7 typů zvukového podpisu sluchátek a jak si vybrat své oblíbené

Pokud máte kamaráda audiofila nebo jste sledovali nějaké recenze na sluchátka na YouTube, určitě jste si všimli, jak mají tendenci používat slova jako „plochý“, „hladký“ nebo „světlý“. Všechny tyto termíny jsou zvukovými podpisy.

Podobně jako každý člověk má svůj vlastní jedinečný podpis, i každé sluchátko má svůj jedinečný zvuk. Pojďme se dozvědět o zvukových podpisech sluchátek, jak se liší a které jsou pro vás nejlepší.

1. Ploché nebo Neutrální

Plochý zvukový podpis je, když jsou všechny frekvence nastaveny na stejnou hodnotu, tj. nedochází k žádnému zvýšení nebo snížení jakékoli konkrétní frekvenční odezvy. To znamená, že basy (20-250 Hz), středy (250-2 kHz) a výšky (2 kHz-20 kHz) jsou všechny naladěny stejně.

Tento zvukový podpis je oblíbený mezi umělci a zvukovými inženýry, protože se říká, že jde o nejneutrálnější, nejpřirozenější a nejpřesnější možnou reprodukci zvuku. Jednoduše řečeno, pomáhá vám poslouchat skladby tak, jak to interpret zamýšlel. To, co je nahráno, je to, co je slyšet, jak můžete zažít u špičkových IEM, jako je planární magnetický Euclid od Audeze nebo vynikající Carbon od Periodic Audio.

I když to může znít přesvědčivě, někteří lidé neradi poslouchají hudbu s plochým podpisem, protože nemá žádné „zabarvení“. Přestože poskytuje spoustu detailů a jasnosti, činí tak za cenu, že zní trochu nudně – což potvrzuje, že je určeno pro míchání a mastering skladeb. Pokud však víte, co děláte, můžete pomocí ekvalizéru vytvořit zvukový zážitek podle svých představ.

  7 nejlepších převodníků DXF na DWG pro vaši vektorovou grafiku

2. Vyvážený

Vyvážený zvukový podpis je ideální pro lidi, kteří chtějí výhody plochého podpisu, ale nechtějí kompromis, který s tím přichází. Vyvážený podpis je podobný plochému, ale frekvence jsou mírně upraveny, aby byl zážitek z poslechu příjemnější.

To znamená, že si budete moci vychutnat svou hudbu a zároveň získat více detailů, hloubky a textury, než byste normálně měli. Lidé, kteří poprvé poslouchají vyvážené zvukové podpisy, často hlásí, že si ve svých oblíbených písních všimli jemných nuancí, kterých si nikdy předtím nevšimli. Nazvat konkrétně jednu sadu sluchátek nebo špuntů vyváženými však není vždy snadné, protože neexistuje žádný oficiální průmyslový standard pro to, co znamená „vyvážený“.

Pokud náhodou máte přístup k bezztrátovému zvuku, zkuste poslouchat hudbu naladěnou na vyvážený podpis. Vzhledem k všestrannosti tohoto zvukového podpisu je ideální pro téměř všechny žánry.

3. Světlý

Jasný zvukový podpis znamená, že výšky (výšky) jsou zvýšené. Tento zvukový podpis je oblíbený mezi audiofily pro svůj ostřejší zvuk, protože pomáhá odhalit spoustu detailů. Je vhodný pro ty, kteří pozorně poslouchají a rádi vidí ve svých skladbách nepatrné jemnosti.

Vzhledem ke své pozornosti k detailu však tento podpis může také odhalit nedostatky a nedokonalosti písně, což způsobuje poněkud nepříjemný zážitek z poslechu.

Také mějte na paměti, že lidské ucho je citlivé na zvuk s vyšší frekvencí. Poslouchání jasného zvuku po dlouhou dobu může vést k únavě posluchače. Pokud vlastníte sluchátka s tímto podpisem, je vhodné si mezi jednotlivými poslechy dělat časté přestávky.

4. Ve tvaru V nebo Barevné

Ve zvukovém podpisu ve tvaru V jsou hloubky a výšky zvýšené, zatímco středy jsou sníženy. Tento podpis je nejbarevnější ze všech, a proto je to nejzábavnější zážitek z poslechu. Většina výrobců volí tento podpis ve svých sluchátkách, protože je to nejbezpečnější sázka.

  Jak zrušit iTunes Radio

Skvělým příkladem tohoto podpisu by byla sluchátka Beats by Dre. Jsou navrženy tak, aby měly tvar V mnohem více než kterákoli jiná významná audio značka. Zvukoví puristé však obvykle nedoporučují ostrý podpis ve tvaru V, protože většina hudebních nástrojů produkuje zvukové frekvence blízké středům.

Čím ostřejší je tvar V, tím zábavněji zní vaše skladby – za cenu ztráty detailů a definice. Pro většinu lidí podpis ve tvaru V (nebo jeho blízká podobnost, jako je podpis ve tvaru U) dělá svou práci docela dobře – zejména pro rockové a popové fanoušky.

5. Dark nebo Bassy

Tmavý zvukový podpis, jak jste uhodli, je přesným opakem světlého zvukového podpisu. Zvýrazňuje basy (basy a sub-basy) a snižuje výšky (výšky), abyste získali extra punc vaší hudby. Obvykle se používá ve sluchátkách určených pro fitness nadšence a návštěvníky posiloven, ale zdá se, že mnoho příležitostných posluchačů je také zbožňuje pro jeho teplejší a hlasitější zvuk.

Přirozeným důsledkem tohoto zvukového podpisu je, že může někdy slevit z čistoty a detailů, pokud jsou basy příliš silné. Levná sluchátka, která jsou prodávána s „extra basy“, mívají často opravdu zablácené basy, tj. nižší frekvence postrádají čistotu a sytost.

Dobré basy jsou průrazné a mají přesný „doznívání“, což znamená, že přicházejí a odcházejí přesně tehdy, kdy mají, tedy podle záměru umělce. Delší doznívání znamená, že basy vám zvoní v uchu déle, než by měly. Blátivé basy zní jako polštář pohozený na reproduktor. Stejně jako světlé podpisy, tmavé podpisy nejsou vhodné pro většinu posluchačů.

  Co jsou magické metody v Pythonu a jak je používat

6. Teplé nebo hladké

Teplý nebo hladký zvukový podpis je zředěnou verzí tmavého podpisu. To znamená, že zdůrazňuje nízké a střední tóny, ale jen mírně – zajišťuje, že vyšší frekvence nejsou přebity, což vede k tomu, co audiofilové obvykle nazývají uvolněným poslechovým zážitkem. Jinými slovy, můžete poslouchat své skladby po dlouhou dobu bez únavy.

Je ideální pro žánry jako jazz, rock, soul a R&B. Poskytuje plnější basovou odezvu, která je čistá, ale působivá. Je to nejlepší pro příležitostné posluchače, kteří poslouchají hudbu, aby si odpočinuli, studovali nebo ji měli jednoduše spuštěnou na pozadí.

7. Analytické nebo klinické

Analytický nebo klinický zvukový podpis je opakem teplého podpisu. Podobně jako světlé podpisy má zvýšené výšky a středy, ale je méně extrémní. Nízky a středy jsou poměrně vyrovnané, ale mírně zvýšené výšky vytvářejí větší jasnost a texturu.

Protože není tak ostrý jako jasný zvukový podpis, nezpůsobuje únavu po dlouhém poslechu. Rozhodně to však není tak uvolněné jako vřelý podpis. Je nejlepší pro někoho, kdo má rád instrumentální hudbu a ženské vokály.

Přizpůsobte si poslech

Poslech je velmi osobní zkušenost a nelze říci, který zvukový podpis je pro vás nejlepší, dokud si to sami nevyzkoušíte. Zatímco podpis ve tvaru V je určitě nejoblíbenější, jiné zvukové podpisy pro vás mohou být nejlepší podle vašeho hudebního vkusu a preferencí poslechu.

Pro cvičení se doporučuje tmavší podpis, protože dodává dunivé, energizující basy. Pokud máte rádi vokály nebo posloucháte hodně podcastů, vyberte si analytický podpis. Pokud posloucháte různé žánry, vyváženější podpis je pro vás to pravé. Experimentujte s co největším počtem, abyste objevili svůj jedinečný styl a přizpůsobili si svůj zážitek z poslechu.