etechblog

Detailní vhled do teorie barev pro designéry

Barvy a vizuální prvky jsou účinnými způsoby efektivní komunikace.

Ve skutečnosti barvy ovlivňují náladu, chování a emoce lidí; a proto může ovlivnit branding a marketing.

Proto je pro produktové designéry důležité používat barvy opatrně a účelně. Ale jak byste věděli, kterou barvu nebo sadu barev použít pro svůj produkt, značku a marketing?

Jaká barva by nejlépe popsala váš účel a upoutala pozornost vašich spotřebitelů?

Naučit se teorii barev vám pomůže to zjistit. Tato teorie zahrnuje kulturní asociace, lidské vnímání a psychologii barev.

V tomto článku vysvětlím teorii barev, jak souvisí s psychologií barev, modely v ní zahrnuté a další.

Začněme!

Co je teorie barev?

Teorie barev je rozsáhlé pole znalostí, které zahrnuje pravidla a pokyny pro kombinace různých barev a jejich použití. Pomůže vám vytvořit chytré a efektivní návrhy.

Teorie barev je důležitou součástí interakce člověka s počítačem. Je to podobné jako u jiných prvků, jako je typografie, kde by designéři měli pečlivě vybírat barvy. V této teorii se naučíte používat kombinaci barev, abyste mohli dobře komunikovat se svými zákazníky a uživateli prostřednictvím různých barevných schémat ve vizuálních rozhraních.

K dispozici je barevné kolečko, které vám pomůže vybrat správnou barevnou kombinaci pro vaši aplikaci. V roce 1666 založil Sir Isaac Newton teorii barev, když vynalezl koncept barevného kruhu. Barvy rozdělil do tří skupin:

 • Primární (červená, modrá, žlutá)
 • Sekundární (kombinace základních barev)
 • Terciární (kombinace primárních a sekundárních barev)

Tato kategorizace pomáhá lidem rozlišovat barvy podle jejich požadavků. Má také některé vlastnosti:

 • Odstín: Jak to vypadá (například červená)
 • Chroma: Jak je čistá (například pokud má barva odstíny, přidá se černá barva; pokud má barva odstíny, přidá se bílá barva; pokud má barva tóny, přidá se šedá barva)
 • Osvětlení: Jak nasycené nebo bledé vypadá

Jak souvisí psychologie barev s teorií barev?

Psychologie barev je důležitou součástí při studiu teorie barev. Když jako designér vybíráte barevnou paletu UX pro produkt, obecně myslíte na věci, které vizualizují. Ale stejně důležité je myslet i na ten pocit.

Barva má silný psychologický vliv na lidský mozek. Každá barva představuje pro uživatele jiné emoce a významy. Nenajdete žádný konkrétní význam barvy, která by se dokonale hodila pro každého člověka.

Pojďme diskutovat o tom, jak barva ve většině lidí vyvolává pocity:

 • Červená: Červená popisuje důležitost, lásku a nebezpečí. Je také známá jako barva energie. Pokud se jednoduše podíváte do této barvy, může zvýšit puls, srdeční frekvenci a metabolismus. Červená je skvělá barva, která rychle upoutá pozornost návštěvníků. Můžete jej použít ke zvýraznění důležitých prvků na vaší webové stránce.
 • Zelená: Zelená popisuje úspěch, přírodu a růst. Je to fantastická barva například pro produkty šetrné k životnímu prostředí. Je to oblíbená barva používaná mnoha profesionály ve svých rozhraních, která dává uživatelům signál, že operace byla úspěšně dokončena.
 • Oranžová: Oranžová popisuje zábavu, optimismus a energii. Dodává energii, která je energická a pozitivní. Mnoho společností používá tuto barvu ve svých levných produktech, aby zdůraznily nejlepší ceny v e-shopech.
 • Modrá: Modrá popisuje pohodlí, klid, relaxaci a důvěru. Značky této barvě důvěřují, protože lidé mají z modré obecně dobrý dojem a vnitřní jistotu.
 • Žlutá: Žlutá popisuje teplo, pozornost a štěstí. Barvu můžete vidět i z velké vzdálenosti. Proto se často používá v kabinách a bannerech k přilákání zákazníků na dálku.
 • Fialová: Fialová popisuje moudrost, kreativitu a luxus. Obvykle se váže k luxusním a královským produktům.
 • Bílá: Bílá popisuje zdraví, nevinnost a čistotu. Často nás nutí přemýšlet o zdravém a normálním životním stylu. Tato barva je široce používána v lékařském průmyslu k navrhování bezpečnosti produktu. Používá se také v jiných průmyslových odvětvích k reprezentaci jednoduchosti.
 • Černá: Černá popisuje sofistikovanost, tajemství a sílu. Většina značek omezuje černou na akcenty a text. Černá je na módních webech prominentní, protože vyvolává pocit luxusu.
  Jak omezit rozšíření na vybrané weby v Chrome

Doporučuje se používat barvy podle pohlaví a věku. Než se pustíte do výběru barev, musíte zkontrolovat, kdo je vaším zákazníkem.

Abychom odpovídali pohlaví a barvě obecně, je třeba zvážit několik bodů:

 • Modrá má nejvyšší přednost u mužů au některých žen také.
 • Dívčí děti volí jako svou oblíbenou barvu růžovou.
 • Žlutá, oranžová a hnědá nejsou barvy, které si muži nebo ženy obecně vybírají.
 • Muži preferují jemné, kontrastní a jasné barvy. Ženy preferují jemnější barvy.

Podobně je s věkem a barvou spojena také psychologie barev. Mladí lidé vždy preferují barvy s delší vlnovou délkou, jako jsou jasné barvy. Ale starší lidé volí kratší vlnové délky.

Pochopením psychologie barev můžete lépe použít správnou barvu pro návrh uživatelského rozhraní. Zde je několik tipů, které vám s tím pomohou:

 • Pomocí náladových tabulí vyberte správnou barvu.
 • Vytvořte ohniska pomocí barev.
 • Rozhodněte se, jak a kdy použít jemné a zářivé barvy.
 • Vždy pamatujte na dostupnost.
 • Vyhněte se textu s nízkým kontrastem.

Barevné modely

Než začnete barvy kombinovat, musíte se dozvědět o různých povahách barev. První přichází hmatatelné barvy, které jsou povrchem předmětů a druhá je vytvářena světlem, jako paprsky televize.

Tyto povahy vytvářejí dva modely, jejichž prostřednictvím se tvoří barevné kolo.

 • Aditivní barevný model
 • Subtraktivní barevný model
 • #1. Aditivní barevný model

  Tento model považuje za primární barvy červenou, modrou a zelenou. Proto je znám jako barevný systém RGB. Jakékoli barvy, které vidíte na obrazovce, jsou generovány z tohoto modelu. Kombinací těchto primárních barev ve stejném poměru vzniknou sekundární barvy, jako je purpurová, žlutá a azurová.

  Čím více světlé barvy přidáte, tím bude barva světlejší a jasnější. Čím více barvy přidáte, tím více se přiblížíte bílé. Pro počítače se vytváří pomocí měřítek 0-255, kde černá by byla R=0, G=0 a B=0 a bílá by byla R=255, G=255 a B=255.

  #2. Subtraktivní barevný model

  Tento model získává barvu odečtením světla. Obsahuje dva barevné systémy. První z nich je RYB (Red, Yellow and Blue), známý také jako umělecký systém používaný ve výtvarné výchově. Je to základ pro moderní teorii barev, která říká, že azurová, purpurová a žlutá jsou efektivní barvy, které lze kombinovat.

  Druhým je barevný model CMY, který se používá zejména v tisku. Pokud fotochemický tisk obsahuje černý inkoust, model se změní na model CMYK, tj. azurová, purpurová, žlutá a černá. Odstín nejbližší černé barvě by byl blátivě hnědý.

    Jak používat více uživatelských profilů v Microsoft Edge

  CMYK pracuje v měřítku 0-100. Černou barvu získáte, pokud C=100, M=100, Y=100 a K=100. Pokud C=M=Y=K=0, skončíte s bílou.

  Základy barevného kola

  Pochopení barevného kola je stejně vzrušující jako nový balíček pastelek. Pokud jste schopni porozumět procesům a termínům souvisejícím s barvami, můžete snadno sdělit svou potřebu a vizi tiskaři, návrháři atd.

  Profesionálové, umělci a designéři používají tento koncept k vývoji barevných schémat. Kolo se skládá z primárních, sekundárních a terciárních barev. Pokud nakreslíte čáru přes střed barevného kruhu, budete moci oddělit studené barvy (různé modré, zelené a fialové) od teplých barev (různé červené, oranžové a žluté).

  Studené barvy jsou spojovány s klidem, vyrovnaností a mírem, zatímco teplé barvy jsou často ztotožňovány s jasem, akcí a energií. Výběr barevné kombinace na počítači zahrnuje širší škálu barev, která je dokonce více než 12 barev.

  V konceptu barevného kruhu budete muset rozpoznat teplotu barev, abyste pochopili, jak studené a teplé barvy ovlivňují design vašeho loga nebo dojem značky.

  Vizualizace barev v kole je snadná a pomůže vám vybrat správná barevná schémata. To ukáže, jak jedna barva souvisí s jinou barvou, která je vedle ní, na barevné škále, která se skládá z barev duhy (v pořadí červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová a fialová).

  Kolečko umožňuje vytvářet jasnější, měkčí, tmavší a světlejší barvy smícháním šedé, černé a bílé s původními barvami. Tyto směsi vytvářejí barevné varianty následovně:

  • Odstín: Všechny primární a sekundární barvy jsou odstíny v barevném kole. Při kombinování primárních barev k vytvoření sekundární barvy je odstín zásadním pojmem, který je třeba si zapamatovat. Odstín se skládá z dalších barev uvnitř, takže pokud k jejich smíchání nepoužijete dva primární odstíny, nevygenerujete odstín sekundární barvy.
  • Odstín: Odstín je běžný termín pro tmavé a světlé verze odstínu. Technicky vzato je to barva, kterou získáte, když k danému odstínu přidáte černou. Například červená + černá = vínová.
  • Tón: Tón je také známý jako sytost, kde můžete přidat černou a bílou (nebo šedou) k barvě a vytvořit tón. Sytost se často používá k vytváření digitálních obrázků.
  • Odstín: Odstín je přesně opačný výraz než odstín. Zde je potřeba do barvy přidat bílou, aby výsledná barva mohla mít škálu odstínů a odstínů. Například červená + bílá = růžová.

  Barevná schémata

  Chcete-li optimalizovat uživatelský dojem, musíte do obrázků strategicky umístit barvy. Volby barev použité ve vašich atraktivních rozhraních mají vysokou použitelnost.

  Zde jsou různá barevná schémata:

  #1. Jednobarevné

  V monochromatických barevných schématech se používá jedna barva s různými odstíny a odstíny, aby se vytvořil konzistentní vzhled a dojem. Postrádá barevný kontrast a často nakonec vypadá dobře naleštěný a velmi čistý.

  Umožňuje snadno změnit světlost a tmavost barev. Často se používají pro grafy a tabulky, zatímco vytvoření grafu nevyžaduje vysoce kontrastní barvu.

  #2. Analogický

  V analogických barevných schématech je jedna hlavní barva spárována se dvěma sousedními barvami na barevném kole. Pokud chcete použít pětibarevné schéma, můžete přidat další barvy sousedící s vnějšími barvami.

  Používá se k vytváření méně kontrastních a měkčích vzorů, protože nevytváří témata s vysoce kontrastními barvami. Toto barevné schéma vytváří chladnější (modré, zelené a fialové) nebo teplejší (žluté, červené a oranžové) barevné palety. Často se používá k navrhování obrázků namísto sloupcových grafů nebo infografik.

  #3. Komplementární

  Doplňkové barevné schéma používá dvě barvy naproti sobě v barevném kruhu a příslušné odstíny na těchto barvách. Poskytuje vysoký barevný kontrast. Při používání tohoto schématu musíte být opatrní kvůli tomuto většímu kontrastu.

    Jak vypálit soubor ISO na USB disk v Linuxu

  Kromě toho je skvělý pro grafy a tabulky. Vysoký kontrast umožňuje zvýraznit důležité značky a body.

  Kromě tří hlavních barevných schémat se další barevná schémata používají ke generování dosud nejlepších barevných možností pro vaše infografiky, tabulky, grafy a obrázky. Jsou následující:

  • Rozdělit komplementární: Zahrnuje jednu dominantní barvu a další dvě barvy sousedící přímo s doplňkem první barvy. Je obtížné vyvážit, takže potřebuje více času na tvorbu.
  • Triadický: Zachovává stejný tón barev a zároveň nabízí vysoce kontrastní barevná schémata. Je vytvořen pomocí tří barev umístěných rovnoměrně v liniích přes barevné kolo.
  • Čtverec: Toto schéma používá čtyři barvy umístěné ve stejné vzdálenosti od sebe v barevném kole. Je to velmi užitečné při vytváření zájmu o vaše webové návrhy.
  • Obdélník: Říká se mu také tetradické barevné schéma. Obdélníkový přístup je pravděpodobně podobný čtvercovému přístupu, ale nabízí jemný přístup k výběru barev. Poskytuje vám větší flexibilitu při výběru správné barvy pro grafiku, kterou potřebujete.

  Výhody teorie barev

  Barva je důležitější a hraje klíčovou roli v našich vizuálních zážitcích.

  Podívejme se jak.

  • Lidé při nákupu produktů kladou větší důraz na vizuální faktory.
  • Lidé si udělají podvědomý úsudek o produktu během několika sekund od prvního zhlédnutí. Atraktivnější kousek se pravděpodobně prodá během několika minut.
  • Barvy zvyšují povědomí o značce.
  • Obrázek vydá za tisíc slov, a proto obrázek s atraktivními barvami vydá za milion. Barvy pomáhají lidem zpracovávat obrázky a efektivně je ukládat do paměti.

  Majitelé produktů a návrháři by se tedy měli starat o teorii barev, když se zabývají brandingem, marketingem a prodejem.

  Jak teorie barev ovlivňuje výběr designéra a obchodníka?

  V UX designu potřebují designéři tuto teorii pevně pochopit, aby vytvořili smysluplné a harmonické uživatelské návrhy.

  Teorie barev je tedy uměním i vědou o používání barev. Popisuje, jak lidé přemýšlejí o barvách, o vizuálních efektech barevných kombinací a jak je vzájemně kontrastovat nebo sladit. Studie říká, že lidem trvá pouhých 90 sekund, aby si v podvědomí udělali úsudek o produktu.

  Správná kombinace barev tedy může být užitečná při zlepšování konverze a použitelnosti vašeho produktu. Barva nás inspiruje k tomu, abychom se uvolnili, cítili pro něco nadšení a začali jednat. Vypráví příběh o produktu.

  Pomocí barevných vizuálů můžete produkt posoudit. Vezměme si příklad Mountain Dew, čerstvého energetického nápoje. Aby společnost ospravedlnila svůj slogan, vybírá barvu velmi moudře, tj. intenzivní limetkově zelenou barvu, která vypadá jako neonový odstín. Neonový odstín vám říká, že tento nápoj je spojen s energií.

  Proto lze barvu použít ke komunikaci a vyvolávání emocí nebo pocitů. Ať už jde o logo značky, chytlavý slogan nebo atraktivní název značky, lidé vaši značku vždy poznají podle barev, které jste použili ve své aplikaci.

  Doporučené knihy: Teorie barev

  #1. Psychologie barev od Richardse G. Lewise

  Pomůže vám objevit účinky a význam barev.

  #2. Vybarvi mě úspěšně od Judy Haar

  Pomůže vám zjistit, jak mohou barvy ovlivnit podniky a klienty a jak barvy správně používat a prodávat ještě více.

  #3. Teorie barev pro figuríny od Erica Hibita

  Naučíte se vybrat barvy a barevné kombinace, které se nejlépe hodí pro vaše projekty.

  #4. Teorie barev od Patti Mollica

  Tato kniha vysvětluje teorii barev od základních principů až po pokročilé úrovně v praktických aplikacích.

  Závěr

  Barva je jedním z důležitých nástrojů, se kterými si návrháři rádi hrají. Pochopení teorie barev vám může pomoci moudře používat barevné kolečko a barevná schémata. I když je zvládnutí barev složité, používání pravidel a pokynů teorie barev vám může pomoci vybrat barvy, které doplňují grafiku, kterou používáte.

  Můžete také prozkoumat výhody psychologie barev v marketingu.

  x