Co je Wave Browser? Je to virus?

Pokud nejste výjimka jedna z milionu, máte v počítači a smartphonu nainstalovaný prohlížeč. Používáte jej k surfování na webu, práci, komunikaci s ostatními a další.

Mezi prohlížeči jsou ale značné rozdíly. Některé kladou na první místo rychlost a pohodlí, některé se zaměřují na soukromí, zatímco jiné lze použít pouze pro specializované úkoly. A některé jsou potenciálně škodlivé, například prohlížeč Wave.

Je prohlížeč Wave bezpečný?

Na oficiálních stránkách je prohlížeč Wave inzerován jako jedinečná alternativa k běžnému softwaru, který zaručuje „anonymitu vašich dat“ a nabízí uživatelům přizpůsobené prostředí. „Vaše údaje nejenže nepředáváme třetím stranám, ale sami je ani neukládáme,“ uvádí se na webu.

Wave je k dispozici pro Windows, MacOS, Android a iOS. Lze jej nalézt v Google Play a App Store, což znamená, že splnil požadavky těchto tržišť z hlediska funkčnosti a zabezpečení. Nic z toho neznamená, že je prohlížeč Wave bezpečný. Nejedná se přitom ani o počítačový virus, ani o malware. Jak je to možné?

Prohlížeč Wave je klasifikován jako potenciálně nežádoucí program (PUP). Jak tento termín napovídá, PUP nejsou ze své podstaty škodlivé v nejpřísnějším slova smyslu. Mohou však vykazovat určité chování, které přímo či nepřímo způsobuje škodu: zobrazovat nežádoucí reklamy, zpomalovat zařízení uživatele, shromažďovat nadměrné množství dat a podobně.

  Oprava vztahu důvěryhodnosti mezi touto pracovní stanicí a primární doménou se nezdařila

Pokud máte na svém zařízení prohlížeč Wave, je více než pravděpodobné, že jste jej nenainstalovali záměrně – pravděpodobně byl dodán s jiným softwarem. Obvykle se tyto nežádoucí programy na zařízení objevují. Váš antivirový software pravděpodobně nedokázal detekovat Wave, takže jste si jej stáhli a nainstalovali. Během procesu instalace vás mohl oklamat, abyste zaškrtli několik políček, která byste neměli mít, což mu umožnilo importovat data a stát se vaším výchozím prohlížečem.

Na druhou stranu si třeba hned ničeho podezřelého ani nevšimnete. Koneckonců, Wave je vlastně prohlížeč. Ve skutečnosti je založen na Chromiu, projektu webového prohlížeče s otevřeným zdrojovým kódem, který slouží jako základ pro Chrome, Microsoft Edge, Brave a několik dalších podobných produktů. Ale dejte tomu pár minut a uvědomíte si, že jste bombardováni otravnými reklamami, včetně vyskakovacích oken. Také si všimnete, že se vám nezobrazují relevantní výsledky vyhledávání, ale pouze reklamy nebo odkazy, které vedou na webové stránky nesouvisející se zadaným klíčovým slovem.

Právě proto, že Wave nebude zobrazovat nejrelevantnější výsledky vyhledávání, ale spíše vás zavede na weby, které platí za reklamu, pravděpodobně narazíte na stinné webové stránky, včetně těch, které obsahují malware. Jinými slovy, i když samotný Wave není malware, může vás přesměrovat na phishingové stránky nebo místa, která obsahují škodlivé programy, což ohrozí vaši bezpečnost a soukromí.

Je tedy prohlížeč Wave bezpečný? Je jasné, že odpověď je ne. I když to nemusí být virus nebo malware, je to rozhodně program, který nechcete mít ve svém zařízení. Wave bude v nejlepším případě zobrazovat otravné reklamy a zobrazovat irelevantní výsledky vyhledávání a v horším případě výrazně ohrozí vaši bezpečnost.

  Ověření vs. ověření při testování softwaru: Znáte základy

Jak odebrat prohlížeč Wave z vašeho zařízení

Pokud jste si omylem nainstalovali Wave na svůj iPhone nebo telefon s Androidem, můžete jej odebrat stejně jako jakoukoli jinou aplikaci. V systému Android klepněte a podržte aplikaci Wave, poté klepněte na Odinstalovat a OK. Pokud používáte iPhone, klepněte a podržte ikonu prohlížeče Wave, dokud se nezobrazí vyskakovací nabídka, poté vyberte Odebrat aplikaci a potvrďte.

Pokud máte počítač Mac, měli byste být schopni odstranit prohlížeč Wave během několika minut. Klikněte na ikonu Finder a přejděte na Aplikace (levý horní roh v nabídce). Klepněte pravým tlačítkem myši na prohlížeč Wave a zvolte Přesunout do koše. Vyprázdněte koš a spusťte kontrolu malwaru.

V systému Windows je proces o něco složitější. Jak je tomu u většiny PUP, prohlížeč Wave nelze odinstalovat jako běžný program. Pokud se jej pokusíte odstranit běžným způsobem, například prostřednictvím Ovládacích panelů, pravděpodobně se znovu objeví. To znamená, že musíte ručně odstranit všechny soubory související s Wave.

Jak odebrat prohlížeč Wave ve Windows: 5 kroků

 • Klikněte na ikonu Windows na hlavním panelu a zadejte „apps“. Vyberte Přidat nebo odebrat programy nebo Aplikace a funkce (nebo podobné, v závislosti na verzi systému Windows). Najděte prohlížeč Wave v seznamu nainstalovaného softwaru a klikněte na Odinstalovat.
 • Klepněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a z nabídky vyberte Správce úloh. Na kartě Procesy vyhledejte cokoli související s Wave. Jakmile najdete proces související s prohlížečem, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Otevřít umístění souboru a poté odstraňte všechny soubory ve složce. Pokud tuto možnost nevidíte, klikněte místo toho na Ukončit úlohu.
 • Po ukončení všech procesů souvisejících s Wave přejděte na kartu Po spuštění ve Správci úloh. Vyhledejte a zakažte všechny položky související s prohlížečem Wave.
 • Ve čtvrtém kroku musíte odstranit Wave z registru Windows. Vyhledejte ve vyhledávací liště „Editor registru“ a spusťte nástroj. Odstraňte soubory související s prohlížečem Wave.
 • Jakmile provedete vše výše uvedené, doporučujeme spustit kontrolu malwaru, abyste se ujistili, že prohlížeč Wave byl zcela vymýcen. Stáhněte si bezplatnou antivirovou sadu, pokud ji ještě nemáte.
 •   Kde je ovládací panel na Macu?

  Ne vždy se to stane, ale je možné, že Wave infiltroval váš běžný prohlížeč, změnil nastavení a nainstaloval podezřelá rozšíření nebo doplňky. Pokud se domníváte, že tomu tak je, nejlepším řešením je restartovat prohlížeč do výchozího nastavení. V každém případě byste měli zvážit přechod na bezpečný a soukromý prohlížeč.

  Chraňte své zařízení před nežádoucími programy

  PUP jako prohlížeč Wave jsou poměrně běžné. Tyto programy nemusí být tak nebezpečné jako jiné hrozby, ale vždy jsou na obtíž a někdy mohou nepřímo ohrozit vaši bezpečnost.

  Aby se tomu zabránilo, mělo by stačit přijetí základních opatření. Vzdělávejte se o online hrozbách, stahujte software pouze z ověřených zdrojů, buďte opatrní při instalaci nového programu, udržujte svůj systém aktualizovaný a používejte renomovaný antivirový software.