Co je analýza souborů protokolu a proč je důležitá pro SEO?

Analýza souborů protokolu SEO pomáhá porozumět chování prohledávače na webu a identifikovat potenciální příležitosti technické optimalizace SEO.

SEO bez analýzy chování crawlerů je jako létat naslepo. Možná jste web odeslali na vyhledávací konzoli Google a zaindexovali, ale bez prostudování souborů protokolu nezískáte představu, zda vaše webové stránky procházejí nebo čtou roboty vyhledávačů správně nebo ne.

Proto jsem shromáždil vše, co potřebujete vědět, abyste mohli analyzovat soubory protokolu SEO a identifikovat z nich problémy a příležitosti pro SEO.

Co je analýza souborů protokolu?

Analýza souborů protokolů SEO je proces k rozpoznání vzoru interakce robotů vyhledávače s webem. Analýza logfile je součástí technického SEO.

Audit souborů protokolů je důležitý pro SEO, aby mohli rozpoznat a vyřešit problémy související s procházením, indexováním a stavovými kódy.

Co jsou soubory protokolu?

Soubory protokolu sledují, kdo navštěvuje webovou stránku a jaký obsah si prohlíží. Obsahují informace o tom, kdo požádal o přístup na webovou stránku (známé také jako „Klient“).

Vnímané informace mohou souviset s roboty vyhledávačů, jako je Google nebo Bing, nebo s návštěvníkem webu. Záznamy souborů protokolu jsou obvykle shromažďovány a udržovány webovým serverem webu a obvykle jsou uchovávány po určitou dobu.

Co obsahuje soubor protokolu?

Než zjistíte důležitost souborů protokolu pro SEO, je důležité vědět, co je uvnitř tohoto souboru. Soubor protokolu e obsahuje následující datové body:-

 • URL stránky, kterou návštěvník webu požaduje
 • Stavový kód HTTP stránky
 • Požadovaná IP adresa serveru
 • Datum a čas zásahu
 • Data uživatelského agenta (botu vyhledávače), který zadává požadavek
 • Metoda požadavku (GET/POST)

Soubory protokolu se vám mohou zdát složité, pokud se na ně podíváte jako první. Přesto, jakmile budete znát účel a důležitost souborů protokolů pro SEO, budete je efektivně používat k vytváření cenných SEO statistik.

Účel analýzy souborů protokolů pro SEO

Analýza logfile pomáhá vyřešit některé důležité technické problémy SEO, což vám umožňuje vytvořit efektivní strategii SEO pro optimalizaci webu.

Zde jsou některé problémy SEO, které lze analyzovat pomocí souborů protokolu:

#1. Četnost procházení webu Googlebotem

Roboty nebo prohledávače by měly procházet vaše důležité stránky často, aby vyhledávač věděl o aktualizacích vašeho webu nebo novém obsahu.

Všechny stránky s důležitými produkty nebo informacemi by se měly objevit v protokolech Google. Stránka produktu pro produkt, který již neprodáváte, stejně jako absence jakékoli z vašich nejdůležitějších stránek kategorií jsou indikátory problému, který lze rozpoznat pomocí souborů protokolu.

Jak robot vyhledávače využívá rozpočet na procházení?

Pokaždé, když prohledávač vyhledávače navštíví váš web, má omezený „rozpočet na procházení“. Google definuje rozpočet procházení jako součet rychlosti procházení webu a poptávky po procházení.

  7 online kurzů kryptoměn pro začátečníky až pokročilé

Procházení a indexování webu může být ztíženo, pokud má mnoho adres URL s nízkou hodnotou nebo adres URL, které nejsou správně odeslány v mapě webu. Procházení a indexování klíčových stránek je snazší, pokud je váš rozpočet na procházení optimalizován.

Analýza souborů protokolu pomáhá optimalizovat rozpočet procházení, což urychluje úsilí SEO.

#2. Problémy a stav indexování především pro mobily

Mobilní indexování je nyní důležité pro všechny weby a Google ho upřednostňuje. Analýza souborů protokolu vám řekne, s jakou frekvencí Googlebot pro chytré telefony prochází vaše stránky.

Tato analýza pomáhá webmasterům optimalizovat webové stránky pro mobilní verze, pokud stránky správně neprochází Googlebot pro chytré telefony.

#3. Stavový kód HTTP vrácený webovými stránkami na vyžádání

Nedávné kódy odpovědí, které naše webové stránky vracejí, lze načíst buď pomocí souborů protokolu, nebo pomocí možnosti požadavku načíst a vykreslit v Google Search Console.

Analyzátory souborů protokolu mohou najít stránky s kódy 3xx, 4xx a 5xx. Tyto problémy můžete vyřešit provedením příslušné akce, například přesměrováním adres URL na správné cíle nebo změnou stavu 302 kódovaného na 301.

Google oceňuje strukturu vašeho webu na základě hloubky procházení a interních odkazů. Důvodem nesprávného procházení webu může být špatná struktura propojení a hloubka procházení.

Pokud máte nějaké potíže s hierarchií nebo strukturou webu nebo strukturou propojení, můžete k jejich nalezení použít analýzu souborů protokolu.

Analýza logfile pomáhá optimalizovat architekturu webu a strukturu propojení.

#4. Objevte osiřelé stránky

Osiřelé stránky jsou webové stránky na webu, na které neodkazuje žádná jiná stránka. Pro takové stránky je obtížné získat index nebo se objevit ve vyhledávačích, protože je nesnadno objeví roboti.

Osiřelé stránky mohou snadno objevit prohledávače, jako je Screaming Frog, a tento problém lze vyřešit propojením těchto stránek s ostatními stránkami na webu.

#5. Auditujte stránky z hlediska rychlosti stránky a zkušeností

Dojem ze stránky a základní údaje o webu jsou nyní oficiálně hodnotícími faktory a nyní je důležité, aby webové stránky vyhovovaly pokynům pro rychlost stránek Google.

Pomalé nebo velké stránky lze objevit pomocí analyzátorů souborů protokolu a tyto stránky lze optimalizovat pro rychlost stránky, která pomůže celkovému hodnocení na SERP.

Analýza souborů protokolu vám pomůže získat kontrolu nad tím, jak jsou vaše webové stránky procházeny a jak vyhledávače zacházejí s vaším webem

Nyní, když máme jasno v základech log souborů a jejich analýze, podívejme se na proces auditování log souborů pro SEO

Jak provést analýzu souborů protokolu

Již jsme se podívali na různé aspekty souborů protokolu a důležitost SEO. Nyní je čas naučit se proces analýzy souborů a nejlepší nástroje pro analýzu souborů protokolu.

Pro přístup k souboru protokolu budete potřebovat přístup k souboru protokolu serveru webové stránky. Soubory lze analyzovat následujícími způsoby:

Ruční přístup k souborům protokolu zahrnuje různé kroky.

 • Shromažďujte nebo exportujte data protokolu z webového serveru a data by měla být filtrována pro roboty vyhledávače nebo prohledávače.
 • Převeďte stažený soubor do čitelného formátu pomocí nástrojů pro analýzu dat.
 • Ručně analyzujte data pomocí Excelu nebo jiných vizualizačních nástrojů, abyste našli mezery a příležitosti v SEO.
 • Pro usnadnění práce můžete také použít filtrovací programy a příkazové řádky
  Jak zobrazit minulá oznámení na Androidu

Ruční práce s daty souborů není snadná, protože vyžaduje znalost Excelu a vyžaduje tým vývojářů. Přesto nástroje pro analýzu souborů protokolu usnadňují práci SEO.

Podívejme se na nejlepší nástroje pro audit souborů protokolu a pochopíme, jak nám tyto nástroje pomáhají analyzovat soubory protokolu.

Screaming Frog Log File Analyzer

Technické problémy SEO lze identifikovat pomocí nahraných dat souboru protokolu a pomocí robotů vyhledávačů ověřených pomocí Screaming Frog Log File Analyzer. Můžete také postupovat následovně:

 • Aktivita vyhledávače a data pro optimalizaci pro vyhledávače.
 • Objevte frekvenci procházení webových stránek pomocí robotů vyhledávačů
 • Zjistěte o všech technických problémech SEO a externích a interních nefunkčních odkazech
 • Analýza adres URL, které byly procházeny nejméně a nejvíce, aby se snížily ztráty a zvýšila účinnost.
 • Objevte stránky, které vyhledávače neprocházejí.
 • Jakákoli data lze porovnávat a kombinovat, včetně dat externích odkazů, direktiv a dalších informací.
 • Zobrazení údajů o odkazujících adresách URL

Nástroj pro analýzu souborů protokolu Screaming Frog je zcela zdarma k použití pro jeden projekt s limitem 1000 událostí protokolu řádku. Pokud chcete neomezený přístup a technickou pomoc, budete muset upgradovat na placenou verzi.

JetOctopus

Pokud jde o cenově dostupné nástroje pro analýzu protokolů, nejlepší je JetOctopus. Má sedmidenní bezplatnou zkušební verzi, nevyžaduje kreditní kartu a připojení dvěma kliknutími. Frekvenci procházení, rozpočet procházení, nejoblíbenější stránky a další lze identifikovat pomocí Analyzátor protokolu JetOctopusstejně jako ostatní nástroje na našem seznamu.

Pomocí tohoto nástroje můžete integrovat data souboru protokolu s daty Google Search Console, což vám dává výraznou výhodu oproti konkurenci. Pomocí této kombinace budete moci vidět, jak Googlebot interaguje s vaším webem a kde se můžete zlepšit.

Na analyzátoru protokolu procházení

Denně je zpracováváno přes 500 milionů řádků protokolu Oncrawl Log Analyzer, nástroj určený pro střední až velké weby. Sleduje protokoly vašeho webového serveru v reálném čase, aby bylo zajištěno správné indexování a procházení vašich stránek.

Oncrawl Log Analyzer je v souladu s GDPR a je vysoce bezpečný. Namísto IP adres program ukládá všechny protokolové soubory do zabezpečeného a odděleného FTP cloudu.

Kromě JetOctopus a Screaming Frog Log File Analyzer má Oncrawl některé další funkce, jako například:

 • Podporuje mnoho formátů protokolů, jako je IIS, Apache a Nginx.
 • Nástroj se snadno přizpůsobí vašim požadavkům na zpracování a skladování, když se mění
 • Dynamická segmentace je výkonný nástroj pro odhalování vzorců a spojení ve vašich datech seskupováním adres URL a interních odkazů na základě různých kritérií.
 • Použijte datové body z vašich nezpracovaných souborů protokolu k vytvoření použitelných sestav SEO.
 • Soubory protokolu přenesené do vašeho prostoru FTP lze automatizovat s pomocí technického personálu.
 • Všechny oblíbené prohlížeče lze monitorovat, včetně prohledávačů Google, Bing, Yandex a Baidu.

OnCrawl Log Analyzer má další dva důležité nástroje:

Oncrawl SEO Crawler: S Oncrawl SEO Crawler můžete procházet svůj web vysokou rychlostí a s minimálními prostředky. Zlepšuje uživatelské chápání toho, jak kritéria hodnocení ovlivňují optimalizaci pro vyhledávače (SEO).

Data Oncrawl: Data Oncrawl analyzují všechny faktory SEO kombinací dat z procházení a analýzy. Načítá data ze souborů procházení a protokolů, aby porozuměl chování procházení a doporučuje rozpočet procházení prioritnímu obsahu nebo hodnocení stránek.

  Jak vypočítat čas v Tabulkách Google

SEMrush Log File Analyzer

The SEMrush Log File Analyzer je chytrou volbou pro přímočarý nástroj pro analýzu protokolů založený na prohlížeči. Tento analyzátor nevyžaduje stahování a lze jej používat v online verzi.

SEMrush vám představuje dvě zprávy:

Hity stránek: Návštěvy stránek hlásí interakci webových prohledávačů s obsahem vašeho webu. Poskytuje vám data stránek, složek a URL s maximální a minimální interakcí s roboty.

Aktivita Googlebota: Přehled Aktivita Googlebota denně poskytuje statistiky týkající se webu, například:

 • Typy prolézaných souborů
 • Celkový stavový kód HTTP
 • Počet požadavků odeslaných na váš web různými roboty

Loggly ze SolarWinds

Loggly SolarWinds prozkoumá protokoly přístupu a chyb vašeho webového serveru a také týdenní metriky webu. Data protokolu můžete kdykoli zobrazit a má funkce, které usnadňují vyhledávání v protokolech.

Robustní nástroj pro analýzu souborů protokolu, jako je SolarWinds Loggly, je nutný k efektivnímu dolování souborů protokolu na vašem webovém serveru pro informace o úspěchu nebo selhání požadavků klientů na zdroje.

Loggly může poskytnout grafy zobrazující nejméně často zobrazené stránky a vypočítat průměrnou, minimální a maximální rychlost načítání stránky, což vám pomůže optimalizovat optimalizaci vašeho webu pro vyhledávače.

Statistiky procházení Google Search Console

Google Search Console usnadnil uživatelům práci tím, že poskytl užitečný přehled o svých postupech. Ovládání konzole je jednoduché. Vaše statistiky procházení pak budou rozděleny do tří kategorií:

 • Kilobajty stažené za den: Označuje kilobajty stažené Googleboty při návštěvě webu. To v zásadě naznačuje dva důležité body: Pokud jsou v grafu zobrazeny vysoké průměry, znamená to, že web je procházen častěji, nebo to může také znamenat, že robotovi procházení webu trvá dlouho a není to lehké.
 • Stránky procházené za den: Udává počet stránek, které Googlebot každý den prochází. Zaznamenává také stav aktivity procházení, zda je nízká, vysoká nebo průměrná. Nízká rychlost procházení znamená, že Googlebot web neprochází správně
 • Čas strávený stahováním stránky (v milisekundách): Udává dobu, kterou Googlebot zabral k odesílání požadavků HTTP při procházení webu. Čím méně času musí Googlebot strávit vytvářením požadavků, bude stahování stránky lepší, protože indexování bude rychlejší.

Závěr

Doufám, že jste z této příručky o analýze souborů protokolu a nástrojích používaných k auditu souborů protokolu pro SEO získali mnoho. Auditování souborů protokolu může být velmi efektivní pro zlepšení technických aspektů SEO na webu.

Google Search Console a SEMrush Log File Analyzer jsou dvě možnosti pro bezplatný a základní analytický nástroj. Alternativně zkontrolujte Screaming Frog Log File Analyzer, JetOctopus nebo Oncrawl Log Analyzer, abyste lépe pochopili, jak roboti vyhledávačů interagují s vaším webem; můžete použít smíšené prémiové a bezplatné nástroje pro analýzu souborů protokolu pro SEO.

Můžete se také podívat na některé pokročilé prohledávače webových stránek pro zlepšení SEO.

x