Co je proxy server?

Klíčové věci

  • Proxy servery fungují jako prostředník mezi vámi a navštívenými webovými stránkami a zvyšují vaše soukromí.
  • Proxy servery můžete použít pro přístup k webovým stránkám s omezeným přístupem k určité zemi a monitorování pracoviště.
  • Pamatujte, že servery proxy nemohou skrýt historii procházení, chránit před ISP ani šifrovat data. Pro lepší soukromí použijte VPN.

Lidé používají proxy servery k posílení svého soukromí při surfování na internetu. Ale co je proxy server a jak je lidé používají k procházení webu a ochraně svého soukromí?

Co je proxy server?

Proxy server funguje jako prostředník, který sedí mezi vámi a webem, který chcete navštívit. Místo přímé návštěvy webové stránky řeknete proxy serveru, aby se k ní připojil za vás. Proxy server se k němu připojí, získá z něj data a poté je předá zpět vám.

Je to jako najmout si posla, aby někomu doručoval poštu. Pokud nechcete, aby příjemce věděl, že dopis pochází od vás, můžete jej předat třetí straně, která jej doručí vaším jménem. Tímto způsobem si můžete nechat poslat zprávu a nemusíte se starat o odhalení, kdo jste.

K čemu slouží proxy server?

Proxy servery je užitečné mít, ale proč je lidé používají?

Používání proxy serveru na osobní úrovni

Webové stránky mohou zjistit, odkud se připojujete, podle vaší IP adresy. Pokud webová stránka zařadila vaši zemi na černou listinu a vy se k ní pokusíte připojit, zjistí, ze které země jste připojeni prostřednictvím vaší IP adresy, a odepře vám přístup.

  7 Nástroje pro správu a správu služby Active Directory pro Sysadmin

Proxy servery jsou vynikající volbou pro lidi, kteří chtějí navštěvovat webové stránky s omezeními v zemi, obvykle kvůli dohodám o právech. Můžete například sledovat televizní pořady na BBC iPlayer pomocí proxy serveru umístěného ve Spojeném království a připojujícího se přes něj k iPlayeru.

Když iPlayer zkontroluje vaši zeměpisnou polohu, vidí IP proxy serveru namísto vaší vlastní. Rozpoznává proxy server jako zdroj se sídlem ve Spojeném království a umožňuje serveru přístup k jeho datům. Tato data jsou předávána vám, což vám umožní sledovat Doctor Who bez ohledu na to, kde se nacházíte.

Použití proxy serveru na obchodní úrovni

Vzhledem ke své povaze „prostředníka“ mohou proxy servery také monitorovat připojení k internetu. Výsledkem je, že firmám umožňuje monitorovat využití sítě zaměstnanci, aby bylo zajištěno, že nezneužívají internet.

Kdykoli chce pracovník navštívit webovou stránku, prochází proxy serverem, který zkontroluje, zda je vše v pořádku. Pokud se zjistí, že zaměstnanec prohlíží web na černé listině, proxy server přesměruje uživatele na webovou stránku a informuje uživatele, že na ni nemá přístup.

Co servery proxy neumí

Kredit obrázku: Pixabay

Proxy servery jsou užitečné, ale nejsou řešením pro všechny vaše potřeby. Je třeba mít na paměti některé věci, které proxy servery neumí.

Proxy servery nemohou skrýt vaši historii procházení

Proxy servery ovlivňují pouze připojení, na kterém jste; proto nemění nic ve vašem počítači nebo prohlížeči. Zatímco proxy servery skvěle skrývají vaši identitu před webovými stránkami, neskryjí vaši historii procházení ve vašem prohlížeči.

  Jak vynutit restart vašeho iPhone 13 Pro

Každá webová stránka, kterou navštívíte, bude stále zapsána do vaší historie procházení, takže pokud chcete nakupovat tajné dárky, nezapomeňte využít funkci soukromého prohlížení vašeho prohlížeče.

Proxy servery nemohou chránit vaše data před vaším ISP

Na rozdíl od služby VPN neskrývá proxy server vaše zvyky při procházení před vaším poskytovatelem internetových služeb (ISP). Zatímco stránky, které navštívíte, vás nebudou moci identifikovat, vaše data musí projít vaším ISP, aby se dostala na proxy server. V důsledku toho jsou proxy servery špatnou volbou, pokud chcete soukromí před zvědavým ISP.

Pokud to chcete udělat, budete na tom lépe s VPN. VPN vytvářejí „tunel“ mezi vámi a servery VPN, který brání vašemu poskytovateli internetových služeb nahlížet do vašich dat. Je to také skvělé pro ochranu vašich spojení před špionáží obecně. Pokud například používáte nezabezpečené připojení Wi-Fi a nechcete, aby lidé nakukovali do toho, co děláte.

Proxy servery nedokážou zašifrovat data, která odesíláte a přijímáte

Protože se mezi vaším počítačem a proxy serverem nic nemění, všechna data odeslaná na proxy server neprocházejí žádným extra šifrováním, na rozdíl od VPN. Proto proxy servery nejsou řešením pro ochranu vašich dat před zvědavýma očima kvůli nezabezpečeným připojením.

Další informace o rozdílech najdete v našem srovnání serverů proxy a VPN.

Bohužel používání veřejného proxy serveru s sebou nese svá rizika. Tato rizika mohou ovlivnit vaše soukromí nebo zabezpečení vašeho počítače.

V prvním případě se vraťte k tomu, když jsme diskutovali o obchodním využití proxy serverů. Zmínili jsme, že vlastník serveru může sledovat připojení a data procházející serverem. Stejně tak někdo, kdo vlastní veřejný proxy server, může vidět data připojení, což může představovat riziko pro soukromí.

  Efektivní řešení filtrování DNS pro firmy a domácnosti

Bezplatné proxy servery také vyžadují hodně reklamy, aby věci pokračovaly. Poskytovatelé bezplatných proxy serverů obvykle nechtějí ublížit svým uživatelům, ale někteří inzerenti budou používat reklamy, které vedou k malwaru, což je trik známý jako „malvertising“. Pokud poskytovatel bezplatného proxy serveru nekontroluje své reklamy správně, může se stát, že z reklam, které vám zobrazují, dostanete něco ošklivého.

Nejlepším způsobem, jak tomu zabránit, je použití soukromé proxy služby nebo vytvoření vlastního online proxy serveru. Po nastavení můžete procházet web bez obav ze špehování nebo špatné reklamy.

Naštěstí je nastavení a používání proxy serveru legální, pokud jste mimo Čínu, Írán, Severní Koreu a další omezující země.

Kde najít proxy server?

Nyní víte o proxy serverech, kde můžete najít nějaké dobré proxy servery k použití? Jak byste mohli očekávat, existuje hromada serverů proxy, ale zde je pět nejlepších serverů proxy, které můžete začít používat okamžitě:

  • KProxy: Bezplatný, uživatelsky přívětivý server proxy, který nevyžaduje instalaci, s možností placeného plánu pro odstranění reklam a zlepšení služeb.
  • Whoer.Net: Nabízí webovou proxy a službu VPN, která vyžaduje stahování nástrojů pro změny IP a DNS, přičemž pro plnou funkčnost je k dispozici placené předplatné.
  • HMA: Dříve populární bezplatný proxy server nyní nabízí také VPN se zaměřením na zlepšení ochrany osobních údajů, nabízí rozšíření webového proxy serveru a 30denní záruku vrácení peněz za svou VPN.
  • Zyte: Chytré řešení proxy a web scraping pro firmy, které vyžaduje integraci API a nabízí plány od 29 USD/měsíc.
  • GeoSurf: Poskytuje více než 3,5 milionu rezidenčních IP pro podniky, aby se vyhnuly geografickým omezením, s plány začínajícími na 300 USD měsíčně.
  • I když nejsou dokonalým řešením všech vašich obav o soukromí, mohou být proxy servery skvělým pomocníkem, pokud chcete provádět jednoduché úkoly. Existují dokonce i bezplatné servery, které můžete použít; měli byste však jednat obezřetně a zajistit, že se nepřipojujete k nějakému škodlivému.