Jak poslouchat audioknihy zdarma na Spotify

Klíčové věci

  • Spotify v současné době nabízí přes 375 000 audioknih, včetně klasik ve veřejné doméně, které si může kdokoli poslechnout zdarma.
  • Zatímco uživatelé Spotify Free mohou poslouchat veřejné audioknihy, uživatelé Spotify Premium získají 15 hodin zdarma prémiových audioknih každý měsíc.
  • Prémioví uživatelé si také mohou zakoupit 10hodinové dobíjení audioknih, které trvají 12 měsíců, přičemž 15 volných hodin se z měsíce na měsíc nepřenáší.

Zatímco hudba je hlavním zaměřením Spotify, streamovací služba nabízí také podcasty a audioknihy. A uživatelé Spotify, s tarify Free i Premium, mohou poslouchat audioknihy zdarma (pokud vědí, kde je hledat).

Nabízí Spotify audioknihy?

Ano, Spotify má ve své službě k dispozici audioknihy k poslechu, ale výběr je omezen na určité regiony. Audioknihy jsou dostupné na Spotify v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a na Novém Zélandu.

Zatímco hudba byla tradičně jejím hlavním zaměřením, platforma v posledních letech přidává další alternativní nabídky zábavy založené na zvuku.

Spotify se výrazně prosadilo do podcastů, a to jak produkcí, tak s jejich hostováním. V lednu 2021 začala Spotify vydávat své vlastní originální audioknihy, které jsou exkluzivní pro platformu. A od té doby Spotify přidalo prémiové audioknihy, které je možné zakoupit.

  Jak používat tajné emotikony Microsoft Teams

Spotify

V době psaní tohoto článku se Spotify chlubí více než 375 000 audioknihami na své platformě, takže byste měli být schopni najít něco, co stojí za to si poslechnout.

Umožňuje Spotify poslouchat audioknihy zdarma?

Ano, ale počet audioknih, které budete moci poslouchat zdarma, závisí na vašem plánu předplatného…

Díla ve veřejném vlastnictví jsou dostupná všem

Původní audioknihy Spotify jsou založeny hlavně na knihách, které jsou tak staré, že se na ně nyní nevztahují autorská práva. To je staví do veřejné domény a znamená to, že je může kdokoli přetisknout a distribuovat bez povolení původního autora. Což v případě audioknih znamená, že někdo může nahrát vyprávění knihy a dát je k dispozici všem.

Tyto audioknihy založené na klasických románech si může každý člen Spotify poslechnout zdarma, bez ohledu na váš plán. Stejně jako hudbu a podcasty je však mohou předplatitelé Premium poslouchat bez reklam.

Prémiové audioknihy jsou vyhrazeny pro prémiové předplatitele

Spotify také hostí to, co lze nejlépe popsat jako „prémiové audioknihy“. Jedná se o nahrávky nových nebo novějších románů, které jsou do značné míry stále chráněny autorským právem, a proto nejsou zcela zdarma k poslechu. V době psaní tohoto článku jsou k dispozici pouze v USA, Velké Británii a Austrálii.

Ty bude vyprávět buď autor, celebrita nebo někdo vyškolený v umění vyprávění. A budou k dispozici ke koupi, nikoli k poslechu zdarma. Uživatelé Spotify Premium však mají 15 hodin měsíčně na poslech prémiových audioknih zdarma. Poté si můžete také zakoupit dobíjení dostupné v 10hodinových krocích, jak je zde podrobně popsáno Stránka podpory Spotify.

  Jak používat Google Maps a Apple Maps na cestách bez připojení k internetu

Jaké audioknihy jsou dostupné na Spotify?

Některé z klasických audioknih dostupných zdarma jsou Frankenstein od Mary Shelley (čteno Davidem Dobrikem), Great Expectations od Charlese Dickense (čteno Jamesem Langtonem) a Jane Eyre od Charlotte Bronteové (čteno Sarah Coombs).

Některé z modernějších audioknih, které přicházejí s přiloženou cenovkou, jsou Hobit od JRR Tolkiena (čte Andy Serkis), Jeden den od Davida Nichollse (čte Anna Bentinck) a Spare od prince Harryho (čte autor).

Jakkoli jsou nabídky audioknih Spotify dobré, pokud jste velkým fanouškem tohoto tvarového faktoru pro konzumaci knih, pravděpodobně získáte vyšší hodnotu z předplatného Audible.

Jak poslouchat audioknihy zdarma na Spotify

Jak můžete poslouchat audioknihy zdarma na Spotify, závisí zcela na tom, zda jste bezplatný uživatel nebo platíte za tarif Premium.

Pokud jste bezplatný uživatel Spotify…

Uživatelé Spotify Free jsou omezeni na poslech výše uvedených knih, na které se nevztahují autorská práva, které jsou nyní ve veřejné doméně. Bohužel neexistuje snadný způsob, jak procházet dostupné audioknihy k poslechu zdarma. Spotify se rozhodlo neposkytovat seznam těchto audioknih. To znamená, že musíte buď vyhledat název knihy nebo autora, nebo najít seznamy skladeb vytvořené jinými uživateli.

Pravděpodobně nejlepší možností je vyhledat online seznam knih ve veřejné doméně a poté na Spotify vyhledat knihu, kterou chcete poslouchat jako audioknihu. Například GoodReads má seznam knih ve veřejném vlastnictví uvedeny v pořadí podle oblíbenosti.

Bohužel se některé z nich mohou stále zobrazovat na Spotify jako dostupné ke koupi, protože vydavatelé mohou stále prodávat čtení knih ve veřejné doméně. Jiní mohou mít k dispozici bezplatné verze jako podcasty nebo alba, nikoli jako audioknihy, přičemž každá kapitola je k dispozici jako samostatná epizoda nebo stopa. Při hledání tedy neklikejte pouze na první shodu.

  Zabezpečení blockchainu zjednodušeně vysvětleno

Pokud jste prémiovým uživatelem Spotify…

Uživatelé služby Spotify Premium mohou použít stejnou metodu jako výše k nalezení audioknih, které lze poslouchat zcela zdarma. Nicméně díky výhodě Spotify Premium, která je jedním z mnoha rozdílů mezi Spotify Free a Spotify Premium, máte také možnost každý měsíc poslouchat 15 hodin prémiových audioknih, aniž byste museli platit desetník nad rámec svého stávajícího předplatného Premium.

Jakmile těchto 15 hodin v kalendářním měsíci využijete, budete muset počkat do dalšího měsíce, abyste mohli pokračovat v poslechu prémiové audioknihy zdarma. Nebo, jak již bylo zmíněno, pokud jste příliš netrpěliví na čekání, můžete si koupit 10hodinové dobití.

Časté otázky o bezplatném poslechu audioknih na Spotify

Uživatelé Spotify Free, kteří neplatí za výsadu používat Spotify, mohou zdarma poslouchat pouze audioknihy, které nemají ikonu zámku připojenou k tlačítku Přehrát. I když jsou tyto audioknihy k dispozici všem k poslechu, bezplatní uživatelé budou muset za tyto audioknihy nejprve zaplatit zakoupením titulu.

Uživatelé služby Spotify Premium mohou a měli by využít 15 hodin bezplatných audioknih, které Spotify nabízí každý měsíc. Toto je výhoda z předplatného Spotify Premium, takže byste byli hloupí, abyste ji nevyužili.

Pokud je vaše předplatné Spotify součástí tarifu Duo nebo Family (jak začít se Spotify Duo), výhodu 15 hodin/měsíc může využít pouze správce tarifu. Všichni ostatní v plánu budou vyzváni, aby si audioknihu koupili celou, než si ji budou moci poslechnout.

15 hodin bezplatného poslechu audioknih měsíčně se nepřenáší. Pokud tedy nevyužijete všech 15 hodin, zbytek bude ztracen. Dobití, která je možné zakoupit v 10hodinových krocích, se však přenáší z měsíce na měsíc. Vydrží také 12 měsíců od data nákupu.