Co je TikTok Shop? Je bezpečné nakupovat?

Rychlé odkazy

Klíčové věci

  • TikTok Shop je platforma pro nákup v aplikaci, která uživatelům umožňuje nakupovat položky přímo na TikTok a ponechat je v aplikaci namísto přesměrování na stránky třetích stran.
  • S nákupem na TikTok Shopu jsou spojena rizika, jako je příjem nekvalitních položek, neobdržení položky vůbec a dlouhé dodací lhůty. Existuje také možnost úniku osobních údajů nebo hackování.
  • Bezpečnost nákupu v TikTok Shop závisí také na prodejci, proto je důležité před nákupem prozkoumat a zkontrolovat účet prodejce, webové stránky a další platformy sociálních médií.

Uživatelé TikTok si všimli více sponzorovaných videí na svých reklamních položkách For You Page, které si mohou koupit na TikTok Shopu klepnutím na tlačítko. Ale co je TikTok Shop a je bezpečné jej používat?

Co je TikTok Shop?

TikTok Shop je platforma pro nákup v aplikaci, kde mohou uživatelé nakupovat položky, které vidí ve videích přímo v aplikaci. To se výrazně liší od aplikací, jako je Instagram, kde můžete klepnutím na odkaz koupit položku, která vás obvykle zavede na web třetí strany.

  Jak prodloužit klipy na TikTok

TikTok Shop vás udrží na TikTok, což je dobré pro aplikaci, aby si lidé prohlíželi její obsah, místo aby se rozptylovali nakupováním.

Jak navštívit a nakupovat v obchodě TikTok

Obchod TikTok můžete procházet buď klepnutím na kartu Obchod v horní části stránky Pro vás. Ke konkrétní položce se dostanete klepnutím na kartu ve videu, kde vidíte, že je položka inzerována.

TikTok Shop však není k dispozici ve všech regionech, takže někteří uživatelé nemusí tuto možnost ve své aplikaci vidět.

Nákup položky je snadný: zadáte svou dodací adresu a informace o kreditní kartě jako na jakékoli webové stránce elektronického obchodu. TikTok Shop se poté objeví na kartě Doručená pošta v aplikaci, kde si můžete prohlédnout aktualizace objednávek a dodávek.

Jaká jsou rizika nákupu v obchodě TikTok?

TikTok Shop je transakční platforma, nikoli vlastní obchod. Představte si to jako nakupování na Depop nebo Etsy. Kupujete věci od jednotlivých prodejců, kteří používají TikTok Shop jako platformu.

Z tohoto důvodu existují inherentní rizika. Pro TikTok je těžké sledovat každého prodejce v aplikaci. Vzpomeňte si na běžná rizika nakupování online od prodejce, kterého neznáte: obdržení nekvalitního zboží, neobdržení zakoupeného zboží, neobdržení zboží vůbec nebo dlouhé dodací lhůty.

  Jak zkontrolovat svou analýzu a statistiky TikTok

S poskytnutím vašich osobních údajů prodejci na TikTok Shopu také existují rizika. TikTok píše na svém webová stránka že používá bezpečný proces odhlášení. O mnoho podrobnějších informací však k dispozici není.

Riziko úniku nebo hacknutí podrobností, jako jsou vaše platební údaje nebo adresa, existuje, i když je to jen malá šance. TikTok o vás také shromažďuje mnoho dat, takže možná nebudete chtít do aplikace přidávat další informace.

Když jsem si objednal položku z obchodu TikTok, trvalo více než dva týdny, než položka dorazila. Zboží, peněženka, bylo to, co jsem si objednala a byla poměrně kvalitní za nízkou cenu. Byl však mnohem větší, než se zdálo ve videích, která jsem v aplikaci viděl.

Nákup předmětu také zpochybnil jeho etiku. Dalším rizikem nákupu v TikTok Shopu je, že si nemůžete být jisti, jak byla položka vyrobena. Kabelka, kterou jsem si koupil, mě stála jen něco málo přes 4 dolary, ale neexistují žádné informace o práci, která ji vyrobila, ani o její udržitelnosti.

  Vidíte, kdo vás nahlásil na TikTok?

Je obchod TikTok bezpečný?

Bezpečnost nákupu produktů na TikTok Shop skutečně závisí na prodejci, od kterého nakupujete. Může to být malý podnik, kde někdo ručně vyrábí produkty sám a provozuje poctivý obchod. To by byl bezpečný nákup.

Může se však také jednat o zasílatele, podvodníka nebo společnost používající neetické pracovní praktiky.

Pokud si opravdu chcete něco koupit na TikTok, nejlepší, co můžete udělat, je podívat se na prodejce. Podívejte se na jejich účet a videa. Jsou profesionálové a umí o produktu mluvit upřímně? Můžete se také podívat na jejich recenze na TikTok Shop.

Návštěva webových stránek prodejce nebo jiných profilů na sociálních sítích může být dalším velkým vodítkem, zda je dobrý nápad u nich nakupovat nebo ne. Zkontrolujte, zda má jejich firma profesionální webové stránky, a přečtěte si sekci O produktu, kde najdete informace o tom, jak jsou jejich produkty vyráběny.

Nakonec se podívejte na recenze produktu na TikTok, abyste viděli, jak jsou poctivé. Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda jsou pozitivní recenze upřímné nebo zda jsou opravdu jen pro peníze.

TikTok Shop si klade za cíl transformovat způsob, jakým nakupujeme online, sbližováním nakupování a sociálních médií. Tato funkce vám může pomoci udržet si přehled o nejnovějších trendech v oblasti módy, krásy a dalších, ale také s sebou nese určitá rizika.