Co je zabezpečení aplikací a proč je důležité?

Téměř každá aplikace, kterou používáme, má nějakou zranitelnost.

No, to je děsivé a zajímavé. Ale co s tím můžeme dělat?

Pokud se seznámíme s tím, co je zabezpečení aplikací (AppSec) a jak jej lépe implementovat, věci se mohou zlepšit. V tomto článku vám o tom všem povím.

Co je zabezpečení aplikací?

Zabezpečení aplikací je praxe zabezpečení softwarové aplikace naruby během celého jejího životního cyklu.

Jinými slovy, zabezpečení aplikace je třeba mít na paměti od fáze návrhu až do konce její životnosti. Tím zajistíte, že aplikace je ze své podstaty co nejbezpečnější.

Věděli jste, že neuvěřitelných 99 % bezpečnostních profesionálů tvrdí, že produkční aplikace obsahují nejméně čtyři zranitelnosti? The Zpráva o stavu DevSecOps od Contrast Security to zmiňuje.

Abychom tento stav zlepšili, musíme se o zabezpečení aplikací dozvědět více a implementovat jej co nejvíce.

Co všechno ale prochází procesem zabezpečení aplikace? co je třeba udělat? Jak to funguje a proč je to tak důležité? Dovolte mi, abych o tom při čtení dále zdůraznil více.

Jak funguje zabezpečení aplikací?

Zabezpečení aplikací se také zkráceně nazývá „AppSec“. Technicky, každá matice a šroub softwaru vede k jeho zabezpečení.

Pokud je například aplikace navržena tak, aby její služby mohli využívat pouze uživatelé s povolenou dvoufaktorovou autentizací (2FA). Díky tomu software zmaří jakýkoli neoprávněný pokus o přístup k účtům, protože každý uživatel bude mít povoleno 2FA.

Návrh softwaru jako tento by měl zastavit polovinu kybernetických útoků, které hádají hesla k převzetí kontroly nad online účty. A přitom to zní tak snadno postarat se o to ve fázi návrhu softwaru, že? 🤷

Podobné koncepty softwarového designu zajistí, že se uživatelé nebudou muset obávat, že budou zasaženi tradičními kybernetickými útoky.

Důležitými body, na které je třeba se zaměřit při zabezpečení aplikací, by měl být řízený přístup k datům, zabezpečení API, zabezpečení dat a zabezpečení aplikace, aby se zabránilo jakýmkoliv úpravám útočníky.

Samozřejmě, že věci jako sledování Cyber ​​Kill Chain jsou pro základní zabezpečení aplikace také samozřejmé.

A výkonné řešení firewallu by mělo vždy urazit dlouhou cestu.

I když toto vše by mělo zajistit ochranu aplikace při jejím nasazení, důležitý je také zvyk pravidelného testování zabezpečení a opravování zranitelností prostřednictvím aktualizací.

Aby bylo možné prosadit všechny náležitosti, musí AppSec stanovit určité standardy a kontroly prostřednictvím nástrojů a řešení, aby bylo zajištěno, že návrhu, testování a nasazení softwarové aplikace bude věnována maximální péče.

  Opravte Elder Scrolls online zaseknuté na obrazovce načítání

Nástrojem a testovacím řešením se budu věnovat poté, co budeme vědět, proč je bezpečnost aplikací kritická.

Proč je zabezpečení aplikací důležité?

I když je o servery/datová centra postaráno, pokud je aplikace nezabezpečená, otevírá to útočníkům možnost zneužít různé techniky ke krádeži dat nebo získání neoprávněného přístupu.

Pokud například kód aplikace špatně zvládá zabezpečenou komunikaci mezi aplikací a cloudem, může toho útočník využít ke sledování a získávání důležitých informací.

Dovolte mi uvést další příklad, kdy software obsahuje proprietární technologii, která má být bezpečná. Kód je však vystaven odcizení útočníky, což by mohlo nakonec ovlivnit firmu a její zákazníky.

A co když chyba v softwaru z ničeho nic vytvoří bezpečnostní problém?

Abych nezapomněl – v dnešní době je při každé interakci se softwarem zapojeno obrovské množství dat. Takže cokoliv může být kompromitováno nebo odcizeno bez vašeho vědomí. Jako vývojář byste nechtěli, aby se jakákoli data vašeho zákazníka stala obětí krádeže identity, že?

Beru to jako ano a přidám to k důvodu, proč je bezpečnost aplikace důležitá 😉

Ať už je to z obchodního nebo uživatelského hlediska, zabezpečení aplikací by mělo pomoci všem.

Různé typy bezpečnostních hrozeb aplikací

Mělo by být užitečné znát hrozby, se kterými se budete potýkat. Mezi nejběžnější hrozby webových aplikací patří:

  • SQL injection: Je to docela běžná a nebezpečná kybernetická hrozba. Cílem této hrozby je vaše databáze. Jeden může upravit nebo zničit celou vaši databázi, pokud se jim podaří uspět. Můžete si přečíst náš zdroj o SQL injection a jak tomu můžete zabránit, abyste se dozvěděli více.
  • XSS: Cross-site scripting neboli XSS je jedním z populárních útoků na vkládání webových aplikací. To umožňuje útočníkovi přidávat na webovou stránku škodlivé skripty. Může odhalit citlivé informace a vést také k narušení dat. Naštěstí můžete XSS snadno identifikovat pomocí některých skenovacích nástrojů.
  • CSRF: Padělání požadavků napříč weby využívá přístupové tokeny, které jsou uloženy ve vašem prohlížeči, aby udržely vaši přihlašovací relaci naživu. Vzhledem k tomu, že jste přihlášeni, útočník použije token, aby vám poskytl odkaz, s nímž můžete jednat prostřednictvím sociálního inženýrství.
  • Zlomená autentizace a správa relací: Podobně jako CSRF také odkazuje na nedostatek 2FA a nedostatek správy relací ve službách. Pokud uživatel nemůže kontrolovat přihlášené relace a ovládat je, bude pro útočníka snazší získat přístup k účtu bez jakéhokoli vědomí uživatele.
  • Malware: Pokud aplikaci nestahujete z oficiálního zdroje, můžete stahovat verzi aplikace infikovanou malwarem. Zákazníci by měli být vždy informováni o správném způsobu stažení verze vaší aplikace bez malwaru.
  • Vzdálené spuštění kódu: Jakýkoli neznámý skript nebo kód použitý v aplikaci bez kontroly by mohl útočníkovi pomoci převzít kontrolu nad aplikací na dálku.
  • Chybná konfigurace zabezpečení: Lidská chyba při konfiguraci základní bezpečnostní funkce může často vést k ohrožení zabezpečení. Bez ohledu na to, kolik nástrojů/funkcí je aktivních k ochraně aplikace, konfigurace by měly být zkontrolovány, aby byla aplikace bezpečná.
  • Phishing: Aplikace může být zcela bezpečná, ale externí odkaz, který je součástí phishingového podvodu, může ohrozit informace uživatele. Informovanost uživatelů vaší aplikace o tom, jak zpracovávat odkazy s upozorněními, tomu může pomoci předejít.
  • Útoky hrubou silou: Stále rozšířený kybernetický útok, který automatizuje robota, aby vyzkoušel více kombinací uživatelských ID a hesel pro přihlášení ke službě. Pokud je heslo uživatele snadno uhodnutelné, může se stát obětí útoků hrubou silou. Proto by měl mít přihlašovací proces určitou ochranu proti vícenásobným pokusům a varovat uživatele, když nastaví slabé heslo.
  Jak získám Minecoiny v Minecraftu?

Četné nástroje pomáhají s procesem zabezpečení aplikace. Mezi ty nejlepší, které mě napadají, patří:

#1. Web Application Firewall (WAF)

Firewall dělá věci automatizované, aby chránil cloud a data a zároveň zajistil bezpečné připojení uživatele ke cloudu. Poskytuje komplexní ochranu proti kybernetickým hrozbám, známým i neznámým zranitelnostem a dalším.

Existuje spousta firewallů webových aplikací s mnoha nabízenými funkcemi. Ceny služeb se budou lišit v závislosti na jejich sadě funkcí.

Možná najdete komplexní řešení, které vás ochrání před hrozbami, opraví zranitelná místa a spravuje veškerou základní bezpečnostní práci za vás. V obou případech se můžete také rozhodnout pro firewall, který vám poskytne větší kontrolu a možnost nastavit pravidla pro síť.

Bez ohledu na velikost vašeho podnikání nemůžete udělat chybu s některými oblíbenými možnostmi, jako jsou Cloudflare a Sucuri WAF. Doporučuji vám prozkoumat více bezpečnostních funkcí, se kterými se dozvíte, co chcete.

#2. Testování zabezpečení mobilních aplikací (MAST)

O zabezpečení aplikace na mobilních zařízeních se v digitálním věku nedá vyjednávat. Provádění testů k vyhodnocení a nalezení slabých míst zabezpečení, když aplikace běží na mobilu, by tedy mělo pomoci všem typům uživatelů.

Téměř vše se stává mobilnějším. A pro vaše zákazníky je to první nebo nejčastěji používaná věc. Pokud tedy upřednostňujete testování zabezpečení mobilních aplikací, můžete získat své zákazníky pomocí poskytnuté uživatelské zkušenosti.

Některé bezpečnostní tipy pro mobilní aplikace zahrnují pravidelné kontroly a opravy prostřednictvím aktualizací.

Existují různé bezpečnostní skenery mobilních aplikací, které vám s tímto procesem pomohou.

#3. Dynamické testování zabezpečení aplikací (DAST)

Nestačí zabezpečit věci pro konkrétní známé problémy nebo hrozby. Proaktivní testování zabezpečení aplikace by vám proto mělo pomoci zjistit případné problémy, jak se aplikace vyvíjí.

S DAST se provádějí simulované útoky za účelem nalezení zranitelností a toho, jak na ně aplikace reaguje. Díky dynamickému testování je snadné se připravit na neznámé hrozby.

Nejen proaktivní testování pro komplexní zabezpečení, řešení DAST vám také může pomoci snadno zkontrolovat požadavky na shodu (jako je PCI-DSS).

Můžete prozkoumat nejlepší skenery DAST a vybrat si, co potřebujete.

#4. Statické testování zabezpečení aplikací (SAST)

Pokud je kód špatně napsaný, žádné jiné řešení jej nemůže ochránit před hrozbami kybernetické bezpečnosti. Proto je důležité zkontrolovat kód, který vytváří aplikaci pomocí této metodiky.

  Jak přidat a odebrat motivy v prohlížeči Chrome

Podobně existují různé bezpečnostní techniky pro cloudové aplikace, mobilní aplikace a aplikace založené na prohlížeči.

V závislosti na typu aplikace a požadavcích se firma může rozhodnout využít nespočet nástrojů k zabezpečení aplikace.

I když jsou SAST i DAST užitečné pro zlepšení zabezpečení aplikací, můžete se podívat na náš zdroj o porovnání SAST a DAST, abyste získali více informací.

Výhody implementace zabezpečení aplikací

Zjevnou výhodou je zabezpečení dat. Ale co přesně podniky získávají z zabezpečení aplikací?

Vybudujte si důvěru ke značce tím, že budete uchovávat data zákazníků v bezpečí

Když v podniku dojde k úniku dat, ztratíte zákazníky a důvěra se v průběhu let buduje.

Ukázkovým příkladem toho je správce hesel LastPass. Byla to oblíbená služba mnoha uživatelů. Poté, co ji však postihlo velké narušení dat, uživatelé přešli k jiným správcům hesel.

A pokud vaše firma uchovává data zákazníků v bezpečí. Uživatelé budou mít o důvod méně přemýšlet o migraci na jiné služby.

Chraňte důvěrné informace

Není omezeno pouze na ztrátu uživatelů, je neuvěřitelně důležité chránit důvěrné informace, pokud se s nimi vaše firma zabývá.

Pokud by informace unikla, mohly by mít hodnotu milionů. Zabezpečení aplikací by tedy mělo pomáhat chránit hodnotu důležitých informací.

Dejte investorům důvěru

Zatímco některé podniky nemusí mít žádné investory, většina z nich ano. Investoři by měli být ohromeni, pokud máte ve své aplikaci spolehlivý model zabezpečení. I když nemusí z celého srdce důvěřovat vašemu obchodnímu nápadu, osvědčený postup zabezpečení vaší aplikace jim může ukázat vaši odpovědnost.

Snižuje úsilí o udržení vývoje softwaru

Čím méně problémů se zabezpečením má vaše aplikace, tím méně údržby je potřeba. Váš tým se může soustředit na vývoj funkcí a vylepšení namísto toho, aby byl zaneprázdněn řešením bezpečnostních problémů.

Nejlepší postupy zabezpečení aplikací

Zabezpečení aplikací musí zahrnovat komplexní soubor principů a metod, které zajistí bezpečnost. Některé z nejlepších metod, které lze použít, zahrnují:

Hodnocení hrozeb: Pokud znáte své hrozby, je snazší se před nimi chránit. Identifikace a analýza potenciálních hrozeb je také jedním z nejlepších způsobů, jak zabezpečit své podnikání před kybernetickými útoky.

Sledování známých zranitelností: Jste si vědomi hrozeb, se kterými se můžete setkat. Ale co zranitelnosti objevená ve volné přírodě? Můžete sledovat databázi CVE nebo veřejný bulletin o zranitelnosti, abyste byli opatrní ohledně zneužití, které by mohly ovlivnit vaši aplikaci.

Stanovení priorit řešení: Samozřejmě víme, že bezpečnostní problémy, které se vloudí, je třeba řešit co nejdříve. Ale v jakém pořadí? To by mohlo znamenat velký rozdíl. Nejlepší je tedy upřednostnit řešení problémů, které by mohly nejvíce ovlivnit aplikaci/riskovat data.

Audity zabezpečení aplikací: Pro každou praxi se vyplatí zpráva. Sledujete pokrok, hodnotíte, jak dobře proces probíhá, a poté se rozhodujete, jak jej zlepšit. Podobně je třeba zkontrolovat, zda je AppSec implementován tak, jak má být, a jak vylepšuje software.

Zabalit se

Potřebujeme zabezpečit aplikace a služby, které používáme (a vytváříme). Rozdíl je však v tom, jak přistupujeme k jeho zabezpečení.

Pokud budou dodrženy všechny ideální zásady zabezpečení aplikací, dostaneme z výroby méně zranitelností. Je nezbytné pochopit, že nikdy nemůže existovat nulová zranitelnosti zabezpečení, protože kybernetické hrozby se neustále vyvíjejí, aby se obešly.

Podobně se s ním musí vyvíjet i koncept AppSec, aby byl užitečný.

Dále můžete prozkoumat nejlepší software pro správu tajemství pro zabezpečení aplikací.