Co je soubor WebP (a jak jej mohu otevřít)?

Soubor s příponou .webp je formát souboru vyvinutý společností Google za účelem zmenšení velikosti obrázků, aniž by bylo nutné obětovat kvalitu úložného prostoru. Obrázky WebP jsou navrženy tak, aby byl web rychlejší, s menšími a bohatšími fotografiemi, které mohou vývojáři používat.

Co je soubor WebP?

Formát WebP (vyslovuje se Weppy) je sesterský projekt formátu kontejneru videa WebM – založeného na video kodeku VP8 vyvinutém společností On2 Technologies – vydaného společností Google. Google koupil On2 Technologies 19. února 2010, poté vydal WebP v září téhož roku.

S 60%-65% bajtů na většině webových stránek, které jsou obrázky, se Google rozhodl vytvořit bezplatný formát souborů s otevřeným zdrojovým kódem, který ukládá jak ztrátové, tak bezztrátové kompresní formáty ve vysoké kvalitě. Při zachování kvality, ale zmenšení velikosti obrázků, se stránky načítají rychleji, využívají menší šířku pásma a šetří energii baterie – zejména na mobilních zařízeních – když stránky používají obrázky WebP.

WebP používá prediktivní kompresi ke kódování obrázku, který kontroluje hodnoty v sousedních blocích pixelů, aby predikoval hodnoty v bloku, a poté pouze zakóduje rozdíl mezi nimi. To umožňuje vícenásobné kopírování pixelů v rámci jednoho souboru a z každého bloku jsou odstraněna nadbytečná data. Ukládání pouze dat, která se mění mezi jednotlivými bloky, snižuje úložný prostor ve srovnání s formáty PNG a JPEG. Více se můžete dozvědět od úředníka Referenční stránka kompresních technik WebP.

Bezztrátové obrázky WebP jsou o 26 % menší než soubory PNG a až o 34 % menší než ztrátové soubory JPEG při ekvivalentu strukturální podobnost index kvality (SSIM).

Jak jeden otevřu?

Protože WebP je vyvinutý společností Google a je bezplatný, byl již integrován do mnoha aplikací a softwaru, které již můžete mít ve svém počítači. Většina webových prohlížečů již má požadovaný plugin pro zpracování formátu.

Obrázky WebP jsou určeny pro web a jsou téměř k nerozeznání od JPEG a PNG, takže jste si možná ani nevšimli, že je to to, na co jste se dívali. Obrázek WebP můžete uložit do počítače stejným způsobem, jako byste to udělali s jakýmkoli jiným obrázkem na internetu; klikněte pravým tlačítkem na obrázek a klikněte na „Uložit obrázek jako“.

Vyberte v počítači umístění, kam chcete obrázek uložit, a klikněte na „Uložit“.

Pokud máte Chrome, Firefox, Edge nebo Operu, stačí na obrázek dvakrát kliknout a obrázek se otevře ve výchozím prohlížeči, který si můžete prohlédnout.

Soubory WebP můžete upravovat pomocí grafického softwaru, jako je GIMP, ImageMagick nebo Microsoft Paint, které ve výchozím nastavení nativně otevírají soubory WebP. Ve Windows klikněte pravým tlačítkem na obrázek, ukažte na „Otevřít v programu“ a vyberte program, pomocí kterého chcete upravit.

IrfanView, Windows Photo Viewer, a Photoshop všechny vyžadují pluginy k otevření obrázků WebP.

Vždy můžete změnit výchozí aplikaci pro typ souboru, pokud chcete soubor otevřít pomocí jiného programu na Macu a Windows. Nebo jednoduše použijte Google Chrome ke stažení obrázků WebP jako JPEG nebo PNG.