Co je Focus Stacking?

Velká část fotografie přichází s kreativními způsoby, jak překonat limity fyzikálních zákonů. Jednou z těchto technik je focus stacking.

Dokonce i širokoúhlé objektivy s úzkými clonami – kombinace, která vám dává největší možnou hloubku ostrosti – nemohou mít ostré popředí i extrémní pozadí. Můžete se přiblížit, ale pokud je, řekněme, přímo před vámi skvělá skořápka a něco jiného zajímavého v dálce, jeden nebo oba budou trochu rozmazané. Stačí se podívat na tuto fotku.

I když to není špatné, skořápka je méně ostrá, než bych si přál, když je hrad na ostrově zaostřený, nebo tolik zaostřený, jak je to možné s mým nastavením.

Tady je fotka, kde jsem se místo toho zaměřil na skořápku.

I když to ve webovém rozlišení vypadá téměř stejně, když přiblížíte soubor s vysokým rozlišením, můžete vidět, že skořápka je ostřejší – podívejte se na prstence kolem skořápky a také na malé oblázky v okolí, abyste ji viděli – zatímco hrad na ostrově není.

Zde přichází na řadu focus stacking. Je to technika, která kombinuje více snímků do jediného složeného obrazu, který má hloubku ostrosti, kterou je v reálném životě nemožné získat. Zde jsem naskládal dvě fotografie výše.

  Jak změnit adresu a nastavení serveru DNS pro váš počítač

Podívejte se blíže a skořápka i hrad jsou ostré.

Docela úžasné, že? Pojďme se podívat, jak na to. Chystám se to předvést pomocí Photoshopu, ale měli byste být schopni replikovat tuto techniku ​​ve většině dobrých obrazových editorů.

Kdy použít Focus Stacking

Focus stacking je užitečný vždy, když chcete na snímcích hloubku ostrosti, kterou nemůžete opticky získat. K tomu dochází hlavně ve dvou případech, kdy fotografujete krajinu, kde se něco děje v popředí i v pozadí, jako ve výše uvedeném příkladu, nebo když děláte makrofotografii. Po většinu času nebudete muset používat ostření, protože objektivy a fotoaparát vám poskytnou dostatečnou hloubku ostrosti.

Fotografování pro Focus Stacking

Skládání zaostření začíná fotoaparátem. Nechte si to tady udělat špatně a žádná práce s Photoshopem váš záběr nezachrání.

Začněte tím, že projdete svým normálním procesem a navolíte správná nastavení expozice. V určitém okamžiku si uvědomíte, že aby bylo vše zaostřeno, budete muset použít focus stacking.

Jakmile se usadíte na konečné kompozici, zajistěte fotoaparát na stabilním stativu a přepněte na manuální expozici. Chcete, aby mezi těmito dvěma záběry byly co nejmenší odchylky.

  Co je to Finsta a jak ho používáte?

Dále přepněte objektiv do režimu ručního ostření. Toto je jedna z těch situací, kdy dosáhnete nejlepších výsledků při ruční práci. Zapněte obrazovku živého náhledu a přibližte na popředí maximum – normálně je to 10x. Otáčejte zaostřovacím kroužkem, dokud nebude vypadat co nejostřeji, a poté pořiďte první snímek.

Dále použijte obrazovku živého náhledu k přiblížení toho, co je na pozadí. Znovu upravte zaostření, dokud nebude ostré, a pořiďte snímek.

Dva snímky normálně stačí, ale pokud pracujete s širšími clonami nebo si chcete být jen jistí, můžete pořídit třetí snímek a zaostřit někde uprostřed.

Zaměřte se na skládání obrázků v příspěvku

Pokud hodně skládáte zaostření nebo chcete smíchat tucet snímků, abyste získali dokonalé makro snímky, měli byste se podívat na specializovaný software pro stohování zaostření, jako je Helicon. Je navržen pro práci v extrémních situacích. Na druhou stranu, pokud chcete rozšířit hloubku ostrosti na snímcích krajiny, pak vám pravděpodobně bude stačit jakýkoli editor obrázků, který již používáte. Ukážu to ve Photoshopu. Abyste mohli pokračovat, musíte být obeznámeni s tím, jak fungují masky vrstev. Pokud nejste, přečtěte si našeho úplného průvodce vrstvami a maskami vrstev, než budete pokračovat.

Otevřete všechny snímky, které chcete prolnout, v jednom dokumentu. Chcete-li to provést ve Photoshopu, přejděte na Soubor > Skripty > Načíst soubory do zásobníku. Klikněte na „Procházet“ a vyberte soubory. Zaškrtněte políčko „Pokusit se o automatické zarovnání zdrojových obrázků“ – tím se vyřeší malé zakolísání stativu – a poté klikněte na „OK“.

  Jak vypočítat procentní změnu pomocí kontingenčních tabulek v Excelu

Vzhledem k tomu, že rozdíly mezi těmito dvěma obrázky jsou pravděpodobně docela jemné, doporučuji přiblížit na 100 % a poté vrstvy přejmenovat, abyste si snadno zapamatovali, která z nich je kde zaostřena. Líbí se mi umístit vrstvu, kde jsou objekty na pozadí zaostřené, nahoře, ale nedělá to příliš velký rozdíl.

Vyberte horní vrstvu a přejděte na Vrstva > Maska vrstvy > Odhalit vše.

Vyberte nástroj Štětec (klávesová zkratka je B) a ujistěte se, že máte pěkný, velký a měkký štětec.

Vyberte masku a začněte malovat černou barvou přes oblasti rámu, které jsou mírně neostré. Spodní vrstvu jsem vypnul, abyste měli představu, kde maskuji.

Přibližujte, přepínejte tam a zpět mezi vrstvami a maskujte věci tak, aby vše mezi dvěma snímky pěkně přecházelo. Pokud potřebujete, můžete použít pokročilejší nástroje pro výběr.

Jakmile budete hotovi, měli byste hladce prolnout dva snímky do jednoho snímku s rozšířenou hloubkou ostrosti.

Focus stacking pravděpodobně není něco, co budete muset hodně používat, ale je to šikovná technika, kterou byste měli znát. Jen se ujistěte, že máte věci správně na místě.