Co znamenají „7nm“ a „10nm“ pro CPU a proč na nich záleží?

CPU jsou vyrobeny pomocí miliard malých tranzistorů, elektrických hradel, které se zapínají a vypínají pro provádění výpočtů. K tomu berou energii a čím menší je tranzistor, tím méně energie je potřeba. „7nm“ a „10nm“ jsou měření velikosti těchto tranzistorů – „nm“ jsou nanometry, nepatrná délka – a jsou užitečnou metrikou pro posouzení toho, jak výkonný je konkrétní CPU.

Pro informaci, „10nm“ je nový výrobní proces Intelu, který bude uveden na trh ve 4. čtvrtletí 2019, a „7nm“ obvykle odkazuje na proces TSMC, na kterém jsou založeny nové CPU AMD a čip A12X společnosti Apple.

Proč jsou tedy tyto nové procesy tak důležité?

Moorův zákon, staré pozorování, že počet tranzistorů na čipu se každým rokem zdvojnásobuje, zatímco náklady jsou poloviční, se držel dlouhou dobu, ale v poslední době se zpomaluje. Koncem 90. let a začátkem 21. století se tranzistory každé dva roky zmenšovaly o polovinu, což vedlo k masivním zlepšením podle pravidelného plánu. Další zmenšování se ale zkomplikovalo a zmenšování tranzistoru od Intelu jsme neviděli od roku 2014. Tyto nové procesy jsou prvními velkými úbytky po dlouhé době, zejména ze strany Intelu, a představují krátké oživení Moorova zákona.

Se zaostáváním Intelu měla i mobilní zařízení šanci to dohnat, čip A12X od Applu se vyrábí 7nm procesem TSMC a Samsung má svůj vlastní 10nm proces. A s dalšími procesory AMD na 7nm procesu TSMC to pro ně znamená šanci překonat Intel ve výkonu a přinést monopolu Intelu na trh zdravou konkurenci – alespoň do doby, než se na pulty objeví 10nm čipy Intel „Sunny Cove“.

Co to „nm“ skutečně znamená

CPU jsou vyrobeny pomocí fotolitografie, kde je obrázek CPU vyleptán na kus křemíku. Přesná metoda, jak se to dělá, se obvykle nazývá procesní uzel a měří se podle toho, jak malé může výrobce vyrobit tranzistory.

Vzhledem k tomu, že menší tranzistory jsou energeticky účinnější, mohou provádět více výpočtů, aniž by se příliš zahřívaly, což je obvykle omezující faktor pro výkon CPU. Umožňuje také menší velikosti matrice, což snižuje náklady a může zvýšit hustotu při stejných velikostech, což znamená více jader na čip. 7nm je efektivně dvakrát tak hustý než předchozí 14nm uzel, což umožňuje společnostem jako AMD uvolňovat 64jádrové serverové čipy, což je masivní zlepšení oproti jejich předchozím 32 jádrům (a Intel 28).

Je důležité poznamenat, že zatímco Intel je stále na 14nm uzlu a AMD je připraveno uvést své 7nm procesory velmi brzy, neznamená to, že AMD bude dvakrát rychlejší. Výkon se neškáluje přesně s velikostí tranzistoru a v tak malých měřítcích už tato čísla nejsou tak přesná. Způsob, jakým se měří každá slévárna polovodičů, se může jeden od druhého lišit, takže je nejlepší je brát spíše jako marketingové termíny používané k segmentaci produktů než přesná měření výkonu nebo velikosti. Očekává se například, že nadcházející 10nm uzel Intelu bude konkurovat 7nm uzlu TSMC, a to navzdory tomu, že čísla se neshodují.

Mobilní čipy se dočkají největších vylepšení

Zmenšení uzlu však není jen o výkonu; má také obrovské důsledky pro nízkoenergetické mobilní a přenosné čipy. Se 7nm (oproti 14nm) byste mohli získat o 25 % vyšší výkon při stejném výkonu, nebo byste mohli získat stejný výkon za poloviční výkon. To znamená delší životnost baterie při stejném výkonu a mnohem výkonnější čipy pro menší zařízení, protože do cíle omezeného výkonu můžete efektivně vměstnat dvojnásobný výkon. Čip A12X od Applu jsme již viděli, jak v benchmarcích drtí některé starší čipy Intel, přestože je pouze pasivně chlazený a zabalený uvnitř smartphonu, a to je teprve první 7nm čip, který se dostal na trh.

Zmenšení uzlů je vždy dobrou zprávou, protože rychlejší a energeticky účinnější čipy ovlivňují téměř každý aspekt technologického světa. Rok 2019 bude pro technologie s těmito nejnovějšími uzly vzrušujícím rokem a je dobré vidět, že Moorův zákon ještě není zcela mrtvý.