7 chyb VPN, kterých se musíte vyvarovat

Ať už chcete chránit své soukromí nebo se snažíte získat přístup k obsahu s omezeným zeměpisným umístěním, použití virtuální privátní sítě (VPN) vám může pomoci maskovat vaši IP adresu a poskytnout vám anonymnější online zážitek.

To znamená, že i když vás VPN mohou ukrýt před zvědavýma očima, je až příliš snadné dělat chyby, které mohou odhalit vaši identitu, nebo ještě hůř, učinit vás zranitelnými vůči skutečným kybernetickým hrozbám. Zde je několik chyb, kterým byste se měli při používání služby VPN vyhnout, abyste zůstali v bezpečí.

1. Používání bezplatné, nespolehlivé služby VPN

Oblíbeným mýtem o službách VPN je, že jsou všechny stvořeny stejně. Zejména mnoho nových uživatelů VPN si vybere bezplatnou službu, aby ušetřilo peníze. Myšlenka neutratit nic za hodnotnou službu může mnohým připadat lákavá, ale často to stojí za další cenu: ohrožení soukromí.

Někteří poskytovatelé bezplatných služeb VPN jsou známí tím, že shromažďují a prodávají vaše data, což neguje výhodu používání VPN pro anonymitu. A co víc, většina poskytovatelů bezplatných služeb VPN je schopna vám poskytnout pouze pomalou nebo omezenou šířku pásma, protože nemají velké rozpočty na utrácení za prémiovou službu.

Pokud tedy zvažujete volbu bezplatné VPN, je důležité, abyste zvážili, co možná budete muset vyměnit za cenu, že za službu nezaplatíte ani desetník. Pokud si opravdu ceníte svého soukromí, je nejlepší zvolit spolehlivého poskytovatele služeb VPN, který nabízí robustní bezpečnostní funkce a dobrý výkon, i když to stojí za to.

  Nejlepší herní VPN 2024 (Květen)

2. Ignorování umístění serveru

Přestože účelem VPN je maskovat vaši IP adresu a šifrovat vaše data a provoz, faktem je, že umístění serveru, ke kterému se připojujete prostřednictvím vaší VPN, může ovlivnit váš online zážitek. Připojení k serveru, který je geograficky vzdálený od vaší skutečné polohy, může vést ke snížení výkonu a rychlosti připojení. To vám může překážet při prohlížení.

Chcete-li využít výhod své VPN, nezapomeňte vyhodnotit a určit, zda umístění serveru poskytovatele odpovídá vašim potřebám a preferencím. Upřednostněte sítě VPN s umístěními serverů, která jsou v blízkosti vašich, pro efektivní přenos dat a vyšší rychlosti.

3. Přeceňování ochrany soukromí VPN

VPN mohou zlepšit vaše online soukromí maskováním vaší IP adresy a šifrováním veškerého odchozího provozu. To znamená, že existují omezení toho, čeho může zabezpečená VPN dosáhnout. Pokud si to neuvědomíte a budete se příliš spoléhat na ochranu soukromí VPN, můžete se vystavit potenciálním hrozbám kybernetické bezpečnosti.

Soubory cookie, otisky prstů prohlížeče a jakýkoli malware, který si omylem stáhnete během připojení k síti VPN, mohou způsobit, že vaše aktivita bude zpětně sledována. Vzhledem k tomu je důležité, abyste praktikovali bezpečné procházení a praktiky, jako je pravidelné mazání souborů cookie a vyhýbání se potenciálním pokusům o phishing.

Nezapomeňte se seznámit s možnostmi vaší VPN a s tím, co může a nemůže skrývat, abyste mohli činit informovaná rozhodnutí o svém chování při procházení a integrovat lepší návyky kybernetické bezpečnosti.

  Jak nastavit VPN na iPhone 6s a iPhone 6s Plus

4. Nepoužíváte No-Log VPN

Pokud používáte VPN, je bezpečné předpokládat, že chcete, aby vaše online aktivita byla soukromá. Možná však nevíte, že některé servery VPN zaznamenávají veškerou vaši internetovou aktivitu. Proto je důležité používat VPN bez přihlášení.

Ale mnoho poskytovatelů VPN nyní nabízí sítě bez protokolování, což znamená, že vaše IP adresa nebo data se při přenosu přes síť neshromažďují. Vaše aktivita při procházení tak zůstane soukromá a také to zajistí, že útočníci nebudou moci v případě narušení zneužít uložená data.

Ujistěte se, že služba VPN, která tvrdí, že není protokolována, byla nezávisle auditována. Tím je zajištěno, že jejich stav bez protokolu byl ověřen hodnotitelem třetí strany.

5. Torrenting bez preventivních opatření

Častým důvodem, proč lidé používají služby VPN, je přístup k obsahu s omezeným zeměpisným umístěním. Pokud pro torrentování používáte VPN, nemůžete se jen tak připojit k libovolnému serveru podle vašeho výběru. Ve skutečnosti je životně důležité, abyste se připojili k serveru VPN umístěnému mimo Spojené státy, abyste se vyhnuli komplikacím souvisejícím s oznámeními DMCA.

Pokud torrentujete přes server umístěný v USA, mohli byste neúmyslně spadat do působnosti předpisů pro prosazování autorských práv. Výběr serveru v místě s mírnějšími zákony týkajícími se torrentingu vám může pomoci vyhnout se právním důsledkům a přitom si stále užívat soukromí, které VPN nabízí.

6. Nepoužíváte přepínač Kill

Přepínač VPN kill je v podstatě pokročilá bezpečnostní funkce, kterou někteří poskytovatelé VPN používají k ochraně vaší IP adresy před vystavením v případě výpadku připojení. Bez ohledu na to, jak bezpečný je server VPN, existuje možnost selhání připojení. I když se to stává častěji u nízkonákladových nebo bezplatných sítí VPN, i zabezpečené sítě VPN se mohou odpojit, pokud máte nestabilní připojení k internetu nebo dojde k softwarovému rušení.

  Jak používat VPN, aby vás váš ISP nemohl sledovat

Když vaše připojení klesne, můžete být odpojeni od serveru VPN a připojeni zpět k vašemu domovskému serveru. Jak z hlediska soukromí, tak z právního hlediska to může mít negativní dopady a představovat vážná rizika kybernetické bezpečnosti. Přepínač kill však takovou změnu automaticky detekuje, pokud by k ní došlo, a zablokuje vašemu zařízení přístup k internetu. Když znovu navážete připojení k serveru VPN, přepínač zabíjení deaktivuje a obnoví váš přístup k internetu.

7. Přehlížení zásad ochrany osobních údajů poskytovatele VPN

Nikdo nechce trávit čas probíráním podrobností o zásadách ochrany osobních údajů poskytovatele VPN, ale toto není něco, co byste měli ignorovat, pokud si ceníte svého soukromí a bezpečnosti. A to platí zejména v případě, že narazíte na dohodu VPN, která se zdá být příliš dobrá na to, aby to byla pravda.

Zásady ochrany osobních údajů jsou obvykle tam, kde poskytovatel stanoví své postupy a závazky týkající se protokolování, ukládání a sdílení dat. I pouhé prolistování dokumentu vám prozradí, zda má poskytovatel přísnou politiku bez protokolování a zda existuje nějaká šance, že se vaše data prodají třetím stranám. Všichni renomovaní poskytovatelé VPN mají zásady ochrany osobních údajů (obvykle se nacházejí v dolní části jejich webových stránek).

Testování zabezpečení vaší VPN je zásadní

Základním účelem VPN je sloužit jako bezpečný přístupový bod do vzdálené sítě. Pokud VPN není bezpečná, její užitečnost a vaše soukromí mohou být značně ohroženy. Zejména úniky dat vás mohou vystavit zranitelnosti a různým online hrozbám a útokům.

Vzhledem k tomu, pokud chcete používat VPN, je důležité, abyste si udělali čas na testování výkonu různých sítí a byli si vědomi toho, jaké chyby mohou vést k méně bezpečnému procházení.