8 kusů vybavení, které potřebujete, abyste mohli začít produkovat hudbu

Nyní více než kdy jindy jdou hudební produkce a technologie ruku v ruce. V dnešní době je klíčem k dobré hudbě mít ty správné kusy technického vybavení. A díky těmto softwarovým a hardwarovým nástrojům je produkce písní snazší než kdy předtím. Pokud jste začínající hudební producent, musíte do těchto zařízení investovat.

Zde jsou nejdůležitější části vybavení, které byste měli mít, abyste mohli začít své hudební produkční dobrodružství.

1. Digitální audio pracovní stanice (DAW)

Digitální audio pracovní stanice neboli DAW je možná tím nejdůležitějším nástrojem pro hudební produkci. Tento software provádí různé funkce, včetně nahrávání, editace, míchání a masteringu hudby. DAW je místo, kde se děje kouzlo, protože umožňuje hudebním producentům přístup k digitálním nástrojům, což jim umožňuje přidávat do skladby zvukové efekty.

Pokud jde o dostupnost, na trhu je mnoho možností. Dva z nejpopulárnějších jsou však Logic Pro a Ableton. První z nich je k dispozici pouze na macOS, ale má lepší editační funkce, zatímco druhý je dostupný na více zařízeních a je nejlepší pro jednoduché produkce. Mezi další srovnatelné možnosti patří FL Studio, Studio One, Cubase a Reaper.

Mnoho DAW má bezplatné zkušební verze, takže může být užitečné je nejprve vyzkoušet, abyste před nákupem zjistili, zda splňují vaše dlouhodobé potřeby. Placené verze pro některé balíčky FL Studio a Ableton vás vyjdou na 500 až 1000 USD. Nicméně za 199,99 $ má Logic Pro dobrou hodnotu za peníze.

2. Počítač

Počítač, ať už je to notebook nebo stolní počítač, je pro hudební produkci nepostradatelný, protože pomáhá sjednotit všechna ostatní zařízení (hardware a software). To znamená, že potřebujete počítač schopný zvládnout všechny pluginy a programy běžící současně.

  Jak chránit váš prohlížeč

Osobně bych doporučil křemíkový Mac Apple (M1 nebo M2) s 16 GB RAM a minimálně 500 GB úložné kapacity. Můžete se ale rozhodnout i pro jiné značky počítačů s podobnými specifikacemi.

Pro usnadnění můžete mít samostatný počítač pro hudební produkci, ale to není nutné. Jako nováček v oboru, který ještě nemá studio, si také můžete pořídit notebook, protože je levnější a mobilní, což vám umožňuje nahrávat na různých místech. Můžete si vybrat jeden z našeho seznamu nejlepších notebooků pro hudební produkci.

3. Studiová sluchátka/monitory

Kredit obrázku: Audio Technica

Hudební produkce vyžaduje poslech vašich nahrávek, abyste mohli provést potřebné úpravy. Máte dvě možnosti: studiový monitor nebo pár studiových sluchátek.

Monitory jsou vhodnější pro zkušené producenty, kteří je mohou rozsáhle upravovat, aby získali čisté zvuky. Jako nový výrobce se tedy možná budete chtít rozhodnout pro sluchátka, protože jsou přenosná a cenově dostupnější než monitory. Jsou také lepší možností, pokud máte domácí studio nebo bydlíte v hlučné čtvrti.

Pamatujte, že studiová sluchátka nejsou stejná jako běžná spotřebitelská sluchátka. První jmenovaný používají hlavně producenti a umělci a je vybaven nástroji, které vám pomohou slyšet zvuky, které byste u druhého neslyšeli. To vám zase umožňuje provádět nezbytné úpravy skladby během nahrávání.

Existuje široká škála studiových sluchátek, ale při nákupu byste měli vzít v úvahu vlastnosti, jako je čistota, zvuková izolace a odolnost. Mezi nejoblíbenější modely s těmito kvalitami patří Audio Technica ATH-M50x, Sennheiser HD-280 a Beyerdynamic DT 770.

4. Nahrávací mikrofon

Nahrávací mikrofon je dalším špičkovým vybavením pro hudební produkci. Zachycuje vokály a nástroje, které můžete převést na elektronické signály pomocí DAW.

Mikrofony se dodávají v různých typech; nicméně, kondenzátorové a dynamické mikrofony jsou nejoblíbenější. Kondenzátorové mikrofony jsou nejlepší pro zachycení vokálů a dalších zvuků, ale práci zvládnou i dynamické mikrofony.

  [Explained] Jak přidat uživatele do Sudoers v Ubuntu

Nahrávací mikrofony mohou stát kdekoli mezi 100 až 10 000 USD. Ale jako nováček nemusíte kvůli nákupu zruinovat, existuje mnoho kvalitních možností za rozumné ceny.

Příklady poměrně dostupných záznamových mikrofonů jsou kondenzátorový mikrofon Rode NTIA, Audio Technica AT4040 a dynamický mikrofon Shure SM57, všechny s cenami od 100 do 300 USD.

5. MIDI ovladač

Řadič MIDI (Musical Instrument Digital Interface) je zařízení, které posílá softwarové nástroje do softwaru s podporou MIDI, jako je DAW. Jinými slovy, negeneruje nezávisle žádný zvuk, ale může posílat MIDI data do vašeho DAW, který pak přehrává zvuk v datech.

V závislosti na vašem žánru může MIDI kontrolér urychlit váš pracovní postup okamžitým začleněním nových melodií do vašeho DAW. MIDI kontrolér můžete použít připojením k počítači pomocí USB kabelu. Poté otevřete DAW software na vašem počítači, zkontrolujte aktivní MIDI zařízení a připojte jej ke kontroleru.

Technicky pravděpodobně nepotřebujete MIDI kontrolér, zvláště pokud váš žánr nevyžaduje mnoho akordových progresí a melodií. Pokud si ho ale musíte pořídit, modely jako Arturia KeyLab 49, M-Audio Oxygen 61-key a AKAI MPK Midi jsou dobré možnosti.

6. Audio rozhraní

Pro hudební produkci je nezbytné vícekanálové audio rozhraní. Toto zařízení přijímá zvukové signály z mikrofonů a nástrojů, jako jsou kytary a klávesy, a posílá elektronický výstup do vašeho DAW. Představte si to jako kanál mezi analogovými zvuky z živých nástrojů a digitálním zvukem DAW.

Audio rozhraní se liší v počtu kanálů nebo vstupů, které mají. Čím vyšší je počet kanálů, tím vyšší je počet nástrojů, které můžete nahrávat současně. Jako nováček s jednoduchým studiovým nastavením mohou audio rozhraní s jedním nebo dvěma kanály stačit, dokud nebudete připraveni používat více nástrojů.

Mezi nejuznávanější audio rozhraní patří řada Focusrite Scarlett, Apollo Twin X a Native Instruments Komplete Audio 2.

  Jak pořídit snímek obrazovky klepnutím na zadní stranu vašeho iPhone

7. Externí pevný disk

Je pravda, že většina DAW má nepřeberné množství vestavěných samplů a nástrojů, které mohou být pro vaše produkční potřeby více než dostačující. Možná však budete muset časem rozšířit své možnosti prozkoumáním technologií Virtual Studio (VST) třetích stran.

Zde přichází na řadu externí pevný disk, který poskytuje dostatek prostoru pro bezpečné uložení dodatečného softwaru nebo zvukových kousků, které můžete použít pro hudební produkci.

Externí pevné disky se obvykle dodávají ve dvou typech – pevné disky (HDD) a SSD (Solid State Drive). HDD jsou obvykle levnější, ale SSD nabízejí nejlepší poměr ceny a kvality, protože jejich přenosová rychlost je mnohem vyšší.

8. Kabely a adaptéry

Abyste své studio uvedli do provozu, budete potřebovat kabely pro připojení různých zařízení. Tři nejdůležitější kabely, které vám pomohou začít, jsou:

  • XLR kabely – Pro připojení mikrofonu k audio rozhraní.
  • Kabely rozhraní – Pro připojení audio rozhraní k počítači.
  • MIDI kabely – Pro připojení zařízení, jako jsou klávesnice a ovladače, k počítači.

Kabely mohou ovlivnit kvalitu zvuku vašich nahrávek, protože přenášejí zvukové signály z nástrojů do zvukového rozhraní az rozhraní do DAW. Kupujte tedy pouze originální kabely od renomovaných prodejců, jako je Amazon a Walmart.

A konečně, je důležité mít více adaptérů, zvláště když jste na cestách. Napájený rozbočovač USB je nezbytným adaptérem, protože umožňuje připojit k notebooku více nástrojů. Pomáhá také šetřit baterii vašeho notebooku, protože připojená zařízení, jako je MIDI kontrolér nebo audio rozhraní, budou odebírat energii z něj místo z notebooku.

Vybavte svou hudební produkci k úspěchu

Chcete-li se stát profesionálním hudebním producentem, budete potřebovat více než jen vybavení na tomto seznamu. Ale jedna věc je jistá: svou kariéru můžete rozjet tak, že nejprve investujete do toho nejnutnějšího.

Odměňte se lepším vybavením, když začnete růst a dosahovat určitých výnosů. To by vás mělo vystavit lepším nástrojům a možná vás učinit kreativnějšími a výraznějšími, abyste mohli produkovat lepší hudbu.