7 důvodů, proč byste měli používat VPN

Klíčové věci

  • Zůstaňte v bezpečí na veřejných Wi-Fi: Použijte VPN k šifrování dat a chraňte své připojení před potenciálními bezpečnostními riziky při používání veřejných Wi-Fi sítí.
  • Ušetřete peníze a získejte přístup k omezenému obsahu: Pomocí VPN můžete obejít blokování regionů a přistupovat k webovým stránkám a streamovacím službám z různých zemí. To vám může pomoci ušetřit peníze za online nakupování a získat přístup k širší škále obsahu.
  • Zajistěte soukromí a obejděte cenzuru: VPN vám umožňují zachovat vaše soukromí online a obejít vládní cenzuru nebo blokování určitých webových stránek nebo služeb. Používání VPN v některých zemích však může být spojeno s riziky, takže je důležité být obezřetní.

Slyšeli jste o VPN, ale nejste si jisti, zda byste nějakou měli používat. Možná ji používáte v práci – ale proč byste měli používat VPN doma?

Co je to VPN?

VPN (Virtual Private Network) je v podstatě tajný tunel mezi dvěma počítači se šifrovanými daty přenášenými mezi těmito dvěma zařízeními. Operační systémy obsahují software pro nastavení VPN z jednoho do druhého v jedné síti.

Stefan.co/Shutterstock

Služby VPN, jako je NordVPN, ExpressVPN, PrivadoVPN atd., poskytují šifrovaný soukromý přístup prostřednictvím svých serverů VPN k širšímu internetu. Mezi vaším počítačem a jejich serverem jsou data skryta. Je to dobrý způsob, jak zůstat skrytý online, i když přihlášení k sociálním sítím a dalším účtům bez ohledu na to zmírní soukromí.

Zde je důvod, proč byste měli používat VPN

Zní to dobře, abyste zvýšili své online soukromí, že? Ale je to lepší – zde jsou hlavní způsoby, jak lidé používají VPN:

  • Používejte veřejné Wi-Fi bezpečně
  • Ušetřete peníze nakupováním online a rezervováním dovolené
  • Sledujte zámořské knihovny Netflix a porazte ostatní služby blokované v regionu
  • Vyhněte se vládní cenzuře
  • Zajistěte soukromí při práci na dálku a online spolupráci
  • Zlepšete rychlost internetu
  • Používejte sítě peer-to-peer bezpečně

Níže se podíváme dále na každý z těchto důvodů, proč byste měli používat VPN.

1. Bezpečný přístup k veřejné Wi-Fi

Každý někdy používá veřejnou Wi-Fi. Ať už v nákupním středisku, dopravním uzlu, vysoké škole, kavárně atd., je zde téměř jistě bezplatné Wi-Fi. Ale jak je to bezpečné? Neexistuje žádný snadný způsob, jak to zjistit, ale problémem jsou nezabezpečené bezdrátové směrovače. Také není snadné rozeznat, zda se připojujete ke skutečné síti Wi-Fi nebo k falešné síti vytvořené podvodníky – digitální verze útoku Man-in-the-Middle (MITM).

Použití VPN je skvělým řešením tohoto problému. Bezplatné nebo placené předplatné VPN prostřednictvím pluginu prohlížeče, desktopového klienta nebo mobilní aplikace může zašifrovat vaše data a ochránit tak jakékoli připojení, které vytvoříte.

Rahai1/Shutterstock

Většina poskytovatelů VPN má několik serverů umístěných po celém světě. To umožňuje obejít blokování regionů a lokalizaci.

Jedním z výsledků je, že můžete ušetřit peníze při nakupování online nebo rezervaci hotelů, letenek a dovolených. Ukázalo se, že online prodejci používají „dynamické stanovování cen“, které je určeno vaší polohou a tím, jak často zboží navštěvujete, abyste zobrazili ceny.

Náš průvodce hledáním levnějších letů pomocí VPN vysvětluje, proč k tomu dochází a jak můžete využít VPN k získání levnějších letů. Stejnou taktiku lze použít na mnoho dalších předmětů, od aut a počítačů po boty a knihy.

3. Sledujte Netflix a překonávejte další omezení streamování

Pravděpodobně nejznámějším využitím VPN je využití knihoven Netflix z jiných zemí. Například v Indii je sbírka filmů a pořadů, které můžete streamovat, zcela odlišná od toho, co je k dispozici v USA.

Knihovny Netflixu se v jednotlivých zemích liší, takže můžete snadno přepnout umístění a zobrazit, co je k dispozici po celém světě. To má druhotnou výhodu; pokud často cestujete a máte účet Netflix, můžete pokračovat ve sledování svých oblíbených pořadů ze své domovské země a nemusíte se omezovat na místní možnosti.

Netflix samozřejmě není jedinou online streamovací službou; většinu z nich můžete použít stejným způsobem.

Ne všechny služby VPN nabízejí řešení blokování regionů, proto před registrací zkontrolujte funkce.

S VPN se lze také vyhnout dalším lokalizačním omezením. Hry vydané v oblasti A jsou přístupné přes oblast B za předpokladu, že se připojíte k serveru VPN na prvním místě.

4. Vyhněte se vládní cenzuře

Elnur/Shutterstock

Některé země a ekonomické zóny po celém světě uplatňují brutální omezení lidského projevu. Jiní jednoduše blokují přístup ke konkrétním online službám.

K rozvrácení těchto bloků lze použít VPN, i když to není bez rizika. Některé země zablokovaly VPN, například Čína, ačkoli některé zprávy naznačují, že je stále možné připojit se k serverům vlastněným hlavními poskytovateli VPN.

Šifrovaná internetová připojení nemohou vládní pracovníci pozorovat. Výsledkem je, že disidenti a vládní opoziční skupiny v represivních státech mají příležitost shromažďovat a sdílet informace. Taková činnost s sebou samozřejmě nese rizika.

5. Seznamte se a pracujte společně a v soukromí

Používání VPN s sebou vždy přinášelo úroveň žádoucího soukromí, ale to se stalo klíčovým prodejním bodem pro práci na dálku a mezinárodní spolupráci po revoluci „práce z domova“, vedené událostmi roku 2020.

Zatímco služby videochatu a online nástroje pro spolupráci nabízejí šifrování, není na škodu přidat další vrstvu ochrany. To platí dvojnásob, pokud jste připojeni k firemnímu zdroji.

Soukromí vaší práce a vašich kolegů je vylepšeno službou VPN.

6. Šifrování může zlepšit rychlost internetu

Zde je trochu překvapivé použití pro VPN. Navzdory skutečnosti, že celá dynamika používání VPN zahrnuje vytvoření dalšího připojení (k serveru VPN), jeho použití může skutečně urychlit váš přístup k internetu.

Je to způsobeno tím, že poskytovatelé internetových služeb používají k identifikaci dat procházejících jejich uzly něco, co se nazývá „tvarování provozu“, a podle toho upřednostňují. Bankovnictví, online nakupování, podniky a další důležitá data tak dostávají rychlejší cestu než hraní her, streamování videa a standardní procházení.

Ale protože poskytovatelé internetových služeb nemohou identifikovat šifrovaná data, nelze je upřednostnit. V důsledku toho často zjistíte, že šifrování vašeho připojení pomocí VPN má pro standardní domácí použití malé zlepšení rychlosti.

7. Používejte torrent sítě bezpečně

sdx15/Shutterstock

Posledním hlavním důvodem, proč používat VPN, je bezpečný přístup k peer to peer sítím, jako je BitTorrent. I když některé torrenty porušují autorská práva a mohou vás dostat do mnoha problémů, není to celý příběh.

Torrenting a další sítě typu peer-to-peer mají různé legální využití, od přístupu k veřejným dílům až po stahování distribucí Linuxu. Někteří příliš horliví poskytovatelé internetových služeb blokují jakoukoli stránku s odkazy na BitTorrent, i když poskytují možnost stahovat a sdílet legitimní soubory.

S aktivní VPN na vašem PC nebo mobilním zařízení můžete přistupovat k torrentovým souborům bez těchto blokování.