etechblog

Bitcoin vs. Bitcoin Cash: Jaký je rozdíl?

Bitcoin (BTC) a bitcoinová hotovost (BCH), i když jsou si podobné, liší se především z hlediska škálovatelnosti a transakčních nákladů.

Tento článek se mnohem hlouběji ponoří do bitcoinu vs. bitcoinové hotovosti.

BTC a BCH jsou obě kryptoměny, ale obě (alespoň efektivně) hrají v krypto-vesmíru jinou roli. BCH byl forkován prostřednictvím BTC v roce 2017 ve snaze zůstat věrný původnímu záměru BTC fungovat jako rychlý způsob elektronického převodu hotovosti.

Podívejme se na povrch země, abychom pochopili, proč byl BCH vyčleněn z bitcoinu a bitcoin vs. bitcoinový cash hlavolam.

Co je to bitcoin?

BTC je kryptoměna, která byla spuštěna v roce 2009. V bílé knize o bitcoinech Satoshi Nakamoto (tvůrce BTC) zmínil, že jeho vizí s BTC bylo dát světu P2P verzi přenosu elektronické hotovosti bez jakýchkoli finančních zprostředkovatelů. Doposud byla cesta BTC pozoruhodná, ale na cestě vzhůru měla kamenitou cestu.

Přestože je bitcoin na vrcholu kryptoverze, není snadné obchodovat. Kromě obvyklých obav z volatility bitcoinový blockchain zpracovává transakce poměrně pomalu. To je důvod, proč se zdá, že původní účel bitcoinu byl odsunut stranou. V tuto chvíli většina lidí vkládá peníze do BTC v naději na zhodnocení kapitálu, stejně jako ostatní kapitálová aktiva, jako je zlato.

Skupina těžařů bitcoinů se rozhodla vrátit účel BTC zpět do blockchainu zlepšením rychlosti zpracování transakcí. Zde přichází na scénu BCH.

Co je to Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash se objevil jako hard fork z bitcoinového blockchainu v roce 2017. Těžaři BTC, kteří drželi 85 % výpočetního výkonu, se sešli 23. května 2017, aby nastínili cestu pro upgrade SegWit2x, jehož cílem bylo pomoci škálování bitcoinů oddělením data mimo velikost bloku BTC na 8 MB.

  Jak vzdáleně hrát stolní role hraní her pomocí Slack

Návrh rozdělil komunitu BTC na ty, kteří podporovali větší velikost bloku, aby bylo možné udržet rostoucí transakční poplatky pod kontrolou, a odpůrce, kteří vyjádřili obavy ohledně potíží s hostováním úplného uzlu a centralizací.

Dne 1. srpna 2017 ti, kdo jsou zastánci větší velikosti bloku, forkovali bitcoinový blockchain, aby vytvořili novou kryptoměnu, Bitcoin Cash. Maximální velikost bloku BCH byla následně čtyřikrát zvýšena na 32 MB v roce 2018, i když skutečná velikost bloku je mnohem menší.

Bitcoin vs. Bitcoin Cash

BTC i BCH používají mechanismus proof-of-stake, který vyžaduje, aby těžaři těžili bloky pro potvrzování transakcí na blockchainu výměnou za coiny.

Obě mince také používají DAA (Algoritmus úpravy obtížnosti). The obtížnost sítě pro BTC se upravuje každých 14 dní (nebo po každých blocích 2016), zatímco pro BCH se upravuje každých 10 minut (nebo po každém bloku). Jednodušeji řečeno, obtížnost nám říká, kolik výpočetního výkonu bude těžař vyžadovat pro každý blok.

I když existují určité podobnosti, mezi těmito dvěma mincemi je několik výrazných rozdílů.

#1. Rychlost zpracování transakcí

Víte, že rychlost zpracování transakcí Bitcoinu je relativně pomalá; pojďme mluvit o tom, jak pomalu.

Pro kontext si vzpomeňte na společnost Visa Inc. Společnost zpracuje zhruba 150 milionů transakcí každý den, což znamená přibližně 1 700 za sekundu. Jedná se však pouze o jeho využitou kapacitu. Skutečná kapacita společnosti je neuvěřitelných 65 000 transakcí za sekundu.

Rychlost zpracování transakcí BTC se blíží 7 transakcí za sekundu. Škálovatelnost je skutečně skutečný problém. Transakční rychlost BCH je významným zlepšením s přibližně 200 transakcemi za sekundu, ale stále je nižší než u Visa. BCH si však účtuje nižší transakční poplatky.

  Jak nastavit výchozí hodnoty programu v Gnome Shell

#2. Transakční poplatky

Větší velikost bloku BCH činí blokový prostor mnohem méně konkurenceschopným a pomáhá dramaticky snížit transakční poplatky. Transakce BTC by vás mohla pokaždé vrátit zhruba o 3 $ (v době psaní tohoto článku). V minulosti se poplatky za transakce BTC vyšplhaly až na 60 USD za transakci. Pro srovnání, dosud nejvyšší transakční poplatek BCH nepřekročil 1 dolar a pohybuje se kolem 28 centů (opět v době psaní tohoto textu).

BCH také odstraňuje funkci RBF (replace-by-fee). RBF zahrnuje nahrazení transakce, která uvízla jako nepotvrzená na blockchainu, jinou verzí stejné transakce – a s tím související vyšší poplatek.

Kritici tvrdí, že někteří mohou zneužít RBF k tomu, aby utratili stejné prostředky několikrát. Předpokládejme například, že osoba převádí finanční prostředky za malý poplatek výměnou za produkt nebo službu prodejci pomocí RBF. Pokud prodejce neposkytne dostatek času na potvrzení, může dotyčná osoba přesměrovat transakci do jiné peněženky (do které je příjemcem), pouze s vyšším poplatkem.

Většina verzí RBF však vyžaduje, aby se výstupy obou transakcí shodovaly. Navíc, pokud příjemce odloží, dokud neprojdou potvrzení, RBF není možné, protože by byla provedena původní transakce.

#3. Využití velikosti bloku

Velikost bloku zde byla několikrát zmíněna a jistě, BCH má větší bloky (1 MB bloky na bitcoinu vs. 32 MB bloky Bitcoin Cash). Upozornění zde však je, že BCH nebyl schopen využít prostor bloku.

I přes jeho lepší rychlost zpracování transakcí nebyl dostatek transakcí, aby zaplnily okrajový blokový prostor. To přispělo k omezenému růstu BCH.

Když už jsme u velikosti bloku, v roce 2018 byla z blockchainu BCH vysunuta další kryptoměna. Říká se jí BSV (také označovaná jako Bitcoin Satoshi Vision). BSV si klade za cíl zvýšit velikost svého bloku na 1 TB a už se tak stalo větší než bitcoinový blockchain ve velikosti nashromážděných dat.

  Jak rozšířit úložný prostor ve vašem domě 'Animal Crossing: New Horizons'

#4. Schopnost inteligentní smlouvy

Bitcoinový blockchain nepodporuje chytré smlouvy ze své podstaty, ale Služby Bitcoin DeFi jsou v práci. BCH již udělal krok s inteligentními smluvními jazyky, jako je např Cashscript. Cashscript umožňuje psát hotovostní smlouvy jednodušším způsobem. Je to v podstatě vstupenka BCH na souboj s BTC a ETH na frontě DeFi.

Dalším způsobem, jak vytvořit inteligentní smlouvy (a vydat tokeny) na BCH, je s Červí díra protokol. Protokol Omni Layer také umožňuje vydávat BCH tokeny a vytvářet NFT, podobně jako standardy ERC-721 a ERC-777.

Bitcoin vs. Bitcoin Cash: Do jaké mince byste měli investovat?

Než budeme diskutovat o těchto mincích z investiční perspektivy, je nezbytné si uvědomit, že poptávka a vnímaná hodnota řídí cenu těchto aktiv. Nekupujete něco, co je podloženo něčím zásadnějším, jako když investujete do akcií a zlata.

Nejlepší je tedy investovat pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit. Například letos cena BTC poprvé překročila 60 000 $ a brzy poté klesla pod 30 000 $.

Zdroj: Coindesk

Pokud z toho máte noční můry, kryptoměny nejsou pro vás. Pokud se rozhodnete investovat, odborníci doporučují držet se pouze BTC a ETH. BTC existuje již více než deset let, zatímco BCH má velmi krátkou historii.

BTC v minulosti několikrát znovu získalo své historické maximum, což poskytuje jistou jistotu. BCH však brzy po uvedení dosáhla historického maxima 3 785 $, ale od té doby se pohybuje v rozmezí 500 až 1 500 $.

Závěrečná slova

BTC i BCH jsou volatilní, ale BTC má lepší hodnotu značky. Je považován za bezpečný přístav pro kryptoinvestory a má mnohem lepší pozici než BCH.

x