Co je ZoomEye a jak je užitečný pro vaši kybernetickou bezpečnost?

Představte si vyhledávač jako Google, ale místo obsahu webových stránek vám ukazuje technologii, která obsah provozuje. ZoomEye to může nabídnout.

Pro běžného uživatele tyto informace nebudou mít žádnou hodnotu. Přesto pro ty, kdo se zabývají kybernetickou bezpečností, mohou být tyto informace použity k hledání možných zranitelností v systému, které pak mohou být opraveny dříve, než je jakýkoli škodlivý hacker najde.

Takže, co přesně je ZoomEye? Jak to funguje a jak to může být užitečné pro vaši kybernetickou bezpečnost?

Co je ZoomEye?

ZoomEye je freemium průzkumná platforma, kterou mohou odborníci na kybernetickou bezpečnost, výzkumníci a organizace používat ke shromažďování informací o stávajících službách a zařízeních připojených k internetu, hodnocení jejich zabezpečení a identifikaci potenciálních zranitelností.

Ačkoli různé průzkumné nástroje, jako je Nmap a Masscan, mohou poskytnout ještě hlubší analýzu určitého rozsahu IP adres a jejich portů, ZoomEye je širší nástroj, který poskytuje lepší obecný pohled na celkovou krajinu exponovaného kybernetického prostoru.

Jak ZoomEye funguje?

Se ZoomEye mohou odborníci na kybernetickou bezpečnost vyhledávat a procházet databázi, která indexuje IPv4, IPv6 a databáze domén webových stránek viditelné na internetu. Vzhledem k tomu, že kyberprostor je rozsáhlá a neustále se rozrůstající síť, spoléhá ZoomEye na průzkumné uzly rozmístěné po celém světě, aby efektivně skenovaly velkou část kyberprostoru.

Abychom to rozebrali, ZoomEye funguje ve čtyřech fázích: skenování, uchopení banneru, indexování a vyhledávání a dotazování.

  Hluboký ponor do různých fází životního cyklu DevOps
 • Skenování: ZoomEye využívá své zeměměřické uzly umístěné po celém světě ke skenování otevřených portů služeb a zařízení připojených k internetu.
 • Banner Grabbing: Poté, co byla ověřena existence služby nebo zařízení, ZoomEye shromažďuje informace o banneru konkrétního běžícího portu služby. Informace na banneru mohou obsahovat podrobnosti o službě, jako je seznam spuštěných portů, nástroje, které používá, verze takových nástrojů, na jakém hardwaru služba běží a další identifikační charakteristiky.
 • Indexování: Data shromážděná z fáze zachycení banneru jsou poté uložena a indexována v databázi ZoomEye.
 • Vyhledávání a dotazování: Databáze je poté připojena k ZoomEye API, kde mohou uživatelé vyhledávat a dotazovat se na jakékoli informace uložené v databázi ZoomEye. Uživatelé mohou vyhledávat klíčová slova a používat filtry, aby našli konkrétní typy zařízení nebo služeb.
 • ZoomEye účtuje různé poplatky, pokud uživatelé chtějí získat přístup k dalším druhům dat. Pokud například chcete sledovat 50 IP adres měsíčně, bude vás to stát 70 USD. Pokud chcete monitorovat 250 IP adres měsíčně, bude to stát 140 USD. Můžete získat přístup k 10 000 výsledkům měsíčně zdarma nebo získat dalších 20 000 výsledků za 70 USD měsíčně.

  Jak je ZoomEye užitečný pro vaši kybernetickou bezpečnost?

  Vzhledem k rozsahu dat, které by ZoomEye a podobné průzkumné platformy mohly potenciálně přinést, mohou útočníci tuto platformu zneužít. Uchovávání zranitelných sítí v tajnosti je však jen málo chrání před hackery. Místo toho platformy jako ZoomEye zpřístupňují tyto sítě veřejnosti, takže každý může zkontrolovat své sítě a zařízení, zda nemají nějaká slabá místa, která by hacker mohl zneužít.

  Jak tedy přesně ZoomEye pomáhá vytvořit bezpečnější kyberprostor?

 • Externí viditelnost: Mít potenciálně zranitelné sítě a zařízení vystavená na platformách jako ZoomEye může pomoci upozornit komunitu i vlastníky na slabá místa v jejich systému. Větší organizace by mohly využít ZoomEye k lepšímu zobrazení své digitální přítomnosti z pohledu outsidera.
 • Zjišťování aktiv: Konfigurace a inventarizace všech zařízení připojených k síti může být snadné, když je síť malá. U větších sítí, jako jsou sítě používané ve vládách a jiných organizacích, však nemusí být sledování možné. Možnost externí kontroly možných nedostatků, jako jsou webové kamery, opakovače a zařízení internetu věcí, může pomoci pracovníkům kybernetické bezpečnosti identifikovat tato aktiva a udržet je pod kontrolou.
 • Posouzení zranitelnosti: ZoomEye může pomoci identifikovat potenciální zranitelnosti a nesprávné konfigurace v síti. Zatímco pracovníci kybernetické bezpečnosti mohou provádět hodnocení zranitelnosti, průzkumné platformy, jako je ZoomEye, mohou odhalit problémy, které mohly být přehlédnuty, jako jsou otevřené porty, zastaralý software nebo nezabezpečené konfigurace.
 • Řízení rizik třetích stran: ZoomEye vám umožňuje kontrolovat zabezpečení dodavatelů a partnerů třetích stran připojených k vaší firmě. Po zajištění bezpečnosti vašeho systému vám kontrola partnerských sítí prostřednictvím ZoomEye a podobných platforem může pomoci upozornit je na jakékoli problémy týkající se jejich zabezpečení.
 • Výzkum a inteligence hrozeb: Profesionálové v oblasti kybernetické bezpečnosti mohou pomocí ZoomEye zjistit, jaké typy technologií se často používají, objevující se hrozby a zkoumat potenciální vektory útoků.
 •   Jak obejít správce na školním Chromebooku

  Možná nebezpečí ZoomEye

  ZoomEye je freemium online nástroj zaměřený na podporu kybernetické bezpečnosti v oblastech průzkumu a vyhodnocování hrozeb. Nicméně, jako každý nástroj, který může kdokoli snadno použít, může být ZoomEye potenciálně zneužit hackery a použít různé typy průzkumných útoků.

  S množstvím informací, které lze ze ZoomEye získat, by hackeři mohli potenciálně získat neoprávněný přístup k zařízením v síti, instalovat malware, narušit služby a ukrást citlivá data, která lze použít pro všechny druhy škodlivých činností.

  Kromě toho mohou zkušení hackeři automatizovat proces nepřetržitým skenováním přes ZoomEye a integrací získaných informací do své sady nástrojů, aby se pokusili získat neoprávněný přístup do každé možné sítě.

    Jak nainstalovat Node.js na Ubuntu, CentOS?

  Měli byste se ZoomEye bát?

  Vzhledem k tomu, že ZoomEye mohou hackeři zneužít k nalezení možných cílů, je pochopitelné, že se lidé mohou ZoomEye bát. Musíte si však pamatovat, že všechny datové sady v databázi ZoomEye jsou již veřejně dostupné. ZoomEye je jednoduše masivní skener portů, který indexuje vystavené webové stránky, služby a připojená zařízení na internetu.

  S nebo bez ZoomEye nebo podobných platforem, pokud je vaše síť zranitelná, hackeři mohou vždy najít způsob, jak najít a zaútočit na váš systém. Ano, ZoomEye může hackerům usnadnit nalezení zranitelných systémů. Bur, to opravdu není problém. Skutečným problémem je, že síť umístěná někde je zranitelná a majitelé ji nedokázali správně zabezpečit.

  ZoomEye může být užitečný z obou stran hracího pole. Hackeři mohou vždy najít zranitelnou síť, pokud se dostatečně snaží, ale na druhou stranu lidé bez zkušeností s kybernetickou bezpečností mohou tento nástroj použít a zjistit, zda je jejich síť odhalena.

  ZoomEye má své výhody a nevýhody

  Ačkoli je ZoomEye výkonnou platformou pro počáteční průzkumné práce, množství informací, které člověk z platformy získá, často chybí.

  Vzhledem k tomu, jak ZoomEye funguje a jeho omezení, odborníci na kybernetickou bezpečnost často ve spojení se ZoomEye používají jiné průzkumné platformy, jako je Shodan, Censys, FOFA a LeakIX. Poté by pokračovali ve sběru ještě více dat pomocí specializovanějších nástrojů, jako jsou Nmap, BurpSuit a WireShark v konkrétní síti. Mějte to na paměti, pokud chcete ZoomEye používat sami.