Integrovaná grafika bude mnohem lepší

Zapomeňte na nákup dedikované grafické karty, brzy budete hrát bez ní. Alespoň pokud jste součástí 90 % lidí kteří stále hrají v rozlišení 1080p nebo méně. Nedávné pokroky od Intelu i AMD znamenají, že jejich integrované GPU se chystají roztrhat trh s grafickými kartami nižší třídy.

Proč jsou iGPU tak pomalé na prvním místě?

Existují dva důvody: paměť a velikost kostky.

Paměťová část je snadno pochopitelná: rychlejší paměť rovná se lepší výkon. iGPU však nevyužívají výhod vymyšlených paměťových technologií, jako je GDDR6 nebo HBM2, a místo toho se musí spoléhat na sdílení systémové RAM se zbytkem počítače. Je to většinou proto, že je drahé umístit tuto paměť na samotný čip a iGPU jsou obvykle zaměřeny na levné hráče. To se v dohledné době nezmění, alespoň ne podle toho, co nyní víme, ale vylepšení paměťových řadičů umožňujících rychlejší RAM může zlepšit výkon iGPU nové generace.

Druhý důvod, velikost matrice, je to, co se mění v roce 2019. Matrice GPU jsou velké – mnohem větší než CPU a velké matrice jsou pro výrobu křemíku špatný byznys. To se týká míry defektů. Větší oblast má vyšší pravděpodobnost defektů a jeden defekt v kostce může znamenat, že je celý CPU toast.

  Jak sdílet soubory na Tor z Linuxu s Onion Share

Na tomto (hypotetickém) příkladu níže můžete vidět, že zdvojnásobení velikosti matrice má za následek mnohem nižší výtěžnost, protože každý defekt dopadne na mnohem větší plochu. V závislosti na tom, kde se vady vyskytují, mohou způsobit, že celý CPU bude bezcenný. Tento příklad není pro efekt přehnaný; v závislosti na CPU může integrovaná grafika zabrat téměř polovinu kostky.

Die space se prodává různým výrobcům komponent za velmi vysokou cenu, takže je těžké ospravedlnit investování tuny prostoru do mnohem lepšího iGPU, když by tento prostor mohl být použit pro jiné věci, jako je zvýšený počet jader. Není to tak, že by tam technika nebyla; pokud by Intel nebo AMD chtěli vyrobit čip, který by byl z 90% GPU, tak by mohli, ale jejich výtěžky s monolitickým designem by byly tak nízké, že by se to ani nevyplatilo.

Zadejte: Chiplety

Intel a AMD ukázaly své karty a jsou si dost podobné. Vzhledem k tomu, že nejnovější procesní uzly mají vyšší poruchovost, než je obvyklé, Chipzilla i červený tým se rozhodli rozřezat své matrice a slepit je poštou. Každý to dělá trochu jinak, ale v obou případech to znamená, že problém s velikostí matrice již není skutečným problémem, protože dokážou vyrobit čip na menší, levnější kusy a poté je znovu sestavit, když je zabalen do skutečný CPU.

  Jak odebrat důvěryhodná zařízení z vašeho iPhone

V případě Intelu to vypadá, že jde většinou o opatření k úspoře nákladů. Nezdá se, že by se jejich architektura příliš měnila, jen je nechala vybrat si, na kterém uzlu budou jednotlivé části CPU vyrábět. Zdá se však, že mají plány na rozšíření iGPU, protože nadcházející model Gen11 má „64 vylepšených prováděcích jednotek, více než dvojnásobek předchozí grafiky Intel Gen9 (24 EU), navržených tak, aby prolomily bariéru 1 TFLOPS“. Jediný výkon TFLOP není ve skutečnosti tolik, protože grafika Vega 11 v Ryzen 2400G má 1,7 TFLOPS, ale iGPU od Intelu notoricky zaostávají za AMD, takže jakékoli dohánění je dobrá věc.

APU Ryzen by mohly zabít trh

AMD vlastní Radeon, druhého největšího výrobce GPU, a používá je ve svých APU Ryzen. Když se podíváme na jejich nadcházející technologii, je to pro ně velmi dobré, zejména s 7nm vylepšeními za rohem. Proslýchá se, že jejich chystané čipy Ryzen budou používat chiplety, ale jinak než Intel. Jejich čiplety jsou zcela samostatné matrice propojené přes jejich víceúčelové propojení „Infinity Fabric“, což umožňuje větší modularitu než design Intelu (za cenu mírně zvýšené latence). Čiplety již s velkým efektem použili u svých 64jádrových CPU Epyc, oznámených začátkem listopadu.

Podle některých nedávné úniky, nadcházející řada AMD Zen 2 zahrnuje 3300G, čip s jedním osmijádrovým čipletem CPU a jedním čipletem Navi 20 (jejich nadcházející grafická architektura). Pokud se to ukáže jako pravda, tento jediný čip by mohl nahradit základní grafické karty. 2400G s výpočetními jednotkami Vega 11 již získává hratelné snímkové frekvence ve většině her při 1080p a 3300G má údajně téměř dvakrát tolik výpočetních jednotek, stejně jako je na novější, rychlejší architektuře.

  Jak stáhnout všechny SVG z libovolné webové stránky v Chrome

To nejsou jen domněnky; dává to velký smysl. Způsob, jakým je jejich design rozvržen, umožňuje AMD připojit v podstatě libovolný počet čipů, jediným omezujícím faktorem je výkon a prostor v balení. Téměř jistě použijí dva čiplety na CPU a jediné, co by museli udělat, aby vyrobili nejlepší iGPU na světě, by bylo nahradit jeden z těchto čipletů GPU. Mají k tomu také dobrý důvod, protože by to nezměnilo pouze hry pro PC, ale také pro konzole, protože vyrábějí APU pro sestavy Xbox One a PS4.

Mohli by dokonce nasadit nějakou rychlejší grafickou paměť jako jakousi mezipaměť L4, ale pravděpodobně znovu použijí systémovou RAM a doufají, že se jim podaří vylepšit paměťový řadič na produktech Ryzen třetí generace.

Ať se stane cokoliv, Modrý i Červený tým mají mnohem více prostoru pro práci na svých kostkách, což jistě povede k tomu, že alespoň něco bude lepší. Ale kdo ví, možná oba prostě zabalí tolik jader CPU, kolik jen mohou, a pokusí se udržet Moorův zákon při životě o něco déle.