Co dělat před (a po) odcizení telefonu

Jsou ukradeny miliony telefonů každý rok, a je tu šance, že ten váš by mohl být jedním z nich. Ale nemusí – můžete svůj telefon zajistit proti krádeži! Ukážeme vám, jak a co byste měli dělat, pokud je váš telefon odcizen.

Povolit vzdálené sledování

Vzdálené sledování (nazývané „Find My Device“ na Androidu a „Find My iPhone“ na iOS) vám dává možnost sledovat polohu telefonu a vzdáleně vymazat jeho data. To znamená, že můžete najít svůj telefon, pokud chybí, nebo vymazat jeho data, pokud byl odcizen.

Pokud používáte telefon Android, přejděte do „Nastavení“, otevřete možnost Google, přejděte dolů na „Zabezpečení“ a povolte „Najít moje zařízení“. Poté můžete sledovat svůj telefon nebo vymazat jeho data z Najděte svůj telefon webová stránka.

Pokud používáte iPhone, přejděte do „Nastavení“, klepněte na své Apple ID (vaše jméno), otevřete „Nastavení iCloud“ a povolte „Najít můj iPhone“. Nyní můžete sledovat nebo vymazat svůj telefon z iCloud webová stránka.

Použijte silné heslo

Složité heslo zamykací obrazovky může bolet za krkem, ale je to nejlepší způsob, jak zabránit zlodějům, aby kopali kolem vašeho telefonu. Zkuste si na všech svých zařízeních nastavit silné heslo. V ideálním případě by heslo mělo obsahovat velká písmena, čísla a symboly. (Můžete použít Jak bezpečné je moje heslo nástroj, který zajistí, že používáte neprolomitelné heslo.)

Pokud nechcete při každém použití telefonu zadávat složité heslo, povolte biometrické ověřování. Face ID a skenování duhovky nebo otisků prstů jsou skvělé a bezpečné možnosti.

Nastavit oznámení jako soukromá

Pokud se obáváte, že zloději čtou textové zprávy a upozornění na obrazovce uzamčení, můžete obsah těchto upozornění na obrazovce uzamčení skrýt.

Na zařízení Android přejděte do „Nastavení“, otevřete „Zvuk a oznámení“, najděte možnost „Když je zařízení uzamčeno“ a nastavte ji na „Skrýt obsah citlivých oznámení“. Pokud stisknete „Nezobrazovat vůbec oznámení“, neuvidíte oznámení, i když je váš telefon odemčený (nemusí to být nutně špatná věc).

Na iPhonu přejděte do „Nastavení“, otevřete nabídku „Oznámení“ a klepněte na možnost „Zobrazit náhledy“. Odtud můžete skrýt náhledy oznámení na zamykací obrazovce nebo se jich úplně zbavit.

Pokud máte iPhone s Face ID, skryje oznámení z obrazovky uzamčení, dokud telefon ve výchozím nastavení neodemknete. To zabrání zloději vidět oznámení s bezpečnostními kódy bez odemknutí telefonu.

Povolit cloudovou synchronizaci

Pokud vám záleží na datech v telefonu, měli byste povolit cloudovou synchronizaci. Věřte nám – vzdálené vymazání telefonu je mnohem méně děsivé, když víte, že všechny vaše fotky a kontakty jsou zálohovány v cloudu.

U telefonů Android přejděte do „Nastavení“, „Účty a zálohování“ a povolte „Zálohovat moje data“. Tím se zálohují vaše kontakty, přihlašovací údaje a nastavení. Poté si stáhněte aplikaci, jako je Dropbox, Disk Google, Fotky Google nebo Amazon Photos, abyste mohli zálohovat své dokumenty, obrázky a videa. Nastavení telefonu a kontakty se automaticky synchronizují s novým telefonem. Můžete přistupovat ke svým fotografiím a videím z vybraného cloudového řešení.

U iPhonů přejděte do „Nastavení“, klepněte na své Apple ID (vaše jméno), otevřete „Nastavení iCloudu“, otevřete „Zálohování na iCloudu“ a povolte „Zálohování na iCloudu“. Když získáte nový iPhone, proces nastavení se vás zeptá, zda chcete obnovit nastavení, kontakty, fotografie a videa z iCloudu.

Zvažte pojištění dopravce

Na rozdíl od většiny prodloužených záruk má pojištění dopravce obvykle hodnotu několika stovek dolarů. Pojištění dopravce se vztahuje na nehody, rozbité obrazovky, vybité baterie a samozřejmě na ztracené nebo odcizené telefony. Obvykle však musíte zaplatit spoluúčast nebo doplatit svůj původní telefon, abyste získali náhradu.

Pokud chcete pojištění operátora (není to nutnost, jen je fajn, když ztratíte nebo rozbijete telefon), kontaktujte svého operátora. Nebo pokračujte Verizon, Sprint, nebo AT&T webové stránky. Pokud vlastníte iPhone, zvažte registrace do AppleCare+ (který nyní pokrývá ukradené iPhony).

Co dělat, když je váš telefon ztracen nebo odcizen

Nyní, když má váš telefon zabezpečené heslo, je synchronizován s cloudem a je přístupný prostřednictvím vzdáleného sledování, nemusíte se příliš obávat, že vám jej někdo ukradne.

Přesto je zde několik dalších kroků, které můžete podniknout, abyste zabránili zloději v přístupu k vašim soukromým souborům, kontaktům, fotografiím a účtům:

Sledujte svůj telefon: Přejděte na Najít můj telefon nebo iCloud webovou stránku, kde najdete svůj telefon. Pokud je poblíž nebo v místním podniku, podívejte se, zda ho nenajdete.
Pokud je ukraden, otřete ho: Nemá smysl bojovat s bandou padouchů jen proto, abyste získali váš telefon. Pokud máte podezření, že byl odcizen, vymažte data.
Sdělte svému operátorovi, že byl odcizen: Po vymazání telefonu kontaktujte svého operátora a nahlaste jeho krádež. Můžete si vyhledat telefonní číslo svého operátora nebo jej nahlásit online na adrese Můj Verizon nebo Můj Sprint (musíte zavolat AT&T-Promiňte!). Tímto způsobem je vaše SIM karta uzamčena a nelze ji použít na jiném zařízení. Navíc můžete vyplatit jakékoli pojištění dopravce, které máte.
Zkontrolujte své účty: I když máte povolenou dvoufaktorovou autentizaci, je dobré zkontrolovat, že ne