Linux

Nastavení Pi-Hole v systému Linux pro lepší zážitek bez reklam

Pi-hole je linuxový nástroj, který uživatelům umožňuje blokovat reklamy a škodlivé stránky na všech zařízeních připojených k síti.

Skutečnost, že internet proměnil reklamu, není žádným tajemstvím. Nejen, že je to méně nákladné, ale reklama na internetu umožňuje značkám cílit na publikum na základě demografických údajů a sledovat výkon svých reklam, což se u tradičních médií, jako jsou televize, rádia a noviny, nemůže stát.

Podle Global Entertainment & Media Outlook společnosti PwC 2022 inzerenti v USA utratili 189,3 miliardy dolarů za inzerci online, což bylo 2,7krát více než 69,7 miliardy dolarů vynaložených na reklamu v televizi.

Zpráva předpokládá, že do roku 2026 budou výdaje na online reklamu 3,8krát vyšší než na televizní reklamu. Stále více inzerentů umísťuje reklamy na internet. Jak to ovlivní zážitek uživatelů při surfování na internetu?

Podle zprávy o blokování reklam od Global Web Index blokuje reklamy 40 % online populace. Zpráva uvádí, že mezi pět hlavních důvodů pro blokování reklam uživateli patří: reklamy je na internetu příliš mnoho, příliš mnoho reklam je obtěžujících nebo irelevantních, reklamy jsou příliš rušivé, reklamy někdy obsahují viry nebo chyby a nakonec reklamy zabírají příliš mnoho. prostor na obrazovce.

S rostoucím počtem inzerentů a někteří dokonce používají agresivní reklamní techniky, mohou uživatelé skončit bezmocní bez kontroly nad svými online zkušenostmi.

To však nemusí platit. Nástroje jako Pi-hole umožňují uživatelům získat zpět kontrolu a zastavit otravné a frustrující reklamy na jejich zařízeních.

Co je to Pi-díra?

Podle oficiální dokumentace je Pi-hole prohlubeň DNS (Domain Name Service), která chrání vaše zařízení před nežádoucím obsahem bez instalace jakéhokoli softwaru na straně klienta. Abychom pochopili, co Pi-hole dělá, je nezbytné vědět, jak počítače komunikují přes internet.

Počítače spolu komunikují prostřednictvím adres internetového protokolu (IP). Toto jsou čísla, která představují zdroje na internetu.

Protože však počítače názvům domén nerozumí, je nutné je převést na příslušné IP adresy. To se provádí pomocí systému DNS (Domain Name System). DNS může také blokovat přístup k webům prostřednictvím DNS sinkholing.

DNS sinkhole je metoda používaná k zabránění přístupu na škodlivé stránky nebo nechtěné domény přesměrováním požadavků pro tyto domény na neexistující nebo kontrolovanou IP adresu. DNS sinkholing funguje nakonfigurováním DNS serveru se seznamem domén, ke kterým je zakázán přístup.

Server DNS poté zachytí požadavky DNS na přístup k názvům domén a porovná požadovaný název domény se seznamem zakázaných domén. Pokud je nalezena shoda, DNS server vrátí nakonfigurovanou kontrolní nebo falešnou IP adresu, čímž zablokuje (sinkholing) přístup do požadované zakázané domény.

S ohledem na to, co je to DNS sinkhole, můžeme tedy říci, že Pi-hole je síťový blokovač reklam založený na DNS, který chrání sítě před reklamami a internetovými sledovači. Funguje jako prohlubeň DNS a blokuje domény, které zobrazují reklamy. Je volně dostupný a lze jej nainstalovat na jakýkoli počítač se systémem Linux nebo minipočítač Raspberry Pi.

  9 nejlepších aplikací pro domácí server Linux, které by si měl nainstalovat každý

Když je Pi-hole nakonfigurován jako DNS pro router, budou reklamy blokovány v celé síti. To znamená, že všechna zařízení, jako jsou telefony, počítače, herní konzole, chytré televize a další chytrá zařízení, budou mít po připojení k síti zážitek bez reklam. To je na rozdíl od blokátorů reklam nainstalovaných v prohlížečích, které blokují reklamy pouze na jednom zařízení.

K blokování domén, které zobrazují reklamy, používá Pi-hole komunitou spravovaný seznam blokovaných webů, které zobrazují reklamy. Když se připojené zařízení pokusí o přístup k doméně, která zobrazuje reklamy, Pi-hole odpoví neplatnou IP adresou, což má za následek zablokování reklam. Neplatná IP adresa používaná Pi-hole je 0.0.0.0

Důvody pro nastavení Pi-hole

Nastavení Pi-hole v síti je velmi výhodné. Některé z těchto výhod zahrnují:

Blokujte reklamy a nežádoucí stránky na všech zařízeních v síti

Protože Pi-hole blokuje reklamy na úrovni sítě, zajišťuje, že všechna zařízení používající síť budou mít zážitek bez reklam. Kromě pouze reklam umožňuje Pi-hole uživatelům blokovat všechny webové stránky, které považují za nebezpečné pro uživatele sítě. Může se jednat o cokoli, od webových stránek pro dospělé až po webové stránky propagující násilí. Tímto způsobem jsou uživatelé, zejména děti, chráněni před škodlivým obsahem.

Pi-hole chrání soukromí uživatelů

Reklamní společnosti zobrazují personalizované reklamy pomocí sledovačů ke sledování online aktivity uživatelů a shromažďování údajů o jejich zvycích při prohlížení. Tomu lze zabránit pomocí Pi-hole, který blokuje online trackery před ochranou soukromí uživatelů. Blokátory reklam založené na prohlížečích však umožňují sledovačům těžit data uživatelů.

Vylepšený výkon sítě

Vzhledem k tomu, že Pi-hole blokuje nežádoucí obsah, může to vést ke zlepšení výkonu sítě snížením množství dat potřebných ke stažení nebo zpracování zařízeními v síti.

Chrání zařízení před malwarem a jinými škodlivými weby

Zdroj obrázku: Pi-hole

Pi-Hole je velmi prospěšný pro jakoukoli síť, protože umožňuje uživatelům mít zážitek bez reklam, zabraňuje těžbě jejich dat, chrání je před škodlivými stránkami a chrání zařízení před phishingem, malwarem a ransomwarovými stránkami.

Blokuje také sítě pro těžbu mincí, aby se zabránilo použití zařízení k těžbě kryptoměny bez vědomí nebo souhlasu uživatelů.

Požadavky na nastavení Pi-Hole

Chcete-li nainstalovat Pi-hole v domácí síti Pi-hole vyžaduje některý z následujících oficiálně podporovaných operačních systémů:

  • Buster/Bullseye vydání operačního systému Raspberry PI na architektuře ARM
  • Vydání Ubuntu 20.x/22.x na architektuře ARM/x86_64
  • Vydání Debianu 10/11 na architektuře ARM / x86_64 / i386
  • Vydání Fedory 35/36 na architektuře ARM / x86_64 / i386
  • CentOS Stream vydání 8/9 na x86_64

V počítači, kde se má Pi-hole instalovat, je vyžadováno alespoň 512 MB paměti RAM. Je vyžadováno minimálně 2 GB volného místa, i když se doporučuje 4 GB.

A konečně, k nastavení a používání Pi-hole je vyžadováno připojení k internetu a přístup k administrátorskému panelu routeru.

Jak nastavit Pi-hole na Linuxu

Abychom vám ukázali, jak nainstalovat Pi-hole na Linux, tato instalační příručka pokryje, jak nainstalovat Pi-hole na Ubuntu, což je nejběžněji používaná distribuce Linuxu. Bude použito nejnovější vydání, Ubuntu 22.04.1 LTS.

Při instalaci Pi-hole na Ubuntu postupujte podle následujících kroků

  Jak spustit Linux na iPadu

#1. Aktualizujte svůj operační systém – před instalací jakéhokoli softwaru v systému Linux je dobrou praxí aktualizovat operační systém. Chcete-li nainstalovat všechny dostupné aktualizace, spusťte v terminálu následující řádek:

sudo apt update && sudo apt upgrade -y

#2. Nakonfigurujte statickou IP adresu – protože Pi-hole je server, potřebuje ke správnému fungování statickou IP adresu. Statická IP adresa je IP adresa, která se nemění, pokud ji nezměníte sami. Servery DNS používají statické adresy IP, aby zařízení věděla, jak se připojit. Pokud by se neustále měnily, uživatelé by také museli neustále překonfigurovat servery DNS na svých počítačích, aby mohli používat internet. Chcete-li nakonfigurovat statickou adresu IP, pokud ji ještě nemáte:

#3. Přejděte do Nastavení, Wi-Fi a klikněte na ikonu ozubeného kola. Pokud používáte ethernet, přejděte do Nastavení, Síť a klikněte na ikonu ozubeného kola vedle kabelového připojení

#4. Klikněte na kartu IPv4 a proveďte změny, aby odpovídaly následujícímu snímku obrazovky

#5. Chcete-li potvrdit, že to fungovalo, otevřete terminál a proveďte:

ip address show

Ve zvýrazněném řádku si všimněte, že jsme přidali IP adresu 192.168.0.10 a ve zvýrazněném textu není žádné slovo „dynamické“, což znamená, že IP adresa, kterou nastavujeme, je statická.

#6. V terminálu spusťte následující příkaz pro instalaci Pi-hole

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Spuštěním výše uvedených příkazů se zahájí instalace potřebných závislostí a na obrazovce se zobrazí výzva k nastavení Pi-hole

#7. Na této první obrazovce jednoduše stiskněte Enter

#8. Vzhledem k tomu, že Pi-hole je bezplatný nástroj, zvažte jeho podporu prostřednictvím darů na webu Pi-hole Donations. Pokračujte stisknutím klávesy Enter

#9. Protože jsme již nastavili statickou IP adresu, pokračujte stisknutím C

#10. Pomocí kláves se šipkou nahoru nebo dolů přejděte na preferovaného poskytovatele DNS. Můžete si vybrat libovolné, ale obecně se doporučují Quad9 (filtrované, ECS, DNSSEC), Cloudflare (DNSSEC) nebo OpenDNS (ECS, DNSSEC) kvůli jejich vynikajícím zásadám ochrany osobních údajů. Jakmile vyberete svou preferovanou volbu, pokračujte stisknutím klávesy Enter.

#11. Jak již bylo zmíněno dříve, Pi-hole používá seznam blokování spravovaný komunitou k blokování domén zobrazujících reklamy a škodlivých stránek. Toto je StevenBlackův seznam Unified Hosts List, který Pi-hole navrhuje přidat. Stiskněte Y pro přidání.

#12. Webové rozhraní správce je snadný způsob, jak spravovat Pi-hole. Neinstalace neovlivní funkčnost Pi-hole. Důrazně se však doporučuje jej nainstalovat. Stisknutím Y jej nainstalujte a pokračujte

#13. Stisknutím Y nainstalujete Lighttpd pro použití s ​​webovým rozhraním správce nainstalovaným v předchozím kroku.

#14. Aby vám Pi-hole zobrazovala přesné statistiky o aktivitě probíhající na Pi-hole DNS. Musíte povolit protokolování dotazů. Stisknutím Y ji povolte a pokračujte

#15. Protože jste v předchozím kroku povolili protokolování, zde si vyberete, kolik informací chcete vidět. Úroveň 0, Zobrazit vše, bude udržovat protokol všech domén navštívených všemi klienty (zařízeními) používajícími Pi-hole v síti. Pomocí kláves se šipkami NAHORU a DOLŮ vyberte požadovanou úroveň protokolování a poté instalaci dokončete stisknutím klávesy Enter. Terminál však zatím nezavírejte.

#16. Pokud jste nainstalovali webové rozhraní správce podle doporučení, budou vám poskytnuty přihlašovací údaje pro přístup na webovou stránku správce. Dostanete odkaz na web a heslo

#17. Pro přístup do Admin Web UI otevřete prohlížeč, zadejte URL daného webového rozhraní v tomto případě, daná URL je http://192.168.0.10/admin a zadejte dané přihlašovací heslo. Skončíte na takové obrazovce

  Jak zálohovat a obnovit profil Google Chrome v systému Linux

Tento ovládací panel zobrazí všechny potřebné informace o vašem používání Pi-hole. V pravém horním rohu Domains on Adlist, v zelené barvě, ukazuje počet domén. Pi-hole se zablokuje, protože jsme přidali jeho doporučený seznam blokování.

Pokud chcete do seznamu blokovaných přidat nový web, klikněte na Spravovat seznam reklam hned pod číslem 168 482, které ukazuje počet blokovaných domén.

#18. Posledním krokem je konfigurace routeru, který používáte, aby používal váš počítač se systémem Linux, kde jste nainstalovali Pi-hole jako jeho DNS server. Vzhledem k tomu, že směrovače jsou různé, způsob, jak to provést, se bude lišit.

Podívejte se proto do manuálu vašeho routeru, abyste zjistili, jak to udělat. Dokumentace Pi-hole má také stránku o tom, jak to provést na různých směrovačích. Přejděte na Pi-hole jako server DNS a zjistěte, jak to udělat.

Dalším krokem je zjistit, zda Pi-hole na vašich zařízeních funguje.

Jak zjistit, zda Pi-Hole funguje správně

Pi-hole je nastaven tak, aby blokoval reklamy v síti. Jednoduchým způsobem, jak zjistit, zda Pi-hole funguje, je otevřít webovou stránku, o které víte, že obvykle obsahuje reklamy, zejména zpravodajské weby jako CNN, BBC, Reuters atd.

Ještě jednodušší metodou je otevřít tento web testovacího webu Pi-hole. Pokud na stránce nevidíte reklamy, Pi-hole funguje. Pokud však na webu vidíte reklamy, Pi-hole nefunguje. Zvažte kontrolu konfigurace routeru.

Výzvy v nastavení Pi-Hole

Pi-hole, stejně jako ostatní nástroje, není dokonalý. Při používání Pi-hole se můžete setkat s některými z těchto problémů:

Pi-hole nebude blokovat všechny reklamy

Reklamní společnosti jsou si vědomy nástrojů na blokování reklam DNS, jako je Pi-hole. Některé společnosti překonávají překážku blokování reklam DNS tím, že vkládají reklamy přímo do kódu aplikace, například ve hrách, nebo udělují reklamy součástí streamovaných dat, jako je tomu v případě YouTube. Reklamy YouTube se vám proto budou stále zobrazovat, protože tyto reklamy přicházejí jako součást videa, které streamujete, a nejsou zobrazovány samostatně.

Pi-díra ponechává prostor

Na rozdíl od blokátorů reklam založených na prohlížeči, které odstraňují prostor, který by zabíraly reklamy, Pi-hole je neodstraňuje. Místo toho získáte prázdné místo, kam by byly umístěny reklamy. To může být dráždivé na zařízeních s malou obrazovkou.

Pi-hole blokuje reklamy na všech zařízeních v síti

Protože se jedná o nástroj na blokování reklam na úrovni sítě, nebude diskriminovat zařízení v síti. Ještě horší je, že neexistuje žádné rozhraní, které by blokování na některých zařízeních snadno deaktivovalo. Nastavení DNS na těchto konkrétních zařízeních tedy musíte změnit ručně.

Je to proto, že i když Pi-hole vypnete, nebudete se moci připojit k internetu, aniž byste resetovali nastavení DNS na routeru nebo na příslušných zařízeních.

Ačkoli to má své nedostatky, Pi-hole je stále velmi užitečné při ochraně uživatelů a zpříjemnění jejich surfování na internetu.

Poznámka autora

Pi-hole je velmi užitečný nástroj pro každého, kdo používá internet. Kromě pouhého blokování obtěžujících reklam, které mohou dělat surfování po internetu nepříjemným zážitkem, může chránit vaše soukromí online tím, že blokuje internetové sledovače umístěné na zařízeních pro sledování internetových aktivit uživatelů.

Kromě toho může chránit váš počítač před přístupem ke škodlivým webům, které mohou infikovat malware nebo ransomware. Kromě toho může chránit uživatele sítě před přístupem ke škodlivým webům. I když jeho instalace může být zdlouhavá, Pi-hole je nástroj, který každému, kdo používá internet, přijde velmi užitečný.

x