9 Motion Capture Software, který oživí vaše postavy jako nikdy předtím

Kdo může zapomenout na ikonické motion capture performance jako Gollum a Ceaser od Andyho Serkise nebo Smaug od Benedicta Cumberbatche?

Motion capture (také známý jako mocap) se týká zachycení fyzických pohybů lidí nebo objektů pomocí pohybových obleků, kamer a senzorů.

Tyto nahrané záběry se exportují do softwaru pro snímání pohybu a tam začíná kouzlo oživení postav jako Smaug a Glum.

Co je software Motion Capture?

Software pro snímání pohybu je nástroj, který vám umožňuje zaznamenávat animace, přidávat ji do digitálního modelu postavy a bezproblémově vykreslovat scénu. Tyto nástroje mohou být open source, nástroje třetích stran (bezplatné nebo placené) nebo proprietární.

Dnes se podělím o seznam softwaru pro snímání pohybu, který zjednoduší proces animace postav v animovaných filmech nebo videohrách.

Význam softwaru Motion Capture v zábavním průmyslu

Software pro snímání pohybu se používá v lékařských aplikacích, sportu, zábavě a dokonce i v armádě. Pomáhá také při ověřování počítačového a robotického vidění.

Ale nejlepší využití technologie mocap je vidět v zábavním průmyslu, zejména ve filmech a videohrách.

Nejnovější populární jména, která využívají motion capture, jsou epický fantasy film Jamese Camerona Avatar 2: The Way of Water a AAA hra od Rockstaru Red Dead Redemption 2.

Pro filmaře

Mocap umožňuje filmařům vytvářet vysoce kvalitní animované filmy s ultrarealistickými pohyby postav. Motion capture se často používá v previzualizaci (previs) během předprodukce a oživuje storyboardy.

Obleky Mocap, obličejové senzory a kamery na hlavě umožňují filmařům zachytit celý hercův fyzický výkon, včetně všech obličejových a tělesných nuancí.

Pro herní vývojáře

Animace zachycení pohybu je rychlý a efektivní způsob, jak mohou herní vývojáři vytvořit velkou knihovnu pohybů pro své postavy.

Některé z mocapových nástrojů, jako je Unreal Engine, umožňují vývojářům vytvářet realisticky vypadající hry s otevřeným světem, které mohou hráči prozkoumat.

Pro animátory

Software pro snímání pohybu pomáhá animátorům zkrátit hodiny opakujících se animací a poskytuje jim zachycená pohybová data pro modelování jejich postav a jejich pohybů.

Některá animační studia jako Pixar používají svůj vlastní proprietární software pro snímání pohybu s názvem RenderMan. Byl použit v populárních hollywoodských trhácích, jako je Jurský park, Toy Story, Avatar, Titanic a dokonce i Pán prstenů.

Jak software Motion Capture pomáhá při vytváření pohybů?

Existují čtyři různé způsoby použití technologie snímání pohybu:

  • Optické pasivní: Zde používáme infračervené kamery ke sledování retroreflexního pasivního zachycení pohybu značky. Je to nejpoužívanější a nejflexibilnější metoda pro snímání pohybu.
  • Opticky aktivní: V této metodě existují speciální kamery pro sledování světla z LED značek pro zachycení pohybu.
  • Video/bez značek: Tato technika zcela spoléhá na software pro snímání pohybu namísto značek.
  • Inerciální: Při této metodě subjekt nosí inerciální senzory (aka IMU). Tyto senzory přenášejí data bezdrátově do počítače nebo chytrého zařízení. Kamery slouží pouze k lokalizaci.
  Jak zrušit FuboTV na Roku

Nyní se podívejme na některé z nejlepších softwarů pro snímání pohybu.

Studio Rokoko

Rokoko Studio je populární software pro snímání pohybu, který urychluje váš pracovní postup animace tím, že redukuje snímání pohybu na tři jednoduché kroky – zachycení, export nebo stream.

Software umožňuje nahrávat, upravovat a streamovat animace postav zachycené pomocí Rokoko mocap. Rokoko je zcela zdarma až pro 3 tvůrce a nabízí neomezené cloudové úložiště a náhled vašich pořízených dat v reálném čase.

Nemůžete však používat mocap nástroje Rokoko nezávisle na Rokoko Studiu. Tento nástroj zachycuje nezpracovaná mocap data z Rokoko Face Capture, Smartgloves a Smartsuit Pro. Tato nezpracovaná data pak Studio zpracovává pomocí pokročilých inverzních kinetických modelů a filtrů, aby vytvořilo vysoce kvalitní animaci.

Nejlepší funkce

⭐ Stáhněte si předem vytvořené animační prostředky v knihovně pohybu Rokoko

⭐ Připojte se k nástrojům pro 3D modelování, jako je Blender, Unreal, Maya atd., a živě streamujte.

⭐ Podporuje všechny možnosti formátů, kostry a sítě

Studio však nabízí streamování v reálném čase, bez jakékoli další prodlevy nebo latence, do vašeho oblíbeného 3D softwaru, jako je Maya, Unreal, Unity a Blender.

Motiv OptiTrack

OptiTrack Motive vylepšuje sledování kostry v situacích, které je obtížné sledovat. Motive provozuje více než 10 koster nebo více než 300 pevných těl rychlostí v reálném čase.

Software pro snímání pohybu je dodáván s přesností polohy +/- 0,2 mm, latencí < 9 ms a přesností otáčení +/- 0,1 stupně. Motive zpracovává data kamer OptiTrack a poskytuje globální 3D pozice, ID značek, rotační data a hyper-přesné sledování kostry.

Nejlepší funkce

⭐ Aktivní a pasivní sledování

⭐ Nativní podpora plug-and-play pro všechny hlavní digitální silové desky – AMTI, Bertec a Kistler

⭐ Přesné značení značek a sledování skeletu i v případě překážek

Bezplatnou zkušební verzi však nezískáte. Musíte si zakoupit trvalou licenci, která vám poskytuje aktualizace na 1 rok. Za každý další rok aktualizací musíte platit více.

Wonder Studio

Wonder Studio od Wonder Dynamics je AI software pro snímání pohybu, který využívá sílu AI k animaci, osvětlení a komponování CG postav do živé akční scény.

Svůj CG model můžete nahrát do jednoho záběru nebo do celé scény a systém automaticky identifikuje střihy a sleduje herce, jak procházejí sekvencí.

Populární jména v Hollywoodu již využívají technologii AI společnosti Wonder Dynamics. Říká se, že Russo Brothers tento nástroj používají ve svém nadcházejícím filmu Electric State – ve filmu hrají Chris Pratt a Millie Bobby Brown.

Nejlepší funkce

⭐ Pokročilé přesměrování pro snadné škálování znaků CG

⭐ Wonder Studio AI automatizuje 80 % až 90 % objektivní VFX práce

⭐ Zdarma 3D postavy z komunity umělců

  Poeltl Game: Hádání hráčů NBA

Wonder Studio vám usnadňuje přidání CG postavy do vaší živé akční scény, ale tento nástroj vyžaduje speciální umělecké a technické znalosti. Jednotlivcům nebo malým tvůrcům se může tento software pro snímání pohybu zdát trochu drahý.

Autodesk MotionBuilder

Autodesk MotionBuilder je software pro 3D animaci postav, který vám umožňuje používat širokou škálu nástrojů k úpravě nuancí pohybu modelu s maximální rychlostí, přesností a konzistencí.

Tento software pro živé snímání pohybu nabízí interaktivní a přizpůsobitelný displej, který vám pomůže zachytit živý pohyb, upravit a přehrát složité animace postav. Tento software je široce používán profesionály, kteří chtějí pracovat s tradiční animací klíčových snímků nebo snímáním pohybu.

Získáte také interaktivní pracovní postupy s předem připravenými pohyby pro 3D animaci postav.

Nejlepší funkce

⭐ 3D motor v reálném čase pro vytváření realistických pohybů

⭐ Bezproblémová integrace s nástroji pro 3D modelování, jako je Maya a 3D Max

⭐ Vestavěné editační nástroje pro rychlé doladění animací

Mějte také na paměti, že MotionBuilder je oblíbený software pro animaci pohybu a může být pro malé tvůrce nebo jednotlivé animátory trochu drahý.

FreeMoCap

Pokud hledáte bezplatný software pro snímání pohybu, pak je FreeMoCap dobrým řešením. Tento nástroj byl vyvinut Jonem Matthisem jako jednoduchý výzkumný nástroj v laboratoři, než se proměnil v rozsáhlý veřejný projekt, kterým je dnes.

Free Motion Capture Project (FreeMoCap) vám zdarma poskytuje bezznačkový software pro snímání pohybu na výzkumné úrovni.

Tento nástroj můžete propojit s bezplatnými nástroji s otevřeným zdrojovým kódem, jako je Blender, a přesně zaznamenat 3D pohyb celého těla lidí, zvířat, robotů a dalších objektů.

Nejlepší funkce

⭐ Software pro zachycení pohybu pro webovou kameru – použijte záznam zaznamenaný webovou kamerou pro zachycení pohybu

⭐ Bezproblémová integrace s nástroji pro 3D modelování, jako je Blender

⭐ Uživatelsky přívětivé rozhraní, které lze používat bez jakékoli technické pomoci

FreeMoCap je robustní systém snímání pohybu, který mohou používat různé komunity, jako jsou 3D animátoři, vývojáři her, tvůrci krátkých filmů a dokonce i sportovci, vědci, inženýři a lékaři.

iPi Soft

iPi Motion Capture od iPi Soft je freemium software pro snímání pohybu, který sleduje 3D pohyby lidského těla a vytváří 3D animace. Podporuje standardní mocap kamery, hloubkové senzory, obličejové senzory a ovladače pohybu.

Vytvářejte realistické animace během několika minut a exportujte je do mnoha oblíbených formátů. Integrujte se s různými oblíbenými nástroji pro 3D modelování, jako jsou Blender, Second Life, Autodesk Maya, Collada, iClone a další.

Nejlepší funkce

⭐ Live link plugin pro Unreal Engine 5.0

⭐ Podporuje více formátů exportu

⭐ Uživatelsky přívětivé rozhraní, které lze používat bez jakékoli technické pomoci

iPi Motion Capture nevyžaduje žádný špičkový software ani hardware a funguje dobře i se záběry pořízenými bez mocap obleku.

iClone Motion Live

iClone Motion Live je plnohodnotná mocap platforma. Můžete připojit toky pohybových dat z oblíbených mocap zařízení a současně animovat 3D postavy.

  Jak změnit orientaci stránky pro jednu stránku v MS Word

Jedná se o 3D software pro snímání pohybu, který zjednodušuje animaci v reálném čase. Má vestavěné funkce pro animaci plně upravených 3D postav z Character Creator, Daz Studio nebo jiných standardních zdrojů.

Motion Live je most, který propojuje jejich hardware pro snímání pohybu (zařízení) s iClone vytvořením „profilu“ pro vybraný hardware. Uživatelé si navíc mohou vybrat export svých animací jako BVH nebo FBX.

Nejlepší funkce

⭐ Synchronní snímání pohybu celého těla

⭐ Ukládá data do samostatných pohybových stop pro snadné úpravy

⭐ Integruje se s Cartoon Animator 4

Tento nástroj pro snímání pohybu se většinou používá v low-endových projektech, protože je cenově dostupný a podporuje různá mocap zařízení pro ruce, obličej a tělo.

Adobe Character Animator

Adobe Character Animator sleduje hercovy pohyby a výrazy a animuje postavy v reálném čase. Tento software pro snímání pohybu umožňuje živé vysílání pomocí mikrofonu a webové kamery.

Character Animator je poháněn Adobe Sensei AI, která vám pomůže proměnit jakékoli umění v animovanou postavu. Můžete dokonce importovat umění z nástrojů Adobe Creative Cloud, jako je Adobe Photoshop nebo Adobe Illustrator, nebo začít s vestavěnými šablonami postav.

Pohyby můžete uložit jako spouštěče pro zjednodušení procesu animace a ovládání gest pomocí klávesnice nebo MIDI zařízení; tato funkce však není k dispozici v bezplatném plánu.

Nejlepší funkce

⭐ Vytvořte si vlastní postavu pomocí Puppet Maker

⭐ Exportujte animace během několika sekund pomocí rychlého exportu

⭐ Přiřaďte gestům klávesové zkratky pro snadné úpravy

Character Animator milují velká hollywoodská studia i tvůrci online obsahu, aby oživili své animované postavy.

Xsens Motion Capture

Xsens Motion Capture je software, který usnadňuje modelování a animaci postav tím, že zachycuje pohyby a výrazy v jakémkoli prostředí.

Software je k dispozici ve dvou variantách – MVN Animate pro filmovou tvorbu a vývoj her a MVN Analyze pro výzkum, zdraví a sportovní aplikace. Získáte také cloudová řešení pro ukládání a zpracování dat a vytváření sestav.

Nejlepší funkce

⭐ 3 možnosti hardwaru mocap: MVN Link, MVN Awinda a MVN Awinda Starter

⭐ Cloudová řešení pro ukládání a zpracování dat

⭐ Živá integrace s MotionBuilder, Unreal Engine, Unity, Autodesk Maya, Houdini a dalšími

Filmaři a vývojáři her používají tento software pro snímání pohybu k digitalizaci pohybů a vytváření plynulých animací snímání pohybu. Fyzioterapeuti používají tento nástroj k získání poznatků ke zlepšení pohody nebo výkonu sportovců a pacientů.

Závěrečná slova

Díky nástupu technologií se kouzlo motion capture již neomezuje pouze na filmy a hry. V současné době je snímání pohybu široce používáno v oblastech vědy, lékařské péče a sportu.

Jak stále více lidí odhaluje výhody snímání pohybu, poptávka po softwaru pro snímání pohybu jen stoupá.

Animace zachycení pohybu nenahrazuje animaci úplně; zjednodušuje proces animace postav. Pomohou vám zaznamenat animaci, aplikovat ji na vaši postavu a vykreslit scénu v hodinách místo dnů.

Jaký mocap software potřebujete, závisí na vašem rozpočtu a požadavcích na animaci. Pokud hledáte něco základního pro projekt laboratorního výzkumu, zvolte FreeMoCap. Je zdarma a uživatelsky přívětivý.

Pokud však chcete vyvinout špičkový projekt, jako je film s živým pohybem a počítačovou grafikou, vyberte si Rokoko Studio nebo Wonder Studio.

Dále se podívejte na nejlepší software pro pohybovou grafiku pro každého.