Je to budoucnost výpočetní techniky?

Klíčové věci

 • Apple Vision Pro nabízí vysoce kvalitní displeje, působivé sledování očí a rukou a pohlcující prostředí VR.
 • Pohodlí náhlavní soupravy se může lišit, přičemž problémy, jako je hmotnost, jsou patrné a vyžadují několik komponent pro nastavení.
 • Operační systém Vision Pro má co vylepšovat, EyeSight potřebuje vylepšení a při ceně 3 500 USD je praktičnost problémem většiny spotřebitelů.

The Apple Vision Pro je první náhlavní souprava Apple Mixed Reality a její první nový vstup do kategorie produktů od Apple Watch. Nabízí zážitek, který udivuje mnoho lidí, kteří jej používají. Má však své nevýhody a jeho cena ho nejen činí nedosažitelným pro většinu spotřebitelů, ale nutí uživatele a recenzenty ptát se, kam by tento produkt měl zapadnout v našem ekosystému a každodenním životě.

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro je pozoruhodný kus technologie, jehož používání je skutečně zábavné a do technologického prostoru opět vrací trochu vzrušení. Není však dokonalý a jeho problémy mohou velmi dobře zpochybňovat, zda si prostorové počítače nebo náhlavní soupravy pro smíšenou realitu zaslouží místo v našem každodenním životě.

Značka Apple

Typ displeje Micro-OLED

Úložiště 256GB-1TB

Konektivita Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3

Výdrž baterie dvě hodiny

Technologie sledování Sledování očí a rukou

Hmotnost 600-650g

Obnovovací frekvence Až 100 Hz

Procesor M2 a R1

RAM 16GB

Klady

 • Vysoce kvalitní mikro-OLED displeje
 • Skvěle vypadající design
 • Působivé sledování očí a rukou
 • VR prostředí

Nevýhody

 • Pohodlí je hit nebo miss
 • Drahý
 • Není mnoho aplikací
 • FOV není skvělé
 • Text může být na obrazovkách rozmazaný

Design sluchátek, který je velmi Apple

Will Graf / MakeUseOf

Začněme designem headsetu. Pokud jde o použité materiály, sluchátka jsou vyrobena ze skla, na přední straně je plast (JerryRig Všechno to odhalil) a hliník. Náhlavní souprava jasně ukazuje designový jazyk Apple několika způsoby.

Například oranžové poutka pro odstranění pásků mi připomínají oranžovou barvu na Apple Watch Ultra a digitální korunku a boční tlačítko Apple Watch. I přes tyto designové prvky z jiných produktů Apple vypadá headset stále nově, futuristicky a elegantně. Působí jako vysoce kvalitní, což by mělo, protože stojí hodně.

Vision Pro je krásný kus hardwaru a opravdu se mi líbí, jak vypadá.

Pohodlí a střih, který dokáže trefit i slečna

Will Graf / MakeUseOf

O pohodlí a váze Vision Pro bylo online mnoho zpráv a diskusí. Pravděpodobně nejkritičtějším aspektem tohoto headsetu je to, jak pohodlné je pro lidi. Protože pokud vám nebude vyhovovat, nebudete ho chtít používat na dlouhé sezení nebo vůbec.

Will Graf / MakeUseOf

S Vision Pro přicházejí dvě kapely: Solo Knit Band a Dual Loop Band. Pás Solo Knit Band je zdaleka nejúžasnější a používá neuvěřitelně měkký materiál. Dual Loop Band však může být nejpohodlnější, protože pomáhá s hmotností náhlavní soupravy. Při mém používání mi Solo Knit Band vyvíjel slušný tlak na čelo, aby náhlavní souprava držela přiléhavou, takže pro delší dobu používání byl pro mě lepší Dual Loop Band.

Apple Vision Pro má tři součásti, které je třeba sladit s jednotlivcem, aby byl pohodlný: Light Seal, Light Seal Cushion a pásek. Pokud Vision Pro vyzkoušíte nebo se rozhodnete jej koupit, budete si muset pohrát se všemi těmito součástmi, abyste našli to pravé. Když uděláte ukázku nebo přejdete na web společnosti Apple a objednáte si Vision Pro, musíte provést sken obličeje pomocí iPhonu nebo iPadu, který používá Face ID, abyste našli tu správnou světelnou pečeť.

Když jsem si objednal svůj Vision Pro, dostal jsem 21W světelnou pečeť, která se zdá být populární. Nedělejte si starosti, pokud máte obavy, že vám bude dána špatná světelná pečeť. Můžete si jej vyměnit v Apple Storu. Vyměnil jsem ten svůj za 22W Light Seal, myslel jsem si, že bude vhodnější, ale bohužel to tak nebylo.

Will Graf / MakeUseOf

Měl jsem tedy objednaných dalších 21W, protože to je ten, který se mi zdál nejvhodnější a bylo mi řečeno, že Apple mi vrátí peníze, jakmile obdrží 22W Light Seal. Nemohu dostatečně zdůraznit, že pokud si plánujete koupit Vision Pro, nechte si jej při vyzvednutí namontovat v Apple Store a udělejte si čas, abyste se ujistili, že vám dobře sedí.

Jedna věc, kterou si mnoho lidí při zkoušení Apple Vision Pro všimlo, je hmotnost zařízení. Vzhledem k tomu, že headset je vyroben převážně ze skla a hliníku, rozhodně není lehký. Vision Pro může vážit 600-650 g (podle toho, jakou čelenku a Light Seal používáte). I když to nebylo řešení, alespoň pro mě, chci vidět Apple snížit hmotnost pro druhou generaci, protože jsem to stále cítil při svém používání.

  Jak používat Mapy Google pro navigaci v Apple CarPlay

Pohodlí s tímto headsetem nakonec není univerzální. Záleží na člověku, který pásek uživateli funguje, Light Seal a Light Cushion. Ať tak či onak, headset není lehký. Cítíte to a celkově vám nošení náhlavní soupravy může způsobit po dlouhou dobu nepříjemné pocity, jako tomu bylo u mě.

Sledování očí a rukou, které je působivé, ale ne dokonalé

Kredit obrázku: Jablko

Chcete-li se pohybovat v operačním systému Vision Pro, můžete pomocí očí a rukou ukazovat a klikat kolem sebe a pomocí hlasu vyplňovat text. Chcete-li něco vybrat, klepněte na sebe palcem a ukazováčkem a přitom se dívejte na to, co chcete vybrat. Můžete také jednoduše klepnout na aplikaci a procházet ji, podobně jako když používáte aplikaci na dotykové obrazovce. Sledování očí ve Vision Pro je na místě. Při pokusu o výběr něčeho jsem nezažil velké zpoždění.

To však neznamená, že neexistuje křivka učení. Když jsem začal používat Vision Pro, všiml jsem si, že jsem někdy omylem něco vybral, i když jsem se na to rychle podíval.

Sledování ruky je také docela dobré, ale není neprůstřelné. Řekl bych, že to funguje 85% času. Vaše ruce musí být v podstatě v dohledu kamer na náhlavní soupravě; jinak mohou mít problémy s registrací kohoutku. Byly také chvíle, kdy, i když jsem měl ruce v obecné oblasti, kde by je měl headset zachytit, Vision Pro někdy prostě nic nezaregistroval.

Ničí to celkový zážitek? Pro mě ne, ale bylo to nepříjemné, když jsem se s tím setkal. Doufejme, že je to něco, co souvisí se softwarem a může být v budoucnu vylepšeno. Bez ohledu na to jsou gesta rukou, která používáte k navigaci Vision Pro, intuitivní a můžete si je osvojit poměrně rychle.

Vision Pro Experience: Sneak Peek of the Future

Zážitek z rozšířené reality, který Apple Vision Pro poskytuje, je hlavní atrakcí. Schopnost uchopit a přesunout aplikace rukama ve vašem prostoru vám okamžitě připadá, jako byste žili v budoucnosti. A ten pocit ve vás lehce zanechá otisk. Když jsem přestal používat Vision Pro, chtěl jsem chytit okna na svém monitoru, abych je posunul a přiblížil ke mně.

Díky Vision Pro máte pocit, že vaše aplikace jsou ve vašem prostředí. Můžete například pracovat u stojícího stolu s okny všude kolem vás, a když stůl posunete nahoru, vaše aplikace se mohou pohybovat s ním, což je neuvěřitelné. Také promítají stíny do vašeho prostoru pod nimi. Kvalita displejů ve Vision Pro pomáhá, aby byl zážitek tak dobrý, jaký je. Displeje jsou dva, pro každé oko jeden a využívají technologii mico-OLED.

Mají také rozlišení nad 4K, takže aplikace a text v aplikacích vypadají skvěle, když se na ně soustředíte. Je to hlavní důvod, proč je sledování obsahu na náhlavní soupravě velmi příjemné, zejména 3D filmů prostřednictvím Apple TV.

Jednou oblastí, kterou bych si opravdu přál, aby byla s Apple Vision Pro lepší, je zorné pole (FOV). Díky reklamám a marketingu Applu si budete myslet, že když si nasadíte sluchátka, uvidíte vše jako ve skutečném světě. To je podle mě prostě úlet.

Když si nasadíte náhlavní soupravu, v podstatě vidíte černý okraj kolem obrazovek. A není to diskrétní, je to okamžitě patrné. To prostě nesplňuje tuto náhlavní soupravu.

Funkce produktivity Vision Pro mě zpočátku přitahovaly k vlastnictví headsetu. Být schopen pracovat se stávajícím nastavením, spolu s aplikacemi plovoucími po vašem prostoru, je pro mě případem budoucnosti produktivity. V této oblasti však headset zcela nesplnil má očekávání.

Když se podíváte na jiný displej s průchodem Vision Pro (kterému se budeme věnovat později), text může být docela rozmazaný, pokud nejste docela blízko monitoru. Také nepohodlí spojené s nošením sluchátek může vstoupit do hry, pokud plánujete pracovat několik hodin. Myslím, že pokud opravdu chcete pracovat ve Vision Pro a mít dobré zkušenosti, musíte používat aplikace v náhlavní soupravě.

Kvůli výše uvedeným problémům s průchodem, chybějícím aplikacím (např Ulysses), a břemeno mít na obličeji náhlavní soupravu. Nepochybuji však o tom, že rozšířená realita bude mít v určité chvíli větší roli v produktivitě.

Will Graf / MakeUseOf

Na druhou stranu, jedna funkce, kterou jsem si na Vision Pro opravdu užil a kterou jsem neočekával, bylo její použití k prohlížení fotografií a videí. Při prohlížení v náhlavní soupravě jsem měl pocit, že jsem více propojen se svými vzpomínkami než na běžném displeji. Použití Vision Pro k tomu posílilo mou lásku k technologii, protože při správném použití může zlepšit lidský zážitek.

Kromě pořizování fotografií a videí z telefonu pro prohlížení na náhlavní soupravě dokáže Vision Pro pořizovat prostorové 3D obrázky a videa. Pořizování videí na Vision Pro a jejich přehrávání je další zážitek, který se trochu těžko popisuje. Skoro to vypadá, jako byste skutečně znovu prožívali okamžik, který jste zachytili.

  Tajná zbraň v digitální éře

Pořídil jsem si video, jak chodím po své kanceláři, zvednu telefon a otevřu dveře skříně; měl pocit, jako by se to skutečně opakovalo. Ale není to dokonalé. Stále jsem viděl, jak se část mého prostředí během videa vytrácí, což mi připomnělo, že to není skutečné.

Kredit obrázku: Jablko

Při vytváření těchto druhů videí je však jedna fatální chyba: k pořizování takových videí musíte nosit Vision Pro. Ve své recenzi iPhone 15 Pro Max jsem uvedl, že iPhone potřebuje schopnost pořizovat prostorová videa a že většina lidí by Vision Pro nechtěla nosit na focení a natáčení videí, a za tím si stále stojím.

Videa pořízená na Vision Pro jsou znatelně více pohlcující, což je jistě zásluha rozdílu v hardwaru. Je skvělé, že schopnost pořizovat tyto druhy videí je fantastická. Achillovou patou je však to, že pro dosažení stejné kvality musíte nosit poměrně těžký a jemný headset.

A konečně, Vision Pro obsahuje prostředí virtuální reality, které vám umožní navštívit místa, jako jsou Yosemite, Měsíc a další. I když je Vision Pro hlavně produktem rozšířené reality, stále poskytuje některé docela skvělé vestavěné funkce virtuální reality. V operačním systému můžete snadno přepnout z passthrough do prostředí VR otočením digitální korunky a pohledem na ikonu prostředí, která se zobrazí v náhlavní soupravě.

Vision Pro dokonce dělá některé malé, ale znatelné věci, abyste se v těchto prostorách cítili ponořeni, jako je pohyb mraků na obloze nebo přehrávání okolního hluku specifického pro dané prostředí. Stále můžete pracovat se všemi svými aplikacemi stejně jako v režimu passthrough. Sám jsem funkce VR náhlavní soupravy často nepoužíval, ale je příjemné je mít, pokud zjistíte, že chcete mít alespoň pocit, že jste někde jinde, nebo se podívat na něco jiného.

Zkušenosti s používáním Vision Pro nejsou dokonalé, ale i přes nedostatky, podobné jako při používání mého prvního iPhonu nebo skládacího telefonu (iPhone 3G a Galaxy Z Fold, pro zvědavé), nový a vzrušující pocit, který jsem při používání získal. byla tam úplně nová technologie. Interakce s vaším obsahem a aplikacemi v této podobě působí super cool a futuristicky.

Specifikace, které zvyšují zážitek a cenu

Kredit obrázku: Jablko

Vision Pro má spoustu špičkových specifikací, díky kterým pochopíte, proč náhlavní souprava stojí 3 500 $ na začátku. Podle Applu používá Vision Pro 12 kamer: dvě hlavní kamery s vysokým rozlišením, čtyři kamery směřující dolů, dvě kamery po stranách a dvě kamery uvnitř každého očního otvoru, které umožňují sledování očí. Kromě toho náhlavní souprava používá skener LiDAR a kameru TrueDepth pro 3D mapování, stejně jako dva IR iluminátory, aby bylo sledování ruky a hlavy tak dobré, jak je.

Vision Pro nepoužívá Face ID nebo Touch ID pro biometrické ověřování. Používá to, co Apple nazývá Optic ID. Jednoduše řečeno, náhlavní souprava skenuje vaše oči, aby je odemkla. Během mého používání headsetu fungovalo Optic ID na začátku dobře.

Fungovalo to, když jsem měl 21W Light Seal, ale když jsem přešel na 22W, Optic ID přestalo fungovat úplně. Zkoušel jsem nastavit Optic ID s novým Light Seal, ale nevyřešilo to. Je možné, že mé oči jsou příliš daleko od kamer s 22W na to, aby fungovalo Optic ID.

Kredit obrázku: Jablko

Pokud jde o křemík, Apple Vision Pro používá dva čipy. Čip M2, centrální procesor na desce, pohání zážitek. K dispozici je také nový vyhrazený čip pro zpracování kamer a senzorů, nazvaný čip R1. R1 se dostane tam, kde má Vision Pro pouze 12 ms zpoždění s průchozím videem.

Pokud jde o čip M2, jedná se o 8jádrový CPU a 10jádrový GPU s 16GB RAM. Pro kontext je to stejný čip, který je v 15palcovém MacBooku Air od Apple. Vision Pro také podporuje až 1 TB úložiště.

Průchod, který napodobuje realitu, ale není 100%

Některé funkce, které Apple Vision Pro obsahuje, jako je průchozí video a EyeSight, vám mají pomoci, abyste se necítili odříznuti od světa a ostatních kolem vás. EyeSightu se dotkneme později, ale schopnost průchodu vám umožní vidět svět kolem vás při používání aplikací. Funguje to tak, že Apple Vision Pro používá několik kamer, senzorů a vysoce kvalitních displejů, které vám ukáží vaše prostředí.

Někteří lidé, kteří dostali první ukázky Vision Pro, popisovali průchod jako realitu a neviděli rozdíl. To neplatí, pokud znáte nedostatky fotoaparátů a používáte headset v nedokonalých podmínkách. Náhlavní souprava opět používá k vytvoření tohoto obrazu kamery, protože není průhledná.

Můžete vidět, jak se kamery potýkají při slabém osvětlení; někdy oční čočky vypadají, jako by na nich byly šmouhy, i když například ne. Dalším příkladem, který vám připomene, že to, co vidíte, není skutečná realita, je, když položíte ruce na aplikaci, kolem rukou uvidíte nějaký obrysový efekt a vaše paže mírně vybledne.

Použití Vision Pro vás plně nepřesvědčí, že svět je přesně takový, jaký je v náhlavní soupravě, ale nenechte se mýlit, průchozí video není hrozné. Při slušném osvětlení vypadá průchozí video docela dobře a díky působivě minimálnímu zpoždění můžete stále normálně fungovat ve světě. Při používání náhlavní soupravy jsem mohl bez problémů chodit po domě.

  Jak označit své e-maily pro maximální vyhledávání

Dalším aspektem průchozího kanálu, který je třeba zmínit, je situace, kdy jste v prostředí VR a někdo si s vámi přijde promluvit; v podstatě proniknou vaším prostorem, abyste je mohli vidět. Je působivé, jak dobře to funguje, a překvapivě to ani nepůsobí otřeseně, když se to stane.

Průchod neodpovídá realitě dokonale, jak se očekávalo, ale myslím, že to pomáhá s tím, že se necítím tak izolovaný, jak jsem původně očekával, že to bude ve Vision Pro. A schopnost Vision Pro přivést lidi do vašeho pohledu, když jste ve VR, je něco jiného.

visionOS: Dobrý začátek, ale jsou potřeba aktualizace

Vision Pro provozuje zcela nový operační systém s názvem visionOS. Operační systém je dodáván s hrstkou nativních aplikací Vision Pro první strany. Zde je seznam oficiálních aplikací Vision Pro od společnosti Apple, které můžete nyní používat:

 • Apple TV
 • Apple Music
 • Rozjímání
 • Volná forma
 • Safari
 • Fotky
 • Poznámky
 • Obchod s aplikacemi
 • Pošta
 • Zprávy
 • Keynote
 • Nastavení
 • Soubory
 • Tipy
 • Setkání s dinosaury

Ostatní aplikace od Applu, jako je Kalendář, Knihy, Mapy a další, nejsou oficiální aplikace Vision Pro, což je jeden z důvodů, proč se visionOS zdá nedokončený. Můžete však spustit verzi těchto aplikací pro iPad. Při jejich používání můžete dokonce umístit aplikace tak, aby byly v režimu na výšku nebo na šířku, stejně jako na iPadu.

Verze aplikací pro iPad na Vision Pro nejsou vůbec špatné a stále dokonce zobrazují stíny ve vašem prostředí, ale stále plně nevyužívají náhlavní soupravu. Tento problém bude nakonec vyřešen, protože stále více vývojářů bude pravděpodobně aktualizovat své aplikace pro Vision Pro. V současné době Apple říká, že nyní existuje více než 1000 aplikací pro Vision Pro.

Existují další příklady toho, jak má visionOS stále co dělat. Persony jsou ve verzi beta. Pokud jste zapomněli přístupový kód pro svůj Vision Pro, v jednu chvíli jste museli jít do Apple Store a resetovat jej, podle Bloomberg. Naštěstí to visionOS 1.0.3 vyřešil.

Celkově se mi používání visionOS líbilo, i když to nebylo kompletní. Pokud jste používali iOS nebo iPadOS, budete se s visionOS orientovat.

EyeSight je skvělý nápad, který vyžaduje práci

EyeSight je funkce, která digitálně zobrazuje oči na přední straně Vision Pro pomocí obrazovky. Primárním účelem této funkce je pomoci s izolací a přimět lidi, aby měli pocit, že s vámi mluví normálně, kromě toho, že se jen dívají na prázdnou přední stranu nebo na efekt, ke kterému dochází, když jste v prostředí VR. Zkrátím to: EyeSight potřebuje práci.

Z mnoha úhlů to vypadá dost nekvalitně, zvláště pokud se přiblížíte k headsetu. Abyste měli představu, o čem mluvím, tady je, jak vypadaly moje oči na sluchátkách.

Will Graf / MakeUseOf

Líbí se mi myšlenka EyeSight, ale provedení není tak skvělé, jak jsem očekával. Je možné, že to Apple může časem vylepšit, ale když se přiblížíte k vnějšímu displeji, můžete vidět pixely, takže v příští generaci bude pravděpodobně potřeba nějaká vylepšení hardwaru.

Dvouhodinová baterie, která vydrží

Will Graf / MakeUseOf

Jednou z nejkontroverznějších částí Apple Vision Pro je výdrž baterie. Externí baterie Vision Pro je dimenzována na dvě hodiny běžného používání a až dvě a půl hodiny při sledování videí.

Vzhledem k tomu, že Vision Pro není určen k dlouhodobému nošení (Apple dokonce během procesu nastavování říká, že byste si měli dělat časté přestávky, pokud se cítíte nepohodlí), nezjistil jsem, že výdrž baterie je při mém používání zásadním omezením. . Ve skutečnosti si myslím, že omezená výdrž baterie je dobrá věc, protože byste mohli namítnout, že tato náhlavní souprava stále odpojuje lidi od reality a jejich okolí více než smartphone.

Pokud jej však chcete používat delší dobu, můžete k baterii připojit napájecí adaptér, aby byla náhlavní souprava napájena, nebo použít jinou externí baterii k nabíjení baterie Vision Pro.

Měli byste si koupit Apple Vision Pro?

Je těžké doporučit Apple Vision Pro většině spotřebitelů kvůli třem faktorům: dlouhodobému pohodlí, ceně a praktičnosti. Poté, co jsem se potýkal s těmito třemi věcmi a některými problémy s namáháním očí, které se zdály souviset s používáním náhlavní soupravy, jsem Vision Pro prozatím vrátil. Mohu jej znovu odkoupit, jakmile se objeví případ použití, aby byla zaručena cena, bude k dispozici více aplikací a pokud problémy s únavou očí, které jsem zažil, nebudou přímo souviset s Vision Pro.

Pokud vám vyhovuje utrácet 3 500 $ a dokážete najít důvod, proč používat Vision Pro, díky kterému se vám vyplatí, je to neuvěřitelný kus technologie, který můžete vlastnit. Přestože se jedná o zařízení první generace, rád jsem jej používal, i když jsem jej nakonec vrátil. Vzrušuje mě to budoucnost technologií pro osobní spotřebitele a v nadcházejících letech budu velmi pozorně sledovat produktovou řadu Vision společnosti Apple.

Apple Vision Pro

Apple Vision Pro je pozoruhodný kus technologie, jehož používání je skutečně zábavné a do technologického prostoru opět vrací trochu vzrušení. Není však dokonalý a jeho problémy mohou velmi dobře zpochybňovat, zda si prostorové počítače nebo náhlavní soupravy pro smíšenou realitu zaslouží místo v našem každodenním životě.