Co znamená „Meta“ ve hrách? A měli byste to poslouchat?

Klíčové věci

  • Metas mohou pomoci udržet hry čerstvé a zavést nové herní metody, těžit z konzistentních aktualizací a vylepšení.
  • Výkonná meta může hru pokřivit a znevýhodnit hráče, pokud ji nebudou následovat.
  • Zda byste měli sledovat meta nebo ne, závisí na vašem potěšení a naplnění ve hře.

Pokud jste někdy hráli online hru, je velká šance, že jste už slyšeli o termínu „meta“. Metas mohou vytvořit nebo rozbít online hru, ale může být složité zjistit, co přesně meta je. Pojďme tedy prozkoumat, co je meta a zda byste se jí měli řídit.

OpenAI / MakeUseOf

Navrhnout hru pro více hráčů je složité. V ideálním případě by hra měla hráčům poskytnout spoustu možností, které jim umožní rozvíjet vlastní herní styly.

Vývojář zároveň potřebuje vyvážit každý herní styl tak, aby všichni byli na rovném hracím poli a nikdo neměl vrozenou výhodu.

Na papíře to zní jednoduše; v praxi moc ne. Během hry hráči zjistí, že konkrétní herní styl, předmět nebo taktika jim zajistí lepší výsledky. Aby hráči maximalizovali svůj úspěch, začnou na tom zakládat svůj herní plán.

Představte si například, že existuje hra hráč proti hráči (PVP), kde si hráči mohou vybrat mezi Warriorem, Wizardem a Rogue. Vývojáři budou v ideálním případě chtít, aby každá možnost měla stejnou sílu, ale pokud hráči zjistí, že Čaroděj je nejmocnější a Rogue nejslabší, bude hrát Čaroděje více lidí a Rogue méně.

Tento posun chování se stane „meta“ hry. To zůstane pravdivé, dokud nebude Wizard „nerfován“ (snížená síla) nebo Rogue „buffován“ (zvýšena síla), aby se meta stabilizovala.

Metas se neomezují pouze na hry s inherentně nestejnou dynamikou, jako jsou videohry s různými třídami postav. Mohou ovlivnit hry, kde jsou obě strany na stejné úrovni. Šachová hra dává oběma stranám stejný počet figurek, přesto stále existuje meta kolem nejlepších otvíráků a protiotvíráků. A mnoho aplikací, které učí lidi šachy, bude hráče vzdělávat o tom, co tyto meta-založené tahy jsou. Metas se nacházejí ve všech druzích her, dokonce mistři dungeonů se musí mít na pozoru před metagamingem hráčů přemoci zábavu z jejich sezení Dungeons & Dragons.

  Jak zakázat nebo odstranit animace PowerPoint

V tuto chvíli by vás mohlo zajímat, kde se vzal pojem meta. Lidé někdy tvrdí, že „meta“ je zkratka, která znamená „nejefektivnější dostupná taktika“. Neexistuje pro to žádný důkaz, i když je to chytrý příklad „backronyma“, kdy lidé zpětně mění slovo na zkratku. Místo toho termín pravděpodobně pocházel z existujícího slova „meta“, což znamená něco, co odkazuje samo na sebe. Je to proto, že meta je v podstatě hra založená na hře, kde se strategie a taktiky vymýšlejí ještě před začátkem kola.

DC Studio/Shutterstock

Nemůžete definovat metas jako striktně dobrou nebo špatnou věc ve hrách. Zcela záleží na tom, jak se meta vyvine a jak s ní vývojáři po jejím vzniku naloží.

To je jedna z fascinujících věcí na metas. Základní hra může zůstat a přetrvávat prostřednictvím dobrých i špatných meta změn. Podívejme se, jak může meta pomoci nebo ublížit hře.

Jak může Metas pomoci hrám

Metas lze někdy považovat za „příchutě měsíce“. To platí zejména pro hru, která dostává konzistentní aktualizace, které upravují způsob hraní hry. Tímto způsobem mohou metas pomoci zabránit tomu, aby se hra „zatuchla“, a zavést nové herní metody.

Například sběratelská karetní hra Magic the Gathering začala svůj život jako fyzická karetní hra, ale nyní má digitálního klienta s názvem „Magic the Gathering Arena“, který je jednou z nejlepších bezplatných počítačových her.

Kromě toho snad neexistuje lepší příklad k použití než Magic the Gathering kvůli tomu, jak jeho tvůrce, herní designér Richard Garfield, převzal zřídka používaný termín „metagame“ a vložil jej do hlavního proudu v 90. letech prostřednictvím svého konverzace o herním designu a „meta“ strategiích najdete v herním systému Magic the Gathering.

Magic the Gathering má formát Standard, kde jsou každých šest měsíců představeny nové dávky karet a karty se po dvou letech od jejich vydání stávají nelegálními, pokud nejsou přetištěny. To umožňuje Standardu mít „rotující meta“, kde přichází proud nových karet a starší karty ze Standardu vypadnou. Jakékoli obzvláště silné nebo otravné karty jsou zakázány.

  10 základních tipů pro produktivitu pro Visual Studio Code

Konečným výsledkem je meta, která se každých šest měsíců posouvá, díky čemuž se Magic the Gathering nenudí a umožňuje hráčům najít nová komba a herní styly s novými kartami. A zatímco Magic the Gathering má svůj poctivý podíl na utlačujících metas, byly buď zakázány, nebo vytlačeny ze Standardu. Je to skvělý příklad toho, jak hra může odhodit špatnou meta, představit dobrou a udržet hráče šťastné a zapojené.

Jak mohou Metas poškodit hry

Metas nejsou vždy pozitivní. Pokud je meta příliš „silná“, hru kolem ní pokřiví. V závažných případech budou hráči v aktivní nevýhodě, pokud nebudou nebo nebudou schopni dodržovat to, co diktuje meta.

Abychom zůstali u tématu výměnných karetních her, Hearthstone je jednou z nejlepších multiplatformních mobilních her pro více hráčů. Hearthstone měl období, kdy se jeho meta točila kolem karty s názvem „Dr. Boom“, který měl skvělé statistiky a silný efekt. A vzhledem k tomu, jak je Hearthstone navržen, může Dr. Boom spustit jakýkoli balíček.

Karta byla tak dobrá, že ji lidé přidali jako „must-have“ bez ohledu na to, jaký archetyp byl jejich balíček. A lidé by připustili, kdyby se jejich soupeři podařilo zahrát Dr. Boom a ještě si to nevylosovali. Stavitelé palub si museli položit otázku, zda jejich paluba zvládne Dr. Booma; pokud to nešlo, byla to špatná paluba.

Nakonec Dr. Boom dostal nerf a meta se znovu stabilizovala, ale hráči Hearthstone kartu navždy považovali za meta-warper.

Protože metas nejsou vyloženě dobré nebo špatné, je důležité vědět, zda byste je měli nebo neměli dodržovat.

Podívejme se, proč byste mohli chtít sledovat, proč byste mohli chtít ignorovat meta a jak to udělat selektivně.

Sledování hry Meta může zlepšit váš požitek

Pokud je meta zdravá a baví vás v ní hrát, není nic špatného na jejím sledování. Koneckonců, meta se vyvinula, protože lidé našli nejlepší způsob, jak ve hře něčeho dosáhnout.

Ve skutečnosti se vám může líbit sledování meta a nalezení vlastní jedinečné rotace, která bude odpovídat vašemu hernímu stylu. Nebo dokonce najdete ještě lepší způsob hraní. Obojí může být osobně velmi naplňující.

  Na kterých funkcích herního monitoru skutečně záleží?

Možná se ptáte sami sebe, jak můžete „následovat“ něco, co je jakousi abstraktní hrou na jedné hře vrstvené přes stávající pravidla a strukturu hry, kterou vidíte?

Pokud se chcete ponořit do metas her, které vás baví (nebo se o nich chcete dozvědět více), skvělým místem pro začátek jsou herní fóra. Zkontrolujte, zda má vaše hra vyhrazený subreddit na webu reddit.com nebo jinde, například na fórech na webu vývojáře, na Steamu a podobně. Herní blogy také nejsou špatné, ale těžko budete hledat jakoukoli publikaci tak oddanou metaanalýze jediné hry, jako je subreddit této hry.

Právě tam najdete lidi, kteří aktivně diskutují, debatují a často si stěžují na meta dané hry. Budete mít spoustu materiálu ke čtení!

Ale někdy sledování Meta zabije zábavu

Na druhou stranu, někteří lidé neradi sledují meta. Místo toho raději hrají, jak chtějí, bez ohledu na to, zda je to nejlepší taktika ve hře.

Proto, pokud vám přijde meta nudná a při hraní se hrozně bavíte, nemá cenu do hry investovat.

Pokud chcete praktický přístup k testování, zda byste měli u hry dodržovat meta, stačí se nejprve ponořit. Pokud vás to baví, hrajte dál. Pokud máte pocit, že byste si mohli užít spoustu legrace, ale prostě se vám nedaří získat nějakou klíčovou herní smyčku nebo mechaniku, prostudujte si krátké čtení na herních fórech nebo herních blozích, abyste to pochopili.

Můžete se naučit jen tolik, abyste získali základní meta, aniž byste se cítili ohromeni, nebo se vám to zalíbí a zabrousíte do toho, abyste se dozvěděli vše, co můžete o aktuální meta hře. Odstupňovaný přístup vám umožní uvíznout v meta jen tolik, kolik chcete.

Konkurenční nebo kooperativní, mnoho her však má metas a může být obtížné se jim úplně vyhnout. To, zda se jimi budete řídit nebo ne, závisí na tom, co od hry chcete a jak zdravá je meta.

Takže byste se nikdy neměli cítit špatně, když od hry odstoupíte, když si uvědomíte, že vás meta hry napálila do grindu nebo herního stylu, který vás nebaví!