“ její sítě k 5G, odtud název. Ale my to nekupujeme.

Naštěstí žádní jiní mobilní operátoři nekopírují zavádějící marketing AT&T kolem 5G – prozatím.

Obrazový kredit: AT&T prostřednictvím FierceWireless, Hadrián/Shutterstock.com, Jonathan Weiss/Shutterstock.com.